W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Korsyka   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1857
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:04, 03 Sty '18   Temat postu: Korsyka Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Francja: Nacjonaliści objęli władzę na Korsyce 2.01.2018 PAP

Korsyka źródło: ShutterStock

Nacjonaliści z koalicji Dla Korsyki (Pe a Corsica), którzy zdecydowanie wybrali grudniowe wybory regionalne na wyspie, objęli we wtorek władzę. Czwarte miejsce rządzącej we Francji partii LREM zostało uznane za wyraz utraty zaufania dla rządu w Paryżu.

Dla Korsyki jest sojuszem dwóch nacjonalistycznych partii politycznych: Zbudujmy Korsykę (Faisons la Corse), na której czele stoi Gilles Simeoni, równocześnie przewodniczący koalicji, oraz Wolna Korsyka (Corsica libera), której liderem jest Jean-Guy Talamoni.

W wyborach w grudniu ub. roku sojusz zdobył 56,5 proc. głosów i obsadził 41 mandatów w 63-miejscowym Zgromadzeniu Korsyki, mającym swą siedzibę w Ajaccio.

Talamoni, dotychczasowy przewodniczący Zgromadzenia, został we wtorek ponownie wybrany na tę funkcję, zdobywając 40 głosów. Dostał długotrwałe owacje, po czym wygłosił krótkie przemówienie w języku korsykańskim.

Członkowie Zgromadzenia wybierają jeszcze we wtorek członków Rady Wykonawczej, czyli 11-osobowego "rządu" korsykańskiego, którym szefować ma ponownie Simeoni.

Celem, który sobie wyznaczyli dwaj przywódcy koalicji, jest uzyskanie przez wyspę pełnej autonomii w ciągu trzech lat i jej skuteczne wdrożenie w ciągu 10 lat.

Od momentu przytłaczającego zwycięstwa nacjonalistów na Korsyce prezydent Francji Emmanuel Macron nie wypowiedział się ani razu publicznie na ten temat. Jego ugrupowanie, La Republique en Marche (LREM), uzyskało w wyborach korsykańskich dopiero czwarte miejsce, co uznano za utratę zaufania dla rządu centralnego.

Dzień po drugiej turze tych wyborów 12 grudnia minister bez teki przy MSW Jacqueline Gourault powierzono nieformalnie funkcję minister ds. Korsyki we francuskim rządzie. W piątek wybiera się ona na Korsykę - poinformował we wtorek resort spraw wewnętrznych.

We wtorek rano Simeoni zwrócił się w wystąpieniu w radiu France Inter do prezydenta Macrona o "szybką rozmowę na temat jego wizji Korsyki i wizji dialogu", który "powinien być nawiązany między Korsyką a Republiką Francuską". Nalegał, aby Macron "zasygnalizował otwarcie tego dialogu".

Jak pisze agencja AFP, dzień po wyborach na Korsyce premier Francji Eduard Philippe nie był przekonany do żądań korsykańskich przywódców - zrównania języka korsykańskiego z językiem francuskim, amnestii dla więźniów politycznych i utworzenia statusu rezydenta Korsyki, aby chronić wyspiarzy przed spekulacjami na rynku nieruchomości; twierdził, że wszystkie przyszłe reformy na wyspie powinny odbywać się zgodnie z konstytucją.

Kwestia niepodległości Korsyki jest nadal drugorzędną sprawą na liczącej 320 tys. mieszkańców wyspie, która w ostatnich latach odzyskała stabilność po dekadach ataków dokonywanych przez separatystyczny Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki (FLNC). W czerwcu 2014 roku organizacja ogłosiła zawieszenie broni oraz stopniową demilitaryzację w celu promowania działalności politycznej na Korsyce.
http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artyk.....rsyce.html
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Azyren




Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 4105
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:30, 03 Sty '18   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbliża sie secesja na Korsyce?
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:45, 08 Lut '18   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Francja: Macron na Korsyce odrzuca żądania nacjonalistów 7.02.2018 PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę, że jest otwarty na to, aby Korsyka została wymieniona we francuskiej konstytucji, ale odrzucił kilka innych kluczowych żądań wysuwanych przed nacjonalistyczne władze wyspy.

Bądźcie jednocześnie Korsykanami, Francuzami i Europejczykami - wezwał prezydent w przemówieniu w mieście Bastia. "Korsyka jest sercem Republiki (Francuskiej)" - zapewnił, stojąc na podium, otoczonym francuskimi i unijnymi flagami, wśród których - jak zauważyła agencja Reutera - nie było flagi korsykańskiej.

Macron oświadczył, że wymienienie Korsyki we francuskiej ustawie zasadniczej będzie oznaczało zarówno "uznanie jej tożsamości, jak i zakotwiczenie Korsyki w Republice Francuskiej". Dodał, że dalsze rozmowy z władzami Korsyki ustalą, co dokładnie może to oznaczać; rewizja konstytucji zapowiedziana jest na wiosnę.

Szef francuskiego państwa jasno zapowiedział jednak, że język korsykański nie otrzyma statusu języka oficjalnego. Odmówił także wprowadzenia "statutu mieszkańca" Korsyki, jakiego pragną nacjonaliści po to, by zakazać sprzedaży nieruchomości tzw. nierezydentom. Tak więc władze lokalne nie będą mogły sprzeciwiać się zakupowi nieruchomości na wyspie przez osoby niezamieszkałe tam na stałe.

Relacje Korsyki z kontynentalną Francją od dawna nastręczają problemy francuskim prezydentom - zwraca uwagę Reuters. Zanim korsykańscy separatyści złożyli broń w 2014 roku, przez 40 lat prowadzili kampanię, wysadzając posterunki policji i rezydencje należące do Francuzów z kontynentu, dokonywali też zabójstw.

Podczas swej pierwszej wizyty na Korsyce od wyboru na prezydenta w maju 2017 roku Macron usiłował wypracować kompromis - ocenia Reuters; z jednej strony zdecydowanie potępił dawne akty przemocy na wyspie, jednocześnie zwrócił uwagę na potrzebę ścisłej współpracy między wyspą a kontynentalną Francją.
Zapowiadając wzmożoną walkę "ze zorganizowanymi grupami przestępczymi", Macron wyraźnie dał do zrozumienia, że dokonujących zamachy nacjonalistów, uważa za terrorystów. Już we wtorek zapowiedział, że nie ma mowy, by skazanych za zabójstwa uznać za więźniów politycznych i przekreślił możliwość ich amnestiowania, czego domagają się ugrupowania autonomistyczne i nacjonalistyczne stojące na czele samorządu korsykańskiego.

Zadeklarował, że jest gotów wykazać się pewną elastycznością wobec Korsyki. Obejmowałoby to nie tylko wzmiankę w konstytucji, ale także przedłużenie planu inwestycyjnego, jak i poszukiwanie uproszczeń przepisów budowlanych na tej górzystej wyspie - zapowiedział. "Dziś, kiedy ceny rosną i ziemia jest sprzedawana, rzadko ludzie, którzy nie są Korsykanami, z tego korzystają" - wskazał Macron.

Zapowiedział zwiększenie inwestycji państwowych w gospodarkę, zdrowie i oświatę na Korsyce. Wyspa ta jest najbardziej subsydiowanym regionem francuskim; rocznie otrzymuje prawie 5 mld euro dotacji.

Wcześniej w środę nacjonalistyczni radni zbojkotowali obiad, na który zaprosił ich Macron. Dla obserwatorów było to wyraźną wskazówką fiaska jego wtorkowych rozmów z przewodniczącymi Zgromadzenia Korsykańskiego i Rady Wykonawczej.

Nacjonaliści z koalicji Dla Korsyki (Pe a Corsica), którzy zdecydowanie wygrali w grudniu wybory regionalne, domagają się specjalnego statusu dla wyspy w konstytucji, ale również większej autonomii, równego statusu dla języka francuskiego i korsykańskiego oraz amnestii dla Korsykan uwięzionych za przemoc w imię niepodległości.

Choć, jak się wydaje, nacjonaliści korsykańscy zrezygnowali z doraźnych żądań niepodległości, to wciąż idą one "zbyt daleko jak na to, na co zgodzić się może Paryż" – ocenił komentator francuskiego radia dla zagranicy RFI. Dodał, że "zapewne Katalonia jest wzorem dla niektórych tamtejszych polityków", ale zdają oni sobie sprawę, że większość Korsykan przeciwna jest pełnej suwerenności.

W ostatnich latach Korsyka odzyskała stabilność po dekadach ataków dokonywanych przez separatystyczny Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki (FLNC). W czerwcu 2014 roku organizacja ogłosiła zawieszenie broni oraz stopniową demilitaryzację w celu promowania działalności politycznej na Korsyce. Front przez 40 lat przeprowadził kilka tysięcy ataków, wysadzając posterunki policji, domy letniskowe i rezydencje. W wyniku jego działalności zginęło co najmniej 40 osób.

Położona w północnej części Morza Śródziemnego Korsyka jest częścią Francji od 1768 roku, ale cieszy się szeroką autonomią; ma status odrębnego francuskiego regionu administracyjnego, liczy ok. 330 tys. mieszkańców; jej udział w gospodarce kraju wynosi 0,5 proc. (PAP)
http://forsal.pl/wydarzenia/artykuly/110.....istow.html
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Korsyka
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile