WZBG
Dołączył: 05 Paź 2008 Posty: 3598
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
|
Wysłany: 09:59, 26 Paź '16
Temat postu: Narodowa karta płatnicza |
|
|
Cytat: | Czy narodowa karta płatnicza jest nam potrzebna? Zobacz wyniki sondażu 26 października 2016, ISBnews
Karta kredytowa źródło: ShutterStock
Prawie 70 proc. Polaków chciałoby większej konkurencji na rynku kart płatniczych, a narodowa karta płatnicza może się - w ich ocenie - do tego przyczynić. Warunkiem jest jednak, że będzie ona działać również za granicą, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).
Na pytanie "Czy należy zwiększyć konkurencję, poprzez umożliwienie rozwoju i powstania innych systemów na przykład lokalnej karty płatniczej?" 32,6% badanych odpowiedziało zdecydowanie tak, a 35,8% - raczej tak. We wrześniu 2015 r. odsetek ten wyniósł odpowiednio: 28,1% i 32,8%.
Zdaniem 22,3% ankietowanych, konkurencja już dziś jest wystarczająca lub raczej wystarczająca. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to spadek o 2,7 pkt proc. Zdania na temat konkurencji na rynku kart płatniczych nie ma już tylko 9,3% respondentów, wobec 13,7% niezdecydowanych w 2015 r.
"Obecnie polski rynek jest zdominowany przez dwa zagraniczne systemy kartowe czterostronne, Visa i Mastercard, które według danych NBP zajmują razem ponad 99% rynku. Oprócz nich działają jeszcze dwa systemy trójstronne licencjonujące - w ich ramach karty obciążeniowe wydają Diners Club Polska (od niedawana wydający również karty kredytowe) i Amercian Express. Według NBP, ich łączny udział w rynku pod względem wartości transakcji nie przekracza jednak 0,3%" - czytamy w komunikacie.
Konkurencją dla Visy i Mastercarda mogłaby być narodowa karta płatnicza, której wprowadzenie forsuje Ministerstwo Rozwoju, pod warunkiem, że będzie działała też za granicą.
"Jak pokazało badanie, w październiku 2016 r. za jej stworzeniem opowiadało się prawie 60% Polaków. Podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. na rynku niemieckim. Lokalne karty płatnicze są równie powszechnie stosowane m.in. we Francji, Włoszech i Danii. Jak deklaruje Ministerstwo Rozwoju, polska karta narodowa mogłaby również służyć jako powszechny, uniwersalny dokument identyfikacyjny" - czytamy także.
Na pytanie dotyczące pomysłu utworzenia polskiej, narodowej karty płatniczej, która będzie dostępna dla klientów banków obok obecnie funkcjonujących systemów kartowych 29,6% ankietowanych odpowiedziało - zdecydowanie dobrze, a 28,2% - raczej dobrze. Ponad 15% badanych ocenia pomysł ministerstwa raczej źle, a 10,2% - zdecydowanie źle. Niezdecydowanych w sprawie narodowej karty płatniczej jest 16,7% Polaków.
"Jednym z argumentów podnoszonych przez przeciwników narodowej karty jest brak możliwości płacenia nią na zagranicznych rynkach. Choć według statystyk NBP, 98% transakcji zrealizowanych kartami wydanymi w Polsce realizowanych jest na terenie naszego kraju, a tylko 2% przypada na transakcje międzynarodowe, to jednak coraz częściej Polacy robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Byłoby to niemożliwe z narodową kartą płatniczą" - czytamy także.
Ten problem ministerstwo chce rozwiązać zapraszając do współpracy zagraniczne systemy. Visa, MasterCard, JCB lub Discover, mogłyby uzupełnić krajowy system kartowy na zasadzie tzw. co-badgingu. Związek Banków Polskich (ZBP) zapowiedział już, że zagraniczni otrzymają dostawcy zapytanie ofertowe w tej sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1100 osób w wieku lat 18 i więcej w październiku br. | http://forsal.pl/wydarzenia/artykuly/987.....ndazu.html
Cytat: | Narodowa karta płatnicza już od 2017 roku? 17.10.2016
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad uruchomieniem tzw. krajowego schematu płatności. Elementem tego projektu jest powołanie polskiej firmy do obsługi kart płatniczych.
Audio
02'21
Narodowa karta płatnicza już od 2017 roku? (Sygnały dnia/Jedynka)
W tej chwili miażdżąca większość płatności bezgotówkowych odbywa się za pośrednictwem dwóch organizacji kartowych: Visa i Mastercard. Wprowadzenie polskiego schematu płatności miałoby obniżyć tzw. opłatę interchange, czyli prowizję dla operatora karty.
Zgodnie z programem Ministerstwa Rozwoju polska karta byłaby akceptowana we wszystkich urzędach. W tej chwili przeszkodą dla stosowania w nich terminali są koszty. Wysokość prowizji ustalają organizacje kartowe.
W odróżnieniu od obecnie działającego systemu poboru opłat bezgotówkowych za autostrady, narodowej karty płatniczej nie trzeba by doładowywać.
Bezgotówkowe płatności to zaledwie ułamek tego, co ma znaleźć się w ramach sześciu projektów krajowego schematu płatności. O jakie rozwiązania chodzi, czy polskiej karty można będzie używać za granicą i kiedy planowany jest start programu, dowiesz się z nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Przygotował: Łukasz Rydzewski
Data emisji: 17.10.2016
Godzina emisji: 7.43
pg/ab | http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul.....-2017-roku
Cytat: |
Polskie karty płatnicze to hit czy kit? "Będzie można zapłacić nimi za prąd, gaz, kartę wędkarską" 20.10.2016
Temat polskich kart płatniczych powraca echem w ogólnopolskich mediach. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad uruchomieniem tzw. krajowego schematu płatności. Elementem tego projektu jest powołanie polskiej firmy do obsługi kart płatniczych. - Czy to dobry pomysł? - pyta Jacek Naliwajek ekspertów goszczących w audycji Ludzie i Pieniądze w Radiu Gdańsk.
Alior Bank musi zwrócić klientom odsetki kredytów. "Nieuczciwe reklamy będą zawsze"
Polskie karty płatnicze miałyby wyprzeć z rynku marki, takie jak Visa czy MasterCard. Minister Tadeusz Kościński wpadł na pomysł polskich kart pracując jeszcze w Banku Zachodnim WBK, gdy prezesem tej instytucji był wicepremier Mateusz Morawiecki. Na pomyśle miałyby skorzystać przede wszystkim banki. - Temat nie jest nowy, ale nadal budzi dyskusje. Czy wprowadzenie takich kart to dobry pomysł? - pyta Jacek Naliwajek.
POMYSŁ POLITYCZNY, NIE EKONOMICZNY
- Temat pojawiał się wielokrotnie, szczególnie wtedy, gdy mówiono o prowizjach od płatności kartami kredytowymi. Jeszcze niedawno największe obecne w Polsce dyskonty niemieckie i portugalskie nie przyjmowały płatności kartą. Ta sprawa musiała zostać uregulowana ustawowo. Kilka lat temu prowizja wynosiła 3,5 proc. od każdej transakcji. To były olbrzymie pieniądze. Sklepy spożywcze starały się przed tym bronić, ustalając kwoty minimalne płatności kartą. Wówczas tego typu płatności stanowiły ok. 10 proc. obrotów w danej placówce detalicznej. Dzisiaj to dużo więcej, bo 30 i 50 proc. Musimy jednak zrozumieć, że Visa i MasterCard działają na rynku od kilkudziesięciu lat. Karta narodowa nie wyprze rozwiązań tych firm, będzie raczej uzupełnieniem - mówi Marek Theus (spółka MerCo).
Gość Radia Gdańsk dodaje, że pomysł Ministerstwa Rozwoju jest bardziej pomysłem politycznym niż ekonomicznym. Jego zdaniem, na polskich kartach nie skorzysta w znaczącym stopniu ani państwo, ani obywatele.
LIPOd lewej: Tomasz Balcerowski, Marek Theus. Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal
KARTY PŁATNICZE ODCHODZĄ DO LAMUSA?
- Opłata interchange (należność pobierana przez bank wydający kartę płatniczą od agenta rozliczeniowego przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty - przyp. red. za wikipedia.org) pięć lat temu wynosiła 1,6 proc. dzisiaj, dzięki ustawom, została zredukowana do 0,2/0,3 proc., co spowodowało, że kartą można zapłacić praktycznie wszędzie. Badania pokazują, że Polacy najchętniej płaca kartą w Polsce. 90 proc. transakcji odbywa się w kraju. Mówiliśmy o marketingu politycznym, ale warto też wspomnieć o tym, że taką kartą, będzie można zapłacić za prąd, gaz czy kartę wędkarską. Może to będzie spore ułatwienie. Jakiś czas temu starsze osoby nie chciały płacić "plastikiem", ale świat się zmienia - mówi Tomasz Balcerowski (Ekoinbud).
- Może nie wato wchodzić w pieniądz plastikowy, tylko pójść krok dalej i zająć się płatnościami wirtualnymi? - dopytuje Jacek Naliwajek.
- To prawda, może stać się tak, że kiedy wprowadzimy karty, dominująca formą płatności staną się płatności mobilne. Jestem pod wielkim wrażeniem nastolatków, którzy robią zdjęcie produktu, włączają lokalizator i mówią, że "te chipsy są tańsze w innym sklepie", przechodzą na drugą stronę ulicy i kupują tam. Urządzenie, które dzisiaj nazywamy telefonem komórkowym, będzie spełniało szereg innych funkcji - zaznacza Marek Theus.
Program Ministerstwa Rozwoju zakłada, że polska karta będzie akceptowana we wszystkich urzędach. Obecnie większość płatności bezgotówkowych odbywa się za pośrednictwem rozwiązań dostarczanych przez Visa i Mastercard.
Audycję Ludzie i Pieniądze prowadził Jacek Naliwajek. Gośćmi byli: Tomasz Balcerowski - Ekoinbud, Pracodawcy Pomorza oraz Marek Theus - spółka MerCo. Poruszono tematy inwestycji Toyoty w Polsce, napływu pracowników z państw wschodnich na polską gospodarkę oraz wprowadzenia polskich kart płatniczych.
puch | http://radiogdansk.pl/index.php/audycje-.....arska.html
_________________ Dzieje się krzywda dokonywana przez jednych na drugich.
|
|
|