Prezydent Syrii - Bashar al-Assad – przyjechał w środę z dwudniową wizytą do Rosji, by starać się o nowe dostawy broni i ściślejszą współpracę militarną, mając nadzieję na wykorzystanie rosnącego napięcia w stosunkach Moskwy z Zachodem. W wywiadzie udzielonym rosyjskiemu dziennikowi “Kommersant” syryjski przywódca powiedział, że rozmowy dotyczące broni mogą się znaleźć w planie czwartkowej dyskusji z Dmitrijem Miedwiediewem – prezydentem Rosji – w kurorcie Soczi nad Morzem Czarnym.
Syrii bardzo zależy na wznowieniu porozumienia na import rosyjskich pocisków balistycznych Iskander, które mają lepsze systemy wskazywania celów niż znajdujące się w syryjskim arsenale scudy. Rozmowy dotyczące rakiet zostały zaniechane dwa lata temu.
Bashar al-Assad powiedział, że rosyjski konflikt z Gruzją, w którym zdaniem Moskwy, Gruzja wykorzystała izraelskie wyposażenie wojskowe i szkolenie, podkreślił potrzebę poprawy współpracy wojskowej między Rosją i Syrią.
Syria pozostaje w stanie wojny z Izraelem, okupującym Wzgórza Golan od 1967 roku, jednak obie strony prowadzą rozmowy pokojowe za pośrednictwem Turcji w roli mediatora.
- Wszyscy wiedzą, jaką rolę w gruzińskim kryzysie odegrał Izrael i jego doradcy wojskowi – powiedział Bashar al-Assad, dodając że Rosja nie może już liczyć na „przyjazne nastawienie” Izraela.
Jednak zdaniem analityków Rosja może się wahać przy podjęciu decyzji o zakłóceniu przyjacielskich stosunków z Izraelem, scementowanych w tym roku, kiedy Izrael na prośbę Moskwy zaniechał porozumienia z Gruzją o dostawy czołgów.
- Izrael bardzo nam się przysłużył, więc byłbym zaskoczony gdyby Assad dostał to, czego chce – powiedział Pavel Felgenhauer, rosyjski analityk do spraw obrony.
Współpraca militarna Moskwy z Syrią ma długą historię – Syria jest jej najbliższym sojusznikiem na Bliskim Wschodzie, a Rosja umorzyła długi syryjskie za ostatnie dostawy broni. Po upadku Związku Radzieckiego, Rosja pozostaje w przyjaznych stosunkach z Syrią, ale też zacieśnia swoje związki z Izraelem.
Wsparcie Rosji jest zasadniczym czynnikiem w powstrzymywaniu międzynarodowych nacisków na Damaszek w ostatnich latach, z powodu roli jaką Syria odegrała w Libanie, a także zarzutów dotyczących zaangażowania w spisek na życie byłego libańskiego premiera.
Jednocześnie naprawy rosyjskiej floty wojennej i zaopatrywanie okrętów odbywające się w syryjskiej bazie morskiej Tartus na Morzu Śródziemnym, to jedyny obiekt wojskowy Rosji poza Wspólnotą Niepodległych Państw, ale nie ma tu okrętów wojennych.
Bashar al-Assad przyjechał do Rosji, w momencie kiedy Stany Zjednoczone i Polska podpisały kontrowersyjne porozumienie dotyczące rozlokowania części amerykańskiej tarczy antyrakietowej na ziemiach Polski – ruch przyspieszony przez moskiewską interwencję w Gruzji.
http://ft.onet.pl/10,13803,syria_stara_s.....ml[/quote]