W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Piekło biometrii  
Podobne tematy
Odciski palców9
Policja dostanie przenośne skanery do pobierania odcisków1
Odciski palców formą płatności?8
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
5 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 3895
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gnosis




Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 1428
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:43, 17 Cze '08   Temat postu: Piekło biometrii... Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czym jest biometria?

Społeczeństwo informacyjne tworzą zarówno ludzie, jak i interfejsy, którem pozwalają nam się kontaktować z maszynami. Prawie każdemu z nas przypisany jest nr identyfikacyjny, który wprowadza nas do przestrzeni wirtualnej - PIN, login czy hasło dostępu.
Obrazek artykułu

W dzisiejszym świecie nowych mediów rewolucją okazuje się biometria, z której zaczyna korzystać coraz więcej firm.



Czym jest biometria?



Biometria zajmuje się rejestracją i autoryzacją cech biometrycznych, które posiada każda żywa istota. To linie papilarne, teczówka oka, kształt ucha czy nasza twarz. Dlatego biometria staje się optymalną dziedziną, która tworzy system zabezpieczeń. Cecha biometryczna nie może być zapomniana, pożyczona czy skradziona, dlatego że każdy z nas "zapisany" został jako niepowtarzalne genetycznie "ja". Dzięki biometrii można kontrolować, identyfikować i weryfikować ludzi. Dlatego ta dziedzina nauki jest przydatna przy uzyskaniu dostępu do bankomatów, komputerów osobistych, telefonów komórkowych etc.



Linie papilarne



Najpopularniejszą cechą biometryczną są linie papilarne, które wykorzystywano do identyfikacji już od starożytności. Odcisk kciuka bardzo często mógł stać się przypieczętowaniem jakieś decyzji. W XX wieku udowodniono (dadyloskopia), że linie papilarne jednoznacznie identyfikują człowieka. Niepowtarzalność linii papilarnych przydatna jest więc w wszelkich systemach zabezpieczeń, podobnie jak geometria dłoni, tęczówka oka lub nasz głos. Specjalne urządzenia, które za sprawą czujników przesyłają zweryfikowane informacje do komputera, zaczynają zastępować PIN-y oraz kody dostępu. A przecież dzisiejsze społeczeństwo zaczyna mieć obsesję na punkcie ultrabezpieczeństwa.



Biometria teraz



Biometria zaczyna wkraczać do firm na masową skalę. Według "Gazety Prawnej" aż 67 proc. europejskich pracodawców planuje wprowadzić politykę biometryczną do swoich firm. Pełna kontrola pracownika, jego poczynań i ultrabezpieczeństwo ukształtuje społeczeństwo w XXI wieku. Koszmar w cieniu Wielkiego Brata staje się jeszcze bardziej prawdziwy. Prognozy wskazują, że w tym roku obroty na rynku systemów biometrycznych osiągną na świecie 3,2 mld euro, a w najbliższych latach sprzedaż tych systemów ma wzrastać co roku o około 20 proc.

Źródło: "Gazeta Prawna" oraz Computerworld Polska




_________________
...czasami po prostu lepsza od prawdy jest wiara w coś....
ludzie muszą zostać nagrodzeni za trwanie przy wierze inaczej rozlecą się w pył
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
joordano




Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 198
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 11:10, 28 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"...Holendrzy we współpracy z Equens, europejską firmą zajmującą się obsługą płatności próbują wprowadzić czytniki do odcisków palców zamiast terminali do kart płatniczych przy kasach.

W marcu 2006 roku podobną formę płatności wprowadzono przez Co- coperative Supermarket w Wielkiej Brytanii we współpracy z kalifornijskim Pay by Touch. Z tysiąca ankietowanych około 76 proc. uznało system biometryczny za bezpieczniejszy od PIN czy mikrochipów. Z kolei 85 proc. określiło ją jako bardziej wygodną. Reasumując ponad 75 proc. chciałoby mieć dostęp do tej technologii podczas codziennych zakupów..."
http://www.niezalezna.pl/index.php/article/show/id/4049

To się dzieje już teraz.
Wystarczy pójść po zakupy a już wiedzą gdzie jesteś.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nomorenazi




Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 386
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 11:41, 03 Lip '08   Temat postu: Biometryka w bankach? Odpowiedz z cytatem

Cytat:
http://hacking.pl/pl/news-4978-Biometryka_w_bankach.html

Security | 2005-04-29 00:14:42 | Autor: Rafał Pawlak

Prawdopodobnie już niebawem firmy będą musiały wykorzystywać technologię biometryczną w celu autoryzacji większych transakcji finansowych. Ta metoda stanowi jeden ze sposobów walki z oszustwami i praniem brudnych pieniędzy, podjęty przez sektor bankowy.

Gremium sektora - organizacja APACS (Association for Payment Clearing Services) - twierdzi, że korporacyjni klienci będą jednymi z pierwszych, którzy otrzymają urządzenia, służące do fizycznego potwierdzania sygnatariuszy, równolegle z hasłami (tzw. dwu-czynnikowa weryfikacja).

Jednak banki obsługujące wysokowartościowe transakcje elektroniczne będą potrzebować bardziej zaawansowanych metod zabezpieczających - być może trzeciego rodzaju uwierzytelniania: skanów odcisków palców lub siatkówki, uważa Tom Salmond, konsultant ds. e-commerce APACS.

"Jeżeli z jednego konta korzysta wielu użytkowników, trudno o uwierzytelnienie ich w inny sposób, niż nadanie im wszystkim różnych haseł" - mówi Salmond.

"Zamiast tego można mieć coś, co się posiada, np. token albo chip. Dopiero potem jest coś co się zna, np. hasło albo PIN. Na końcu jest coś, czym się jest - biometryka. Tego typu struktura będzie jednak stosowana wyłącznie przy transakcjach o naprawdę wysokiej wartości".

Anonimowy pracownik jednego z czołowych angielskich banków powiedział, że jego firma planuje na przyszły rok wdrożenie systemu uwierzytelniającego dla klientów korporacyjnych, który najprawdopodobniej będzie zawierał elementy biometryczne. Sądzi też, że reszta branży podąży tą samą drogą.

Salmond twierdzi, że sektor w przyszłym miesiącu planuje uzgodnić techniczne standardy uwierzytelniania użytkowników i sprawdzania, czy mają oni pozwolenie na autoryzację dużych transferów pieniężnych.

Banki planują także zwalczanie wewnętrznych oszustw, tworząc ogólno-branżową bazę danych, zawierającą informacje dotyczące zwolnionych pracowników, w odpowiedzi na próby pozyskania poufnych danych od personelu przez zorganizowane grupy przestępcze.

Razem z Brytyjskim Stowarzyszeniem Bankierów, organizacją przeciwdziałania oszustwom CIFAS i londyńską policją, APACS powołał grupę roboczą, której celem jest określenie zapotrzebowań.

"W chwili obecnej, personel zwolniony z powodu nieuczciwości, może bez przeszkód ubiegać się o inną pracę bankowości, więc problem trwa nadal" - powiedział rzecznik londyńskiej policji.

Źródło: vnunet.com
Angielskie banki chcą zapewnić dodatkową ochronę
Bezpieczniejsze kwitki z transakcji kartami
http://apacs.org.uk
[/list][/list]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nomorenazi




Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 386
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 11:44, 03 Lip '08   Temat postu: Niemcy: odciski palców w paszportach Odpowiedz z cytatem

Cytat:
źródło: http://publicstandard.pl/news/113359.html

12 czerwca 2007
Daniel Cieślak

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało, że w chipach, umieszczanych w wszystkich nowych paszportach wydawanych od listopada tego roku, oprócz cyfrowego zdjęcia obywatela znajdą się również jego zdigitalizowane odciski palców. Ma to ułatwić walkę z międzynarodowym terroryzmem oraz przestępczością zorganizowaną.
Odciski linii papilarnych przechowywane będą jedynie w chipie - nie jest planowane stworzenie ogólnokrajowego rejestru odcisków palców. Inaczej jest ze zdjęciami - ich bazę już stworzono. Dostęp do niej mają lokalne władze, służby graniczne oraz funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości. Rejestr odcisków palców co prawda istnieje - ale znajdują się w nim jedynie informacje o osobach, które popełniły jakieś przestępstwo oraz o osobach aplikujących o niemiecką wizę.

Informacje zapisane w chipie - czyli zarówno zdjęcia, jak i odciski palców - będą zabezpieczone przed nieautoryzowanym odczytem. Do ich sprawdzenia niezbędny będzie odpowiedni czytnik obsługujący nowy system szyfrowania.

Warto wspomnieć, iż w 2008 r. niemieckie władze zamierzają rozpocząć wdrażanie nowych dowodów tożsamości, w których zapisane będą te same biometryczne informacje, które od listopada umieszczane będą w paszportach. Przedstawiciele rządu tłumaczą, że zastosowanie takich rozwiązań służy trzem podstawowym celom: uniemożliwiania przestępcom podszywania się pod inne osoby, ułatwieniu procesu potwierdzania tożsamości oraz podniesieniu bezpieczeństwa usług wymagających identyfikacji - np. zakupów online.

Do 2010 r. Niemcy zamierzają stworzyć ogólnokrajową bazę danych o obywatelach i obcokrajowcach zamieszkujących na terenie Niemiec. Ma ona zawierać podstawowe dane informacje, takie jak m.in. dane osobowe, datę urodzenia, miejsce zamieszkania - już wiadomo, że wśród tych informacji nie znajdą się odciski palców i zdjęcia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nomorenazi




Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 386
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:10, 03 Lip '08   Temat postu: Polacy twórcami innowacyjnych rozwiązań biometrycznych Odpowiedz z cytatem

Cytat:

http://ochrona.4safe.pl/?sp=informacje/news/more&n=8109

Badacze z Pracowni Biometrii Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) oraz Politechniki Warszawskiej pracują nad unowocześnieniem technik biometrycznych, stosowanych do identyfikacji ludzi.

Popularność biometrii wśród specjalistów zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem związana jest z faktem, że wzorce biometryczne są niezwykle trudne do zmiany, w przeciwieństwie do popularnych kodów PIN i haseł.

"Daje to zwiększoną pewność identyfikacji osób. Cecha ta szybko staje się jednak istotną wadą, gdy wyobrazimy sobie możliwość niepowołanego użycia identyfikujących nas danych, których zmiana jest niemożliwa bądź bardzo ryzykowna dla naszego zdrowia. Stąd ogromną uwagę poświęca się ochronie danych biometrycznych, np. zapisując je w karcie elektronicznej" - tłumaczy uczestniczący w projekcie dr inż. Adam Czajka z Pracowni Biometrii NASK/PW.

Przez ostatnie dwa lata polscy naukowcy brali udział w pracach badawczych europejskiego projektu BioSec (Biometrics and Security), dotyczącego biometrycznych systemów bezpieczeństwa.

"Przy współpracy z partnerami BioSec stworzyliśmy kartę elektroniczną weryfikującą wzorce tęczówki (weryfikacja danych biometrycznych odbywa się na pokładzie karty). Działa ona znacznie szybciej niż jedyna dostępna obecnie na rynku tego typu karta. Prawdopodobnie jako pierwsi na świecie opracowaliśmy także urządzenie, które weryfikuje „żywotność” oka dla celów biometrii tęczówki, dzięki czemu możliwe jest odróżnienie żywego organizmu od sztucznej podróbki.

Naukowiec mówi, że duża wiarygodność biometrii tęczówki związana jest m.in. z niepowtarzalnością układu mięśni tęczówki. "Bogactwo mięśni jest tu tak ogromne, że rozpoznanie osób odbywa się z duża dokładnością. Warunkiem jest jednak odpowiedni pomiar tęczówki i sposób przetworzenia tych danych" - zaznacza Czajka.

Jak tłumaczy Adam Czajka, proces rozpoznawania tęczówki rozpoczyna się od wykonania zdjęcia oka w podczerwieni. Praca w podczerwieni pozwala na rejestrację struktury mięśnia, jednocześnie pomijając zbędne informacje, np. o kolorze tęczówki. System automatycznie wyszukuje niezakłócony obszar oka, który następnie poddawany jest kodowaniu.

Polscy naukowcy opracowali dodatkowo algorytmy dostosowujące sposób kodowania tęczówki dla obrazów o różnej jakości. Pozwala to na osiągnięcie maksymalnej dokładności rozpoznawania osoby, nawet jeśli zdjęcia tęczówki wykonywane są przez telefon komórkowy.
Skonstruowany w Pracowni Biometrii NASK/PW prototyp systemu weryfikuje tęczówkę w około 3 sekund

Szybka i skuteczna weryfikacja danych osobowych niezbędna jest zarówno w bankach, instytucjach bezpieczeństwa publicznego czy laboratoriach badawczych. Obecnie najczęściej wykorzystywanym zabezpieczeniem są karty magnetyczne, które ze względu na m.in. mniejszą pojemność pamięci, niewielką odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, brak zabezpieczeń przed ich kopiowaniem i brak możliwości dokonywania obliczeń na karcie, wypierane są przez karty mikroprocesorowe.

Właśnie na takich kartach możliwe jest zapisywanie wzorca biometrii tęczówki, należącego do posiadacza karty. Pozytywna weryfikacja wzorca przez kartę umożliwia dostęp do odpowiednich informacji czy zdeponowanych w banku pieniędzy.

Karty elektroniczne posiadają specjalny system operacyjny (tzw. COS - Card Operating System), a niektóre z nich także maszynę wirtualną JAVA (są to tzw. Java Cards). Pozwala to na uruchomienie na pokładzie karty odpowiednich programów umożliwiających dokonywanie różnorodnych obliczeń, np. weryfikację biometryczną.

"Nasza karta weryfikuje zawarty w niej wzorzec tęczówki i przesyła decyzję po około 8 sekundach. To sukces biorąc pod uwagę, że jedyna dostępna w tej chwili tego typu karta potrzebuje na to ponad minutę - zaznacza Adam Czajka. "Nie jest łatwo stworzyć kartę biometryczną, która będzie działała szybko i niezawodnie" - dodaje.

Karta opracowana została w tzw. technologii match-on-token, tzn. że porównanie wzorca z dostępnym "żywym obrazem" tęczówki realizowane jest na karcie. Oznacza to, że karta jest zarówno nośnikiem, na którym zapisano dane jak i platformą, na której dokonywane jest porównanie wzorców biometrycznych.

"Jest to bardzo ważne, gdyż w takim scenariuszu dane biometryczne właściciela karty nie są odczytywane przez urządzenie zewnętrzne, co istotnie zwiększa ich bezpieczeństwo. W scenariuszach weryfikacji tożsamości znika więc potrzeba konstruowania centralnych baz danych - jednej z największych obaw użytkowników i projektantów systemów biometrii" - wyjaśnia Czajka.

Polscy naukowcy, współrealizujący projekt BioSec, stworzyli także prototypowe urządzenie - terminal do rozpoznawania osób, który wykorzystuje zdjęcie oka. Przystawiając np. takie zdjęcie do zainstalowanej w terminalu kamery, urządzenia nie można oszukać.
Efektem współpracy naukowców z Pracowni Biometrii NASK/PW z Hiszpańską Telefoniką jest także projekt pierwszego na świecie protokołu (BEAP - Biometric Extensible Authentication Protocol) pozwalającego na wykorzystanie biometrii w zdalnym uwierzytelnieniu w celu tworzenia połączeń VPN (Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna, sieć bezpiecznych tuneli komunikacyjnych w Internecie, zapewniających poufność przesyłanych danych i wiarygodność uczestniczących w połączeniu stron - PAP). Obecnie połączenie takie zestawiane jest z wykorzystaniem haseł, a nie np. obrazu tęczówki.

Można więc wyobrazić sobie osobę chcącą uzyskać dostęp do ważnych danych instytucji, w której jest zatrudniona. Serwer tej instytucji, np. laboratorium badawczego, żąda od pracownika weryfikacji biometrycznej. Pracownik, wyposażony w czytnik biometryczny, przesyła bezpiecznym łączem wzorzec swojej tęczówki (podczas każdej transakcji wzorce tworzone są w inny sposób, co zapobiega atakom nielegalnego wykorzystania wzorców - tzw. biometric replay attack), a serwer instytucji weryfikuje tę informację i na tej podstawie zezwala bądź nie na połączenie VPN.

W przyszłości weryfikacja za pomocą biometrii tęczówki będzie być może dostępna w telefonach komórkowych. "Pozwoli to na korzystanie z telefonu jedynie osobom posiadającym zapisany na karcie SIM wzorzec biometryczny. Karty SIM to bowiem jeden z typów kart elektronicznych, a wiele aparatów telefonicznych już teraz posiada aparat cyfrowy umożliwiający wykonywanie zdjęć" - wyjaśnia naukowiec. Zatem aparat zrobi zdjęcie naszego oka i zweryfikuje jednocześnie, czy możemy z niego telefonować.

Obecnie dostępne są aparaty umożliwiające weryfikację użytkownika za pomocą odcisków palców.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nomorenazi




Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 386
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:21, 03 Lip '08   Temat postu: Parę artykułów o biometrii Odpowiedz z cytatem

http://www.zabezpieczenia.com.pl/content/view/515/138/ - relacja z konferencji.
http://www.zabezpieczenia.com.pl/content/category/5/20/44/ - 4 artykuły dotyczące biometrii.
http://www.zabezpieczenia.com.pl/content/view/502/51/ - ‘Nie bójmy się biometrii’.
http://www.bibula.com/new/display.php?textid=00421 – ‘Masoni propagują kompleksowe programy identyfikacji dzieci.’
http://www.natolin.edu.pl/wsisw/wsisw.ns.....4_2006.pdf – ‘Zagadnienia biometrii w UE’.
http://www.forsec.pl/?sp=archiwum/ - Numer 12/2007 str.4 – ‘Kiosk biometryczny’
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09




Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 857
Post zebrał 20000 sat

PostWysłany: 19:47, 07 Sty '17   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biometryczny system weryfikacji klientów banków

Cytat:
System pozwalający na automatyczne identyfikowanie i uwierzytelnianie tożsamości klientów banków na podstawie weryfikacji układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy, głosu albo podpisu składanego specjalnym biometrycznym długopisem przygotowują naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych WETI. Zespołem kieruje prof. Andrzej Czyżewski.

Specjaliści PG stworzyli już eksperymentalne stanowisko bankowe. Zanim system zostanie rozpowszechniony przejdzie szereg testów w oddziałach PKO BP, który jest konsorcjantem w projekcie. W przedsięwzięciu uczestniczy także sopocka firma Microsystem. Projekt pt. Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W 2017 roku wyniki projektu zostaną pilotażowo wdrożone na 100 stanowiskach obsługi klienta w 60 oddziałach bankowych. Zespół katedry już planuje kolejne projekty w oparciu o zbudowaną sieć stanowisk badawczych (które pozwolą wykorzystać unikatowe rozproszone laboratorium badawcze i w dalszym ciągu rozwijać aplikacje biometryczne).

Opracowana przez nas technologia bazuje na różnych dla każdego człowieka cechach. A wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do poufnych zasobów bankowych. Dlatego system integruje, w warstwie sprzętowej i programowej, aż pięć modalności biometrycznych, m.in. układ naczyń krwionośnych dłoni, kształt twarzy, głos klienta oraz sposób składania podpisu mówi prof. Czyżewski.

Zestaw opracowanych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki urządzeń dopełni, obok długopisu biometrycznego, skaner dokumentów tożsamości, który sprawdzi ich autentyczność. Dzięki wielopoziomowej weryfikacji technologia uniemożliwia podszycie się pod inną osobę. Cały system podniesie nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale też komfort korzystania z bankowości.

Ze względu na to, że dane biometryczne są niepowtarzalne będą one przechowywane w bezpiecznej postaci szyfrowanej. W przyszłości, jeśli uda nam się pozyskać kolejne projekty, zebrane na stanowisku bankowym dane będą wykorzystywane do identyfikacji klienta również w kanałach zdalnych podkreśla kierownik projektu.

Zgodnie z wiedzą realizatorów projektu nie istnieje, na rynku krajowym oraz międzynarodowym, podobne rozwiązanie wykorzystujące na porównywalną skalę kilka metod biometrycznych do potwierdzania tożsamości. Na szczególną uwagę zasługuje biometryczny podpis. Klienci banku będą go składać za pomocą pióra o zastrzeżonej budowie wykorzystującego zestaw czujników, w tym m.in. czujników ścisku, akcelerometrów, żyroskopów. Dotychczasowe, znane na świecie, prace w tym zakresie nie korzystały z tak dużej liczby sensorów i metod przetwarzania danych.

Podpis odręczny od najdawniejszych czasów jest kojarzony z aprobatą dla dokumentów lub decyzji. Wprowadzenie elektronicznego odręcznego podpisu do ogólnego użytku spowoduje również ograniczenie dokumentacji papierowej, towarzyszącej przeprowadzanym operacjom w bankach czy urzędach zaznacza prof. Andrzej Czyżewski.

Podpis będzie zapisywany w formie cyfrowej na dokumencie, a jego wydruk nie będzie konieczny.

Projekt Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości (kryptonim IDENT) został wyróżniony w konkursie Laur Innowacyjności 2016. Konkurs zorganizowała Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

http://prnews.pl/wiadomosci/biometryczny.....36537.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oko




Dołączył: 25 Lis 2016
Posty: 2064
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 15:21, 10 Cze '24   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

https://biznes.newseria.pl/news/w-polsce-rusza-pilotaz,p117660240
W Polsce rusza pilotaż płacenia za zakupy za pomocą spojrzenia. To kolejny etap ewolucji w płatnościach.

Czterech na pięciu Polaków korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, a wśród osób w wieku 18–25 lat kontakt z biometrią miał już praktycznie każdy – wynika z badania Minds & Roses dla Mastercard. Dlatego to właśnie Polska będzie pierwszym europejskim rynkiem, na którym konsumenci będą mogli przetestować innowacyjną w globalnej skali technologię płatności biometrycznych opartych na fuzji skanowania tęczówki oka i twarzy. Pilotażowa usługa Mastercard i PayEye będzie od 12 czerwca dostępna w salonach Empiku. Eksperci mówią o kolejnym po płatnościach zbliżeniowych przełomie na rynku płatności bezgotówkowych.

– Rozwiązanie, które wprowadzamy w Empiku – czyli innowacyjne płatności biometryczne PayEye – polega na tym, że skanujemy jednocześnie twarz i siatkówkę oka, co daje nam 100 proc. gwarancji bezpieczeństwa, że dobrze łączymy daną osobę z późniejszą transakcją. Warto wspomnieć, że jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. W praktyce będziemy podchodzili do specjalnego terminala – bez karty, bez zegarka, nawet bez telefonu – zbliżając do niego swoje oczy, i płatność za zakupy zostanie sfinalizowana – mówi agencji Newseria Biznes Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard. – To skraca kolejki w sklepach i proces obsługi o co najmniej kilka sekund per osoba.

– Każda sekunda zaoszczędzona na procesie płatności oznacza dużo pieniędzy dla enterprise’owych graczy. Dlatego biometria będzie się mocno rozwijać, przede wszystkim tam, gdzie czas obsługi klienta jest bardzo istotny – dodaje Daniel Jarząb, prezes polskiego fintechu PayEye, który rozwija autorską technologię bezgotówkowych płatności biometrycznych z wykorzystaniem fuzji biometrii oka oraz twarzy. – Pamiętajmy też, że jest to dodatkowe rozwiązanie i nadal będzie można płacić gotówką, kartą czy telefonem. Ludzie po prostu nie będą musieli szukać ich w torebce czy wyciągać z kieszeni. Jeśli będą chcieli potwierdzić płatność, wystarczy jedno spojrzenie i będą mogli wyjść ze sklepu z zakupami.

Pilotaż płatności biometrycznych, opartych na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy, to wspólne przedsięwzięcie Mastercard, Empiku i PayEye. Nowa opcja będzie dostępna od 12 czerwca br. Spośród ponad 350 salonów Empik w całej Polsce do pilotażu zostało wytypowanych pięć lokalizacji: Warszawa Westfield Mokotów, Wrocław Bielany, Kraków Kazimierz, Poznań Posnania oraz Czeladź M1.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Piekło biometrii
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile