I czy trzeba być bogiem aby władać piorunami ?
Nie, ponieważ bogowie byli ludźmi i każdy następny wynalazek będzie o tym świadczył
Cytat: |
Władcy piorunów
Zapanowanie nad żywiołami było odwiecznym marzeniem człowieka
Europejscy uczeni skonstruowali laser, który już dziś umożliwia przeprowadzanie drobnych wyładowań atmosferycznych. W przyszłości może mieć on wiele pożytecznych zastosowań.
Czy to możliwe, by człowiek miał się za Zeusa, pana burz i wichrów? Choć europejscy naukowcy nie władają niebiosami, zamierzają zapanować nad piorunem za pomocą nowego, wysoce udoskonalonego lasera. Teramobil jest owocem współpracy pięciu laboratoriów francuskich, szwajcarskich i niemieckich. Ma on pozwolić podczas burzy indukować błyskawice poprzez wytwarzanie błysków o sile 4 bilionów watów, czyli równowartości tysiąca elektrowni. Byłyby to impulsy tak silne, że miałyby zdolność jonizowania powietrza, dzięki czemu zaczynałoby ono przewodzić elektryczność.
– Obecnie wywołujemy mikrowyładowania będące prekursorem błyskawicy – mówi Jérôme Kasparian, koordynator projektu i naukowiec z laboratorium spektrometrii jonicznej i molekularnej (CNRS/Lyon-I). – Aby uzyskać prawdziwą błyskawicę, zespoły pracują już nad nowym Teramobilem-2, który będzie dziesięć razy silniejszy niż pierwszy.
– Za pięć, dziesięć lat będziemy w stanie wywołać uderzenie pioruna w chmurze burzowej – uważa Kasparian. Oprócz przeprowadzania badań naukowych laser ten sprawdzi wytrzymałość systemów ochrony linii wysokiego napięcia oraz elektrowni i central telefonicznych. Z jego pomocą człowiek będzie mógł skierować wyładowania atmosferyczne na odległość kilkuset metrów od newralgicznych obiektów.
Samoloty, centrale i budynki wyposażone w piorunochrony były już wcześniej chronione przed pożarami, zjawiskiem śmiertelnego porażenia prądem czy nagłym zniszczeniem. Tym razem chodzi przede wszystkim o ograniczenie skutków elektromagnetycznych spowodowanych uderzeniem pioruna. Nie tylko zakłócają one bowiem pracę urządzeń w domu (powstawanie przepięcia elektrycznego, spalenie obwodów elektrycznych w telewizorze czy telefonie...), stają się także wybitnie niebezpieczne dla kierowania samolotem czy działania elektrowni.
Będąc narzędziem precyzyjnym i szybkim, Teramobil mógłby służyć też do wykrywania gazu w razie wycieku substancji chemicznych czy do mierzenia poziomu zanieczyszczenia w miastach. Laser umożliwia analizę powierzchni z dużych odległości, a to z kolei otwiera drogę do wielu konkretnych zastosowań: sprawdzania składu stopu metali, określania najlepszych miejsc do eksploatacji w kamieniołomie albo wykrywania bakterii w szpitalu czy w zakładach rolno-spożywczych. Niebawem więc będziemy mogli śmiało konkurować z mieszkańcami Olimpu! |
http://wiadomosci.onet.pl/1492677,242,kioskart.html