W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Na ofiarę  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
3 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1148
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Glopez




Dołączył: 13 Lip 2008
Posty: 367
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:30, 21 Maj '09   Temat postu: Na ofiarę Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,R.....caid=1810e

Cytat:
Wielu rodziców jest oburzonych zachowaniem księży, którzy zbierają pieniądze od dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej. – Podczas mszy z okazji białego tygodnia ksiądz kazał dzieciom włożyć do koperty część banknotów, które otrzymały od rodziny. I ma być tyle, by starczyło na chleb i składniki do niego – pisze Internauta WP o nicku Gość. Zdaniem niektórych rodziców podarowane w ten sposób pieniądze czasem idą na pomoc dzieciom z krajów Trzeciego Świata.

Wśród Internautów rozgorzała dyskusja po opublikowaniu informacji z "Gazety Lubuskiej" o ofierze, którą maluchy miały dać z pieniędzy podarowanych przez rodzinę. Dzieci otrzymały od księdza kopertę ze swoimi danymi i instrukcję, że każdy ma tam włożyć część pieniędzy, które dostał od bliskich. Jeszcze przed uroczystością dzieci miały złożyć się „na kościół” po 40 zł.

Dziesięć złotych ofiary

Internauta o nicku obserwator pisze, że podobne praktyki ksiądz w jednej z parafii w woj. pomorskim stosuje od lat. Mówi przy tym dzieciom przystępującym do komunii, żeby kwot nie konsultowali z rodzicami, ale z własnym sumieniem i Bogiem. Zbiórkę uzasadnia bowiem chęcią pomocy dzieciom z innych regionów świata. Jeden z księży z Poznania, który prosił o nieujawnianie nazwiska, pytany o to, czy zbiórka pieniędzy od maluchów komunijnych na pomoc innym dzieciom jest w kościołach częstym zwyczajem, odpowiada, że nic mu na ten temat nie wiadomo. – W parafii, w której pracuję obecnie, ani w żadnej z tych, w których pracowałem, nie było takiego zwyczaju. Dzieci co najwyżej zbierały pieniądze w Wielkim Poście dla swoich rówieśników z krajów Trzeciego Świata – tłumaczy.

Zdaniem King to żadna nowość, że księża zbierają pieniądze od dzieci. W zeszłym roku, kiedy jej córka przystępowała do Pierwszej Komunii, procedura była podobna. Tylko tyle, że tam pieniądze były przekazane jako prezent od Polskich dzieci dzieciom, którym pomagają placówki misyjne w Afryce. Podobna akcja prowadzona jest w parafii już od kilku lat. Pozytywne doświadczenia ma również Matka. Od lat, pisze Internautka, jest zwyczajem komunijnym, że maluchy dzielą się z dziećmi z krajów Trzeciego Świata swoimi otrzymanymi w darze pieniędzmi. Są to zwykle maleńkie sumy, w zależności od tego, ile kto chce dać. Najczęściej 10 zł.

Zdaniem Zgreda taki sposób dzielenia się z innymi procentuje na przyszłość. Zwraca się do jednego z Internautów: „Może jak się zestarzejesz, to ci pomogą. Jeśli ich nie nauczysz, to każą ci radzić sobie samemu, albo za wszystko będziesz musiał płacić sam. Co wtedy, jeśli nie będziesz miał z czego? Może zaczniesz się modlić, kto wie…”.

Koperty z nazwiskami

Z licznych komentarzy Internautów wynika, że nie wszystkie „zbiórki” przeznaczane są na pomoc potrzebującym. Ironman pisze, że w jego miejscowości, podobnie jak w woj. lubuskim, dzieci oddają księżom pieniądze, które dostały w prezencie i z których się cieszą: „Proszę wytłumaczyć to dziecku. Niektóre rodziny są ubogie i dostaną takie pieniądze na prezenty dla dziecka, to co, mają oddać? U nas się nie przelewa, znamy wartość pieniądza, więc nie poślę dziecka z kopertą do kościoła. To wstyd, aby taki temat w ogóle był rozważany”.

Mario pisze, że w mieście koło Jeleniej Góry takie praktyki w kościele stosowane są od dawna. „W Działdowie też tak jest!” – pisze ewka. Wspomina, że na komunię ksiądz dał dzieciom koperty z nazwiskami. Jedną sama widziała u chrześniaka. W Gorzowie Wielkopolskim, pisze Slavek66, takie praktyki stosowane były już w ubiegłym roku. Nie kryje przy tym niechęci do zachowania kleryków: „Za pogrzeb swojej matki zapłaciłem 400 zł, za mszę 150 zł, 200zł wziął organista za granie i śpiewanie, a kościelny za odpalanie świec – 100 zł. Na koniec je zgasił i ksiądz nie czuł wstydu, kiedy brał te pieniądze. Nie ważne, że byłem w długach po uszy po wyczerpującej chorobie mojej mamy”.

Yolanta pisze, że w Tarnowskich Górach 10 maja br. było podobnie. „Ofiara na Kościół od maluchów przyjmujących Pierwszą Komunię Świętą mogła mieć inną formę i szczytny cel (np. paczka dla biednych), bo ofiary zbierane od wiernych uczestniczących we mszy i tak były obfite. Pozostał niesmak i obraz pazerności kleru. Z dobrowolnością datków i intencją, jakiej powinny przyświecać nauki Kościoła, te koperty nie miały nic wspólnego”.

Zdecydowanie bardziej pozytywne doświadczenia w związku z komunijnymi datkami mają rodzice dzieci przebywających za granicą. Ewelina pisze, że jej syn w tym roku przystąpił do Pierwszej Komunii, ale nie w Polsce, tylko w Austrii. Dzieci nie miały stresu – nawet do spowiedzi nie szły – a ją Komunia kosztowała tylko tyle, ile poczęstunek dla gości w domu. Po zakończonej ceremonii ksiądz zapraszał wszystkich na salę, częstując tam białym i czerwonym winem: „Jestem bardzo zadowolona z takiej komunii. Nie było żadnych cyrków, zbiórek pieniędzy czy szycia ubrań. W przyszłym roku drugi syn idzie do komunii. I też w Austrii”


Tu powód zamieszania:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019381,titl.....prasa.html


Cytat:
- Skandal, wstyd! - mówią rodzice dzieci komunijnych. Proboszcz Władysław Pawlik zapewnia, że nie ma żadnego przymusu. Chodzi o ofiarę, którą maluchy miały dać z pieniędzy podarowanych przez rodzinę - informuje "Gazeta Lubuska".

Komunijny maluch otrzymał od księdza kopertę ze swoimi danymi i instrukcję, że ma tam włożyć część pieniędzy, które dostał od bliskich. Zdębiałam. Co to za zwyczaje? - mówiła jedna z matek.

Rodzice przyznają, że to dla nich skandal. Tłumaczą, że przecież i tak by dali pieniądze na ofiarę.

Dwie kobiety potwierdziły też , że jeszcze przed uroczystością wszystkie dzieci dodatkowo składały się ,,na kościół'' po 40 zł.

_________________
"Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rEvolution




Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 872
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:09, 21 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zanim dasz na tacę puknij się w glacę Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Raynold




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 339
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:17, 21 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i co w tym nowego i ciekawego Question Tak było, jest i jeszcze jakiś czas będzie. Wielcy Kościoła prawie od początku jego oficjalnego założenia strzygli owieczki na całego. I jakoś mając daleko w d... przekaz biblijny: darmo otrzymaliście, darmo dawajcie...
Pamiętam z opowieści starszych ludzi że mówili iż jeszcze przed wojną płatna była nawet spowiedź Exclamation Oczywiście nie tak wprost, tylko pod pozorem tego że duchowny zapisywał kto i kiedy się spowiada, delikwent powinien w czasie spowiedzi dać mu karteczkę z datą i swoim nazwiskiem. Zaś karteczki te wypisywał organista któremu potrzeba było za to płacić. Kiedy światlejsi ludzie umiejący cokolwiek czytać i pisać zaczęli karteczki wypisywać sami, nagle okazało się że ich już nie potrzeba Laughing

By nie ładować wszystkich do jednego wora trzeba przyznać że są nieliczni duchowni którzy mają tylko rower, skuter lub rozlatujące się auto i nie wołają na wiernych by dali na remont kościoła bo ten jest zawsze w dobrym stanie Shocked

No cóż, widać żeby dojść do nieba trzeba najpierw za to solidnie zapłacić Laughing I cóż teraz ma zrobić ogólnie biedne społeczeństwo Question Zapewne iść do banku i wziąć kredyt. W końcu niebo jest ważniejsze od doczesności Rolling Eyes

PS. A w Małopolsce (Kraków, Rzeszów), czyli enklawie katolicyzmu od dłuższego czasu prezydentami miast są komuszki, którzy by było ciekawiej są częstymi gośćmi u pasterzy. Według nieoficjalnych informacji pasterze w tym czasie ponoć usilnie nawracają ich na właściwą drogę wiary Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
rEvolution




Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 872
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:27, 21 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

byłbym zapomniał:

"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niźli bogaty dostanie się do królestwa niebieskiego" - Biblia

czyżby pośrednicy Boga mieli za nic swojego szefa i jego nakazy Rolling Eyes

czyli rozminęli się z powołaniem o lata świetlne Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
toto




Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 264
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:41, 21 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rEvolution napisał:
byłbym zapomniał:

"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niźli bogaty dostanie się do królestwa niebieskiego" - Biblia

czyżby pośrednicy Boga mieli za nic swojego szefa i jego nakazy Rolling Eyes

czyli rozminęli się z powołaniem o lata świetlne Laughing


Ucho igielne to nazwa niskiej bramy w Jerozolimie, w czasach Jezusa, przez którą wielbłąda dało się przeprowadzić z trudem jednak się dawało. I w tym kontekście, zbawienie bogatego wygląda trochę inaczej, da sie, trzeba napracować, jednak się da.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Prrivan




Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 1832
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:48, 01 Lip '09   Temat postu: Na ofiarę Odpowiedz z cytatem

E tam,ten proboszcz przebija wszystkich:

http://wiadomosci.onet.pl/2701,2000297,p.....kalne.html

Cytat:

p24.pl, PG/00:08
Pomorze: kazanie proboszcza oburzyło wiernych
Słowa, jakie usłyszeli parafianie od Stefana Maliczewskiego, proboszcza parafii w Dretyniu, na pewno na długie lata zapadną w ich pamięci - podaje "Głos Pomorza".
Proboszcz, który odchodzi z Dretynia do Turowa koło Szczecinka nie przebierał w słowach.

Stwierdził między innymi, że niskimi nominałami podcierano się w toalecie w czasie budowy plebanii - czytamy w "Głosie Pomorza".

- Nie zapraszajcie mnie na wesela czy pogrzeby, bo i tak nie przyjadę. Może co najwyżej do dwóch, trzech osób - słuchali parafianie.


- Słuchałam i aż mnie zatkało. Nasz proboszcz znany jest z braku dyplomacji, ale żeby takie rzeczy opowiadać w czasie kazania. Poczułam się urażona i wyszłam - mówi dla "GP" oburzona mieszkanka Dretynia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dysputant




Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 803
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:16, 01 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam pytanie poza tematem.

Problem natury technicznej.
Nie mogę zakładać nowych tematów ani odpisywać przez opcję "odpowiedz" i robię to tylko przez szybkie odpowiedzi.

Nie widzę okna tekstu kiedy wchodzę w nowy temat lub odpowiedz, widać ramki na tytuł itp. ale nie na tekst właściwy
nawet nie można tam kliknąć żeby ctrl + v załatwić :/
aha private messege-y też nie mogę słać.
_________________
Moja odpowiedź na zaczepki TROLL-i.

http://www.pown.it/3385
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomkiewicz




Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 989
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:14, 01 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rEvolution napisał:
Zanim dasz na tacę puknij się w glacę Laughing


Przyszło mi wobec powyższego do głowy coś takiego:

Zanim wejdziesz do Kościoła, puknij się zacnie w sam środek czoła, a wtedy pominiesz też tacę, co oszczędzi ci i tak opukaną już glacę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Na ofiarę
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile