Nasz serwer sponsoruje CJ2 Hosting & Development

 
Tajemnicze uszkodzenie teleskopu Arecibo  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 949
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
p4lm
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1123
Post zebrał 0.010 mBTC

PostWysłany: 07:36, 22 Sie '20   Temat postu: Tajemnicze uszkodzenie teleskopu Arecibo Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Najpotężniejszy teleskop do poszukiwania kosmitów uległ tajemniczej awarii
Arecibo, jeden z największych radioteleskopów na świecie, uległ poważnej awarii na początku ubiegłego tygodnia. Po oględzinach, naukowcy oświadczyli, że ta katastrofa jest dla nich bardzo zagadkowa.

Słynne na cały świat obserwatorium Arecibo od ponad pół wieku odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniach inteligentnych cywilizacji. Niestety, przez następne miesiące nie będzie mogło normalnie funkcjonować. Jeden z kabli podtrzymujących metalową platformę urwał się i spadł na czaszę radioteleskopu, dokonując poważnych uszkodzeń na powierzchni 30 metrów. Jakby tego było mało, uszkodzeniu uległa też platforma służąca jako dostęp do kopuły.

Obserwatorium w swojej historii przetrwało potężnie trzęsienia ziemi, uderzenia niezliczonej ilości huraganów, ale nigdy nie doszło do tak poważnej katastrofy. Inżynierowie dokonali oględzin szkód i nie mają pojęcia, jak mogło w ogóle dojść do takiej sytuacji. Cały radioteleskop regularnie przechodzi rygorystyczną inspekcję, w której sprawdza się bezpieczeństwo całej instalacji.

W 2017 roku Arecibo uległ uszkodzeniu na skutek przejścia huraganu Maria, który doszczętnie zdewastował Portoryko. Wówczas zniszczone zostały zaledwie 30 paneli spośród 38 tysięcy. Pomimo tego wydarzenia, obserwatorium do ubiegłego tygodnia normalnie funkcjonowało. Najnowsza katastrofa doprowadziła do całkowitego wstrzymania prac w ośrodku. Naukowcy obawiają się, że naprawa obiektu może potrwać nie miesiące, tylko kilka lat, a w jej trakcie nie będziemy mogli nasłuchiwać przestrzeni kosmicznej w poszukiwaniu sygnałów od inteligentnych cywilizacji.

Entuzjaści teorii spiskowych natychmiast doszukali się w tym wydarzeniu ingerencji amerykańskiego rządu. Według jednej z krążących teorii, naukowcy z Arecibo w ostatnim czasie odebrali dziwne sygnały z głębi kosmosu. Awaria miała nastąpić tuż po tym, gdy naukowcy podjęli decyzję o próbie odpowiedzi na te sygnały. Stephen Hawking, słynny nieżyjący już fizyk, ostrzegał ludzkość w wywiadzie dla jednej z telewizji, że gdy odbierzemy sygnały od obcych cywilizacji, nie powinniśmy na nie odpowiadać, bo marnie skończymy.


Nie wiem czy to po prostu wypadek bo zdarzają się sytuacje, że w dźwigach które mają bieżące przeglądy po prostu nie wytrzymują liny od samych naprężeń i też nikt nie potrafi wyjaśnić zagadki takiego zdarzenia, natomiast to już druga dziwna sytuacja związana z obserwacją kosmosu. 2 lata temu FBI nagle zamknęło Sunspot Solar Observatory w Nowym Meksyku.

https://www.geekweek.pl/news/2020-08-22/.....ej-awarii/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
p4lm
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1123
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:03, 13 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

https://youtu.be/bMwlHYbDR78?t=610


+Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RuskaOnuca
Dołączył: 07 Lip 2020
Posty: 58
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:59, 15 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

https://www.focus.pl/artykul/potencjalne.....0914055317
Cytat:

Badania międzynarodowej grupy naukowców wskazują na to, że w pokrywie chmur Wenus istnieje fosforowodór. - Odkryliśmy (…) gaz, który zgodnie z aktualną wiedzą, jest produkowany przez istoty żywe – mówi dr Janusz Pętkowski.

Potencjalne ślady życia w chmurach Wenus. Polak jednym z odkrywców
materiały prasowe

Międzynarodowa grupa badawcza, kierowana przez prof. Jane Greaves z Uniwersytetu w Cardiff, na łamach Nature Astronomy informuje o naukowych podstawach na ślady istnienia życia pozaziemskiego. Naukowcy znaleźli w pokrywie chmur Wenus fosforowodór i wykazali, że ziemski gaz może być sygnałem życia w kosmosie.


– Odkrycie śladów fosforowodoru nie jest ostatecznym dowodem na istnienie życia pozaziemskiego. Taki dowód uzyskamy, gdy wyślemy statek kosmiczny na Wenus, „złapiemy” życie, a następnie zobaczymy je “gołym” okiem lub pod mikroskopem. Niezależnie jednak od tego, czy fosforowodór jest sygnałem życia czy nie, wykrycie tego gazu na Wenus jest odkryciem niezwykłym i oznacza przełom w badaniach nad planetami skalistymi typu ziemskiego, które znajdują się w naszym Układzie Słonecznym – tłumaczy dr Janusz Pętkowski, astrobiolog, który od 5 lat pracuje naukowo w grupie badawczej prof. Sary Seager, znanej jako Indiana Jones astronomii, w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

– Jeśli fosforowodór nie jest wytwarzany przez organizmy żywe, to musi być wytwarzany przez bardzo nietypową geologię planety lub bardzo nietypową chemię atmosfery - puentuje polski naukowiec.
Życie w chmurach piekielnej Wenus
Wenus jest jedną z najbardziej tajemniczych planet naszego Układu Słonecznego. Temperatura na powierzchni Wenus jest niezwykle wysoka i wynosi ponad 465 stopni Celsjusza. Planeta jest pozbawiona wody, a ciśnienie na powierzchni Wenus jest ponad 90 razy większe niż na Ziemi.

Planeta jest całkowicie pokryta chmurami, które nie są złożone z kropelek ciekłej wody, tak jak na Ziemi, lecz z kropel ciekłego stężonego kwasu siarkowego z bardzo niewielkimi śladami wody. Pokrywa chmur znajduje się na wysokości około 48-60 km, czyli znacznie wyżej niż chmury w atmosferze ziemskiej. Temperatura w dolnych warstwach chmur sięga około 90 stopni Celsjusza, do 0 stopni w górnych warstwach chmur (zakres temperatur przyjazny dla życia). Ciśnienie atmosferyczne na wysokości pokrywy chmur na Wenus jest mniej więcej takie samo, jak na powierzchni Ziemi.


W przeszłości Wenus była planetą, na której być może były rzeki, jeziora i oceany. Doszło tam jednak do katastrofy klimatycznej, w wyniku której przez setki milionów lat powierzchnia planety stawała się coraz bardziej wroga.


– Jeśli w przeszłości, w wenusjańskich oceanach, istniało życie, to możliwe, że udało mu się przetrwać katastrofalną zmianę klimatu i “uciec” w chmury. Tylko tam - wysoko w atmosferze, daleko od rozgrzanej powierzchni Wenus, panuje temperatura, która może sprzyjać życiu – tłumaczy Pętkowski.

Artykuł opisujący szczegółowo właściwości fosforowodowu przechodzi obecnie przez proces recenzji w redakcji czasopisma Astrobiology.


Dowiedzieli się, że prawię ich mamy więc skasowali nam uszy : Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 6153
Post zebrał 0.010 mBTC

PostWysłany: 10:42, 15 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludzkość jako masa to prymitywne istoty . Jesteśmy tak interesujący dla obcych rozwiniętych cywilizacji jak dla nas interesujące są szympansy . Ruchamy się , napierdalamy , pohukujemy , żremy itp. Po wizycie w ziemskim zoo , wracają do swoich zmartwień Wink .

Ale ja bym zwrócił uwagę na coś innego , w nawiązaniu do awarii teleskopu . Ostatnio pisali w mediach o tym jak blisko Ziemi przeleciała nieduża asteroida i żaden "naukowy" teleskop tego nie wykrył , tylko zauważył go amator w tej dziedzinie .

Cytat:
Astronom amator, Leonardo Amara obserwował niebo w nocy 27 sierpnia, gdy jego uwaga skupiła się na regionie w konstelacji Indus, jego oczom ukazała się relatywnie duża asteroida znan dziś jako 2020 QU6. Już 10 września 2020 roku, obiekt ten minął naszą planetę.

Jest to dość niepokojący przelot, ponieważ mimo iż doszło do niego w odległości 40 milinów kilometrów od Ziemi, mamy tu doczynienia z obiektem o niemal kilometrze średnicy. Kolizja z takim ciałem niebieskim wiązałaby się dla nas z długotrwałymi konsekwencjami wliczając w to miliony śmierci i nuklearną zimę.

Odkrycie było możliwe dzięki grantowi z proramu Planetary Society NEO Grant. Ma on zachęcać zdolnych amatorów astronomii do polowania na nowe asteroidy i śledzenia znanych nam obiektów kosmicznych. Amara posłużył się 30 centymetrowym reflektorem w obserwatorium Campo dos Amarais w okolicy Sau Paulo w Brazylii.
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/aster.....-kataklizm
Już pisałem o tym w Pierdolnii , że w USA w 2016 roku przeprowadzono ćwiczenia na wypadek pierdolniecia asteroidy w Ziemię . Kiedy dziś patrzę jak dość łatwo zrobili nas w chuja z pandemią i jak robią nas w chuja , z wojnami z terroryzmem i inne wałki , to taki scenariusz , gdzie dochodzi do wielkiego jebnięcia na Ziemi z powodu jakiejś asteroidy nie jest jakimś odległym SF .
W dodatku awaria teleskopów może sprzyjać takiej operacji typu false flag . No i sam fakt , że jeden prywatny koleś , a przecież tych obserwatoriów jest więcej , tylko ten jeden ją zauważył .
Jesienią wybory w USA , w zasadzie dla Świata nie ma znaczenia czy wybiorą jednego czy drugie białego starca . A ten rok jest wyjątkowy jeśli chodzi o wydarzenia . W dodatku cały ten burdel z BLM w Stanach , takie jebnięcie asteroidy ze zniszczeniem jakiegoś miasteczka - np - na środkowym zachodzie to idealny powód do wprowadzenia stanu wyjątkowego .

Tak naprawdę , jak się zastanowić , to jedyny "prawdziwy" postęp jaki obserwujemy to postęp w robieniu ludzi w chuja . 9/11 , kryzysy finansowe , wojny z reżimami , z terrorystami . Dlatego myślę, że i taki scenariusz z asteroidą uderzająca w Ziemie jest do przyjęcia .

Dobra znalazłem ten tekst :
Cytat:
Dr Michael Salla informuje o bardzo niepokojących doniesieniach dotyczących planowanej potężnej operacji „fałszywej flagi”, związanej z uderzeniem asteroidy w terytorium USA. Czy jest się czego obawiać?

Salla informuje, że 4 listopada 2016 roku, NASA, JPL, FEMA oraz kilka innych agencji, zaplanowały ćwiczenia symulujące destrukcyjne uderzenie asteroidy, której średnica miałaby wynosić 250 metrów.

W komunikacie z 2016 roku NASA wyjaśniła, że:

Ćwiczenia objęły prawdopodobne uderzenie asteroidy za 4 lata od chwili obecnej – fikcyjnego asteroidy, który załóżmy został odkryty z 2% prawdopodobieństwem uderzenia w Ziemię 20 września 2020 roku. Symulowany obiekt miał pomiędzy 100 a 250 metrów średnicy z możliwymi następstwami uderzenia w dowolnym miejscu na Ziemi, ze szczególnym uwzględnieniem całego obszaru USA.
Ukryte elity z tzw. „Deep State” (Podziemnego Państwa) mogą chcieć przeprowadzić „operację fałszywej flagi” związaną z fikcyjnym uderzeniem asteroidy, w celu powstrzymania amerykańskich wyborów prezydenckich w listopadzie 2020 roku.

Przestrzegał przed tym już latach 70-tych Wernher von Braun. Stwierdził, że uderzenie asteroidy zostanie zorganizowane przez „Deep State” w chwili, gdy wyczerpią oni wcześniej wymyślone zagrożenia związane z Rosją czy terroryzmem. Gdy tamte zagrożenia nie będą już dłużej znajdowały politycznego uzasadnienia ogromnych wydatków na zbrojenia, to wprowadzony zostanie do amerykańskiej opinii publicznej nowy scenariusz po to, by budżet na cele militarne ciągle sięgał setek miliardów dolarów.

Tak się dziwnie składa, że obecnie ponad 100 teleskopów naziemnych zostało zamkniętych z powodu COVID-19. Największe obserwatorium radiowe Arecibo zostało wyłączone po nieoczekiwanym uszkodzeniu kabla. Najgorsze jest w tym to, że teleskop w Puerto Rico śledził obiekty przelatujące blisko Ziemi. „Deep State” może to wykorzystać fabrykując kolizję kosmiczną. Pozostanie bowiem niewielu profesjonalnych astronomów z danymi, którzy będą potrafili bez dostępu do zamkniętych teleskopów obalić (fałszywą) narrację przekazaną przez agencje rządowe oraz media mainstreamowe, należące do „Deep State”, jeśli dojdzie do takiego wyreżyserowanego zderzenia.

Wszystko po to, by Donald Trump nie mógł kontynuować swoich prezydenckich rządów. Czy taki scenariusz jest prawdopodobny? Czas pokaże.
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/czy-e.....do-wyborow

Za pięć dni Very Happy
_________________
@zibimark :
Gdybym był szatanem to popełnił bym samobójstwo dla dobra wszystkich ludzi dobrej woli i wszelkich stworzeń.

Laughing głupi głupek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 6153
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:01, 15 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gwoili uzupełnienia w tym drugim tekście nie pasuje mi tylko ten fragment o Trumpie , bo jemu na rękę by było wprowadzenie stanu wyjątkowego w okolicach wyborów prezydenckich . Zasadniczo , nie ma znaczenia kto rządzi , jest figurantem w USA i tak rządzi "Deep State" .
_________________
@zibimark :
Gdybym był szatanem to popełnił bym samobójstwo dla dobra wszystkich ludzi dobrej woli i wszelkich stworzeń.

Laughing głupi głupek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
p4lm
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1123
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:08, 15 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

New York, San Francisco, Seattle, Chicago - te miasta są wymienione w pierwszej audycji , podobno z tych stanów powoli opuszczają swój biznes wielkie firmy...

co do przyczyn uszkodzenia... jest kilka hipotez

1. Wypadek, podobno kabel nie pękł tylko wysunął się z mocowania (nie znam pana).


2. Panowie, którzy teraz zarabiają kasę na wyprawach w kosmos i sprzedażą tej technologii zwęszyli swój monopol na oglądanie nieba, bo jeżeli w najbliższym czasie pojawi się fundator nowego, największego radioteleskopu na świecie to prawdopodobnie On.

3. Może jednak coś przypierdoli w Stany Zjednoczone.taka lina:


tak od dołu

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 6153
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:07, 22 Wrz '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Data kiedy leciały , rozmiar , porównanie i odległość od Ziemi .

https://www.sott.net/article/441695-Inco.....er-mission

Ciekawe jest to , że pojawia się coraz więcej tekstów w sieci na temat przelatujących kosmicznych kamlotów w pobliżu Ziemi ( tak mi się zdaje Smile ) . Może nas przyzwyczają do tego typu informacji by później łatwiej sprzedać nam nową historię Wink .
_________________
@zibimark :
Gdybym był szatanem to popełnił bym samobójstwo dla dobra wszystkich ludzi dobrej woli i wszelkich stworzeń.

Laughing głupi głupek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
p4lm
Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1123
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:30, 20 Lis '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Po przeprowadzeniu inspekcji, w wyniku której uznano, że napraw w Arecibo Observatory nie uda się wykonać bez narażania na niebezpieczeństwo robotników oraz pracowników ośrodka, Narodowa Fundacja Nauki Stanów Zjednoczonych rozpoczęła program likwidacji 305-metrowego teleskopu, który przez 57 lat służył jako jeden z głównych światowych ośrodków radioastronomii, badań systemów planetarnych, Układu Słonecznego i badań przestrzeni kosmicznej, czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez US National Science Foundation.

W sierpniu bieżącego roku informowaliśmy o zerwaniu się jednego z kabli podtrzymujących konstrukcję odbiornika teleskopu. Przed 2 tygodniami doszło do zerwania się kolejnego kabla.

NSF już w sierpniu zleciła przyjrzenie się sprawie kilku niezależnym firmom inżynieryjnym. Specjaliści doszli do wniosku, że cała struktura teleskopu jest narażona na katastrofę, kable mogą jej dłużej nie utrzymać. Uznano też, że prace mające na celu naprawienie teleskopu wiązałyby się z ryzykiem utraty życia przez prowadzących je robotników. Co więcej, analizy wykazały, że nawet jeśli teleskop zostałby naprawiony, to i tak najprawdopodobniej trzeba będzie mierzyć się z długoterminowymi problemami związanymi ze stabilnością struktury.

Już po sierpniowym wypadku NSF zezwoliła University of Central Florida (UCF), który zarządza Obserwatorium Arecibo, na podjęcie wszelkich niezbędnych kroków, z zastrzeżeniem, że najważniejsze jest bezpieczeństwo robotników, pracowników oraz odwiedzających. UCF szybko przystąpił do działania. Firmy inżynieryjne dokonały oceny sytuacji i rozpoczęto przygotowania do awaryjnych prac mających na celu ustabilizowanie struktury. W momencie gdy czekano na dostawę dwóch nowych kabli podtrzymujących strukturę teleskopu oraz dwóch tymczasowych kabli pomocniczych, doszło do zerwania się kolejnego kabla. Zaskoczyło to specjalistów, gdyż – bazując na obliczeniach naprężeń, jakim był kabel poddany – sytuacja taka nie powinna się wydarzyć. Inżynierowie uznali, że najwyraźniej cała konstrukcja, pozostałe kable, są słabsze niż sądzono.

Prace nad rozbiórką teleskopu będą skupiały się na jego czaszy oraz na zabezpieczeniu pozostałej infrastruktury na wypadek kolejnej katastrofy budowlanej. Plan wyłączenia Arecibo zakłada pozostawienie jak największej części infrastruktury, tak by mogła ona służyć przyszłym pracom badawczym i edukacyjnym. Pierwszymi krokami tych prac będzie przeniesienie wyposażenia, które ma zostać zachowane, w bezpieczne miejsce oraz obfotografowanie struktury teleskopu w wysokiej rozdzielczości za pomocą dronów. Ma to pomóc w zaplanowaniu prac rozbiórkowych.

Gdy teleskop zostanie rozebrany, ponownie prace badawcze podejmą takie jednostki jak Arecibo Observatory LIDAR czy położona poza obserwatorium jednostka Culebra, która analizuje pokrywę chmur i dane nt. opadów. Otwarte zostanie też centrum dla zwiedzających. Nadal prowadzone będą działania związane z przechowywaniem i analizą dotychczas zebranych danych. W 2019 roku UCF podpisał umowę z Microsoftem, na podstawie której zwiększono możliwości przechowywania i analizy danych. Obecnie trwają prace nad migracją danych z serwerów na terenie obserwatorium na serwery zewnętrzne.

Radioteleskop w Arecibo składa się z czaszy o średnicy 305 metrów oraz z ważącej 900 ton platformy z instrumentami naukowymi, która zawieszona jest na wysokości około 140 metrów nad czaszą. Platforma wisi na kablach umocowanych do trzech betonowych wież. Gdy na początku bieżącego miesiąca zerwał się drugi z kabli, było to sporym zaskoczeniem dla specjalistów. Jego obciążenie wynosiło bowiem zaledwie 60% minimalnego obciążenia grożącego zerwaniem. Badanie głównych kabli, które pochodziły z czasów budowy teleskopu ujawniło pojawienie się w nich nowych pęknięć. Okazało się też, że dodatkowe kable, które zamontowano w latach 90. gdy zwiększano ciężar platformy zawieszonej nad teleskopem, również nie sprawują się tak, jak należy.

Firma Thomton Tomasetti, wynajęta przez UCF do oceny struktury radioteleskopu, uznała, że prace na tym obiekcie są niebezpieczne. Tym bardziej, że nie można byłoby nawet przeprowadzić testów obciążeniowych pozostałych kabli bez ryzyka zawalenia się całej struktury. W związku tym firm zaleciła kontrolowane wyburzenie w celu uniknięcia niespodziewanego zawalenia się teleskopu.

UCF wynajął jeszcze dwie dodatkowe firmy. Jedna z nich zaleciła natychmiastowe prace nad ustabilizowaniem struktury. Druga, po zapoznaniu się z modelem wykorzystanym przez Thomton Tomasetti uznała, że nie jest możliwe bezpieczne przeprowadzenie oceny stabilności i stwierdziła, że nikt nie powinien być dopuszczony do platform i wież teleskopu.

Po otrzymaniu tych opinii UCF zleciła ich analizie kolejnej firmie inżynieryjnej oraz Korpusowi Inżynierów US Army. Firma zgodziła się ze stanowiskiem Thomton Tomasetti, a Army Corps of Engineering zarekomendował wykonanie dodatkowej dokumentacji fotograficznej obserwatorium oraz szczegółowych badań niedawno zerwanego kabla.

Biorąc pod uwagę fakt, że wszelkie prace nad ustabilizowaniem lub naprawieniem struktury wymagałyby obecności robotników na jej terenie bądź w pobliżu oraz stopień niepewności związany z wytrzymałością kabli i wielkie siły, z jakimi mamy tu do czynienia, NSF zaakceptowała propozycję rozpoczęcia przygotowań do kontrolowanej likwidacji 305-metrowego teleskopu, czytamy w oświadczeniu NSF.

https://kopalniawiedzy.pl/Arecibo-radiot.....tory,32954

Polecam też zwrócić uwagę na specjalistów , którzy byli zaskoczeni rozpadaniem się dalszym konstrukcji mimo ich potężnego doświadczenia na rynku światowym. Nie chcę tu na siłę szukać sensacji, ale wygląda to c onajmniej dziwnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
de93ial
Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 2383
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 05:32, 21 Lis '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To celowe niszczenie.
_________________
http://www.triviumeducation.com/
Punkt startowy dla wszystkich.
http://trivium.wybudzeni.com/trivium/
Wersja PL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Tajemnicze uszkodzenie teleskopu Arecibo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile