Witam po raz pierwszy na forum.
Czytając od dłuższego czasu forum Prawda nie zauważyłem linka do strony BrainMind z filmami - jest tam nie tylko dokument o masakrze nankińskiej w 1937/38 roku ale też inne dość ciekawe i czasem wstrząsające materiały.
W/g wikipedii:
"Masakra nankińska, znana także jako gwałt nankiński, masakra ludności chińskiej w mieście Nankin (ówczesna stolica Republiki Chin, rządzonej przez partię Kuomintang), w grudniu 1937 i styczniu 1938. Masakry dopuściła się Japońska Cesarska Armia, pod dowództwem generała Iwane Matsui. Była to jedna z największych zbrodni ludobójstwa dokonanych przez wojska japońskie. Przypuszcza się, że śmierć poniosło wówczas od 150 000 do 300 000 ludzi.
Przez prawie sześć tygodni w mieście grupy zdemoralizowanych i pijanych żołnierzy siały powszechny terror. Dowódcy japońscy nie mieli nawet zamiaru położyć temu kresu.
Japończycy potraktowali mieszkańców miasta z niezwykłym okrucieństwem. W niektórych przypadkach (dotyczy to głównie wziętych do niewoli żołnierzy chińskiej armii rządowej) egzekucje były w przeprowadzone na wyraźny rozkaz. Według niektórych danych zmasakrowano ok. 100 000 chińskich jeńców wojennych. Większość z nich została rozstrzelana nad brzegami rzeki Jangcy, za pomocą karabinów maszynowych. Wrzucone do rzeki zwłoki płynęły z prądem aż do Szanghaju. Jednak to ludność cywilna poniosła najwięcej ofiar. Japończycy urządzali nawet zawody polegające na ścinaniu głów samurajskim mieczem. Inną formą egzekucji było zakłuwanie bagnetem. Żołnierze ćwiczyli w ten sposób pchnięcie bagnetem, zarówno na żywych ludziach jak i na zwłokach. Inne ofiary zginęły wskutek podpalenia żywcem lub zakopywania żywcem.
Obecnie w Nankinie stoi mauzoleum ofiar masakry. Po wojnie kontrowersje zaczęły wzbudzać przedstawianie tej, jak i innych zbrodni wojennych w japońskich podręcznikach do historii. Po wygraniu wyborów w 1955 przez Partię Liberalno-Demokratyczną zakazano pisać w podręcznikach do historii o zbrodni. Spotkało się to z ostra reakcją ze strony Chin i Tajwanu. W kwietniu 2005 roku doszło w mieście Shenyang (północno-wschodnie Chiny) do antyjapońskich demonstracji 1, podczas których żądano wycofania podręczników historii w Japonii, gdyż przedstawiają fałszywy obraz wojny. Duży wkład na poruszanie problemu tragedii Nankinu ma książka Amerykanki chińskiego pochodzenia Iris Chang - „Gwałt Nankinu: zapomniany holocaust drugiej wojny światowej” („The Rape of Nanking: The Forgotten Holocaust of World War II”)
http://brainmind.com/AllBrainMindMovies.html
filmy o masakrze (oraz o Japońskich i Chińskich torturach) znajdują się na dole strony
bury