2008-03-28 07:06 Źródło: Przegląd prasy Bankier.pl
Banki nie będą miały prawa do podzielenia się
Banki nie będą podlegać podziałowi - zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo bankowe przygotowany przez Związek Banków Polskich. Gdyby taka możliwość pozostała w ustawie, ZBP proponuje, by mogły z niej skorzystać również banki spółdzielcze - czytamy w "Gazecie Prawnej".
"Chociaż możliwość podziału banków w polskim prawie funkcjonuje niespełna 1,5 roku, bankowcy chcą ją usunąć. Związek Banków Polskich (ZBP) przygotował projekt nowelizacji prawa bankowego, który uchyla przepis umożliwiający podział bankom działającym w formie spółki akcyjnej. W drugim wariancie - przy zachowaniu możliwości podziału - ZBP proponuje dopuszczalność podziału także dla banków spółdzielczych oraz skreślenie przesłanki odmowy zezwolenia na podział w postaci możliwości wyrządzenia poważnej szkody dla gospodarki narodowej lub dla ważnych interesów państwa [...].", informuje gazeta.
"- W pierwszym wypadku zmiana ma na celu powrót do stanu sprzed wprowadzenia możliwości podziału banków, bo skalę problemów z tym związanych obrazuje już fuzja Pekao z BPH. W drugim dodatkowa przesłanka odmowy zezwolenia budzi wątpliwości co do zgodności z prawem UE" - uzasadnia Jerzy Bańka, dyrektor do spraw legislacyjnoprawnych ZBP.
"Gazeta Prawna" pisze, że przywróceniu poprzedniego stanu prawnego nie jest przeciwna Komisja Nadzoru Finansowego. "- Takie zmiany w ustawie Prawo bankowe byłyby korzystne. Chociaż w chwili obecnej nie toczą się żadne postępowania w sprawie podziału banków, to teoretycznie taki wniosek jest możliwy" - mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.
W ubiegłym roku doszło do podziału Banku BPH i przejęcia jego części przez Bank Pekao. Obecnie nadal trwa proces migracji przejętych placówek na platformę informatyczną Pekao. Część klientów narzeka, że w wyniku fuzji mieli przez pewien czas utrudniony dostęp do niektórych produktów bankowych.
Więcej na ten temat w "Gazecie Prawnej".
Na podstawie: Piotr Trocha, Gazeta Prawna /
www.gazetaprawna.pl
Zabezpieczają się przed działaniami antymonopolowymi KNF-u godzącymi w branżę