Nasz serwer sponsoruje CJ2 Hosting & Development

 
Konflikt Armenia - Azerbejdżan   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wojny i terroryzm Odsłon: 1357
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 19516
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 15:37, 27 Wrz '20   Temat postu: Konflikt Armenia - Azerbejdżan Odpowiedz z cytatem

Ciekawe co Rydzyk na to, że kierowany przez Kaczyńskiego MSZ nie staje po stornie katolików, tylko każe im "rozmawiać" z innowiercami? Smile

Nie będę pisał co się dzieje, bo wszędzie możecie o tym przeczytać.

Generalnie jeszcze jedna wojna religijna.
Ormianie, którzy zamieszkują sporny teren (zwany po polsku Górskim Karabachem) są katolikami. Niestety dla nich, teren administracyjnie podlega Azerbejdżanowi, będącym krajem zdominowanym przez islam (ponad 96% muzułmananów, jakby wierzyć Wikipedii).
W każdym razie teren należy do Azerbejdżanu tylko teoretycznie - bo podobno w praktyce jest to niezależne państwo, które uważa się za niepodległe a owej niepodległości broni z użyciem armeńskiej armii.
Tak że nic dobrego z tego wyjść nie może. Co bynajmniej nie zmienia faktu, że nasz katolicki rząd, jakby był konsekwentny, powinien raczej bronić katolików przed muzułmanami. Na co ja bynajmniej nie nalegam, ale zawsze chętnie skorzystam z okazji by wytknąć tym zakłamanym skurwysynom hipokryzję Smile


Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest "głęboko zaniepokojone" informacjami o starciach zbrojnych w rejonie Górskiego Karabachu. Na Twitterze wezwało do zaprzestania walk, deeskalacji i wznowienia rozmów pokojowych, szczególnie w ramach Grupy Mińskiej OBWE.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/.....urcja.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Azyren
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 3736
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 23:22, 27 Wrz '20   Temat postu: Re: Konflikt Armenia - Azerbejdżan Odpowiedz z cytatem

Bimi napisał:
Ormianie, którzy zamieszkują sporny teren (zwany po polsku Górskim Karabachem) są katolikami.


Małe sprostowanie, Ormianie nie są katolikami tylko wyznają własny, narodowy odłam chrześcijaństwa, Apostolski Kościół Ormiański który wyrósł z herezji monofizyckiej w opozycji do kościoła powszechnego, z którego wyodrębniły się potem katolicyzm i prawosławie. Tak że Ormianie są chrześcijanami, ale katolikami już nie, bo to inny odłam.
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 6064
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 08:33, 28 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Film demonstrujący straty armii azerbejdżańskiej. Są martwi ludzie.
W ciągu jednego dnia zadeklarowano 30 zniszczonych elementów wyposażenia + 11 sztuk wyposażenia zostało zdobytych przez armeńską armię, w tym BMP-3.

Filmik ( kilkuminutowy ) w linku , na YT nie można go odtworzyć bo nieodpowiednie treści zawiera ( zwłoki zabitych ) . https://colonelcassad.livejournal.com/6200880.html

Cytat:
Generalnie ze względu na trudność w zweryfikowaniu zaawansowania armii azerbejdżańskiej na razie można stwierdzić tylko poważne straty po obu stronach - sądząc po opublikowanych filmach, Armenia i Azerbejdżan straciły już dziesiątki zabitych (armeńskie Ministerstwo Obrony generalnie podaje, że straty Azerbejdżanu pierwszego dnia sięgnęły 200 osób i są stwierdzenia, że ​​w sumie zginęło 470 osób, ale to wyraźna przesada) i jeszcze więcej rannych. Istotne są również straty w części materialnej - w Azerbejdżanie to głównie różne pojazdy opancerzone zniszczone przez miny, PPK i artylerię przeciwpancerną + zestrzelone śmigłowce i UAV. Ormianie ponoszą straty w systemach obrony powietrznej i różnych pojazdach opancerzonych zniszczonych przez drony i artylerię.

Warto zwrócić uwagę, że pojawiają się doniesienia, że ​​w związku z zablokowaniem operacji tureckich w Libii, gdzie nie doszło do ataku na Sirte, pensje bojowników w Libii spadły (z 2000 do 600 dolarów), a jednocześnie rozpoczęto rekrutację bojowników http: / /afrinpost.net/en/2020/09/two-offices-in-afrin-to-transport-syrian-mercenaries-to-azerbaijan/ w Afrinie za wojnę w Karabachu, a bojownikom obiecano pensje wyższe niż w Libii, która wciąż jest ostatnio był główną stawką Erdogana. Syryjscy najemnicy, którzy idą walczyć w Karabachu, zarabiają od 1500 do 2000 dolarów. Ogólnie rzecz biorąc, uszy Turcji w ataku Azerbejdżanu na Karabach dość wyraźnie odstają.
Uważam, że scenariusz ataku na NKR został opracowany podczas ostatnich wspólnych ćwiczeń Turcji i Azerbejdżanu.

Wiele naprawdę zależy od współczynnika strat. Jeśli strony stracą mniej więcej tyle samo, to taka wymiana nie jest korzystna dla Ormian, którzy mają skromniejszą armię i zasoby materialne. Jeśli stosunek strat wynosi 1 do 2 lub nawet 1 do 3, to Azerbejdżan nie będzie w stanie awansować w takim tempie.
Jednocześnie obecność syryjskich bojowników i tureckich UAV jest dodatkowym czynnikiem (dodatkowo w Karabachu mówi się, że F-16 były używane do uderzeń).

1. Paszynian w ormiańskim parlamencie retorycznie zapytał, czy posłowie są gotowi na ustępstwa i zgodę na autonomię Karabachu w Azerbejdżanie. Otrzymałem oczekiwaną odpowiedź - nigdy!

2. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu oświadczyło, że Teheran jest gotowy do pełnienia roli mediatora w celu zakończenia działań wojennych i powrotu do procesu negocjacji. OBWE nadal nalega, aby strony wstrzymały ogień. Kadyrow wezwał także do rozejmu.
Departament Stanu USA wezwał również do zawieszenia broni i powrotu do procesu negocjacji.

3. Azerbejdżan podaje, że co najmniej 5 cywilów zginęło w wyniku ostrzału Ormian w ciągu dnia. W Karabachu dwóch cywilów zginęło podczas porannego ostrzału Stepanakerta, a 30 zostało rannych.

4. Działania Azerbejdżanu wspierał Pakistan. Z kolei Grecja poparła Armenię. Można się też spodziewać poparcia Azerbejdżanu przez Katar i być może NTC Libii.
5. Prezydent Armenii stwierdził, że spodziewano się ataków na Azerbejdżan, ale nie wiedział dokładnie, kiedy się zaczną. Według niego trzeba być przygotowanym między innymi na scenariusze długotrwałej wojny z udziałem wszystkich sił i środków.
6. Najniebezpieczniejsze jest to, że Kim Kardashian oskarżył Azerbejdżan o agresję.


Turcja wspiera Azerbejdżan a Grecja Armenię , konflikt Turcja - Grecja został przeniesiony do Górnego Karabachu . A to ciekawe kiedy dwa NATOwskie państwa stają po dwóch różnych stronach konfliktu .
_________________
@zibimark :
Gdybym był szatanem to popełnił bym samobójstwo dla dobra wszystkich ludzi dobrej woli i wszelkich stworzeń.

Laughing głupi głupek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kruczowłosa
Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 1007
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 08:50, 29 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy raz się chyba zgadzam z bimim na tym forumShocked Shocked


a Polska jest za muzułmanami w tamtym rejonie bo USA są a czemu są - a przypadkiem tam chyba ropa jest...coś tam mają z tego co wiem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kruczowłosa
Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 1007
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 09:07, 30 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra wystarczyło trochę wyszperać info i okazuje się, że Azerbejdżan już od dawna śle ropę do Unii (!) w takim razie w ogóle Unii nie opłaca się konflikt w tamtym rejonie - ale Rosji już jak najbardziej cytat:

Wysoki wzrost gospodarczy w 2006 i 2007 roku Azerbejdżan zawdzięcza dużemu i wciąż rosnącemu eksportowi ropy. Wydobycie ropy spadało aż do 1997 roku, ale od tego czasu rośnie z roku na rok. Zawarcie szeregu umów z firmami międzynarodowymi, które dotąd zainwestowały 60 mld USD w rozwój przemysłu naftowego, ma pozwolić na pozyskanie funduszy potrzebnych na pobudzenie dalszego rozwoju przemysłu. Wydobycie ropy na mocy pierwszej z tych umów, z Azerbaijan International Operating Company, rozpoczęło się w listopadzie 1997 roku. Na początku 2006 roku konsorcjum zachodnich firm naftowych rozpoczęło wydobycie ropy z dużego złoża podwodnego w wysokości miliona baryłek dziennie, następnie transportowanej zbudowanym kosztem 4 mld dolarów rurociągiem do tureckiego portu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym. Do 2010 roku wpływy z tego projektu mają podwoić obecny PKB Azerbejdżanu. Azerbejdżan dzieli z innymi republikami byłego ZSRR znaczne trudności związane z przejściem od gospodarki nakazowej do wolnorynkowej, ale duże zasoby surowców energetycznych rozjaśniają perspektywy rozwoju ekonomicznego na dłuższą metę. Baku dopiero niedawno zanotowało postęp w reformach gospodarczych, powoli zastępując dawne struktury i powiązania gospodarcze nowymi. Innymi przeszkodami rozwoju gospodarczego są brak koniecznych inwestycji poza sektorem naftowym, przedłużający się konflikt z Armenią o Nagorny Karabach, wszechobecna korupcja i rosnąca inflacja. Handel z Rosją i innymi krajami byłego ZSRR traci na znaczeniu, a rosną obroty z Turcją i krajami Europy. Długoterminowe perspektywy rozwoju są uzależnione od cen ropy na rynkach światowych, budowy nowych rurociągów i gazociągów oraz rozsądnego gospodarowania zasobami ropy.

https://podroze.onet.pl/ciekawe/azerbejdzan-podstawowe-informacje/2g7jw2s


no na logikę to Rosji się opłaca ten konflikt...

moje zaś prywatne zdanie jest takie, że nie ważne o co ale musiał jakiś wybuchnąć by pchnąć to dalej w stronę wojny nie ważne już o co bo nie chodzi już tylko o surowce w tym momencie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3491
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 09:17, 30 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kruczowłosa napisał:no na logikę to Rosji się opłaca ten konflikt...

moje zaś prywatne zdanie jest takie, że nie ważne o co ale musiał jakiś wybuchnąć by pchnąć to dalej w stronę wojny nie ważne już o co bo nie chodzi już tylko o surowce w tym momencie...


Ty i logika Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
good why
Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 504
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 09:17, 30 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Surprised
_________________
"Uwielbiam good why'a" - chemicloo
"Aj waj, wypunktował mnie. Lecę po ratunek do gei" - chemicloo vel WZBszambo alias szeklan itp.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 6064
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 09:37, 30 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze takie info , że Iran przerzuca wojska na granicę z Azerbejdżanem . Kto wie czy tym razem chodzi tylko o Górny Karabach , czy obecne działania mają jakiś "większy" charakter . Tym bardziej , że Turcja ewidentnie wpierdoliła się w ów konflikt .
_________________
@zibimark :
Gdybym był szatanem to popełnił bym samobójstwo dla dobra wszystkich ludzi dobrej woli i wszelkich stworzeń.

Laughing głupi głupek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Azyren
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 3736
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 10:20, 30 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla Iranu wplątanie się w wojnę z Azerbejdżanem było by bardzo ryzykowne, zwłaszcza że taki konflikt spowodował by również na pewno zamieszki wewnętrzne, gdyż blisko 15% populacji Iranu to Azerowie, a to z cała pewnością wykorzystali by Amerykanie. Z kolei Turcja ma silny interes we wspieraniu Azerbejdżanu, i nie chodzi tutaj tylko o kulturowe i etniczne podobieństwo, ale przede wszystkim o azerską ropę i podkopywanie w regionie wpływów Rosji i Iranu, w czym na pewno wesprze Turcję zachód legitymizując tym samym dyktaturę Erdogana. Turca ma same plusy przypadku zaangażowania się w konflikt, Iran juz tak wesoło nie ma, chyba że otrzyma twarde deklaracje ze strony Rosji że w razie czego stanie po ich stronie. Jak by się to nie potoczyło, chyba mamy kolejny potencjalny zalążek III WŚ Smile
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Goska
Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 2818
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 13:45, 30 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak to jest, ze jak jakis kraj uzbiera troche pieniedzy, to wprowadza sie zawieruche wojenna i skarbiec panstwa sie oproznia. Wszedzie jest taki sam scenariusz. Co 20 lat wojna. Anglik dostaje swoje, a reszte biora cygany i Niemcy. Anglikowi czasem wystarcza pare groszy. ! On sie na pieniadzach nie zna !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 6064
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 14:05, 01 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iran coś kombinuje . Zwarz @Az , że to po Syrii i Libii jest trzeci konflikt w który jest zaangażowana Turcja ( w tym samym czasie ) . Nie wspominając o napięciach z Grecją . Za dużo sobie pozwalają .

Cytat:
O zestrzelonym azerbejdżańskim helikopterze, który spadł na terytorium Iranu.

1. Początkowo donoszono, że pojazd został rzekomo zestrzelony przez irańską obronę powietrzną po wejściu do irańskiej przestrzeni powietrznej.
2. Następnie Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu oświadczyło, że nie straciło helikoptera od ognia Irańczyków w okolicy.
3. Następnie Ministerstwo Obrony NKR przejęło odpowiedzialność za zniszczenie śmigłowca, które stwierdziło, że helikopter został zestrzelony przez wojsko NKR, po czym pojazd strącony na granicy spadł na terytorium Iranu. Według oświadczenia z Karabachu miejscowe wojsko nie planowało zestrzelenia samochodu tak blisko granicy z Iranem, a zniszczenie tego helikoptera nazwano „nieumyślnym”.
4. W tej chwili nie ma żadnych resztek zdjęć i filmów. Iran jeszcze oficjalnie tego nie skomentował.

PS. Należy zauważyć, że w ostatnich dniach Iran zwiększył swoje zgrupowanie w pobliżu granic z Azerbejdżanem, a irańskie MSZ ostrzegło, że nie pozwoli przekształcić „północnych terytoriów” (czyli Karabachu) w „siedlisko terroryzmu” (czyli syryjskich bojowników, których Turcja sprowadziła do Azerbejdżanu. O ataku na Karabach.
Wcześniej informowano również o transferze rosyjskiego sprzętu przez Iran do Armenii, a także o przewozie przez granicę lądową Iranu i Armenii niezidentyfikowanego sprzętu wojskowego bez znaków identyfikacyjnych. Jednym z niebezpiecznych scenariuszy dla Turcji i Azerbejdżanu jest zakup irańskich dronów i dronów szturmowych przez Armenię. kamikadze, które są bardzo skuteczne w Jemenie.

Oczywiście Iran jest dość zadowolony z istniejącego status quo, które Turcja próbuje naruszyć za pomocą Azerbejdżanu. Iran wysyła wyraźny sygnał do Baku, że mu nie odpowiada. Prezydent Iranu Rouhani wezwał do natychmiastowego zakończenia aktów przemocy w Karabachu.
https://colonelcassad.livejournal.com/6209544.html
Tak sobie myślę , że Iran zestrzelił i pali głupa , bo co im udowodnią Wink .
_________________
@zibimark :
Gdybym był szatanem to popełnił bym samobójstwo dla dobra wszystkich ludzi dobrej woli i wszelkich stworzeń.

Laughing głupi głupek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Azyren
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 3736
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 18:38, 01 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Turcja sobie pozwala bo wie że zachód nie wystąpi przeciw nim w obawie że to Turcję zbliży do Rosji lub Iranu. Na razie Turcja ma z zachodem zbliżone interesy na Bliskim Wschodzie, ale jak pokazały układy Erdogana z Putinem w czasie konfliktu Syryjskiego, czy układy z Iranem w sprawie wspólnego zwalczania kurdyjskiego separatyzmu, Turcja ma w tej kwestii bardzo elastyczną politykę.
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3491
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 23:20, 01 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Erdogan, ma problem i dla niego ten konflikt jest jak gwiazdka z nieba.
Erdogan na tym konflikcie tylko może zyskać i nic nie stracić. Dla Erdogana wojna Azersko - Armenska jest zbawieniem.
Zbawienie, bo Erdogan zaczyna mieć problemy w swoim środowisku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 19516
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 14:35, 02 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polskie Radio 24 zrezygnowało z rozmowy z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, miał być w czwartek wieczorem gościem Polskiego Radia 24. Tematem rozmowy mieli być Ormianie i kościół ormiański w spornym Górskim Karabachu. [...]

"Dziś o 19.00 w Polskim Radiu 25 będę mówić o konflikcie między Armenią a Azerbejdżanem o Górski Karabach. Czy jest to wojna islamu z chrześcijaństwem?" - zapowiadał przed kilkoma godzinami na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. [...]

Ostatecznie duchowny nie pojawił się w programie. "Przed chwilą dostałem telefon z Polskiego Radia 24, że jest 'zapis' ze strony dyrekcji i audycja zostaje zdjęta. Jak mówił W. Churchill, 'Ropa jest ważniejsza od krwi Ormian'" - skomentował ksiądz w mediach społecznościowych.

"Inna sprawa, cenzura w polskich mediach publicznych jest porażająca" - dodał.

Polskie Radio 24 jak dotąd nie zareagowało na wpis księdza.


https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/.....eskim.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Azyren
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 3736
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 20:15, 02 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja myślę że tutaj nie chodzi o obawy o jakiś afront dyplomatyczny w stosunku do Azerbejdżanu poprzez audycję w jakimś niszowym radiu, a o to że ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski to jeden z niewielu polskich kleryków który wyłamał się w sprawie kościelnej pedofilii i otwarcie mówił o tym w mediach, co siła rzeczy narobiło mu wrogów w kościele i przylepionym do kościoła niczym rzep do psiego ogona, rządzie pis-owskim, i że może istnieć silna presja z góry, od samego Kurskiego lub nawet wyższych person, by go wyciszyć i nie dopuszczać do wypowiadania się w mediach.
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 19516
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 18:55, 03 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Inna opcja jest taka, że "silna presja z góry" jest nie tyle na to by go (tego księdza) wyciszyć, ale raczej by wyciszyć temat p.t. "Czy jest to wojna islamu z chrześcijaństwem?"

Bo gdyby Polacy zaczęli postrzegać rzeczony konflikt z tej perspektywy, to od razu mogli by się zacząć zastanawiać dlaczego akurat w tym przypadku nasz rząd nie broni chrześcijaństwa. Gdy normalnie przecież przechodzi sam siebie promując się na zagorzałego obrońcę chrześcijańskich wartości i chrześcijańskiej kultury.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Azyren
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 3736
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 21:07, 03 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jak zwykle sprawdza się tutaj uniwersalna sentencja rzymskiego poety, Seneki Młodszego: "Dla prostego ludu religia jest prawdą, dla mędrców kłamstwem, a dla polityków jest po prostu użyteczna" Razz
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 6064
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 09:12, 08 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ormianie bez sojuszników.


Stepanakert to miasto wielkości Zamościa, dziś pustawe, bo część mieszkańców wyjechała do Armenii, a reszta siedzi w piwnicach, by przetrzymać azerski ostrzał. Ormiański Zamość leży w Azerbejdżanie, według prawa międzynarodowego, ale Stepanakert to stolica słynnego Górskiego Karabachu, separatystycznej ormiańskiej enklawy, której los stał się przenośnią nierozwiązywalnych problemów politycznych.

Właściwie Stepanakert to stolica Arcachu, tj. Karabachu z azerskimi dystrykami sąsiadującymi z Armenią i Iranem, przejętymi przez Ormian, by mieć terytorium aż do granicy. Wyrzucono stamtąd prawie milion Azerów, którzy przegrali poprzednią wojnę, na początku lat 90. ub. wieku. W Azerbejdżanie doszło do kilku pogromów Ormian i pod koniec września prezydent Alijew, mający szerokie plecy polityczne w postaci Turcji i nawet Izraela, dał rozkaz odebrania „ziemi ojczystej”, na której mieszkają dziś prawie sami Ormianie.

Właściwie wszyscy zgadzają się, że do wojny popchnęła Azerbejdżan Turcja, która musiała najpierw zapytać Waszyngton, szefa NATO. W syryjskim Damaszku mają teorię, jakoby Amerykanie dali zgodę, by wpuścić tureckiego prezydenta Recepa Erdogana na minę: miałoby to być bardziej priorytetowe niż zaszkodzenie Rosji. Erdogan jest zbyt nieposłuszny. I zrobił z Turcji gorączkujący kraj, który we wszystko się miesza.

Nawet ci, którzy nie zgadzają się, że w Turcji zapanował jakiś religijny faszyzm, przyznają, że członek NATO, drugi pod względem siły wojskowej, który wymachuje zakrzywioną szablą we wszystkie strony, powinien dawać powód do obaw. Wygląda jakby Erdogan miał dwa wielkie cele geopolityczne: związać się z krajami byłego Imperium Osmańskiego w północnej Afryce i stworzyć w Azji rodzaj federacji krajów turkofońskich, pod przywództwem Ankary – od Lewantu, przez środkową Azję, aż po chiński Sin-ciang. Azerbejdżan miałby należeć do drugiego projektu.

Turcy zaczęli działać na wielu frontach na raz. Okupują część Syrii i walczą tam z Kurdami, sojusznikami USA, wspierając jednak Al-Kaidę w Idlibie, na wzór Amerykanów. Biorą czynny udział w konflikcie w Libii, gdzie opowiedzieli się za rządem uznanym przez ONZ, budząc irytację mocarstw, które chciały go obalić, jak Francja. I jeszcze narobili szumu na wschodnim Morzu Śródziemnym, gdzie kruchego pokoju strzegą teraz dziesiątki okrętów wojennych wielu państw, co wygląda na strzelbę, wiszącą na ścianie w pierwszym akcie.

I teraz wojna z Ormianami. Rząd turecki zbudował na tę okazję koalicję widoczną na propagandowych plakatach w Stambule, gdzie żołnierz azerski, turecki i pakistański idą ramię w ramię, by „przywrócić sprawiedliwość” w Azerbejdżanie. Z tyłu tej koalicji kryje się Izrael, który w ciągu ostatnich pięciu lat był głównym dostawcą broni dla Azerów, wyprzedzając Rosję. Jeśli wojna się uwieczni, będzie można u nich zarobić. Mają ropę i pieniądze.

Rosja jest zmartwiona, bo utrzymywała dobre stosunki z Armenią i Azerbejdżanem, nie chce być do tego wciągnięta, a ma układ obronny z Armenią. Na razie wojna rozgrywa się na terenie Azerbejdżanu, który Armenii nie atakuje, ale wszystko jest możliwe. Pociski spadają nawet na sąsiedni Iran, niezadowolony, że Izrael współpracuje wojskowo z sąsiednim państwem szyickim, ale stara się załagodzić sprawę.

Rzuca się w oczy, że w przeciwieństwie do Azerbejdżanu, Armenia nie ma żadnych oddanych sojuszników, choć intuicyjnie powinno być odwrotnie. Ormianie to bardzo stary naród z kulturą zbliżoną do europejskiej, podczas gdy Azerbejdżan nie istniał do czasów Związku Radzieckiego, a wcześniej był północnym Iranem. Owszem, zachodnie mocarstwa wzywają do pokoju, ale są w niezręcznej sytuacji, bo w sprawę jest przecież zamieszany ważny członek NATO, Turcja, która w razie zbyt wielkiego niezadowolenia państw Unii, może otworzyć „kurek z imigrantami”, czego przywódcy chcą uniknąć za wszelką cenę. Dlatego dziś w Stepanakercie bomby leciały jak wczoraj i jutro.
https://strajk.eu/ormianie-bez-sojusznikow/
_________________
@zibimark :
Gdybym był szatanem to popełnił bym samobójstwo dla dobra wszystkich ludzi dobrej woli i wszelkich stworzeń.

Laughing głupi głupek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Azyren
Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 3736
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 10:32, 08 Paź '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Naród Ormiański jak zawsze obrywa w grze prowadzonej przez mocarstwa. Szkoda ich bo to stary kraj i stara kultura, a skazani są na przemiał :/
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wojny i terroryzm Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Konflikt Armenia - Azerbejdżan
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile