W kraju zwanym Polską, gdzie kwitnie antysemityzm wyssany z mlekiem matki
został zorganizowany zlot parchów swiatowych
.
Cytat: |
Otwarcie dwóch wystaw i uroczystości na czeladzkim cmentarzu zapoczątkowały w poniedziałek Światowy Zlot Żydów Będzina. Do środy uczestnicy zlotu będą wspominać przedwojenne czasy, gdy Żydzi stanowili większość mieszkańców Będzina i nadawali ton miastu.
Choć zasadnicza część zlotu odbędzie się we wtorek, towarzyszące uroczystości zorganizowane zostały już w poniedziałek. Rano odbyło się spotkanie na cmentarzu żydowskim w Czeladzi. Po południu w sosnowieckim muzeum otwarto dwie wystawy poświęcone Żydom: "Zanim nadeszła Zagłada - położenie ludności żydowskiej Zagłębia Dąbrowskiego w okresie okupacji niemieckiej" oraz "Listy do Sali: życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy".
Wystawy przygotowały: Muzeum w Sosnowcu, Instytut Pamięci Narodowej, Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum Galicja w Krakowie we współpracy z jerozolimskim Instytutem Yad Vashe
Główne uroczystości rozpoczną się we wtorek. Rano uczestnicy zlotu spotkają się w sali sesyjnej będzińskiego magistratu. Później na placu Bohaterów Getta Będzińskiego, w obecności żołnierzy z Izraela i polskiej Wojskowej Asysty Honorowej, odczytany zostanie apel poległych. Po południu zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa w dawnej szkole im. Rapaporta.
W środę zlot zakończy "Szalom na Rynku" - spotkanie z kulturą żydowską w Czeladzi. Organizatorzy zlotu spodziewają się udziału w tych uroczystościach około 100 osób związanych z Zagłębiem Dąbrowskim.
Patronat honorowy nad uroczystościami objął były prezydent Lech Wałęsa. W obchodach uczestniczyć będzie ambasador Izraela w Polsce David Peleg. Uroczystości odbywają się w ramach jubileuszu 650- lecia nadania praw miejskich Będzinowi oraz szóstych Dni Kultury Żydowskiej, które rozpoczną się w Będzinie we wrześniu.
Żydzi osiedlili się w Będzinie w średniowieczu. W połowie XIX wieku stanowili już połowę ludności miasta; później - jak czytamy na stronie www.bedzin.pl - odsetek ten osiągnął nawet 80 proc. W międzywojniu to Żydzi nadawali ton całemu miastu ? wielu ich przedstawicieli zasiadało w lokalnych władzach, działało w stowarzyszeniach kulturalnych i klubach sportowych.
Kres istnienia takiego Będzina przyniosła II wojna światowa. Niemcy spalili wtedy synagogę z modlącymi się w niej wiernymi, dopuszczali się ulicznych egzekucji, utworzyli w mieście getto, które zlikwidowali w sierpniu 1943 r.
Z ponad 30 tys. mieszkańców Będzina narodowości żydowskiej po wojnie do rodzinnego miasta wróciło ok. 1000 osób, ale także oni opuścili później Polskę w czasach PRL.
Z Będzina wywodziła się m.in. rodzina zmarłego w 2007 roku kardynała Jean-Marie Lustigera, arcybiskupa Paryża, który w wieku 14 lat przeszedł na katolicyzm, a potem został duchownym. Lustiger w 1997 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Będzina.
|
http://fakty.interia.pl/news/swiatowy-zlot-zydow-bedzina,1164156?source=rss