Polska juz przeciez nalezy do Galileo, ktore znajduje sie w Niemczech i we Wloszech.
Galileo
Europejski GPS
Brak politycznego wsparcia zaważył też na losach szumnie zapowiadanego europejskiego odpowiednika systemu GPS, czyli Galileo. Chociaż od momentu rozpoczęcia projektu w 1999 r. minęło już 14 lat, system jest daleki od ukończenia, nie mówiąc o rynkowej obecności. W międzyczasie Rosja zdążyła ukończyć swój system Głonass. Na rynku już w tej chwili dostępne są telefony komórkowe potrafiące odbierać sygnał z rosyjskich satelitów.
Europejscy inżynierowie byli jednak świadomi, że Galileo będzie działał na silnie konkurencyjnym rynku. Dlatego system miał przebijać konkurencję pod względem dokładności. O ile amerykański GPS oferował klientom cywilnym określanie pozycji z dokładnością do 10 m, o tyle Galileo miał to robić z dokładnością do 1 m i – dzięki temu – zarabiać na siebie. Niestety, z szacunków Komisji Europejskiej wynikało, że projekt i tak będzie deficytowy, w związku z czym zmniejszono ostateczną liczbę satelitów z 30 do 22. Obecnie na orbicie znajdują się cztery urządzenia.
http://forsal.pl/artykuly/722807,deserte.....alily.html
_
Rozpoczęto testy jednej z usług systemu nawigacji satelitarnej Galileo
Kraje członkowskie Unii Europejskiej rozpoczęły niezależne testy sygnałów z systemu nawigacji satelitarnej Galileo pod kątem dokładności i bezpieczeństwa ich nadawania - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
System nawigacji satelitarnej Galileo ma być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS. Budowany jest wspólnie przez Unię Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną. Docelowo ma dysponować 30 satelitami. Fazę operacyjną ma osiągnąć w 2015 roku, gdy będzie działać 18 satelitów, a pełne skompletowanie systemu powinno nastąpić do 2020 roku
Przedstawiciele ESA mówią, że aktualnie testy przeprowadziły Belgia, Francja, Włochy i Wielka Brytania, a planowane są także testy w Holandii.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/rozpocze.....ileo/54mg6
_