W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Disco Polo - dlaczego upadło ?  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Odsłon: 1770
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:22, 01 Cze '08   Temat postu: Disco Polo - dlaczego upadło ? Odpowiedz z cytatem

Pamiętacie chyba wszyscy. Pojawiło się bardzo nagle, i bardzo szybko upadło. Oczywiście w globalnym znaczeniu, bo do dziś coś tam jeszcze grają, ale w RMF, czy Zet tego nie usłyszymy Smile.
Jak sądzicie ? Dlaczego pojawiło się Disco-Polo, i dlaczego tak szybko zniknęło robiąc miejsce Rapowi i HipHopowi ?
Co sądzicie w tym temacie ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Veritatis




Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 1065
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:43, 01 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tym można by napisać książkę. Laughing Mody się zmieniają, więc nic dziwnego że Disco Polo odeszło w zapomnienie. Tak samo będzie z rapem, technobzykami i innym badziewiem. Tyle że disco polo upadło szybciej z powodu "europeizacji" Polski. Polacy uznali, że skoro wchodzą do Europy, to nie mogą dłużej słuchać tego badziewia.

Zacząłem od końca, to może teraz przejdę do przyczyn popularności Disco Polo. Smile Za upowszechnienie disco polo należy dziękować... Balcerowiczowi i reszcie "prywatyzatorów". Laughing Dzięki nim życie przeciętnego Polaka stało się tak ch...owe, że odechciało mu się ambitniejszej muzyki. Osoba, której głównym zmartwieniem jest biologiczne przetrwanie nie ma ochoty na czytanie poezji, słuchanie "głębokiej" muzyki czy oglądanie wartościowych filmów. Stąd wzięła się popularność Polsatu i różnych "Majteczek w kropeczki". Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:46, 01 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam lubię niektóre piosenki Disco-Polo. Tylko nie takie obleśne jak większość (chodzi o te "rozbudowane" teksty Laughing ). Tylko że jak siedzę przy kompie to nie mógłbym słuchać Disco-Polo, bo to jest dobre do tańca (tylko), do słuchania rock, metal, a hip-hop też już przecież "upadł". Ale ogólnie to wiadomo, że w mainstreamie musi być jak najbardziej "zachodnio" więc Disco-Polo nie ma szans. Z resztą na studniówkach, festynach itp. to nadal raczej muzyka typu Disco-Polo jest i dobrze. Uważam, że co innego do tańca, a co innego do słuchania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:29, 01 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem disco polo wykorzystało etap "bezkrólewia" w Polsce.
Ludzie potrzebują muzyki.
Jeżeli nie ma mediów to rozwijają się kapele, grające po festynach. Dawniej chodzili ulicami i grali. Jak są media, to media dostarczają nam muzyki. Jest pewna pula zapotrzebowania na muzykę społeczeństwa i jest na tym dobry zysk.
Nie ważne co się gra. Ludzie są wstanie przyzwyczaić się do wszystkiego o ile puszcza się to wystarczającą ilość razy.

Disco Polo trafiło moim zdaniem na etap przejściowy, kiedy Polska zaczęła przechodzić z rąk komunistów, w ręce kultury zachodniej.
W tym krótkim momencie czyli od lat 80 tych. (wg mnie Papa Dance, to pierwszy zespół o tej charakterystyce). Polskie zespoły trafiły na etap przejściowy, gdzie polskie media nie były kontrolowane przez żadną organizację państwową. Można było szybko zarobić. Disko Polo w szybkim czasie osiągnęło 70 procent rynku muzycznego.
Czas rozkwitu Disco Polo dokładnie przypada na ten okres przejściowy, czyli od lat 80'tych do 90'tych.
W etapie rozkwitu, z powodu braku kontroli, disco polo przynosiło artystom takie dochody, że nawet starzy piosenkarze, jak Laskowik, Smoleń, czy Krawczyk, zaczęli się tego podejmować i dobrze na tym zarabiać.
Kiedy Polskę, przejęli kapitaliści. Stwierdzili, że ktoś trzepie bardzo dużą forsę, bardzo małym nakładem. Jeden instrument, proste teksty, i kasa jak się patrzy. Więc skutecznie to ukrócili.
Udało się skutecznie ośmieszyć disco polo, jako muzykę graną z playbacku, o prymitywnych tekstach, lub plagiaty, czyli zrzynane lub przerabiane piosenki innych autorów.
W dobie kapitalizmu to nie mogło mieć miejsca. Rozpwszechniono rap i hiphop, czy techno którą to muzykę jako jedyną alternatywę musieli wybrać dawni fani diskopolo.

Jeżeli się przyjrzymy dzisiejszym piosenkom to pod pewnymi względami niczym nie różnią się one od disco polo, może poza tym, że kto inny zarabia.
Plagiaty: na każdym kroku, ostatnie piosenki Stachchurskiego, Celine Dion - Alone, i wiele innych,
Prymitywne teksty: w żółtej szklance pomarańcze, chociażby
Playback: przykażdym koncercie w mniejszej miejscowości, i dla mniejszego grona

Od zawsze robi się tzw. Listy przebojów. Młodzież niby głosuje, ustala swoje notowania itd. Nikt jednak nie zauważa, że wybiera ze ściśle wybranych piosenek. Społeczeństwem można dowolnie manipulować.
Nie usłyszymy w radio piosenek chińskich, japońskich, indyjskich, meksykańskich, czy innych.
Słuchamy piosenki tych, którzy mają kasę.
Ja np słuchałem dawniej Rosa Guerra Morales(Rossy War), czy Frank Reyes, muzyki elektronicznej Cusco. Tego w życiu się nie usłyszy.

Dziś w modzie, aby z Idola zrobić piosenkarza. Nie ma problemu, że czepie ona kasę ze swoich piosenek. Ważne, aby trzymać na nim łapę, i aby dorobić się dzięki jego karierze.
Czasami jak słyszę w Radio setny raz tą samą piosenkę (myślę, że znacie takie), to normalnie rzygać mi się chce. Przecież jest taka różnorodność wykonawców na całym świecie. A tutaj szprycuje się w koło tymi samymi osobami i piosenkami. Masakra.

Z disco polo było dosyć ciekawie, bo najpierw był wielki bum. Wszyscy hura, zaczęli się interesować i kupować kasety.
Później okazało się, że cała młodzież, zaczęła się wstydzić swich decyzji, że to be, niedobre, jak mogliśmy się takim czymś interesować ?...
Wyraźna manipulacja społeczeństwem jak dla mnie. Smile
Starsi oczywiście pozostali fanami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przebudzony




Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 968
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:00, 01 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niemcy mają swoje piosenki biesiadne, bardzo podobne do disco- polo i wcale z nich nie zrezygnowali.
Mnie się wydaje ż u nas disco- polo zostało zniszczone przez pewne kliki kolesiów. Pamiętacie jaka była nagonka. Zwyczajnie była to konkurencja, której należało się pozbyć.. Inaczej, nie mogli by promować swoich żałosnych „idoli”.
_________________
Nie sprzeczaj się z Bimim. Nie krytykuj tego tego co mówi Bimi. Zawsze zgadzaj się z tym co mówi Bimi. Kochaj gejów tak jak Bimi. Nie krytykuj gejów. Inaczej dostaniesz 1 post na dzień. To się nazywa wolność słowa w rozumieniu Bimiego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Komzar




Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:02, 01 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem jednym z istotnych czynników odejścia Disko Polo było to, że ta muzyka z czasem się nudzi, każda następna płyta jest podobna do poprzedniej, poco więc kupować coś co już się ma Smile
Na początku moja mama się z tą opinią nie zgadzała a po kilku miesiącach słuchania tego przyznała mi racje Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:53, 01 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście stosuję nazwę zasłyszaną w jakiejś piosence kabaretowej: "Disco-Polaco", która mi się spodobała. Czy nurt ten upadł? Wydaje mi się, że on był zawsze i nadal jest, tylko został z powrotem sprowadzony do właściwej dla siebie skali i miejsca - posłuchajcie utworów granych na zabawach ludowych czy weselach. Taka muzyka też jest ludziom potrzebna, zwłaszcza w przypadku imprez alkoholowych i nie widzę potrzeby potępiania tego w czambuł.

Problem był w tym, że ten nurt nagle, na przełomie lat 80. i 90. rozlał się po całym kraju i stał się nurtem dominującym. Przeczyny tego stanu rzeczy były dwie - z jednej strony upadek poziomu polskiej muzyki rozrywkowej, do czego przyczyniły się imprezy typu Jarocin, a z drugiej strony - brak odpowiednio masowej alternatywy w postaci nagrań dobrej muzyki zagranicznej, gdyż prywatny handel zagraniczny dopiero zaczął się rozwijać. Zresztą, analogiczne zjawisko jak z "Disco-Polaco" miało miejsce również w odniesieniu do handlu obwoźnego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
waha123




Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 1270
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:09, 02 Cze '08   Temat postu: Virginia.... Odpowiedz z cytatem

Komzar napisał:
Moim zdaniem jednym z istotnych czynników odejścia Disko Polo było to, że ta muzyka z czasem się nudzi, każda następna płyta jest podobna do poprzedniej, poco więc kupować coś co już się ma Smile
Na początku moja mama się z tą opinią nie zgadzała a po kilku miesiącach słuchania tego przyznała mi racje Smile


Jak kiedyś usłyszałem tę piosenkę a było to chyba w 1993 roku, to wiedziałem ze zduszą to, po prostu te same instrumenty co w innych anglosaskich zespołach...posłuchajcie sami

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Filjan




Dołączył: 29 Maj 2008
Posty: 198
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:18, 02 Cze '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj w szkole czytałem gazetę z ankietą i wyszło tam że Disco Polo jest dla 27% najlepszą muzyką.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Disco Polo - dlaczego upadło ?
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile