W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
E-paragony  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
3 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Odsłon: 4363
Strona: 1, 2   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:17, 23 Wrz '16   Temat postu: E-paragony Odpowiedz z cytatem

Ministerstwo Rozwoju szykuje rewolucję w działaniu kas fiskalnych. W 2017 r. do lamusa mają przejść papierowe paragony. Resort w tej sprawie opublikował niedawno projekt rozporządzenia. Analizując ten projekt, zauważyliśmy, że pominięto w nim problem ochrony prywatności.

Otóż nowe kasy mają być połączone z terminalami płatniczymi. Dzięki temu za zgodą klienta paragony będą wędrować za pomocą Internetu do systemów informatycznych banku. Jeżeli klienci nie będą posługiwali się kartami płatniczymi, to otrzymają paragon po podaniu adresu e-mail czy numeru telefonu. Ministerstwo chce również stworzyć centralne repozytorium, do którego będą wędrować wszystkie paragony. W rezultacie dojdzie więc do stworzenia zupełnie nowej publicznej bazy danych osobowych, która będzie zawierać wiele szczegółowych informacji na temat zainteresowań, upodobań, zwyczajów czy zdrowia każdego z nas.


czytaj całość: https://panoptykon.org/wiadomosc/czy-prz.....onstytucja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
manhattanman




Dołączył: 28 Paź 2011
Posty: 1719
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:50, 23 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

papierowy pieniądz traci, ogarnięci ludzie będą szukać sposobu jak to obejść, np. za pomocą blockchaina czy p2p, reszta kupi wszystko za marny grosz, co sie da i ile wlezie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
chomicki




Dołączył: 11 Maj 2010
Posty: 91
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:48, 23 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O tym projekcie wiedziałem już kilka lat temu, za rządów innej ekipy... Wniosek? Nie ważne jaka partia, ważne są cele narzucone odgórnie. W strukturach każdej ekipy rządzącej są agenci "NWO", którzy przeforsują co trzeba.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:28, 23 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ipsos: Ponad połowa Polaków jest przeciwna e-paragonom 23.09.2016

Zdaniem zdecydowanej większości respondentów (84%) dostęp instytucji państwowych do danych o ich zakupach byłby naruszeniem prywatności.źródło: ShutterStock

Ponad połowa respondentów przeciwna jest zarówno przejściu na e-paragony, jak i całkowitemu zastąpieniu tradycyjnych płatności gotówkowych płatnościami elektronicznymi, wynika z badań Ipsos, przeprowadzonych na zlecenie fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Zdaniem zdecydowanej większości respondentów (84%) dostęp instytucji państwowych do danych o ich zakupach byłby naruszeniem prywatności, podano również.


"Realizując badanie chcieliśmy sprawdzić dominujące w społeczeństwie postawy wobec elektronicznych paragonów w kontekście gromadzenia przez państwo naszych danych zakupowych w powiązaniu z danymi osobowymi" - powiedział senior research manager Krzysztof Chmielewski, cytowany w komunikacie.

Za e-paragonami opowiada się niewiele ponad 1/4 ankietowanych. Nieco większy odsetek zwolenników e-paragonów jest wśród osób młodszych - do 25. roku życia (33 %). W najstarszej grupie respondentów sprzeciw wobec e-paragonów jest najsilniejszy - blisko 7 na 10 osób w wieku powyżej 45 lat opowiada się przeciwko nim, podano również.

"Blisko 2/3 respondentów jest przeciwnych gromadzeniu przez państwo danych o wszystkich ich zakupach, w tym blisko połowa (44 %) wyraziła zdecydowany sprzeciw. Zgodę deklaruje niecałe 30% badanych" - czytamy w komunikacie.

Na pytanie o przyczyny sprzeciwu wobec gromadzenia danych zakupowych respondenci odpowiadali najczęściej, że są one ich prywatną sprawą. Słowo "prywatność" pojawiało się w wypowiedziach respondentów najczęściej ze wszystkich wyróżnionych słów kluczowych, podano również.

"Zdaniem zdecydowanej większości respondentów (84%) dostęp instytucji państwowych do danych o ich zakupach byłby naruszeniem prywatności. 72% ankietowanych nie wyraziłoby zgody na udostępnienie danych o swoich zakupach do analiz instytucjom publicznym, a 78% - podmiotom prywatnym do celów marketingowych" - czytamy w komunikacie.

"Mniej niż połowa ankietowanych stwierdziła, że sama analizowałaby swoje dane zakupowe, gdyby były im one udostępnione w internecie. W połączeniu z dużym sprzeciwem wobec e-paragonów wynik ten wskazuje na brak entuzjazmu wobec tej idei. Korzyści płynące z tego rozwiązania wydają się nie być wystarczająco atrakcyjne, aby zrekompensować respondentom naruszenie prywatności spowodowane gromadzeniem ich danych zakupowych" - podsumował Chmielewski.

Badanie zostało zrealizowane zostało metodą CAWI (wywiady online) na próbie 1 072 Polaków w wieku 17-60 lat, reprezentatywnej w stosunku do rozkładu płci, wieku i miejsca zamieszkania, w dniach 26-30 sierpnia 2016 r.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/976823,e-sklepy-paragon.html

§ 2. [Zwolnienia przedmiotowe] 1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
§ 3. [Zwolnienia podmiotowe] 1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001544

Cytat:
[...]
Z bliska przyglądaliśmy się kilku wdrożeniom fiskalizacji online w Chorwacji, Czechach, Turcji. Przyczyniło się to do niższych kosztów obsługi w handlu oraz wzrostu płatności bezgotówkowych na tych rynkach czyli tego, co jest celem nowych założeń rządu.

Przywołane kraje łączy sposób wdrożenia. Otóż do centralnej chmury ministerstwa wystarczy zainstalowana na dowolnym urządzeniu specjalna certyfikowana i bezpieczna aplikacja. Czyli wystarczy tablet z programem do sprzedaży i można prowadzić biznes. Można przypiąć do niego terminal, pinpad lub mPOS i akceptować płatności kartą. Taki model jest nowoczesny, otwarty i stwarza szansę na rozwój całego ekosystemu i zdecydowanie obniża barierę wejścia dla przedsiębiorców.

Inny model, który jest brany pod uwagę, wybrały Węgry. Zakłada, że za komunikację z chmurą fiskusa będzie odpowiadać specjalne, dodatkowe urządzenie tzw. FCU fiscal control unit. To rozwiązanie jest bardziej kosztowne i będzie trudne do wdrożenia poza kasami fiskalnymi. W tym modelu szanse na rozwój nowych ciekawych obszarów i usług są dużo mniejsze.

Fiskus będzie zbierał wszystkie dane o sprzedaży w trybie online. Obecnie te procesy są realizowane offilne. Na pewno przyczyni się to do ograniczenia szarej strefy i podniesie dochody Państwa oraz pozwoli na budowę wiedzy na temat obrotów poszczególnych firm.
[...]
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosc.....26903.html


Cytat:
Elektroniczne paragony - kolejna rewolucja dla firm 22.09.2016

Po e-fakturach i JPK przyszedł czas na kolejne zmiany: e-paragony. Ministerstwo Rozwoju chce, by od 2018 roku w życiu handlowców i konsumentów zagościły na stałe elektroniczne paragony. Rozwiązanie ma wiele zalet, ale jego wprowadzenie będzie dużym wyzwaniem szczególnie dla małych przedsiębiorców.

Wycofanie papierowych paragonów korzystne dla klientów? /©123RF/PICSEL


Luka podatkowa w polskim budżecie klasyfikuje nas do niechlubnej czołówki państw UE. Według różnych szacunków na oszustwach podatkowych związanych z wyłudzeniami VAT polski budżet traci rocznie od 37 do 53 mld zł, co stanowi ok. 25% uszczuplenia wszystkich wpływów.

Średnia w Unii Europejskiej wynosi 15%. Nie dziwią zatem wysiłki rządu, by uszczelnić system podatkowy. Niedawno ograniczono limit transakcji gotówkowych między firmami, teraz prace wkraczają w obszar kontroli płatności od klientów indywidualnych.


Idą bardzo duże zmiany

Ministerstwo Rozwoju chce zmienić kryteria i warunki techniczne, którym mają podlegać kasy rejestrujące obrót w sklepach i punktach usługowych.

Nowe kasy fiskalne mają być zintegrowane z terminalami płatniczymi i pozwolić na likwidację papierowych paragonów. Z obiegu zostaną wyeliminowane dwurolkowe kasy.

Sprzedawcy nie będą musieli kupować i przechowywać latami papierowych rolek paragonów, a rząd zyska potężne narzędzie wspomagające analitykę i kontrolę skarbową. Wszystkie paragony będą bowiem trafiały do centralnej bazy danych.

W rządowym założeniu klienci płacący kartą mają otrzymywać e-paragon w internetowym panelu obsługi konta bankowego. W przypadku płatności gotówką - na adres mailowy lub numer telefonu. Pod tym względem pomysł ministerstwa budzi wiele wątpliwości. m.in. dotyczących kwestii pozyskiwania od klientów takich danych jak adres e-mail czy numer telefonu oraz administrowania tymi danymi.

"O ile wprowadzenie do obrotu gospodarczego elektronicznych paragonów może przełożyć się na wzrost wpływów budżetowych, wdrożenie nowych przepisów obciąży przedsiębiorców znacznymi kosztami. Istotne będą rozstrzygnięcia dotyczące kwestii bezpieczeństwa danych. Kto będzie za nie odpowiedzialny, gdzie będą przechowywane i w jakim zakresie firmy będą miały ponosić koszty z tym związane.

Ponadto samo podawanie danych w miejscu publicznym jakim jest sklep, może budzić zastrzeżenia wśród samych klientów.

W praktyce nowe przepisy mogą znacznie skomplikować życie sklepom i punktom usługowym" - zwraca uwagę Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage. Dziś nie wiadomo jeszcze, jak te kwestie zostaną ostatecznie rozwiązane.

Kiedy nadejdzie paragonowa rewolucja?

Zmiany trafiły już do konsultacji społecznych. Przewidywane jest półroczne, a nawet roczne vacatio legis, stąd zmiany mogą wejść w życie na przełomie 2017 i 2018 roku.

Pojawiają się informacje, że nowe przepisy obejmą również przedsiębiorców do tej pory zwolnionych z konieczności używania kasy fiskalnej, a więc tych osiągających obroty roczne poniżej 20 000 zł.

Obciążenie spadnie na przedsiębiorców

Wszystkie kasy dwurolkowe mają być zastąpione nowoczesnymi urządzeniami, przystosowanymi do ewidencji elektronicznej. Większość dużych firm już korzysta z takich kas, zatem wydatki czekają przede wszystkim mniejsze podmioty. Zakup kasy to wydatek rzędu 1 - 1,5 tysiąca zł, a według szacunków Państwowej Izby Handlowej, nowe kasy mogą kosztować nawet 2 000 zł.

Projekt zmian zakłada utrzymanie wsparcia dla przedsiębiorców w formie obecnej możliwości odliczenia 700 zł od podatku przy zakupie nowej kasy.

Jednak obecny przepis dotyczący odliczenia, aby był wsparciem dla większej liczby firm, musi znieść zapis o korzystaniu z ulgi tylko przy zakupie pierwszej kasy. Inaczej tylko nieliczni przedsiębiorcy z niej skorzystają. PIH alarmuje, że przedsiębiorcy łącznie będą musieli wydać nawet 4 mld zł na nowe kasy fiskalne. Koszty będą największym obciążeniem dla tradycyjnego, drobnego handlu. Przy rentowności na poziomie 1% nowa kasa fiskalna może być zbyt dużym wydatkiem.

Nowe urządzenia będzie można kupować na raty lub brać w leasing, jednak zakup kasy to nie jedyne koszty. W przypadku nieskomputeryzowanych sklepów, często małych, prowadzonych przez starsze osoby, kosztem dodatkowym będzie podłączenie do sieci niezbędnej do funkcjonowania kasy w nowym systemie.

Bez względu na sposób podłączenia - przewodowy czy bezprzewodowy - będzie ono stanowić dodatkowy, stały wydatek. Pod znakiem zapytania stoi też, czy sklepy i punkty usługowe będą obciążane kosztami administrowania i przechowywania danych swoich klientów.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia udostępniania paragonów na e-mail czy telefon komórkowy nabywcy. Pojawiają się pytania, czy dodatkowe czynności jak np. wprowadzenie danych do systemu przy transakcji, nie będą zbytnio obciążały sprzedawców i nie wydłużą samego procesu sprzedaży. Ponadto, sprzedawców trzeba będzie przysposobić do obsługi kas zgodnie z nowymi przepisami.

Podobne systemy już funkcjonują

E-paragony w obrocie gospodarczym nie są novum. W Danii klient ma możliwość otrzymania tradycyjnego paragonu lub elektronicznego przesyłanego do aplikacji, która gromadzi wszystkie jego paragony lub na adres e-mail.

W Chorwacji stworzono Centralny System Informatyczny administracji podatkowej i w momencie transakcji dane zostają do niego przesłane. Jednocześnie sprzedaż nie musi odbywać się za pomocą kasy fiskalnej, ale wystarczy odpowiednia aplikacja sprzedażowa zainstalowana na dowolnym urządzeniu. Elektroniczne paragony wykorzystywane są także w Kanadzie, USA, Izraelu, Norwegii, Brazylii, Malezji czy Irlandii, gdzie są one popularnym rozwiązaniem przy transakcjach online.

W Chorwacji już w pierwszym roku funkcjonowania centralnego systemu poziom zarejestrowanych obrotów w gastronomii wzrósł o 55%.

Na Węgrzech system kas online pozwolił poradzić sobie z ogromnym problemem braku kontroli nad fiskalizacją obrotu i znacznym deficytem budżetowym. W efekcie wprowadzenia kas online w 2014 roku wpływy z VAT wzrosły o 8%, a w 2015 o kolejne 7% i według szacunków, kasy online wygenerowały dodatkowe ok. 190 mln euro dla budżetu państwa.

Nowa rzeczywistość przedsiębiorców

Wprowadzane zmiany z jednej strony pchają polską gospodarkę w kierunku nowoczesności. Konieczność informatyzacji przedsiębiorstw postępuje w lawinowym tempie - od stycznia 2018 nawet mikroprzedsiębiorstwa będą przesyłały do fiskusa ewidencję VAT w postaci JPK.

Wymiana kas fiskalnych na nowoczesne modele z elektroniczną ewidencją to kolejny krok. Planowane są także takie rozwiązania, jak centralna ewidencja faktur.

Dla przedsiębiorców oznacza to działanie pod znacznie efektywniejszym nadzorem fiskusa, a także konieczność dostosowywania swoich systemów finansowo-księgowych do nowych przepisów.

Zdecydowaną wadą postępu i "obowiązkowej cyfryzacji" są koszty ponoszone przez przedsiębiorców. Z drugiej jednak strony unowocześnianie użytkowanej infrastruktury i systemów zawsze w jakimś stopniu otwiera drogę do rozwijania biznesu.

..........................

Wprowadzenie elektronicznych paragonów ułatwi ponadto walkę z przedsiębiorcami działającymi w szarej strefie. - Zmiany mają uszczelnić system. Przekazywane dane będą umożliwiały MF lepszy nadzór nad tym, co się dzieje w punktach handlowo-usługowych bez konieczności przeprowadzania fizycznych kontroli. Wystarczy, że będzie to sprawdzane w systemach Ministerstwa - informują eksperci.
http://biznes.interia.pl/news/elektronic.....,116714599
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:57, 23 Wrz '16   Temat postu: Re: E-paragony Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dzięki temu za zgodą klienta paragony będą wędrować za pomocą Internetu do systemów informatycznych banku.


Jeżeli za zgodą, to ja się nie zgodzę. Razz Ale dlaczego ja myślę, że to może być jednak nie za zgodą?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:19, 23 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też się zastanawiam jak to miałoby funkcjonować w praktyce. Bo ja kart i tak nie używam, ale powiedzmy że idę do lidla i robię zakupy... I przy kasie płacę gotówką, a pani się mnie pyta o e-mail lub nr telefonu, żeby mi wysłać e-paragon... To czy będę mógł zwyczajnie powiedzieć 'nie, dziękuję', czy może wtedy mi nie sprzeda, bo nie będzie mieć już prawa?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.400 mBTC

PostWysłany: 14:25, 23 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi napisał:
Też się zastanawiam jak to miałoby funkcjonować w praktyce. Bo ja kart i tak nie używam, ale powiedzmy że idę do lidla i robię zakupy... I przy kasie płacę gotówką, a pani się mnie pyta o e-mail lub nr telefonu, żeby mi wysłać e-paragon... To czy będę mógł zwyczajnie powiedzieć 'nie, dziękuję', czy może wtedy mi nie sprzeda, bo nie będzie mieć już prawa?


Sprzeda bez tych danych (e-mail, nr telefonu).

Inaczej imigranci na Węgrzech mieliby problem z zakupem biletów, choćby w medialnym momencie rok temu, czy też w Chorwacji.

Z problemem tym spotkaliby się też turyści z Polski, a wypoczywający w Bułgarii, Chorwacji.



FortyNiner napisał:
Cytat:
Dzięki temu za zgodą klienta paragony będą wędrować za pomocą Internetu do systemów informatycznych banku.


Jeżeli za zgodą, to ja się nie zgodzę. Razz Ale dlaczego ja myślę, że to może być jednak nie za zgodą?


Rozporządzenie o kasach rejestrujących nie wymusza posiadania konta w banku, ani posiadania karty płatniczej i używania jej przy zakupach.
Nie wyklucza to tego, że w przyszłości taki akt prawny powstanie.

Natomiast ten, kto nie odbierze e-paragonu będzie miał trudności z reklamacją. Pozostaje dowodzenie zakupu poprzez m.in. żądanie faktur, filmowanie/fotografowanie zakupów, dokonywanie zakupów wraz ze świadkami.

Reklamacja drobnych zakupów to nie problem, zwłaszcza dla tych, co chcą ukryć źródło finansowania tych zakupów.




Cytat:
Data sporządzenia 17 sierpnia 2016 r.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące
Źródło: Art. 111 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710, 846 i 960) Nr w wykazie prac MR: 40

Ministerstwo wiodące i ministerstwa współpracujące
Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów

Osoba odpowiedzialna za projekt w randze Ministra, Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu
Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu
Sebastian Christow (sebastian.christow@mr.gov.pl)
Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej,
Ministerstwo Rozwoju

[...]
OCENA SKUTKÓW REGULACJI

3. Jak problem został rozwiązany w innych krajach, w szczególności krajach członkowskich OECD/UE?
Systemy fiskalizacji online obowiązują lub są wdrażane w państwach takich jak: Austria, Czechy, Gruzja, Węgry, Bułgaria,
Chorwacja, Słowenia. Z uwagi na charakterystykę i osiągnięty efekt szczegółowo warto odnieść się do poniższych rozwiązań
zastosowanych w obszarze Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które mogą stanowić punkt
odniesienia dla koncepcji systemu, jaki ma zostać zastosowany w Polsce.

Węgry (UE/OECD):
Wprowadzono rejestrowanie sprzedaży za pośrednictwem kas fiskalnych, wyposażonych w moduły służące do komunikacji z
chmurą Ministerstwa Finansów. W pierwszej połowie 2014 r. zanotowano wzrost wpływów z podatku VAT od sprzedawców
detalicznych na poziomie 100 mln euro. Dla całego 2014 roku wpływy z VAT-u wzrosły o 8%. Dodatkowo, zastosowany system
pozwolił na zidentyfikowanie dysproporcji między przychodami przedsiębiorcy przed i po instalacji kasy fiskalnej online
(uszczelnienie systemu podatkowego przez identyfikację ukrytych przychodów). Kasy do połączeń z urzędem podatkowym
wykorzystują, w większości przypadków, technologię przesyłania danych w sieci GSM. W ramach zachęt rząd zastosował system
subsydiów dla małych firm na zakup kas fiskalnych online, a dostępne były one do lipca 2014 r. Dla podmiotów, które rozpoczęły
działalność po 1 stycznia 2012 r. i miały uregulowane należności podatkowe, subsydia przypadały niezależnie od wysokości przychodów.

Bułgaria (UE/OECD):

Bułgaria wprowadziła obowiązek instalacji urządzeń rejestrujących sprzedaż w urządzeniach samoobsługowych w 2012 r.
Prawo bułgarskie nakłada na wszystkich sprzedawców detalicznych obowiązek rejestrowania przychodów i składania raportów
odpowiednim organom władzy, a koniecznym warunkiem jest poł ączenie kas rejestrujących z państwowym systemem
informatycznym, aby możliwa była zdalna i bieżąca kontrola sprzedaży. Dokonano zwolnienia z obowiązku wydawania
paragonów, w miejsce którego zastosowany system ogranicza się jedynie do wyświetlania informacji klientowi oraz
przechowywania danych w pamięci urządzeń i zapewnienia zdalnego dostępu do każdego z nich. Wprowadzenie obowiązku
stosowania kas fiskalnych (i urządzeń samoobsługowych) pracujących w trybie online wykazało w efekcie wzrost obrotu w
określonych gałęziach gospodarki o 50-60%.

Chorwacja (UE/OECD):
Przy wcześniejszym braku innego systemu wprowadzono model fiskalizacji opartej o aplikację, która przejmuje rolę kasy
fiskalnej na dowolnym urządzeniu (np. tablecie, terminalu płatniczym) oraz serwerze centralnym Ministra Finansów
dokonującym identyfikacji i numeracji transakcji. Realne korzyści wynikające z przyjęcie rozwiązania to m.in. szybkie
wprowadzenie fiskalizacji przy relatywnie niskim koszcie dla przedsiębiorców (koszt obsługi aplikacji jest opłacany w postaci
abonamentu miesięcznego). Rozwiązanie takie ułatwia także powstanie wielu nowych produktów i usług, np. kasy fiskalnej i
terminala płatniczego w jednym urządzeniu. Średni czas rejestracji sprzedaży nie przekracza dwóch sekund (10 mln transakcji
dziennie, tysiąc transakcji na sekundę). W ciągu roku od wprowadzenia ww. rozwiązań (połowa 2013 r.) zanotowano wzrost
obrotu w wysokości 1.73 mld euro, odnotowano również wzrost przychodów w niektórych gałęziach gospodarki w porównaniu z
poprzednim rokiem, w tym 31% (gastronomia) i 13% (sektor sprzedaży).

Słowenia (UE/OECD):
Według raportu Ministerstwa Finansów Republiki Słowenii wprowadzenie certyfikowanych kas fiskalnych ma pozytywny
wpływ, co objawia się wzrostem deklarowanych obrotów (o 5,7%), jak również wzrostem wpływu z podatku VAT (o 4,6%)
względem roku poprzedniego (kwota ponad 750 mln euro w okresie luty-kwiecień 2016 r.) a także zwiększeniem obrotu
bezgotówkowego. Podatnicy w branży gastronomicznej odnotowali wzrost o 20,7% w poborze podatku więcej niż w tym samym
okresie ubiegłego roku. Pozytywne skutki stosowania certyfikowanych urządzeń kasowych są również widoczne w rosnącej
liczbie pracowników w tym samym okresie. Do maja 2016 r. blisko 54 tys. podatnikom wydano ponad 72 tys. certyfikatów
cyfrowych, których używają do wystawienia paragonów. W tym samym czasie ponad 346 milionów transakcji zostało
zarejestrowanych przez centralny serwer departamentu przychodów. Rząd Republiki Słowenii dzięki wprowadzeniu kas
fiskalnych przewiduje dodatkowe dochody do budżetu w wysokości 75 mln euro.

4. Podmioty, na które oddziałuje projekt
[...]
Środowisko kupujących (klienci/konsumenci) -

Oddziaływanie w zakresie formy i dostępu do dokumentów potwierdzających zawarcie transakcji (paragonów fiskalnych i faktur VAT). Dodatkowe korzyści w postaci wygody i szybkości zakupu, swobody formy płatności.
[...]

11.Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
I kwartał 2018 r.

12. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Na przełomie lat 2017/2018 i w kolejnych na podstawie danych GUM i MF w zakresie homologacji i rejestracji kas fiskalnych.


http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//526/1.....239601.pdf
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12288904/katalog/12373940#12373940



Projekt rozporządzenia:

https://pl.scribd.com/document/324890400/Do-Ku-Ment-239599#from_embed
lub
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//526/1.....239599.pdf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Azyren




Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 4105
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:52, 23 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

manhattanman napisał:
papierowy pieniądz traci, ogarnięci ludzie będą szukać sposobu jak to obejść, np. za pomocą blockchaina czy p2p, reszta kupi wszystko za marny grosz, co sie da i ile wlezie.


A @manhatanCWEL jest brany na dwa baty przez gang murzynów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:18, 23 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
E-paragony już za rok. Policzysz, ile wydajesz na jedzenie, a fiskus łatwiej złapie podatkowych oszustów 24.07.2016 Sebastian Ogórek

Koniec papierowych paragonów. Zamiast nich e-dowód zakupu dostaniemy na maila, do bankowości elektronicznej czy aplikacji. I to nie tylko w przypadku transakcji przez internet czy kartą. Pierwszy e-paragon możemy otrzymać już za rok. Pomoże się nam odchudzić czy kontrolować wydatki. Skorzysta też Ministerstwo Finansów, któremu łatwiej będzie złapać niepłacących podatki.


- Obecnie dochodzi do paradoksów, że w sklepie mogę zapłacić aplikacją w telefonie, a w zamian dostaję anachroniczny wydruk, na którym po kilku tygodniach nic już nie widać. Trzeba wyjść z tej papierowej ery - deklaruje w rozmowie z money.pl wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Rząd uważa, że z e-paragonów wszyscy będą mieli korzyści. Polacy nie będą musieli zbierać stert dokumentów, pilnować by nie wyblakły czy martwić się ich zgubieniem. Reklamacja będzie więc dużo prostsza.

- Informacje o swoich zakupach klient dostanie w dowolnej formie, na przykład na skrzynkę e-mail, do dedykowanej aplikacji na smartfonie czy smsem. Słowem tak jak sobie życzy i podobnie jak jest w e-commerce - mówi Kościński. Wiceminister dementuje też publikacje prasowe, które sugerowały, że zbieranie paragonów będzie jedynie domeną banków.

Każdy kto będzie chciał, będzie mógł stworzyć program czy aplikację, która zarchiwizuje dowody zakupu oraz je przeanalizuje. Dzięki temu aplikacja sprawdzi ile kalorii mają kupowane przez nas produkty spożywcze. E-paragon może więc pomóc w odchudzaniu.

Zainteresowane nim będą też firmy lojalnościowe czy telekomy. A także fintechowe startupy, które będą mogły go wykorzystywać do przedstawiania analiz naszego domowego budżetu. E-paragon pokaże małżeństwu, ile mąż wydaje na utrzymania samochodu, a żona na ubrania.

Zagregowane i anonimowe dane mają posłużyć też biznesowi. Producent dowie się, ile batoników sprzedał w jakim sklepie, w jakiej liczbie, a nawet o której godzinie.

- To wykreuje zupełnie nowe możliwości do analiz biznesowych, a także do tworzenia usług szytych na miarę potrzeb klientów. Producent będzie mógł sprawdzić, dlaczego w dwóch sklepach przy tej samej ulicy sprzedaż jego batoników znacząco się różni. I co zrobić, żeby zwiększyć efektywność swojego biznesu - tłumaczy Kosiński.

Minister zapewnia, że państwo nie będzie wiedziało co kupuje Kowalski. Dostanie tylko dane o statystycznym Polaku. - To już nie będzie statystyka, to będą fakty. Będzie widać wszystko: ceny, czas, różnice geograficzne - tłumaczy korzyści dla Głównego Urzędu Statystycznego.

Z informacji skorzystać ma także Ministerstwo Finansów. Kosiński nie ukrywa, że e-paragon ma mieć na celu eliminację szarej strefy. Odbyć ma się to jednak bez zaglądania do portfela Polaków. Fiskus także - według zapewnień wiceministra - ma dostawać jedynie anonimowe informacje.

Jak dane będzie można wykorzystać? Załóżmy, że na jednej stronie ulicy jest fryzjer i po drugiej także. Urząd skarbowy w systemie komputerowym będzie widział, że ten pierwszy dziennie wystawia 30 paragonów, a drugi tylko 5. Fiskus będzie musiał tylko odpowiedzieć na pytanie: czy ktoś źle prowadzi biznes, czy może nie płaci podatków?

- Czas skończyć z myśleniem, że kontrola u nieuczciwego przedsiębiorcy to coś złego. Przecież to dla rzetelnej firmy jest psucie rynku. To ten uczciwy jest dla nas benchmarkiem, punktem odniesienia. Pamiętajmy, że gdyby wszyscy płacili podatki, to moglibyśmy pozwolić sobie na ich obniżenie – tłumaczy.

Razem z e-paragonami MF wprowadza też centralną bazę faktur. Oba systemy będą połączone. Jeśli sklep będzie kupował dużo więcej niż sprzedawał, też będzie mogło się to skończyć kontrolą fiskusa.

Aby tak się stało sklepy muszą wymienić swoje kasy fiskalne. Lada dzień wycofana zostanie homologacja dla tzw. kas dwurolkowych, które nie tylko drukują paragon dla klienta, ale także jako dowód sprzedaży dla samego sklepu i ewentualnej kontroli skarbowej. Wycofanie homologacji sprawi, że nie będzie można ich już kupować.

W dalszej kolejności zakazane będzie kupowanie kas, które nie mogą pracować w trybie on-line. Od przyszłego roku kasy z kopią papierową i wszystkie kasy niepodłączone do sieci będą musiały zacząć znikać ze sklepów.

- Zapewnimy odpowiednio długi okres przejściowy. To będzie minimum pół roku, może nawet rok. Rozumiemy, że dla sprzedawców, szczególnie tych małych, zakup nowej kasy może być dużym kosztem. Dlatego staramy się wypracować rozwiązanie, które pomoże obniżyć te wydatki – mówi wiceminister.

Jak tłumaczy, toczą się już w tej sprawie rozmowy i z producentami kas, i resortem finansów. Szacuje się, że wymiana kas starego typu to nawet 700 mln zł. Jak przekazał nam wiceminister, jego resort chce też zmienić przepisy, tak by urządzenie można było dzierżawić lub wynająć. To ma zmniejszyć koszty i rozłożyć je w czasie. Obecnie podatnik musi być właścicielem kasy,

W planach jest też umożliwienie korzystania z wirtualnych kas fiskalnych. Nie trzeba będzie dzięki temu mieć osobnego urządzenia. Zastąpi je telefon czy komputer, bo przecież e-paragonów nie trzeba będzie drukować.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosc.....mpaign=rss
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 05:23, 24 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WZBG napisał:

Natomiast ten, kto nie odbierze e-paragonu będzie miał trudności z reklamacją. Pozostaje dowodzenie zakupu poprzez m.in. żądanie faktur, filmowanie/fotografowanie zakupów, dokonywanie zakupów wraz ze świadkami.


Do reklamacji to czuję, że powstaną inne dokumenty. Nie wierzę, że będzie można dokonać reklamacji ze względu na zapis elektroniczny w jakimś rejestrze. Do tego zawsze potrzebny jest papier. Być może faktura w sprzęcie gwarancyjnym stanie się standardem, albo oprócz e-paragonu będą funkcjonować stare paragony...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wainmore




Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 72
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:40, 24 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FortyNiner napisał:

Do reklamacji to czuję, że powstaną inne dokumenty. Nie wierzę, że będzie można dokonać reklamacji ze względu na zapis elektroniczny w jakimś rejestrze. Do tego zawsze potrzebny jest papier. Być może faktura w sprzęcie gwarancyjnym stanie się standardem, albo oprócz e-paragonu będą funkcjonować stare paragony...


W Deichmann możesz mieć konto, na którym zapisane są Twoje zakupy i paragon możesz wyrzucić do kosza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:01, 24 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kit z butami. Mogę żyć z butami bez gwarancji. Gorzej z bryką czy nawet komputerem. I zakładając, że nie jest lemingiem nie kupuję tylko Apple'a w ich autoryzowanych sklepach, to ten sklep, który mi sprzedał komputer ma mi wydać gwarancję. Ale którą realizuje ktoś inny niż ten sklep. I nie zrobi tego raczej na podstawie elektronicznego zapisu, do którego dostęp ma państwo... On będzie potrzebował do tego papieru.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:11, 24 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FortyNiner napisał:
WZBG napisał:

Natomiast ten, kto nie odbierze e-paragonu będzie miał trudności z reklamacją. Pozostaje dowodzenie zakupu poprzez m.in. żądanie faktur, filmowanie/fotografowanie zakupów, dokonywanie zakupów wraz ze świadkami.


Do reklamacji to czuję, że powstaną inne dokumenty. Nie wierzę, że będzie można dokonać reklamacji ze względu na zapis elektroniczny w jakimś rejestrze. Do tego zawsze potrzebny jest papier. Być może faktura w sprzęcie gwarancyjnym stanie się standardem, albo oprócz e-paragonu będą funkcjonować stare paragony...


Kolejny przypadek wiary zamiast wiedzy.


Już istnieje zapis w rejestrze klauzul niedozwolonych:

Cytat:
Postanowienie uznane za niedozwolone: "Do reklamowanego lub zwracanego produktu konieczne jest dołączenie paragonu"

http://decyzje.uokik.gov.pl/nd_wz_um.nsf.....enDocument


Cytat:
Paragon nie jest niezbędny przy reklamacji ale lepiej go mieć Małgorzata Raczkowska 21.10.2014
[...]
choć paragon nie jest jedynym możliwym sposobem potwierdzenia transakcji, to jednak gdyby reklamacja okazała się niezbędna, pojawi się konieczność udowodnienia, że ten konkretny przedmiot kupiła pani w tym konkretnym sklepie. Szczególnie ważne jest to w odniesieniu do towarów powszechnego użytku, które da się kupić w wielu różnych sklepach. I choć można to zrobić na kilka sposobów (zależnie od okoliczności:
- fakturą,
- pisemnym potwierdzeniem zawarcia umowy kupna sprzedaży,
- zapisem na kasach fiskalnych sklepu,
- zapisem w systemie sklepu internetowego,
- zapisem w monitoringu sklepu,
- zeznaniami świadka,
- a wreszcie – można domagać się uznania zakupu na podstawie tylko naszego oświadczenia),
to większość tych środków sprawdza się w sytuacjach spornych, przed sądem. Posiadanie czytelnego paragonu natomiast rozwiewa wszelkie wątpliwości już na starcie. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym to na konsumencie spoczywa obowiązek udowodnienia faktu i okoliczności (data, nazwa towaru, cena) zakupu.
[...]

http://serwisy.gazetaprawna.pl/poradnik-.....jstarsze,1

Kodeks Cywilny.
Art. 6. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:52, 24 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem po co się czepiasz, skoro piszesz dokładnie co mówię, że papier będzie potrzebny do gwarancji. Ten papier to dowód zakupu. I punkt gwarancyjny będzie potrzebował dowodu zakupu w formie papierowej, a nie zapisu elektronicznego, do którego dostęp ma państwo. Taki zapis elektroniczny byłyby użyteczny w sądzie, a nie w punkcie gwarancyjnym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wainmore




Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 72
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:18, 24 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze można opracować odpowiedni system uprawnień i będzie miał dostęp ten kto będzie musiał. W dzisiejszych czasach to nie problem. Jak będziesz chciał mieć dowód zakupu to sobie z neta go wydrukujesz. I tak jak na dzisiejsze możliwości to wszystko wprowadzane jest bardzo wolno bo najpierw trzeba społeczeństwo odpowiednio przygotować żeby tego chciało. Myślę, że już teraz nie jeden już pragnie e-paragonów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
manhattanman




Dołączył: 28 Paź 2011
Posty: 1719
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:32, 24 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Azoren napisał:
manhattanman napisał:
papierowy pieniądz traci, ogarnięci ludzie będą szukać sposobu jak to obejść, np. za pomocą blockchaina czy p2p, reszta kupi wszystko za marny grosz, co sie da i ile wlezie.


A @manhatanCWEL jest brany na dwa baty przez gang murzynów.


No... Nauczyła mnie tego twoja stara... Wróć lepiej do budy tam gdzie twoje miejsce.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Azyren




Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 4105
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:08, 24 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

manhattanman napisał:
Azoren napisał:
manhattanman napisał:
papierowy pieniądz traci, ogarnięci ludzie będą szukać sposobu jak to obejść, np. za pomocą blockchaina czy p2p, reszta kupi wszystko za marny grosz, co sie da i ile wlezie.


A @manhatanCWEL jest brany na dwa baty przez gang murzynów.


No... Nauczyła mnie tego twoja stara... Wróć lepiej do budy tam gdzie twoje miejsce.


Umyj zęby po obciąganiu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 06:02, 25 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wainmore napisał:
Jak będziesz chciał mieć dowód zakupu to sobie z neta go wydrukujesz.


W ten sposób to można sobie wydrukować zakup, którego się nie dokonało. Smile Nie sądzę, aby to miało wartość.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wainmore




Dołączył: 26 Cze 2014
Posty: 72
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:15, 25 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz też możesz tak zrobić. Każdy paragon jest sygnowany odpowiednim numerem i ten numer zna sprzedawca. Towar można łatwo zidentyfikować po tym numerze. Podstawy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:44, 25 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale dostęp do e-paragonu raczej nie będzie dla osób trzecich np. dla gwaranta. Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, aby był to dowód sprzedaży w przypadku gwarancji. Ale jak będzie, to dopiero zobaczymy.

BTW pamiętam czasy gdy gwarancja była osobnym drukiem nie zależnym od dowodu sprzedaży i nic do niej nie było potrzebne. Może one wrócą....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3715
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:46, 25 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki system działa w UK w kilku sieciach handlowych.
Np Argos, pyta przy kasie, czy paragon (który tez jest potwierdzeniem gwarancji) wysłać na email.
Jest to dość wygodne, bo wiadomo, że papiery lubią się po kilku miesiącach "zapodziać" a tak w email będzie raczej dłużej niż gwarancja.
W sieciach handlowych spożywczych, jeszcze się z tym nie spotkałem.
Co do email, to zawsze można stworzyć specjalny email właśnie do paragonów.
Ja nie widzę w tym systemie nic zdrożnego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:41, 25 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FortyNiner napisał:
Nie wiem po co się czepiasz, skoro piszesz dokładnie co mówię, że papier będzie potrzebny do gwarancji. Ten papier to dowód zakupu. I punkt gwarancyjny będzie potrzebował dowodu zakupu w formie papierowej, a nie zapisu elektronicznego, do którego dostęp ma państwo. Taki zapis elektroniczny byłyby użyteczny w sądzie, a nie w punkcie gwarancyjnym.


O gwarancje (w rozumieniu gwarancji na urządzenia AGD, RTV, komputery, telefony itp.) nie chodziło, a o reklamacje. To bardziej ogólny przypadek.
Papier nie musi być potrzebny, kupujący może porozumieć się ze sprzedawcą, a jak ten nie ma monitoringu, a kupujący nie umie posługiwać się sprzętem rejestrującym poprosi o przybicie pieczątki na opakowaniu. Chyba, że sam kod kreskowy wystarczy, że ten towar był na stanie sklepu.
Ludzie mają inwencje, więc wymyślą, jak udowadniać drobne zakupy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
FortyNiner




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 2131
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 05:59, 26 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że wymyślą. Ale tu nie chodzi o drobne zakupy. Nie ma sensu udowadniać zakupu sera. Sprawa zaczyna się tam gdzie jest gwarancja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 06:35, 26 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

FortyNiner napisał:
Oczywiście, że wymyślą. Ale tu nie chodzi o drobne zakupy. Nie ma sensu udowadniać zakupu sera. Sprawa zaczyna się tam gdzie jest gwarancja.


Udzielający gwarancji określa warunki. Dostosuje się do sytuacji po wprowadzeniu E-paragonów. A kupujący dostosuje się do warunków określonych przez udzielającego gwarancji. Z wykluczeniem zapisów z klauzul niedozwolonych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:28, 26 Wrz '16   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

goral_ napisał:
Taki system działa w UK w kilku sieciach handlowych.
Np Argos, pyta przy kasie, czy paragon (który tez jest potwierdzeniem gwarancji) wysłać na email.
Jest to dość wygodne, bo wiadomo, że papiery lubią się po kilku miesiącach "zapodziać" a tak w email będzie raczej dłużej niż gwarancja.
W sieciach handlowych spożywczych, jeszcze się z tym nie spotkałem.
Co do email, to zawsze można stworzyć specjalny email właśnie do paragonów.
Ja nie widzę w tym systemie nic zdrożnego.

w polsce, w mediamarkt, też coś takiego jest.
zasadniczo w każdym jednym sklepie internetowym już dziś dostaje się e-paragon - nie ma więc i przeszkód bay nie mogły ich używać sklepy nieinternetowe.

nic zdrożnego ja w tym też nie widzę.
nie rozumiem tylko po co rząd się za to zabiera, skoro e-paragony może sobie każdy sklep już dziś wprowadzić, we własnym zakresie.
jak rząd się za coś takiego zabiera, żeby to wymusić, rzekomo dla naszego dobra, to wtedy zaczyna być już co najmniej z deka niepokojące, nie? Smile

niech się może te darmozjady z rządu w końcu do jakieś roboty wezmą, zamiast dalej doprecyzowywać czy w mieście wolno nam jeździć 50km/h przez całą dobę, czy może tylko pomiędzy 3:35 a 23:50. z tym że z wyłączeniem niedziel i świąt kościelnych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona: 1, 2   » 
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


E-paragony
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile