W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Luxtorpeda - legendarny polski pociąg   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 3157
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:21, 03 Lis '16   Temat postu: Luxtorpeda - legendarny polski pociąg Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Luxtorpeda – legendarny polski pociąg MICHAŁ BANACH 31 PAŹDZIERNIKA 2016


W okresie międzywojennym w Polsce kolej rozwijała się bardzo szybko. Wśród wielu inwestycji i projektów jakie wówczas zorganizowano, jeden zapisał się w historii wyjątkowo. W połowie lat 30-tych na polskich torach pojawiły się tzw. luxtorpedy, spalinowe wagony szybkobieżne mogące osiągać prędkość ponad 115 km/h.


Geneza

Wraz z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku Polska musiała zmierzyć się z olbrzymim problemem odbudowy kraju po latach zaborów oraz zniszczeniach wojennych. Aby proces ten mógł się w ogóle rozpocząć, należało stworzyć sprawny system transportu kolejowego.

Problem w tym, że Polska odziedziczyła po zaborcach 3 zupełnie inne systemy kolejowe, różniące się nie tylko taborem, ale również rozstawem torów. Kolejnym problemem był ogólnie fatalny stan taboru oraz brak krajowego przemysłu kolejowego. Zaborcy wycofujący się z Polski zabrali ze sobą większość maszyn i wyposażenia fabryk pracujących na rzecz przemysłu kolejowego.

Luxtorpedy w trakcie produkcji

Zdając sobie sprawę z znaczenia kolei dla młodego, rozwijającego się kraju, władze inwestowały olbrzymie środki w budowę nowych tras kolejowych, ujednolicanie taboru, jego modernizację oraz budowę krajowego przemysłu zdolnego do produkcji nie tylko wagonów kolejowych ale również lokomotyw.

Brak infrastruktury niósł za sobą jednak sporo zalet. Najważniejszą z nich była możliwość dostosowania nowo-budowanych torów, zakładów naprawczych i serwisowych do nowych pociągów, które dopiero wchodziły do eksploatacji w Europie. Dzięki temu polska kolej mogła spokojnie nadążyć za najnowszymi trendami, takimi jak elektryfikacja trakcji kolejowej, czy też wprowadzanie do eksploatacji pociągów spalinowych.

http://www.smartage.pl/wp-content/uploads/2015/01/211-300x173@2x.jpg Pm36-1 – najszybszy parowóz zbudowany w Polsce – mógł osiągać prędkość 140 km/h, ale tylko na wybranych trasach

Eksperyment z wagonami motorowymi

Na początku lat 30-tych podstawą taboru kolejowego w Polsce były lokomotywy parowe oraz nieliczne lokomotywy korzystające z trakcji elektrycznej. W latach 20-tych prowadzone były jednak testy zdobytych na zaborcach pociągów spalinowych.

Testy wykazały dużą przydatność tego typu konstrukcji. Były one bardziej ekonomiczne i łatwiejsze w obsłudze niż lokomotywy parowe, a dzięki mniejsze masie mogły osiągać bardzo wysokie prędkości. W 1933 roku władze PKP podjęły decyzję, aby sprowadzić z Austrii jeden z najnowocześniejszych ówczesnych wagonów motorowych firmy Austro-Daimler-Puch. Inauguracyjny przejazd z Krakowa do Zakopanego miał miejsce 1 sierpnia 1933 roku.

Luxtorpeda

Wagon swoją konstrukcją przypominał bardziej autobus na szynach niż pociąg. Wyposażony w dwa wózki i dwa silniki benzynowe o mocy 80 KM mógł osiągać prędkość około 100 km/h. Jego testy trwały rok, po czym PKP zakupiły testowany egzemplarz w celu wykorzystania go normalnej eksploatacji. W trakcie prób wyszło na jaw kilka wad austriackiego pociągu, które skrzętnie notowano i analizowano.

Praktycznie natychmiast jak tylko informacje o nowym pociągu trafiły do mediów, otrzymał on przydomek lux-torpeda (lub luxtorpeda). Nazwa związana była z wysokimi prędkościami jakie mógł osiągać wagon, oraz z wysokim komfortem jazdy w luksusowych warunkach (chociaż luksusowość związana była raczej z ceną biletów, niż faktyczną wygodą).

Narodziny polskiej Luxtorpedy

W 1935 roku podjęto decyzję o zbudowaniu w Polsce zmodyfikowanych kopii austriackiego pojazdu. Prace projektowe zlecono chrzanowskiej fabryce Fablok (Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce S.A.). Zakłady otrzymały od Austriaków całą potrzebną dokumentację i już na początku 1936 roku rozpoczęły prace nad nowymi pojazdami. PKP zamówiło łącznie 5 egzemplarzy nowego pociągu.

Luxtorpeda

W porównaniu do pojazdu austriackiego, wyposażono je w nowe, mocniejsze silniki (zamiast benzynowych zamontowano sześciocylindrowe silniki diesla D4086 o mocy 125 KM firmy MAN), przeprojektowano przekładnię i wózki napędowe oraz nieznacznie przeprojektowano kabinę pasażerską. Wagon miał 22,5 m długości, 2,8 m szerokości i 2,6 m wysokości a masa wynosiła 22 tony. Ze względu na zmiany w konstrukcji kabiny, liczba miejsc wynosiła 48-52 (w austriackim pociągu było 56 miejsc). Ponadto w wagonie znajdowało się dwóch maszynistów, mających swoje kabiny na przeciwległych końcach wagonu. Pozwalało to na szybką zmianę kierunku jazdy.

Do końca 1936 zbudowano wszystkie zamówione wagony, które oznaczono zgodnie z systemem PKP numerami od SAx 90 081 do SAx 90 085 (warto dodać, że oryginalny austriacki wagon otrzymał oznaczenie SAx 90 080). Testy pierwszej polskiej Luxtorpedy rozpoczęły się już latem 1936 roku na trasach Kraków-Lwów, Kraków-Warszawa, Warszawa-Chełm i Kraków-Krynica/Zakopane. W ich trakcie ustanowiony został rekord prędkości na trasie Kraków-Zakopane, wynoszący 2 godziny i 18 minut.

Pociąg Luxtorpeda
24.04.2008

Podczas prób Luxtorpeda osiągnęła zawrotną prędkość 120 km/h i bez żadnych problemów pokonywała trasy z wzniesieniami. W dokumentacji zapisano jednak, że prędkość maksymalna to 115 km/h a eksploatacyjna to 100-105 km/h – zabieg ten był celowy, ponieważ nie chicano przeciążać silników, a prędkość 100 km/h i tak była wystarczająca). Prędkość maksymalną osiągano w 3,5 minuty, natomiast pełen hamowanie trwało 17 sekund (droga hamowania miała 250 m).

Luxtorpeda

Wszystkie Luxtorpedy skierowano do Krakowa i wyznaczono do obsługi tras między Krakowem a Warszawą oraz Zakopanem. Ze względu na podział tylko na jedną, pierwszą klasę, uznawano je za ekspresowe, luksusowe pociągi szybkobieżne.

Pociągi cieszyły się olbrzymią popularnością, mimo wysokich cen biletów i gdziekolwiek się pojawiały wzbudzały sporą sensację. Niestety ich kariera była krótka. Już pierwszego dnia wojny, 1 września 1939 roku zniszczono 3 polskie luxtorpedy i austriacki oryginał.

Pozostałe dwa wagony zostały przejęte przez Niemców i wykorzystywane jako luksusowe pociągi dla Niemców. W okresie wojennym podobno udało się rozpędzić jeden z nich do prędkości 130 km/h. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia tych relacji, poza relacjami pracowników kolei.

Luxtorpeda

Oba pojazdy dotrwały do końca wojny i zostały ewakuowane do Niemiec pod koniec 1944 roku lub na początku 1945 roku, po czym ślad po nich zaginął na kilka lat. W 1948 roku zostały zwrócone PKP, ale ich stan był tragiczny. Ostatecznie udało się uruchomić jeden z nich, a drugi przeznaczono na magazyn części zamiennych. Ze względu na ogólne zły stan techniczny, wagon wykorzystywano jedynie do transportu robotników na linii Trzebinia-Siersza Wodna. W 1954 roku podjęto jednak decyzję o zezłomowaniu obu luxtorped z powodu ich fatalnego stanu technicznego. Tak zakończyła się historia jednych z najsłynniejszych polskich pociągów.

Mitologiczna Luxtorpeda

Wokół Luxtorped narosło wiele historii i opinii, które zwłaszcza współcześnie wykorzystywane są do dyskredytowania polskich kolei. Jak zaznaczają historycy, porównywanie Luxtorped do współczesnych pociągów nie jest dobre i niesie za sobą zbyt wiele niedomówień.

Najczęściej podnoszonym argumentem jest stwierdzenie, że współczesne pociągi jeżdżą wolniej od Luxtorped. Jest to prawdą, ale powodem takiego stanu rzeczy nie są złe parametry pociągów, a olbrzymi ruch kolejowy na trasach. W latach 30-tych Luxtorpedy mogły spokojnie rozpędzać się na zupełnie nowych i prawie pustych trasach kolejowych.

Luxtorpeda

Kolejnym niedomówieniem i nadużyciem jest stwierdzenie, że Luxtorpeda jest zupełnie polską konstrukcją. Chociaż 5 zbudowanych pociągów powstało w naszym kraju, zbudowano je na podstawie planów austriackich, które zmodyfikowano i nieznacznie udoskonalono. Również większość podzespołów wagonów pochodziła z importu.

Mimo wszystko Luxtorpedy zapisały się w historii polskiej kolei i zajmują zaszczytne miejsce jednych z najlepszych pociągów swoich czasów. Szkoda, że żadne nie dotrwał do czasów współczesnych.
http://www.smartage.pl/luxtorpeda-legendarny-polski-pociag/
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:45, 03 Lis '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PESA DART


nowoczesny design, aerodynamiczna linia z zabudowanym sprzęgiem
lżejsza konstrukcja wykonana ze stali wysokiej wytrzymałości
standardy bezpieczeństwa zgodne z europejską normą EN 15227 /4 scenariusze zderzeniowe/
podłoga na jednej wysokości
siedzenia i przestrzeń pasażerska w standardzie Intercity
wydzielone przedsionki
bar dla pasażerów
komfortowe warunki pracy obsługi /oddzielny przedział i oddzielna toaleta/
mniejsza liczba pasażerów na jedną toaletę
udogodnienia dla niepełnosprawnych – winda, miejsca dla wózków, w pełni przystosowana toaleta
pojazd ekologiczny – 80% elementów konstrukcji podlega recyklingowi
własne systemy sterowania – opracowane przez inżynierów PESA, dostosowane do oczekiwań przewoźnika i energooszczędne
jednakowa średnica kół – w całym pojeździe 920 mm
falownik zamontowany na dachu (zwiększony komfort dla pasażerów z uwagi na wyciszenie)
prędkość maksymalna: 200 km/h

Źródło: Kurier Kolejowy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:47, 03 Lis '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pm36-1 – najszybszy parowóz zbudowany w Polsce – mógł osiągać prędkość 140 km/h, ale tylko na wybranych trasach
http://www.smartage.pl/luxtorpeda-legendarny-polski-pociag/



FortyNiner napisał:
PESA DART
[...]
prędkość maksymalna: 200 km/h

Źródło: Kurier Kolejowy


Prędkości maksymalnej nie rozwinie poza odcinkiem od okolic Myszkowa do połowy odcinka pomiędzy Włoszczowa PŁN a Opoczno.
W pozostałych przypadkach tras krajowych maksymalnie 160 km/h

Ograniczenia prędkości na krajowych liniach przedstawia mapa:
http://www.plk-sa.pl/files/_processed_/c.....2039bd.png
http://www.plk-sa.pl/files/public/user_u.....ILK_AK.pdf
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:56, 04 Lis '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WZBG napisał:

Prędkości maksymalnej nie rozwinie poza odcinkiem od okolic Myszkowa do połowy odcinka pomiędzy Włoszczowa PŁN a Opoczno.


Nie rozwinie przede wszystkim dlatego, że nie jeździ na CMK. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:14, 04 Lis '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FortyNiner napisał:
WZBG napisał:

Prędkości maksymalnej nie rozwinie poza odcinkiem od okolic Myszkowa do połowy odcinka pomiędzy Włoszczowa PŁN a Opoczno.


Nie rozwinie przede wszystkim dlatego, że nie jeździ na CMK. Smile


Ale rozwinął, bo pojechał Centralną Magistralą Kolejową.
Na dowód:




https://www.youtube.com/watch?v=R7E_8FAW9bw
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:49, 04 Lis '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WZBG napisał:
FortyNiner napisał:
WZBG napisał:

Prędkości maksymalnej nie rozwinie poza odcinkiem od okolic Myszkowa do połowy odcinka pomiędzy Włoszczowa PŁN a Opoczno.


Nie rozwinie przede wszystkim dlatego, że nie jeździ na CMK. Smile


Ale rozwinął, bo pojechał Centralną Magistralą Kolejową.


Jedynie testowo. Smile

Ale ma zaletę jedną nad wszechobecnym na CMK Pie...dolino. Ma wi-fi. W Pie..dolino nie da się zamontować, bo zaśpiewali za to miliony. podczas gdy DArt ma to w standardzie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:57, 04 Lis '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FortyNiner napisał:
WZBG napisał:
FortyNiner napisał:
WZBG napisał:

Prędkości maksymalnej nie rozwinie poza odcinkiem od okolic Myszkowa do połowy odcinka pomiędzy Włoszczowa PŁN a Opoczno.


Nie rozwinie przede wszystkim dlatego, że nie jeździ na CMK. Smile


Ale rozwinął, bo pojechał Centralną Magistralą Kolejową.


Jedynie testowo. Smile



Ale rozwinął, tam, gdzie podano od okolic Myszkowa do połowy odcinka pomiędzy Włoszczowa PŁN a Opoczno, czyli na CKM.
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Luxtorpeda - legendarny polski pociąg
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile