W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Turbiny gazowe Simens na Krymie  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1943
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:11, 21 Lip '17   Temat postu: Turbiny gazowe Simens na Krymie Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Skandal z turbinami Siemiensa na Krymie. Jest reakcja firmy 21.07.2017 PAP

Koncern Siemens zapowiedział w piątek, że w związku z bezprawnym dostarczeniem na Krym czterech wyprodukowanych przez tę niemiecką firmę turbin gazowych rezygnuje z udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie Interautomatika i kończy umowę licencyjną.

"Siemens otrzymał wiarygodne informacje, że wszystkie cztery turbiny dostarczone latem 2016 roku w celu realizacji projektu Taman w południowej Rosji zostały na szczeblu lokalnym zmodyfikowane i bezprawnie, wbrew jasnym kontraktowym zobowiązaniom, przewiezione na Krym" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej koncernu.

Firma podkreśliła, że postępowanie strony rosyjskiej stanowi "ewidentne złamanie" umowy i przepisów UE, a także nadużycie zaufania. Koncern zapewnił, że uczynił wszystko, co w jego mocy, by zapobiec złamaniu umów.

Siemens podtrzymuje skargę przeciwko osobom odpowiedzialnym za naruszenie kontraktu, by zapobiec dalszym dostawom niemieckiego sprzętu na Krym i doprowadzić do przeniesienia turbin na miejsce pierwotnego przeznaczenia - Półwysep Tamański na wschód od Krymu.

Powołana przez koncern grupa zadaniowa sprawdza obecnie działalność wszystkich partnerów handlowych Siemensa na terytorium Rosji.

Siemens zapowiedział podjęcie czterech kroków, w tym rezygnację z mniejszościowego udziału w spółce joint venture Interautomatika, zakończenie umowy licencyjnej z partnerami rosyjskimi dotyczącej urządzeń do elektrowni oraz zawieszenie do odwołania eksportu urządzeń dla elektrowni, w których pośrednikiem są rosyjskie firmy kontrolowane przez państwo.

Niemiecki koncern podał we wtorek do sądu w Moskwie rosyjskie joint venture Siemens Gas Turbine Technologies LLC, w którym ma 65 proc. udziałów, oraz rosyjskie przedsiębiorstwo Technopromexport, któremu to joint venture sprzedało turbiny gazowe.

Rosyjski prezydent Władimir Putin obiecał zapewnić stabilne zaopatrzenie zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku ukraińskiego Krymu w energię elektryczną. W reakcji na aneksję UE nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.
PAP/agkm
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1.....kcja-firmy


Cytat:
Turbiny Siemensa na Krymie wbrew europejskim sankcjom 11.07.2017

https://www.flickr.com/photos/mgspiller/

Firma, której współwłaścicielem jest niemiecki Siemens przygotowuje się do instalacji turbin na Krymie, mimo sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję w 2014 r.

Po nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola w 2014 r., prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin obiecał „nowym terytoriom” stabilizację energetyczną. Istotnym elementem wypełnia tej obietnicy jest budowa dwóch elektrowni, do których wyspecjalizowane turbiny produkowane są z wykorzystaniem technologii niemieckiej firmy Siemens.

Do instalacji turbin na Krymie zatrudniono zarejestrowaną w Rosji firmę ZAO Interautomatika, w której Siemens ma 45,7 proc. udziałów. Ponadto firma wykorzystuje technologię Siemensa i produkuje komponenty na ich licencji.

W swoim oficjalnym stanowisku wydanym w poniedziałek 10 lipca Kreml zapewnił, że turbiny wykorzystywane na Krymie są pochodzenia rosyjskiego i zostały skonstruowane z rosyjskich elementów. Jednak firmą produkująca, choć zlokalizowaną w Sankt Petersburgu, okazuje się być Siemens Gas Turbine Technologies LLC, w którym to przedsiębiorstwie Siemens ma 65 proc. udziałów.

Turbiny to jedynie jedna z kosztownych inwestycji potrzebnych do zbudowania elektrowni. Są one o tyle istotne, że jako jedyne pasują konstrukcyjnie do pozostałych maszyn w krymskich elektrowniach. Inne rosyjskie firmy nie są w stanie zapewnić potrzebnego wyposażenia.

Stanowisko Siemensa

Siemens zaprzeczył uczestniczeniu w dostarczaniu jakichkolwiek turbin na Krym. W oficjalnym stanowisku przedstawionym w piątek 7 lipca stwierdzono, że jeśli jeden z klientów Siemensa, naruszając tym samym warunki umowy, skierował turbiny na Krym, to firma „nie zapewni żadnych dostaw czy usług do instalacji, wsparcia serwisowego ani gwarancji”. Siemens ma na uwadze fakt, że do tak wyspecjalizowanych maszyn potrzebni będą autoryzowani fachowcy i serwisanci.

Oprócz tego firma dodaje, że takie działanie implikowałyby szereg następstw prawnych wynikających z umowy i że wysłała już specjalny zespół badawczy, który zbada sprawę na miejscu.

„Uruchomiliśmy wszystkie możliwe środki by zapobiec budowie, instalacji i wykorzystaniu siemensowych turbin gazowych na Krymie” – powiedziało źródło proszące o zachowanie anonimowości ze względu na wciąż trwające śledztwo. Informacje tę potwierdził wczoraj (10 lipca) Siemens oznajmiając, że przedsięwziął w tej sprawie adekwatne kroki prawne.

Ponadto, według innego źródła bliskiego sprawie, Siemens optował przeciwko zatrudnieniu firmy ZAO Interautomatika do pomocy w instalacji turbin.

Sankcje wobec Rosji

Sankcje narzucone w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola przez Rosję w 2014 r. obejmują inwestycje na Krymie i w Sewastopolu, usługi turystyczne, eksport konkretnych dóbr i technologii, oraz import produktów pochodzenia krymskiego i sewastopolskiego na teren Unii Europejskiej.

Przy sprawie pojawia się pytanie, kto jest odpowiedzialny za dopilnowanie, by narzucone sankcje nie były pogwałcane. Według oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej implementacja sankcji pozostaje kompetencją państw członkowskich. Zatem w tym konkretnym przypadku sprawą Siemensa powinny zająć się Niemcy.

Władze RFN nie zgadzają się jednak z tą opinią. Według niemieckiego Ministerstwa Gospodarki, to firma odpowiada za to, by upewnić, się, że ich działania szanują prawa i sankcje eksportowe.
https://www.euractiv.pl/section/polityka.....-sankcjom/
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:45, 19 Paź '17   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Afera ws. turbin dla Krymu. Teraz to rosyjskie spółki pozwały Siemensa 18.10.2017 PAP

Siemens źródło: Bloomberg autor zdjęcia: Guenter Schiffmann

W głośnej sprawie dotyczącej dostaw turbin Siemensa na anektowany przez Rosję Krym, po której niemiecki koncern podał do sądu rosyjskie spółki, wystąpiły one z powództwem wzajemnym wobec Siemensa. Sąd arbitrażowy w Moskwie przyjął je w środę.

Z pozwem tym zwróciły się dwie struktury rosyjskiego konglomeratu zbrojeniowego Rostiech (Rostec). Obie noszą nazwę Technopromeksport; jedna jest spółką akcyjną (OAO Technopromeksport), a druga spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (OOO Technopromeksport).

Właśnie tych dwóch spółek dotyczył pozew złożony w lipcu przez Siemensa. Niemiecki koncern domaga się uznania za bezprawną transakcję przekazania na Krym turbin wyprodukowanych przez jego rosyjskie joint venture Siemens Gas Turbine Technologies LLC. Żąda też, by cztery turbiny gazowe, które trafiły na Krym, choć były przeznaczone dla planowanej elektrowni w Kraju Krasnodarskim, zostały zwrócone producentowi przez spółkę OOO Technopromeksport.

Transakcja, którą zakwestionował Siemens, składała się zdaniem koncernu z dwóch części: najpierw joint venture Siemensa podpisało kontrakt z OAO Technopromeksport, a potem ta druga spółka podpisała umowę z OOO Technopromeksport.

Jak poinformowano w środę, obie spółki Technopromeksport złożyły swój własny pozew, w którym żądają, by uznać za nieważne punkty kontraktu zawartego między joint venture Siemensa i OAO Technopromeksport 10 marca 2015 roku. Jak wynika z informacji portalu RBK, chodzi w szczególności o te punkty, które miały uniemożliwić dostawę turbin na anektowany Krym. Siemens zapisał w kontrakcie trzy punkty, których celem było przestrzeganie sankcji unijnych zabraniających dostaw takich urządzeń na zajęty bezprawnie półwysep.

Jak powiedziały RBK źródła zaznajomione z pozwem, struktury Rostiechu argumentują, że Siemens, zapisując w kontrakcie te punkty, chciał zmusić firmy rosyjskie do przestrzegania sankcji unijnych, a to zdaniem powództwa stanowi zagrożenie dla suwerenności Rosji.

Owe trzy punkty naruszają także zdaniem rosyjskich spółek zapis w konstytucji Rosji mówiący o jednolitej przestrzeni gospodarczej i swobodzie przepływu towarów. Rosja uważa, że 18 marca 2014 roku Krym wszedł w skład Federacji Rosyjskiej.

Pozew struktur Rostiechu wobec Siemensa odwołuje się także do możliwości kwestionowania transakcji w przypadku, gdy uderza ona w interesy publiczne osób trzecich, np. w ochronę życia i zdrowia obywateli czy bezpieczeństwo państwa. Spółki argumentują w swoim pozwie, że zapisy w umowie zmuszające firmy rosyjskie do ograniczenia dostaw sprzętu na Krym stanowią naruszenie interesów mieszkańców półwyspu.

Przedstawiciel Siemensa występował w środę w sądzie arbitrażowym przeciwko przyjęciu pozwu kwestionującego kontrakt; sąd podjął decyzję o jego przyjęciu. Kolejna rozprawa odbędzie się 2 listopada.

Siemens twierdzi, że ma dowody na to, iż cztery turbiny, które dostarczył w celu realizacji projektu na Półwyspie Tamańskim w Kraju Krasnodarskim zostały nielegalnie przetransportowane na Krym. Latem, gdy ogłoszono tę wiadomość, strona rosyjska zapewniła, że cały sprzęt dostarczany na Krym, w tym turbiny, jest produkowany w Rosji.

Media rosyjskie, powołując się na publikacje w Niemczech, relacjonowały, iż prezydent Władimir Putin obiecał kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że turbiny Siemensa nie trafią na Krym. Niemiecki "Bild" pisał w lipcu, że obietnicę przestrzegania przepisów o sankcjach Putin złożył osobiście ministrowi spraw zagranicznych Niemiec Sigmarowi Gabrielowi.
http://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/10.....mensa.html

Cytat:
Komentarz:
tygrys_myszowaty

Niezłe przedstawienie. Sąd oczywiście wyda jedynie słuszny wyrok - Krym będzie miał turbiny, dostawcy zostaną zwolnienieni z odpowiedzialności za złamanie kontraktu a Siemens będzie miał i pieniądze, i kwit w ręku że blokady nie złamał. Szopka w najlepszym rosyjsko - niemieckim wykonaniu.[...]
http://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/10.....mensa.html
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 16:27, 13 Lis '17   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Siemens nie otrzyma z powrotem turbin z Krymu. Szef Rostiechu: Rosja nie może ich zwrócić 13.11.2017 PAP

Siemens

Szef państwowego konglomeratu zbrojeniowego Rostiech Siergiej Czemiezow oświadczył w poniedziałek, że strona rosyjska nie może zwrócić niemieckiemu koncernowi Siemens turbin gazowych, które zostały dostarczone na zaanektowany Krym.

Czemiezow wyjaśnił, że Siemens złożył dwa pozwy z żądaniem zwrócenia turbin i ocenił, że spółka Technopromeksport, wchodząca w skład Rostiechu, nie może tego obecnie uczynić. Zapewnił, że spółka proponowała Siemensowi wykupienie turbin, ale niemiecki koncern odmówił.

"Siemens odmówił wykupienia ich za zaproponowaną sumę. Kwota ta zawierała wszystkie wydatki związane z dostarczeniem, przechowywaniem, ubezpieczeniem itd. Jednak Siemens nie był gotów zrekompensować tych kosztów; my też nie jesteśmy tym zainteresowani" - powiedział szef Rostiechu.

Czemiezow powiedział też, że Technopromeksport ogłosił bankructwo z powodu włączenia go na "czarną listę" firm objętych sankcjami zachodnimi. W tej sytuacji - tłumaczył Czemiezow - spółka podjęła decyzję o sprzedaży kupionych od Siemensa turbin na wolnym rynku "i tak też zrobiono".

Fakt, że Siemens odmówił wykupienia turbin, Czemiezow podał jako jeden z powodów, dla których struktura Rostiechu nie może ich zwrócić. Zauważył również: "Jeśli mówić z ludzkiego punktu widzenia, to jak teraz można zwrócić te turbiny? Jeśli nie zbudujemy elektrowni, to ludzie mieszkający na Krymie nie otrzymają z nich ogrzewania, energii elektrycznej ani nawet wody, dlatego że stacja odsalająca wodę również działa na prąd".

Szef Rostiechu powiedział także, że elektrownie z turbinami Siemensa zaczną działać w pierwszym półroczu przyszłego roku.
W rozmowie z dziennikarzami Czemiezow ocenił także, że Siemens ma niewielkie szanse na wygraną w sądzie, bowiem - jak ocenił - Technopromeksport wywiązał się z przewidzianych prawem wymogów.

Szef Rostiechu wypowiadał się w Dubaju; jego wypowiedzi przekazały media rosyjskie.

Sąd arbitrażowy w Moskwie rozpatruje obecnie pozew skierowany przez Siemensa i jego rosyjskie joint venture Siemens Gas Turbine Technologies LLC przeciwko dwóm strukturom Rostiechu o nazwie Technopromeksport. Jedna z nich to OAO Technopromeksport (spółka akcyjna), a druga to OOO Technopromeksport (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Siemens twierdzi, że ma dowody na to, iż cztery turbiny, które dostarczył w celu realizacji projektu na Półwyspie Tamańskim w Kraju Krasnodarskim, zostały nielegalnie - wbrew warunkom kontraktu - przetransportowane na Krym.

Siemens domaga się uznania za bezprawną transakcję przekazania na Krym turbin, która składała się zdaniem koncernu z dwóch części: najpierw joint venture Siemensa (czyli producent turbin) podpisało kontrakt z OAO Technopromeksport, a potem ta druga spółka podpisała umowę z OOO Technopromeksport.

W reakcji na aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku Unia Europejska nałożyła na nią sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.
http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artyk.....rocic.html
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 11:34, 14 Gru '17   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rosja: Sąd odrzucił pozew Siemensa o unieważnienie sprzedaży turbin 14.12.2017 PAP

Sąd Arbitrażowy w Moskwie odrzucił w czwartek pozew niemieckiego koncernu Siemens o unieważnienie sprzedaży Rosji turbin gazowych, które zostały dostarczone na zaanektowany Krym. Turbiny mają być wykorzystane w miejscowej elektrowni.

Siemens twierdzi, że ma dowody na to, iż cztery turbiny, które dostarczył spółce Technopromeksport z państwowej grupy Rostiech w celu realizacji projektu na Półwyspie Tamańskim w Kraju Krasnodarskim, zostały nielegalnie - wbrew warunkom kontraktu - przetransportowane na Krym.

Koncern domagał się uznania za bezprawną transakcję, w ramach której najpierw joint venture Siemensa (czyli producent turbin) podpisało kontrakt z OAO Technopromeksport, a potem ta druga spółka podpisała umowę z OOO Technopromeksport.

W sierpniu moskiewski sąd arbitrażowy odrzucił wniosek Siemensa o zwrot turbin. Rostiech proponował Siemensowi odsprzedanie elementów, lecz koncern propozycję tę odrzucił.

W reakcji na aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku UE nałożyła na nią sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.
http://forsal.pl/biznes/przemysl/artykul.....urbin.html
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Turbiny gazowe Simens na Krymie
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile