W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
POmysł na weto   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
2 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1135
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Veritatis




Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 1065
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:01, 29 Lip '08   Temat postu: POmysł na weto Odpowiedz z cytatem

Cytat:
- Jeżeli prezydent będzie wetował każdą naszą ustawę, to rozporządzenia mogą być jedyną możliwością - stwierdził szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Platforma rozważa również opcję, w której najważniejsze ustawy zostaną uchwalone w ostatnim roku działania tego Sejmu, gdy skończy się już kadencja Lecha Kaczyńskiego.

- Wszystko tak naprawdę zależy od prezydenta i decyzji jakie będzie podejmował w sprawie wetowania ustaw. Rozporządzenia to pomysł, który zostanie wymuszony decyzjami prezydenta, jeżeli - jak zapowiadał - będzie wetował każdą naszą ustawę - dodał Chlebowski.

Dzisiejszy "Dziennik" napisał, że pomysłem polityków Platformy na przeprowadzanie zmian - bez narażania się na weto prezydenta - ma być rządzenie przy pomocy rozporządzeń. Tak ma być np. zmieniany system ochrony zdrowia. Według gazety minister finansów właśnie przy pomocy rozporządzenia zwolniłby szpitale, które działają w formie spółki prawa handlowego z 22-proc. podatku VAT.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1.....niem_.html

No i na tym przykładzie widzimy POszanowanie dla państwa, dla Konstytucji i innych takich. Czy zgodne z konstytucją jest olewanie weta poprzez system rozporządzeń? Jest tu może jakiś konstytucjonalista?

Swoją drogą - gdyby PiS na to wpadł, przynajmniej mielibyśmy już z głowy lustrację.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:53, 29 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby PIS takie coś zapowiedział mielibyśmy miasteczko namiotowe i pomarańczowe flagi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Nero12




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 92
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:44, 30 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jedni i drudzy chuja warci, coraz bardziej rozumiem to 55% Polakow ktorzy olali te wybory.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:12, 30 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadzam się, mamy taki wybór jak między powieszeniem a rozstrzelaniem... Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:46, 30 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem prawnikiem z wykształcenia, ale interesuję się tą dziedziną od dawna. Nie trzeba być specjalistą w prawie, aby wiedzieć podstawową rzecz, że ustaw nie można zmieniać przez rozporządzenia, bo taki akt w każdej chwili może być zaskarżony przed Trybubnałem Konstytucyjnym. Nie mogą też rozporządzenia być samoistnym źródłem prawa stanowionego - jest to tzw. prawo powielaczowe, które było rozpowszechnione za czasów komuny. No cóż - ta komuna wcale nie była taka zła dla rządzących, stąd też nawet ta liberalna PO tak chętnie chce do tego wrócić, mimo że innym razem ma pełną gębę oburzenia na dekret o stanie wojennym, wydany nie przez sejm, tylko przez ówczesną Radę Państwa.

Ale może chodzić też o coś innego - o idącą z UE totalną pogardę dla zasad prawa wywodzących się z prawa rzymskiego. Zaczęło się to już od dawna od "dyrektyw" - przywodzących na myśl rewolucyjno-totalitarny system prawa, tworzony na kolanie. Ostatnio, przy okazji referendum w Irlandii, mamy przykład lekceważenia przez UE nawet ustalonych przez siebie zasad, w myśl których negatywny wynik referendum w którymkolwiek kraju, miał przekreślać wejście w życie Traktatu Lizbońskiego. Ale "europejsy" to olali i nadal chcą kolejno ratyfikować ten traktat w poszczególnych krajach, jakby nic się nie wydarzyło. W tej sytuacji, nie dziwi lekceważący stosunek do prawa prezentowany przez PO, skoro przykład idzie z Brukseli.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
fop




Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 235
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:22, 30 Lip '08   Temat postu: ??? Odpowiedz z cytatem

Zawsze twierdziłem, że PO jest moim wrogiem numer 1 ale cóż inni widzą to inaczej. Polityka już nie istnieje, jest tylko realizacja jakis zachcianek, układów itp.

Pamiętacie jak PIS był jechany w telewizorni za każdy przecinek, kropkę o słowach nie mówiąc dotryczących dyktatury, łamania demokracji. To co proponuje PO to już skandal ale prawdziwy, autentyczne łamanie demokracji i konstytucji i raptem wzmianka jakas w TV. Na dodatek słuchac muszę Pitery, która takie głupoty opowiada, zresztą od lat to robi, że Pis nie chce rozmawiac tylko pragnie rewolucji. Pis raczej nie bo to właściwie to samo bagno jak Sld PSL ale ja cholernie jak najbardziej chce.

Kiedy ktoś zapłaci za te wszystkie przekręty?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Veritatis




Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 1065
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:42, 30 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Easy_Rider napisał:
Nie jestem prawnikiem z wykształcenia, ale interesuję się tą dziedziną od dawna. Nie trzeba być specjalistą w prawie, aby wiedzieć podstawową rzecz, że ustaw nie można zmieniać przez rozporządzenia, bo taki akt w każdej chwili może być zaskarżony przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Rzeczywiście - może być zaskarżony. I tak właściwie na tym się skończy, bo przecież Trybunał nie zajmuje się ocenianiem zgodności z konstytucją, tylko obroną III RP. Zaskarżanie tego rozporządzenia nic by nie dało - Trybunał pewnie w ogóle by nie rozpatrzył sprawy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Filjan




Dołączył: 29 Maj 2008
Posty: 198
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:47, 30 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh, ostatnio oglądałem z ciekawości wiadomości na TVN lub TVN24. Był news o nieodpowiedzialnych posłach w sejmie którzy opuszczali dużo posiedzeń, i było że najwięcej posiedzeń opuścił poseł PiS jakiś tam (500 posiedzeń na 727). Ale o premierze Tusku z PO, nie wspomnieli, tymczasem on opuścił 640 posiedzeń.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:06, 30 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Veritatis napisał:
Rzeczywiście - może być zaskarżony. I tak właściwie na tym się skończy, bo przecież Trybunał nie zajmuje się ocenianiem zgodności z konstytucją, tylko obroną III RP. Zaskarżanie tego rozporządzenia nic by nie dało - Trybunał pewnie w ogóle by nie rozpatrzył sprawy.


Od siebie dodam - nie tylko obroną III RP, ale również UE. Konstytucja RP też zresztą wkrótce nie będzie potrzebna, bo zastąpią ją traktaty unijne. A więc - witajcie w Związku Socjalistycznych Republik Europejskich!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:23, 30 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Easy_Rider napisał:
Nie jestem prawnikiem z wykształcenia, ale interesuję się tą dziedziną od dawna. Nie trzeba być specjalistą w prawie, aby wiedzieć podstawową rzecz, że ustaw nie można zmieniać przez rozporządzenia, bo taki akt w każdej chwili może być zaskarżony przed Trybubnałem Konstytucyjnym. Nie mogą też rozporządzenia być samoistnym źródłem prawa stanowionego - jest to tzw. prawo powielaczowe, które było rozpowszechnione za czasów komuny.


Wszystko się zgadza. Chodziło o to, aby w oparciu o istniejące ustawy wydać rozporządzenia ułatwiające przejmowanie szpitali przez samorządy co już jest wpisane w ustawę - poprzez np. zwolnienia z VAT.

A ty czy można kogoś zwalniać z płacenia VAT-u poprzez rozporządzenie czy też musi być ustawa to już pojęcia nie mam - tak więc informacje medialne są jak zwykle nieco naciągane...

Dziwne, że onet też należy do ITI i jest bardziej obiektywny, chociaż mają na koncie akcję ze zdjęciami (kaczyński zawsze na czarnym tle z grymasem złości na twarzy, rokita z rogami, tusk uśmiechnięty i radosny...Smile )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


POmysł na weto
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile