W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
raport na temat antysemityzmu w Polsce.  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
2 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Odsłon: 1893
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
merdek_69




Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 332
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:44, 16 Paź '08   Temat postu: raport na temat antysemityzmu w Polsce. Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Poniżej publikujemy przekazaną nam przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce opinię nawiązującą do sporządzonego przez ECRI raportu na temat antysemityzmu w Polsce.

Odnośnie raportu European Commission against Racism and Intolerance opublikowanego w czerwcu 2005 r.

Szanowni Państwo,

Poniżej krótki raport, który może być przydatny w aktualnej dyskusji nad postawami wobec Żydów w Polsce, z perspektywy naszej pracy, która terytorialnie obejmuje 60% kraju, i dotyczy miejsc gdzie istniejące gminy żydowskie nie mogą z racji odległości i posiadanych środków prowadzić skutecznej działalności.

Wystąpienia o charakterze antysemickim zgłoszone do prokuratury przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w okresie 2003-05.2005 są przedstawione w tabeli poniżej.

Ponadto Fundacja ma wiedzę o incydentach (głównie obelgi i groźby, ale też zwolnienie z pracy w państwowej instytucji) kierowanych pod adresem osób działających społecznie na rzecz zabytków żydowskich, współpracujących z Fundacją, nie będących w ogóle Żydami. Na ich prośbę nie zgłaszaliśmy takich incydentów ani nie ujawniamy personaliów.

Do tego dochodzi w wielu miejscach negatywny stosunek urzędników administracji publicznej w sprawach załatwianych przez naszą Fundację, którego jednak nie można uznać za incydenty antysemickie. Jedynie w niewielu miejscowościach możemy liczyć na pozytywną współpracę tak przy ochronie zabytków jak i realizowaniu uprawnień ubiegania się o zwrot mienia przedwojennych gmin wyznaniowych. Zdarza się również bardzo restrykcyjna interpretacja przepisów w sprawach załatwianych przez Fundację: np. mimo naszego wspólnego z Miastem i Wojewodą wniosku do Rady Pamięci Walk i Męczeństwa o dofinansowanie ogrodzenie grobów masowych znajdujących się na cmentarzu żydowskim we Frampolu dostaliśmy odpowiedź odmowną, ponieważ groby te są na cmentarzu wyznaniowym, a cmentarzy wyznaniowych Rada nie finansuje. Wcześniej Rada odmówiła miastu Golub-Dobrzyń wsparcia odrestaurowania zdewastowanego pomnika poświęconego pamięci Żydów pomordowanych w II wojnie światowej.

Dewastacje cmentarzy są szczególnie bolesne ponieważ bezpowrotnie ulegają zniszczeniu jedyne materialne świadectwa obecności Żydów na ziemiach polskich. Dotyczy to również obiektów świeżo upamiętnionych i odrestaurowanych (Strzegowo, Skwierzyna). Tam, gdzie Skarb Państwa lub Gminy nadal są właścicielem żydowskich obiektów zabytkowych (cmentarze, synagogi), obiekty te nie są konserwowane ani zabezpieczane. Często stają się wręcz nielegalnymi wysypiskami śmieci (np. w Krośnie) i brak jest interwencji odpowiednich służb publicznych. W momencie kiedy własność cmentarza wraca do gmin żydowskich, Związku Gmin i ewentualnie przekazywana jest Fundacji, nowy właściciel jest natychmiast zobowiązywany do doprowadzenia ww. obiektów do stanu wymaganego prawem pod względem stanu technicznego lub porządku. Takimi przykładami może być cmentarz w Lubartowie - który jest faktycznie ogólnodostępnym placem w centrum miasta, gdzie GWŻ w Warszawie zapłaciła 13.000 zł kary za nieutrzymywanie swojej nieruchomości w czystości (Fundacja zwróciła gminie ten wydatek); albo sprawa synagogi w Bydgoszczy-Fordonie, gdzie konserwator zabytków nakazał remont dachu (koszt 350.000 zł) - budynek ten przez 60 lat służył Skarbowi Państwa, a ostatnie 10 lat stał opuszczony ze względu na katastrofalny stan techniczny. Jedynym ratunkiem przed tym wydatkiem stało się przekazanie własności obiektu innej instytucji kulturalnej, która mogła liczyć na lepszy stosunek władz lokalnych. Zdarza się również, że urzędnicy miejscy próbują zmusić do uporządkowania cmentarzy (przy tym często zarejestrowanych w dokumentacji geodezyjnej jako "miejskie tereny zielone") w przypadkach tych terenów, które oficjalnie są nadal własnością miasta. Tak się dzieje w przypadku Sochaczewa, gdzie mimo tego, że Żydzi pochodzący z tego miasteczka ufundowali ohele (kaplice nagrobne) dla ważnych cadyków, które były już dwukrotnie zdewastowane, urzędnicy uparcie dzwonią do Fundacji domagając się pilnego oczyszczenia terenu. O sytuacjach tych informowaliśmy rzecznika Rządu RP (listopad 2004) i Naczelnego Rabina Polski (styczeń 2005) w obszernych listach. Być może więcej informacji na temat będący przedmiotem tego opracowania posiada również Zespół ds. Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii, działającym w ramach Departamentu Wyznań i Mniejszości Narodowych MSWiA.

Tymczasem środowiskom żydowskim, a zwłaszcza utworzonej przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zależy na najdalej idącej ochronie reliktów kultury materialnej, o tym świadczy ogrodzenie i upamiętnienie (przy ogromnym wkładzie wielu Żydów polskich nie mieszkających już w naszym kraju) dziesiątek cmentarzy żydowskich w całej Polsce (tylko w ostatnich 2 latach, przy udziale naszej Fundacji: w Strzegowie, Zakopanem, Mszczonowie, Kozienicach). Koszty budowy ogrodzeń idą w setki tysięcy złotych. Pieniądze te zasilają gospodarkę naszego kraju i są poważnym zastrzykiem finansowym dla przedsiębiorstw działających na prowincji. W tym miesiącu rozpoczną się inwestycje w Kolnie, Iłży, Dubience, Kłodzku i prawdopodobnie Gdańsku - Chełmie. W pracach tych niezbędne jest angażowanie geodetów, architektów i innych specjalistów, występowanie o pozwolenia i wpłacanie opłat skarbowych i podatków. Jeśli chodzi o synagogi to o pozytywnej działalności środowiska żydowskiego na tym polu świadczy odbudowanie synagogi w Rymanowie (maj 2005) i plany jak najszybszego przystąpienia do ratowania renesansowej synagogi w Zamościu.

Wracając do aspektu postaw wobec Żydów w kontekście realizowania ustawowego uprawnienia do żądania zwrotu nieruchomości służących celom sakralnym lub charytatywno-opiekuńczym na zasadzie Ustawy o stosunku Państwa do Gmin Wyznaniowych Żydowskich z 20 lutego 1997 r. (która nie różni się w regulacji zwrotu majątków od ustaw dotyczących innych kościołów i związków wyznaniowych), wiele może dawać do myślenia analiza tytułów w prasie lokalnej. Dla przykładu "Żydzi idą po swoje" (Słowo Polskie Gazeta Wojewódzka ze Zgorzelca), "Żydzi przesadzają? Łaszczów: upomnieli się o nieruchomość w której mieści się obecnie dom pomocy społecznej" (Dziennik Wschodni); "Mury pełne bólu - jestem przygotowana, że wiosną pójdziemy pod most" (Gazeta Współczesna, Łomża); "Nie chcą handlować ludźmi" (Kurier poranny, Suwałki). Ustawy regulujące sprawy majątkowe kościołów i związków wyznaniowych mają na celu naprawę krzywd wyrządzonych przez system totalitarny. W przypadku mienia gmin żydowskich ten proces odbywa się w atmosferze negatywnej sensacji. W kształtowaniu postaw społeczeństwa ogromną rolę odgrywają lokalne media, wiec należałoby oczekiwać większej odpowiedzialności i przekazywania prawdy historycznej. Dotychczasowe tendencje w prasie lokalne są konsekwencją niedostatecznej edukacji o Holocauście.

Często roszczenia gmin żydowskich stają się pretekstem do likwidacji szkół czy szpitali i władze lokalne podają to jako uzasadnienie swoich niepopularnych decyzji mających źródło wyłącznie w budżetach samorządów (Rzeszów), podczas gdy gminy żydowskie często właśnie z przyczyn społecznych rezygnują ze swoich roszczeń lub je znacznie ograniczają (Kraków). W odpowiedzi na złożenie wniosków restytucyjnych władze miast stosują swoiste szykany, np. wzywając Stowarzyszenie Żydów Wierzbnickich (Starachowice) do "zabrania z miejskiego domu kultury Izby Pamięci" zorganizowanej przez środowisko Żydów pochodzących z tej miejscowości, zrzeszających ocalałych z Holocaustu, ludzi w podeszłym wieku, którzy choćby z tego powodu zasługują na szacunek, a cmentarz żydowski w Polsce pozostaje ich jedyną pamiątką po zamordowanych bliskich. Niestety cmentarze są ściśle związane z Holocaustem, w wielu przypadkach pozostając jedyną pamiątką po unicestwieniu całych społeczności. W dalszym ciągu, mimo upływu 16 lat od upadku komunizmu w Polsce, widać obojętność wobec celowej zagłady pamięci o nich i utrzymywaniu w stanie profanacji cmentarzy żydowskich np. cmentarz w Szczekocinie, na którym znajduje się toaleta publiczna.

Jakkolwiek generalnie stosunki Polska - Żydzi należy oceniać pozytywnie, to niestety jeszcze w zbyt wielu miejscach na poziomie lokalnym i konkretnych decyzji w "sprawach żydowskich" namacalnie jest odczuwany brak dobrej woli.

W tym miejscu byłoby niesprawiedliwie pominąć te samorządy, dla których upamiętnienie swoich żydowskich obywateli sprzed wojny jest istotne i we współpracy ze środowiskami żydowskimi widzą szansę rozwoju regionu pod względem turystycznym i gospodarczym. Na ogólnym tle są to raczej nieliczne przykłady. Temu zagadnieniu poświęcimy oddzielny raport.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego poprzez programy edukacyjne i ogólną działalność promującą ochronę zabytków mniejszości narodowych dąży do stworzenia w środowiskach lokalnych przekonania, że materialne relikty kultury żydowskiej mogą być atutem wzbogacającym konkretne regiony i nie muszą być postrzegane jako "obce" i dlatego traktowane według oddzielnych (gorszych) standardów. Bez sojuszników nieliczne środowisko żydowskie nie jest w stanie same zająć się 1200 cmentarzami żydowskimi i zachowanymi 300 synagogami. Otwarta postawa władz polskich na wszystkich szczeblach na pewno znajdzie uznanie i zostanie zauważona.

Wszystkie przykłady tu wymienione oparte są na dokumentacji, która jest dostępna w siedzibie Fundacji. W świetle powyższego należy wyrazić zdanie, że raport ECRI jest zasadniczo prawdziwy.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego



Wystąpienia o charakterze antysemickim zgłoszone do prokuratury przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w okresie 2003-05.2005:

Nazwa miejscowości Data zdarzenia Opis zdarzenia Sprawa zakończona
Giżycko 10.03.2005 Antysemickie plakaty na terenie miasta Śledztwo prowadzone przez Policję

Kołobrzeg 19.04.2004 Dewastacja cmentarza żydowskiego poprzez graffiti antysemickie Śledztwo umorzone z powodu niewykrycia sprawców

Lublin 2003 Plakaty antysemickie -rozpowszechniane na Majdanku Śledztwo umorzone z powodu niewykrycia sprawców 2005 r

Mielec 11.01.2005 Dewastacja cmentarza żydowskiego poprzez graffiti antysemickie Śledztwo umorzone z powodu niewykrycia sprawców

Piotrków Trybunalski 9.09.2004 Dewastacja cmentarza żydowskiego Informacja prasowa "Tydzień Trybunalski" z dn. 2004.09.09, poinformowano MSWiA, Departament Mniejszości Narodowych

Poznań 10.03.2005 Publiczne znieważanie osób narodowości żydowskiej poprzez wypowiedz radnego Tadeusza Dębickiego z Samoobrony poprzez wypowiedź "Dobry Żyd to martwy Żyd" Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę

Skwierzyna 1-15.11.2003 Dewastacja cmentarza żydowskiego, nazistowskie napisy na macewach Śledztwo umorzone z powodu niewykrycia sprawców

Sochaczew Luty 2005 Dwukrotne kradzieże dachu z ohelu cadyka. Naprawienie szkód kosztowało Fundację 2000 zł Nieletnich sprawców wykryto, zastosowano dozór kuratora

Słubice 12.12.2004 Dewastacja cmentarza żydowskiego poprzez kradzież części ogrodzenia Śledztwo umorzone z powodu niewykrycia sprawców

Staszów Luty 2005 Zniszczenie 25 tablic nagrobnych Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę

Strzegowo 05.05.2004 Zniszczenie 7 tablic nagrobnych, 2 dni po całkowitym odnowieniu cmentarza Śledztwo umorzone z powodu niewykrycia sprawców

Świdnica 15.12.2004 Ulotki o treści antysemickiej Śledztwo prowadzone przez Policję

Świdwin 27.05.2003 Dewastacja płyt nagrobnych na cmentarzu żydowskim Śledztwo umorzone z powodu niewykrycia sprawców

Wrocław październik 2004 Pracownikowi Fundacji odmówiono wglądu do akt archiwum państwowego, mimo prawa wynikającego z ustawy Skarga do MSWiA, Dept. Mniejszości Narodowych. MSWiA interweniowało pismami;

Żytowo g. Zawidz 2.05.2004 Napis na przystanku PKS treści "Żydzi do pieca" Śledztwo umorzone z powodu niewykrycia sprawców


http://fzp.net.pl/raport_fodz.html

No niesamowite przykłady antysemityzmu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


raport na temat antysemityzmu w Polsce.
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile