W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Fair Trade  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
2 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Odsłon: 1498
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 05:48, 22 Sie '08   Temat postu: Fair Trade Odpowiedz z cytatem

Fair Trade

Sprawiedliwy Handel (Fair trade) – międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych i firm importerskich i handlowych, spółdzielni drobnych producentów w krajach Trzeciego Świata itp., mający na celu pomoc w rozwoju dla drobnych wytwórców (rolników, rzemieślników) Trzeciego Świata, posługując się metodami wypracowanymi przez biznes, tworząc niezależną, alternatywną sieć handlową o zasięgu globalnym.

Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa z krajów Południa poprzez zapewnienie upośledzonym społecznie producentom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej równych szans dostępu do rynków w krajach Północy. Rzuca on wyzwanie niesprawiedliwym praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzy. Podstawowym celem Sprawiedliwego Handlu jest zbudowanie trwałych, bezpośrednich relacji pomiędzy producentami w krajach biednych, a konsumentami w bogatych częściach świata.

Przez ostatnich czterdzieści lat Sprawiedliwy Handel w Europie wyrósł z działalności lokalnej małych grup do obecnego wysokiego poziomu współpracy i integracji w skali europejskiej i światowej. Ponieważ Sprawiedliwy Handel rozpoczął się jako niescentralizowany ruch, istnieją jego różne definicje. Znaczącym osiągnięciem ruchu Sprawiedliwego Handlu jest wypracowanie i sformułowanie powszechnie uznawanej definicji Sprawiedliwego Handlu, wskazującej jego cele i głównych aktorów.

Pierwsza międzynarodowa definicja została zatwierdzona w kwietniu 1999 roku przez FINE, nieformalne porozumienie skupiające cztery główne organizacje sieciowe Sprawiedliwego Handlu: IFAT, FLO-I, NEWS! oraz EFTA. Definicja ta została jednak całkowicie zrewidowana. Nowa definicja Sprawiedliwego Handlu - jako część szerszej strategii współpracy - została przyjęta w grudniu 2001. Definicja ta podkreśla, że Sprawiedliwy Handel to nie tylko sam handel, ale także rozwój - zarówno producentów jak i konsumentów - jako cel handlu międzynarodowego.

Sprawiedliwy Handel jest to partnerstwo w handlu, opierające się na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych dla zmarginalizowanych producentów i pracowników, szczególnie na Południu. Organizacje Sprawiedliwego Handlu (wspierane przez konsumentów), aktywnie angażują się we wspieranie producentów, podnoszenie świadomości i kampanie na rzecz zmian zasad i praktyki konwencjonalnego handlu międzynarodowego.

Zasady

* Szacunek i troska dla ludzi i środowiska, stawianie ludzi przed zyskiem;
* Tworzenie producentom środków i możliwości w celu poprawy ich warunków życia i pracy;
* Rozwój obustronnie korzystnych relacji pomiędzy sprzedawcami i nabywcami;
* Płacenie przez kupujących ceny, która zapewnia producentom sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę i akceptowalny zwrot kosztów dla organizacji marketingowej;
* Wzrost świadomości na temat sytuacji kobiet i mężczyzn jako producentów i handlowców;
* Promocja równych szans dla kobiet;
* Ochrona praw kobiet, dzieci i ludności tubylczej.


Cele

* Zwiększenie środków do życia dla producentów poprzez zwiększenie dostępu do rynku;
* Wzmocnienie organizacji producentów, płacenie lepszych cen i zapewnienie ciągłości stosunków handlowych;
* Wsparcie możliwości rozwoju upośledzonych społecznie producentów, szczególnie kobiet i ludności tubylczej, oraz ochrona dzieci przed eksploatacją w procesie produkcyjnym.
* Podnoszenie świadomości wśród konsumentów na temat negatywnych skutków międzynarodowego handlu, aby pozytywnie oddziaływali poprzez swoją siłę nabywczą;
* Tworzenie przykładu partnerstwa w handlu poprzez dialog, przejrzystość i szacunek;
* Prowadzenie kampanii na rzecz zmian w zasadach i praktyce konwencjonalnego handlu międzynarodowego.
* Ochrona praw człowieka poprzez promocję sprawiedliwości społecznej, zdrowej praktyki ekologicznej oraz bezpieczeństwa ekonomicznego.


Moje pierwsze zetknięcie się z Fair Trade było w liceum kiedy przyszła do nas na lekcję przedstawicielka Fair Trade. Rozpoczęła się dyskusja na temat, czy zakupy pewnych towarów mogą być sprawą moralną, czy też tylko wolnym niezależnym (kapitalistycznym) wyborem. Okazało się, że meritum dyskusji pokazało, że jest to wybór moralny, mało tego w większości moich kolegów okazało się że nie jest to nawet wolny i świadomy wybór, bo tak naprawdę kupują to i tamto, bo tak było w reklamie. Ogólnie chodziło o to, że Nike, Reebok, Adidas, Nestle, Danone, itd. są BE i to mi się bardzo spodobało. Ale czy Fair Trade spełnia swoją rolę? Skoro te produkty nadal są jak najbardziej cacy w naszym społeczeństwie? Na spotkaniu dowiedziałem się co nieco o chamskiej, zakłamanej działalności oszukańczej i przereklamowanej firmy Nestle w Afryce oraz o produkcji "markowych" butów na dalekim wschodzie. Ogólnie spodobała mi się ta organizacja, ale czy ona coś zdziałała?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Fair Trade
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile