forrest_
Dołączył: 26 Maj 2008 Posty: 552
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
|
Wysłany: 13:35, 13 Cze '08
Temat postu: Rosną światowe wydatki na zbrojenia |
|
|
Cytat: | USA ustanowiły "militarny rekord"
Rosną światowe wydatki na zbrojenia. Jak wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), najwięcej na zbrojenia wydają Amerykanie, którzy w zeszłym roku przeznaczyli na ten cel sumę najwyższą od czasu drugiej wojny światowej.
Szef sztokholmskiego instytutu, doktor Bates Gill, podkreślał, że świat coraz więcej wydaje na zbrojenia. Amerykanie, którzy są w tej dziedzinie liderem, na armię, broń i misje wojskowe przeznaczyli wydali w zeszłym roku rekordową sumę - prawie 550 miliardów dolarów. To blisko połowa rosnących z roku na rok światowych wydatków na ten cel. Na drugim miejscu w tym rankingu plasuje się Wielka Brytania, a dalej są Chiny i Francja.
Według raportu, osiem nuklearnych mocarstw świata posiadało na początku tego roku w sumie ponad 25 tysięcy głowic jądrowych. Bates Gill podkreślał na konferencji prasowej, że broń atomowa, biologiczna i chemiczna to zagrożenie dla ludzkości. Dlatego - jak dodał - warto zamiast o zbrojeniu, pomyśleć o rozbrojeniu.
Sztokholmski Instytut liczy na to, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ruszy poważna dyskusja na temat kontroli zbrojeń. W tej kwestii wiele zależy od wydających na broń najwięcej, czyli Amerykanów.
|
http://wiadomosci.onet.pl/1765661,12,usa_ustanowily_militarny_rekord,item.html
Cytat: | Rosja: narada w sprawie armii
Premier Rosji uważa, że kontrakty zbrojeniowe dla rosyjskiej armii powinny być długoterminowe. Podczas narady poświęconej zamówieniom armii Władimir Putin powiedział także, że wydatki na uzbrojenie powinny być stałe.
Rosyjski premier zaznaczył, że rozumie problemy z inflacją, natomiast kwestie dostaw uzbrojenia dla rosyjskiej armii powinny być uregulowane. Szef rosyjskiego rządu zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich lat udało się poprawić zaopatrzenie armii. Dzięki temu można było zająć się przygotowaniem wojska.
Władimir Putin podkreślił także, że należy rozpocząć produkcję nowych typów uzbrojenia, których opracowanie rozpoczęto w ubiegłych latach.
|
http://wiadomosci.onet.pl/1766374,12,rosja_narada_w_sprawie_armii,item.html
Cytat: | Miedwiediew: Rosja chce współdecydować o regułach gry
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jego kraj chce się włączyć do określania nowych reguł gry na światowych rynkach finansowych, surowcowych i towarowych.
Rosyjski prezydent obarczył też USA winą za obecny globalny kryzys.
Miedwiediew mówił o tym z trybuny XII Międzynarodowego Forum Ekonomicznego, które od piątku trwa w Petersburgu. Było to pierwsze wystąpienie poświęcone globalnym problemom gospodarczym, jakie wygłosił w roli prezydenta.
- Jedną z głównych przyczyn kryzysu była niezgodność formalnej roli USA w gospodarce światowej z realnymi możliwościami tego kraju - powiedział gospodarz Kremla.
W jego ocenie, "złudzeniem okazały się wyobrażenia, że jeden kraj - nawet najpotężniejszy - może podjąć się roli globalnego rządu".
- Globalne instytucje odpowiedzialne za politykę finansową, przede wszystkim Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), faktycznie nie miały instrumentów wpływu na strategie realizowane przez uczestników rynku - zauważył prezydent Rosji.
"Ale czy mogło być inaczej w sytuacji, gdy najsilniejszy cios był wymierzony w ich głównego akcjonariusza?" - pytał.
- Bez względu na to, jak wielki jest amerykański rynek i jak niezawodny amerykański system finansowy, nie są one w stanie zastąpić globalnych rynków towarowych i finansowych - podkreślił Miedwiediew.
Rosyjski prezydent oznajmił, że Rosja gotowa jest uczestniczyć w kształtowaniu nowych reguł gry na rynkach światowych. Przy czym - jak zaznaczył - nie z powodu swoich "imperialnych ambicji", ale dlatego, że jest globalnym graczem.
- Mając świadomość swojej współodpowiedzialności za losy świata, chcemy uczestniczyć w określaniu nowych reguł gry. Przy czym - nie z powodu sławetnych "imperialnych ambicji", ale dlatego, że mamy po temu publiczne możliwości i odpowiednie zasoby - powiedział.
Gospodarz Kremla zaproponował zorganizowanie w tym roku w Rosji międzynarodowej konferencji dla omówienia i rozwiązania problemów globalnych rynków finansowych i surowcowych.
Miedwiediew zapowiedział, że wkrótce przyjęty zostanie plan uczynienia z Moskwy jednego ze światowych centrów finansowych, a z rosyjskiego rubla - jednej z wiodących regionalnych walut rezerwowych.
Prezydent podkreślił, że jednym z priorytetów polityki gospodarczej rosyjskich władz jest też jeszcze głębsza integracja Rosji ze światowym rynkiem kapitałów.
- Mamy już poważne sukcesy w przyciąganiu kapitałów. Teraz zaczęliśmy stymulować inwestycje rosyjskich koncernów za granicą - powiedział, zaznaczając, iż "rosyjskie inwestycje nie mają spekulacyjnego czy agresywnego charakteru".
- Rosyjskie kompanie kierują się pragmatycznymi pobudkami. Ich działania będą przejrzyste, oparte na uwzględnieniu interesów partnerów, a także przestrzeganiu norm prawa międzynarodowego i narodowego - zaznaczył.
Miedwiediew wskazał również, że podejmowane przez Rosję kroki zmierzające do rozwoju jej kompleksu paliwowo-energetycznego sprzyjają stabilizowaniu globalnych rynków energetycznych.
Prezydent przypomniał, że Rosja przyciąga prywatne inwestycje do swojej elektroenergetyki, rozszerza możliwości dla transportu nośników energii, liberalizuje rynek gazu i zmniejsza obciążenia podatkowe w sektorze naftowym.
- Dla globalnych rynków finansowych 2007 rok okazał się jednym z najtrudniejszych w ostatnich dziesięcioleciach, a jeśli wierzyć ekspertom - najpoważniejszym od czasów Wielkiej Depresji lat trzydziestych - powiedział.
- Niedocenianie ryzyka przez największe kompanie finansowe w połączeniu z agresywną polityką finansową największej gospodarki świata doprowadziły nie tylko do strat poniesionych przez korporacje. Biedniejsza stała się większość ludzi na świecie. Jest to wyraźnie zauważalne nie tylko w gospodarce słabo rozwiniętych państw, ale także tych wiodących - dodał Miedwiediew.
W spotkaniu w Petersburgu, nazywanym często "rosyjskim Davos", uczestniczy ok. 8 tys. polityków, finansistów, przedsiębiorców, przemysłowców, ekonomistów i politologów z 81 krajów. Polskę reprezentuje wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Forum potrwa do niedzieli.
|
http://wiadomosci.onet.pl/1764654,12,mie.....,item.html
|
|
|