W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
PE opowiedział się za neutralnością sieci  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
4 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1854
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
viki




Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 753
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 22:56, 03 Kwi '14   Temat postu: PE opowiedział się za neutralnością sieci Odpowiedz z cytatem

Historyczny krok w ochronie neutralności internetu - takimi słowami określany jest wynik dzisiejszych głosowań w Parlamencie Europejskim. Baliśmy się utraty neutralności sieci, a najwyraźniej zrobiony został krok w celu jej zapewnienia.

Dziennik Internautów już na początku tego tygodnia informował, że właśnie dziś odbędzie się bardzo ważne głosowanie, istotne dla przyszłości internetu.

W tym głosowaniu europosłowie mieli podjąć decyzje, które są istotne dla neutralności internetu, czyli jednakowego traktowania informacji i usług przez operatorów. Internet jest neutralny, bo teoretycznie masz taki sam dostęp do Google jak i do DI, ale tak nie musi być. Firmy telekomunikacyjne od dawna lobbują za tym, aby mogły pobierać opłaty za lepsze traktowanie wybranych podmiotów. Teoretycznie operatorzy mogliby nawet blokować wybrane usługi (np. P2P albo VOiP) i dzięki temu internet stałby się podobny do kablówki, w której masz tylko wybrane kanały.

Neutralność sieci wygrywa

Dziś Parlament Europejski oddalił to zagrożenie, przyjmując pakiet przepisów telekomunikacyjnych. Parlamentarzyści opowiedzieli się za zasadami zabraniającymi dostawcom internetu promowania jednych usług kosztem innych. Tu warto przypomnieć, że unijny regulator rynku telekomunikacyjnego, BEREC, ujawnił w przeszłości takie działania operatorów.

Posłowie znacznie skrócili także listę wyjątków zaproponowanych przez Komisję Europejską, które zezwalałyby dostawcom na ograniczanie lub blokowanie dostępu do internetu. Zdaniem Parlamentu takie praktyki mogą być dozwolone tylko w przypadku wprowadzenia w życie orzeczenia sądu lub w celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Jeśli "środki zarządzania ruchem" zostają podjęte, muszą być "przejrzyste, niedyskryminacyjne, proporcjonalne" oraz "stosowane tylko tak długo, jak jest to niezbędne".

Co z usługami specjalistycznymi?

Czytelnicy Dziennika Internautów z pewnością pamiętają, że zagrożenie dla neutralności sieci wiązało się także z definicją tzw. usług specjalistycznych. Są to właśnie takie usługi, które dają dostęp tylko do wybranych treści, aplikacji, usług lub ich dowolnej kombinacji. Usługi specjalistyczne same w sobie nie są złe, ale ich zbyt szeroka definicja mogłaby sprawić, że byłyby one oferowane jako zamiennik dostępu do sieci.

Europosłowie ustalili, że dostawcy internetu będą mogli oferować usługi wymagające wyższej jakości połączenia, takie jak wideo na żądanie czy przechowywanie dużej ilości danych istotnych dla przedsiębiorstw w chmurze. Będzie to możliwe pod warunkiem, że usługi te nie będą zbytnio obciążały sieci i ograniczały dostępu lub jakości usług innych usługodawców.

Organizacje społeczne zadowolone

Prace Parlamentu Europejskiego nad przepisami dotyczącymi neutralności od dawna obserwowały i komentowały organizacje społeczne. Dziś nie kryją one zadowolenia. Joe McNamee z organizacji European Digital Rights powiedział, że "Parlament Europejski uczynił z UE globalną siłę chroniącą otwartego internetu".

Organizacja La Quadrature du Net, zazwyczaj bardzo krytyczna wobec działań europosłów, dziś mówiła o "historycznym kroku do ochrony neutralności sieci". La Quadrature du Net odnotowała przy tym, że nie przyjęto wszystkich poprawek uznawanych za korzystne przez obrońców sieci. Niemniej przyjęty tekst jest "wyraźnym zwycięstwem", według LQDN najważniejszym od czasów ACTA.

Konstultacje w Polsce?

Bardzo ciekawa i umiarkowana jest reakcja polskiego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

- Co do neutralności sieci oraz efektu, jaki będą miały na nią usługi specjalistyczne pozostaje wciąż wiele wątpliwości. Debata w Parlamencie Europejskim uświadomiła nam, że kwestia ta wymaga dodatkowych konsultacji społecznych, które jako ministerstwo administracji i cyfryzacji zamierzamy przeprowadzić – powiedział minister Rafał Trzaskowski.

Co z roamingiem?

Wcześniej Dziennik Internautów pisał o tym, że kwestia roamingu mogła być przykrywką dla porażki neutralności sieci. Przyjęte przepisy dotyczą bowiem także roamingu.

Dziś z przyjemnością możemy poinformować, że porażki nie było, a w kwestii roamingu też mamy zwycięstwo. Posłowie wprowadzili poprawkę, która znosi opłaty roamingowe naliczane przy wykonywaniu połączeń telefonicznych, wysyłaniu wiadomości tekstowych oraz używaniu mobilnego internetu, za granicą, na terenie Unii Europejskiej, od 15 grudnia 2015 roku.

Co dalej?

To nie jest absolutny koniec prac nad tymi przepisami, więc trzeba się mieć na baczności. Parlament Europejski przegłosował projekt przepisów w pierwszym czytaniu w celu podsumowania prac wykonanych do tej pory oraz przekazania skonsolidowanej wersji uzgodnień Parlamentowi wybranemu na kolejna kadencję. Posłowie wybrani w maju, będą mogli zadecydować o podjęciu pracy wykonanej przez poprzedników, aby nie zaczynać od początku.

Źródło: http://di.com.pl/news/49710,0,Udalo_sie_.....k-tracking
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
viki




Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 753
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 13:10, 28 Lut '15   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Neutralność sieci wygrywa w USA

Obrońcy neutralności sieci w USA odnieśli ważne zwycięstwo. Federalna Komisja Łączności uznała internet za usługę użytku publicznego. Oczywiście operatorzy są rozżaleni, bo dla nich neutralność oznacza brak nowych źródeł przychodu.

Dyskusja o neutralności internetu trwa od lat zarówno w USA jak i w UE. Mówiąc najogólniej internet neutralny to taki, w którym wszystkie usługi i dane traktowane są jednakowo. Taki internet nie podoba się niektórym telekomom, które chciałyby tworzenia szybszych usług, oczywiście dodatkowo płatnych. Przykładowo YouTube mógłby płacić operatorom za to, aby jego usługa zawsze działała szybciej. Obrońcy neutralności internetu obawiają się, że wprowadzenie takich „płatnych autostrad” w sieci podzieliłoby internet na usługi pierwszej i drugiej kategorii. Mogłoby ono nawet prowadzić do tego, że operator decydowałby o tym jakie usługi masz dostać, podobnie jak operator kablówki decyduje o dostępnych kanałach TV.

W Stanach Zjednoczonych obrońcy neutralności sieci właśnie odnieśli istotne zwycięstwo. Federalna Komisja Łączności podjęła decyzję o zmianie klasyfikacji usługi szerokopasmowego dostępu do internetu. Wcześniej była to „usługa informacyjna”. Teraz FCC zdecydowała, że będzie to „usługa telekomunikacyjna”, która musi być traktowana jak usługa użyteczności publicznej. W przypadku takiej usługi niedozwolone jest oferowanie wybranym podmiotom wyższej jakości usługi w zamian za pieniądze.

Federalna Komisja Łączności podkreśla w swoim komunikacie, że jej celem było zapewnienie „otwartego internetu”, ochrona wolności słowa oraz wspieranie innowacji.

– Dziś komisja, raz i na zawsze, uchwala silne, zrównoważone zasady (…) by zapewnić amerykanom gospodarcze, społeczne i obywatelskie korzyści Otwartego Internetu, dziś i w przyszłości – czytamy w komunikacie FCC.

Jeszcze w maju ubiegłego roku poważnie obawiano się, że FCC nie obroni neutralności sieci. Pod koniec roku do sprawy włączył się prezydent Barack Obama, który okazał się obrońcą neutralnego internetu. Mówiono, że plan Obamy jest zbyt prosty, że to trochę populistyczny ruch, ale Obama obiecywał otwarty internet swoim wyborcom. Również FCC zauważyła, że w konsultacjach społecznych zdecydowana większość z 4 mln komentujących opowiadała się za neutralnością sieci.

Oczywiście nie wszyscy są zadowoleni. Operatorzy telekomunikacyjni sądzą, że zamknięto im drogę do nowych źródeł przychodu. Z tego powodu – ich zdaniem – ucierpią wszyscy, bo nie będzie pieniędzy na inwestowanie w sieci.

Ciekawie zareagował Verizon, który na swojej stronie opublikował informację prasową kodem Morse’a.

Jest też tłumaczenie tego komunikatu, opracowane tak by wyglądało jak napisane na maszynie. Zdaniem Verizona decyzja FCC jest nakładaniem na internet zasad rodem z lat 1930. Wcześniej nie było regulacji dotyczących neutralności sieci i wszystko jakoś działało. Jeśli teraz te regulacje są wprowadzane to – zdaniem Verizona – jest to krępowanie internetu, nie uwalnianie go.

Rzeczywiście jest to trochę paradoksalne. Według obrońców wolnego internetu potrzebna jest regulacja by zapewnić wolność. W amerykańskiej prasie wytknięto jednak Verizonowi, że przecież on sam był niegdyś operatorem usług telefonicznych, który korzystał z ich szczególnego statusu. Dzięki temu firma mogła zacząć inwestować w takie rzeczy jak światłowody.

Z drugiej strony warto odnotować, że niektórzy obrońcy neutralności zgadzają się z Verizonem. Organizacja Internet Society oświadczyła, że należy ostrożnie stosować stare zasady wobec nowoczesnych usług. To prawda, że internet musi pozostać otwarty, ale musi też istnieć pewien zakres swobody w zarządzaniu siecią. Zdaniem Internet Society trzeba raczej wypracowywać nowe modele niż wracać do starych. Należy to mieć na uwadze, gdyż inne kraje mogą naśladować USA, ale podobne podejście do sprawy może dawać gorsze wyniki.

Z perspektywy tego co stało się w USA możemy teraz spojrzeć na nasze unijne podwórko. Teoretycznie Unia Europejska zapewniła sobie neutralność w kwietniu ubiegłego roku, po głosowaniach w Parlamencie Europejskim.

Niestety już w listopadzie pojawiły się wycieki wskazujące na to, że neutralność nie wszystkim odpowiada i możliwy jest krok wstecz. Politycy prezentują różne poglądy. Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE, jest pewny co do konieczności utrzymania neutralnego internetu. Z drugiej strony kanclerz Angela Merkel twierdzi, że utrzymanie neutralności jest niemożliwe. Spoglądając na wydarzenia w USA nie powinniśmy zapominać, że w UE sprawa neutralności nie jest całkowicie zamknięta.

http://di.com.pl/news/51622,0,Neutralnos.....orsem.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
viki




Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 753
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 19:24, 05 Sty '18   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koniec neutralności sieci w USA - Internet przestanie być wolnym medium:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/koniec.....nym-medium

https://www.theguardian.com/technology/2.....n-internet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Azyren




Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 4105
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 01:13, 06 Sty '18   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To było do przewidzenia.
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
p4lm




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1936
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 19:38, 10 Sty '18   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taka nasza zachodnia cywilizowana Korea Płn lub Chiny. I tak już jesteśmy pozamykani w swoich krajach, ciężko wejść na niektóre strony w USA, Youtube blokuje w każdym państwie inaczej, generalnie nowe pokolenie nie będzie miało pretensji bo nie będzie znało tej wolności jaka była jeszcze 10 lat temu, o której już sam zapominam.
Najbardziej rażące zdania z tego artykułu:
Cytat:
Uchylenie ma dotyczyć przepisów dla firm, które świadczą Amerykanom usługi internetowe. Wyznaczy to też bez wątpienia trendy do naśladowania dla innych państw.


Cytat:
Zmiany w prawie pozwolą dostawcom usług na blokowanie wybranych witryn, a także umożliwią pobieranie dodatkowych opłat za dostęp do określonych treści. Wedle najświeższych informacji okazuje się, że Internauci zostaną już całkowicie pozbawieni prywatności – dostawcy usług będą mieli dostęp na przykład do historii ich przeglądarek, co więcej, będą oni mieli prawo sprzedawać pozyskane informacje o użytkowniku innym firmom.


Cytat:
Dostawcy usług będą mogli kontrolować i zmniejszać zawartość Internetu

BINGO - abonament z YT , opcja z cda lub płatna wikipedia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Azyren




Dołączył: 07 Wrz 2015
Posty: 4105
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 21:21, 10 Sty '18   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zwykle najbardziej oberwą strony niewygodne politycznie, a pornografia, piramidy finansowe, MLM-y, stronki internetowe naciągaczy i sekciarzy wyjdą bez szwanku.
_________________
Stagflacja to połączenie inflacji i hiperinflacji ~ specjalista od ekonomii, filantrop, debil, @one1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Goska




Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 3535
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 02:22, 11 Sty '18   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od ponad dwudziestu lat w Australii place za internet - 60 dol. miesiecznie u prywatnego prowajdera. Innej opcji nigdy nie bylo ! Prowajderow jest kilku lub nawet kilkunastu - ceny sa rozne, ale najtaniej jest 60 dol. miesiecznie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


PE opowiedział się za neutralnością sieci
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile