Apel do władz Miasta Rapperswil-Jona i Wszystkich Ludzi Dobrej Woli!
Nieprzyjazna akcja trzech obywateli z Rapperswilu zagraża istnieniu Muzeum Polskiego chlubiącego się 138-letnią działalności, będącego świadectwem szwajcarskiej tolerancji i pokojowego współistnienia kultur.
"Magna Res Libertas" ... te słowa wykute w roku 1868 na Kolumnie Barskiej witają gości przed zamkiem w Rapperswilu, gdzie mieści się muzeum.
Założone w 1870 roku przez hrabiego Władysława Platera, przy aktywnym udziale i wsparciu Dr Teodora Curti - wieloletniego członka Parlamentu Szwajcarskiego i Prezydenta miasta Rapperswil, Muzeum Polskie jest świadectwem wielowiekowej przyjaźni polsko-szwajcarskiej i żywym przykładem współpracy w szerzeniu dorobku kulturalnego obu narodów.
Dzięki tej inicjatywie zostało utworzone Centrum promieniujące kulturą, które przyniosło sławę miastu Rapperswil. Hrabia Władysław Plater z wdzięczności przyjął słynną szwajcarskš gościnność, ale dodał do niej polski kulturalny akcent ozdabiając miasto Rapperswil i jego mieszkańców promieniem chwały.
Muzeum mieści się w zamku, który został odrestaurowany i uchroniony od zniszczenia dzięki Polakom, którzy pokryli koszty całościowej renowacji, rozbudowali zamek i przez następne 82 lata w całości ponosili koszty utrzymania i zarządzania. Muzeum, pozbawione subwencji rządowych, przez kolejne lata pokrywało, dzięki hojności Polaków z całego świata, koszty czynszu i utrzymania obiektu, partycypowało w finansowaniu remontów.
Muzeum jest wizytówkš Polski w Szwajcarii. Jest symbolem żywotnej, twórczej siły Polaków skazanych na Emigrację, którzy znaleźli schronienie i swój dom na ziemi Helwetów. Jest ono miejscem promocji kultury polskiej, wielu międzynarodowych konferencji, seminariów, koncertów muzycznych i wystaw. Instytucja ta pięknie wpisała się w historię i najlepsze tradycje obu narodów - jest dowodem na pokojowe współistnienie i dialog kultur.
Tutaj, na zamku w Rapperswilu ,po tułaczce żołnierskiej spoczęło serce Genarała Tadeusza Kośiuszki. Stało się ono celem pielgrzymek wielu pokoleń Polaków. Po odebraniu zamku Polakom, gmina Rapperswil zgodziła się na zamurowanie wejścia do wieży, gdzie w latach 1895 -1927 spoczywało serce bohatera Polski i USA.
Tutaj znaleźli miejsce spoczynku Władysław hr. Plater i jego żona oraz współtwórca muzeum, antykwariusz sztokholmski, powstaniec z roku 1863- Henryk Bukowski. Obecnie w muzeum zgromadzone sš cenne zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki, artografii, starodruków i książek, które są przedmiotem wielu badań naukowych.
Zamknięcie tak zasłużonej dla kultury i historii obu narodów instytucji, przekreśli dorobek wielu pokoleń oddanych sprawie Polaków i Szwajcarów, będzie wyrazem braku szacunku dla trudu i wyrzeczeń setek wolontariuszy i pracowników muzeum, wyrazem ignorancji i pogardy dla wyższych wartości wobec kultu pieniądza i komercjalizmu. Niniejszym zwracamy się o pomoc w utrzymaniu Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Muzeum pielęgnującego pamięć walk o wolność, o której domaga się ciągle wiele narodów! Podpisz petycję do władz Szwajcarii, Kantonu Sankt Gallen i miasta Rapperswil-Jona.
Szanowni Państwo, zachęcam serdecznie do wyrażenia poparcia i ratowania siedziby Muzeum Polskiego w Rapperswilu (CH), jedynej takiej placówki w Świecie.
Podpisywanie listu na stronie:
www.rapperswil-castle.com
Proszę o polecanie dalej, apel jest w kilku językach. Stanislaw Deja
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Jaka jest Państwa opinia na temat takich akcji.
Co ważniejsze?
Kolejny pomnik Karoka z Wadowic zwanego Janem Pawłem Drugim, czy siedziby Muzeum Polskie w Rapperswilu (CH), jedyna taka placówka w Świeciel .
O Karolu wie każde dziecko, a o Muzeum Polskim w Rapperswilu prawie nikt nic nie wie?