W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Romowie, Roma (Cyganie)  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
1 głos
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Odsłon: 1859
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:03, 21 Sie '16   Temat postu: Romowie, Roma (Cyganie) Odpowiedz z cytatem

Cytat:
AP Photo/ Sukharevskyy Dmytro

Czy złoto zabitych Romów znajduje się w Watykanie? 7.08.2016

Podczas II wojny światowej na terytorium byłej Jugosławii Romowie wchodzili w trójkę najbardziej zagrożonych narodów, ustępując jedynie Serbom i Żydom.

Obecnie nie ma żadnego miejsca masowych egzekucji, gdzie przedstawiciele tego narodu nie ponieśliby śmierć. W Europie skala morderstw Romów była jeszcze większa — według słów przewodniczącego Międzynarodowego Związku Romów Jovana Damjanovicia, ich liczba wynosi około 3,5 mln.

Pomimo imponujących liczb i faktów, Niemcy do tej pory nie uznały ludobójstwa przedstawicieli tego narodu, dlatego Międzynarodowy Związek Romów zamierza domagać się oficjalnego uznania ludobójstwa ich przodków a także wypłaty odszkodowania — powiedział Damjanovic w wywiadzie dla Sputnika.

Oczywiście nie możemy rozkazywać, lecz możemy w drodze prawnej walczyć o nasze prawa i uznanie ofiar. Zrobimy wszystko, aby przed trybunałem międzynarodowym zostały uznane ofiary naszego narodu oraz żeby otrzymać odszkodowanie jak Serbowie i Żydzi" — podkreśla Damjanovic.

Dodał, że na razie dokładnie nie wie, co się stało z majątkiem zabitych Romów, których obrabowali Niemcy.

Mieliśmy domy i ziemie, lecz największą wartością było złoto. Nasi adwokaci już przeprowadzili pewne śledztwo. Według nich, złoto trafiło do Watykanu i banków szwajcarskich. Wszystko zostanie dokładnie ustalone podczas procesu sądowego" — mówi Damjanovic.

Członek organizacji pozarządowej Dom Praw Człowieka Dragan Popovic uważa inicjatywę Międzynarodowego Towarzystwa Romów za bardzo potrzebną i ważną biorąc pod uwagę, że zbrodnie nazistów na Romach zawsze schodziły na drugi plan.

Ważne jest zwrócenie uwagi na próby, przez które przeszli Romowie podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy nazistowskie próbowały na zawsze zetrzeć z powierzchni ziemi tę część ludności" — mówi Popovic. — Dla mnie ta inicjatywa ma duże znaczenie przede wszystkim ze względów politycznych. O tym, czy Romowie otrzymają odszkodowania za pracę niewolniczą ich przodków w Niemczech, zadecydują sądy, lecz ta decyzja zależy od woli politycznej".

Tę opinię podziela również jego kolega Damjanovic.

Etyka i moralność zobowiązują nas do złożenia hołdu tym, którzy bronili naszego państwa razem z narodem serbskim. Wśród Romów jest wielu bohaterów ludowych Jugosławii. Jest to zwolennik Tito, pierwszy przewodniczący Międzynarodowego Towarzystwa Romów, Slobodan Berberski. Można wspomnieć o Bozidaru Katicu Kale, którego matka została powieszona w mieście Obrenovac za to, że nie chciała wydać serbskich patriotów. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa przyniesie owoce w interesie wspólnoty cygańskiej" — mówi Damjanovic.
http://pl.sputniknews.com/swiat/20160817/3712573/Romowie-zloto-Watykan.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Azyren




Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 4105
Post zebrał 0.400 mBTC

PostWysłany: 22:46, 21 Sie '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ustasze całe serbskie, żydowskie i romskie złoto z rabunku zdeponowali w Watykanie a OSS o wszystkim wiedziało ale Amerykanie dali na ten transfer ciche przyzwolenie mając nadzieję na zyskanie potencjalnego sojusznika na wypadek jakby Tito za bardzo zbliżył się do Moskwy lub za bardzo cwaniaczył. W takim wypadku Amerykanie wsparli by postustaszowską partyzantkę Krizari (chor. Krzyżowcy) a złoto bezpiecznie zdeponowane w Watykanie posłużyło by na zakup uzbrojenia w razie szerszego powstania zbrojnego. Na szczęście Tito okazał się być mądrym przywódcą i zachowując neutralność zarówno od Moskwy jak i Waszyngtonu rządził do naturalnej śmierci co dane było niewielu dyktatorom.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:38, 02 Lis '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Węgry dwóch prędkości. Kraj ma gospodarcze problemy z Romami 31 października 2016 AP

Romowie na Węgrzech są gorzej wykształceni niż osoby innych narodowości i rzadziej udaje im się znaleźć pracę – pisze w poniedziałek prawicowy dziennik „Magyar Nemzet”, powołując się na najświeższe dane Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH).

romowie źródło: ShutterStock

80 proc. Romów w wieku od 16 do 64 lat ma najwyżej wykształcenie podstawowe, podczas gdy wśród ludności nieromskiej ten odsetek wynosi zaledwie 20 proc. Przy tym 16 proc. Romów nie skończyło nawet szkoły podstawowej (wśród pozostałej części populacji to 1 proc.). Tylko co dwudziesty Rom na maturę i co setny - wykształcenie wyższe.

Znajduje to odbicie na rynku pracy – w 2015 roku było zatrudnionych tylko 39 proc. Romów w wieku roboczym, podczas gdy wśród ludności nieromskiej – 65 proc. Przy tym aż 16 proc. Romów w wieku roboczym było zarejestrowanych jako bezrobotnych. Wśród pozostałej części populacji odsetek ten wynosił 4 proc.

Rozbieżność szans na rynku pracy jest przy tym większa wśród romskich kobiet niż mężczyzn. Zaledwie niecałe 30 proc. romskich kobiet w wieku roboczym jest zatrudnionych – wśród kobiet, które nie są Romkami to 58,9 proc. Dzieje się tak, mimo że na skutek gorszego stanu zdrowia średnia długość życia Romek jest krótsza, są więc przeciętnie młodsze niż inne kobiety. Odsetek pracujących Romów wynosi prawie 50 proc., zaś mężczyzn niebędących Romami – nieco ponad 70 proc.

Z danych KSH wynika, że wskaźniki zatrudnienia Romów odstają od ludności nieromskiej, chociaż w ubiegłym roku bezrobocie wśród nich spadło bardziej niż wśród reszty Węgrów. „Magyar Nemzet” pisze, że stało się tak głównie dzięki rozwinięciu programu robót publicznych – w 2015 r. 42 proc. pracujących Romów było zatrudnionych przy takich pracach.

Do trudności na rynku pracy dochodzi niekorzystne miejsce zamieszkania. 52 proc. ludności romskiej mieszkało w zeszłym roku na niesprzyjających z punktu widzenia zatrudnienia terenach północno-wschodnich Węgier. Ponadto Romowie częściej niż ludność nieromska mieszkają w małych miejscowościach, gdzie trudniej o pracę.

W 2015 r. 67,8 proc. romskich dzieci żyło w rodzinach, gdzie co najmniej jeden rodzic pracuje (wśród innych było to 92,6 proc.), przy czym większość pracujących Romów wykonywało roboty publiczne lub zarabiało pensję minimalną.

Jednocześnie znaczna część Romów styka się z dyskryminacją na rynku pracy. 45 proc. zadeklarowało, że było dyskryminowanych przy ubieganiu się o pracę z powodu pochodzenia. Z danych KSH wynika, że średnie wykształcenie nie zwiększa wśród Romów szansy zatrudnienia.

Komitet ds. ochrony mniejszości narodowych Rady Europy we wrześniowym raporcie podkreślił, że Węgry powinny wzmóc wysiłki zmierzające do powstrzymania dyskryminacji Romów. Według komitetu Romowie na Węgrzech padają ofiarą systematycznej dyskryminacji i nierówności we wszystkich sferach życia - m.in. w dostępie do mieszkań, zatrudnienia, edukacji i opieki zdrowotnej oraz w uczestnictwie w życiu społecznym i politycznym kraju.

Do mniejszości romskiej należy 6-7 proc. spośród 10 mln mieszkańców Węgier.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
http://forsal.pl/wydarzenia/artykuly/989.....omami.html
_________________
Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Romowie, Roma (Cyganie)
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile