W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Chińczycy przejmują świat przez USB  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
3 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Publicystyka Odsłon: 9814
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
umabauman




Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 39
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:38, 08 Gru '13   Temat postu: Chińczycy przejmują świat przez USB Odpowiedz z cytatem

Rootowanie (z ang. "root") to proces, który najlepiej opisze cytat ze strony http://wallec6.wordpress.com/2011/11/20/.....ualizacja/:

"ROOT, z angielskiego korzeń, to nic innego jak katalog główny w pamięci telefonu (coś jak dysk C na komputerze dla zwykłego użytkownika bez praw administratora). Zrootowany telefon to skrót myślowy od telefonu z prawem do zapisu plików w katalogu głównym. Posiadanie dostępu do roota daje więc nam możliwość nie tylko odczytu danych na partycji SYSTEM i DATA, ale także do zapisu i modyfikacji na nich plików. Bez tych uprawnień (czyli telefon niezrootowany) możemy jedynie przeglądać pliki zapisane na partycji SYSTEM, a partycja DATA jest dla nas niewidoczna."

Mam nowy smartfon z Androidem 4.2.2, "przydałoby mu się porządne zrootowanie", myślę sobie. Szukam więc poradników/programów do rootu. Jeden znalazłem, OneClickRoot, bardzo intuicyjny, trudniejsza od przejścia przez procedurę rootu jest jego instalacja, bo wymaga ściągnięcia Microsoft Framework 2003. Robię, jak trzeba, podpinam smartfon pod USB, ale root nie może zostać sfinalizowany. Szukam innego programu.

W trakcie poszukiwań natrafiłem na tą stronę - http://darmowyinternet.net/forum/temat-l.....droida_183 . Jaki zachęcający tytuł wątku - "Łatwy ROOT android dla wszystkich urządzeń z każdą wersją Androida". Do tego mam chińskiego smartfona, więc chiński smartfon podda się rootowaniu chińskiemu programowi.




Pobieram więc program "ZhuoDaShi" tak, jak przykazał autor wątku, ze strony producenta (tylko nie pobierajcie!) - http://www.dashi.com/zhuodashi/shuaji.html Jeżeli otworzyliście stronę, zauważycie, że pojawią się na niej znaczki jak z ekranów komputerów w Matrixie, tylko że statyczne, a nie przewijające się z góry na dół. Nie zraziło mnie to, pobrałem program i otworzyłem pierwszy screen z forum z podpowiedzą, co mam robić.



Ok, program zainstalowany. Instalacja programu z chińskimi znaczkami to jak ścieżka zdrowia dla Hansa Klossa. Klikam tam gdzie jest podkreślone na zielono, a tam gdzie na czerwono nie, jedyna metoda przy kupie chińskich znaczków i znaków zapytania i wykrzykników. Czasami jest łaciński alfabet. Przechodzę do rootowania!





W tym łacińskim alfabetem w menu mam napisane dużymi literami "Root". Klikam "Root". Zaczyna się. Pojawiają się Chińskie znaczki w kolorze czcionki zielonym. Jest! Udało się!

Szybko straciłem ten zapał, może i się udało, ale kosztem, którego nawet nie mogę jeszcze oszacować. Dobrze że to nowy telefon bez żadnych danych. Nie jestem może jakimś obrońcą prywatności, ale wolę, kiedy moje kontakty i moje wiadomości czyta lub ma osoba zaufana, a nie jakaś chińska firma u której "ze strony producenta" pobiera się programik. Widać polski język znają na tyle, że mogą napisać poradnik jak obsługiwać program z chińskimi znakami.

Program wgrał na Androida 4.2 dużo swoich aplikacji z równie tajemniczymi znaczkami. Kluczem do całej afery może być prośba o autoryzację jaka bez przerwy się pojawia, ale tutaj już mamy wybór po angielsku "accept" lub "deny".





Pojawiło się również logo - białe kółko z koncentrycznymi kręgami widoczne na zdjęciu. Ciekawe jak, nie znając chińskiego, je teraz usunę?



Dlaczego to tak istotne, by program do rootowania był sprawdzony? Jak to mówią, Polak mądry po szkodzie, mogę powiedzieć to teraz o sobie. Do przeprowadzenie operacji konieczne jest zdjęcie zabezpieczeń instalowania aplikacji i włączenie USB Debugging. To tak, jakbyśmy z każdym obcym wymieniali pocałunek z języczkiem, mój smartfon właśnie wymienił z jakimś chińskim oprogramowaniem.







Android nawet ostrzega o konsekwencjach podjętej akcji, ale takie ostrzeżenia spotykamy na codzień. Czym się więc przejmować?

Tego zdjęcia już nie wkleję, bo jest po rootowaniu i podczas wybierania opcji nie wpadłem, by ją sfotografować, ale pojawił się komunikat, który w tłumaczeniu na angielski brzmi: "Root domaga się uprawnień superużytkownika". "Superuser" to ten, kto faktycznie zarządza całym telefonem(a raczej jego software). Gdy pojawiło się okienko byłem na tyle uważny, by kliknąć "Deny".

Podsumowując - mam podejrzenie, że użytkownik o przeciętnej znajomości chińskiego polecił jakiś program do rootowania Polakom, tą że znajomością się legitymując (bo przecież Polak Polakowi...). Program przeprowadza root, przy okazji instalując swoje oprogramowanie na telefon (udowodnione) i pobierając dane z telefonu czy jakiegokolwiek innego urządzenia do jakiejś chińskiej centrli (hipotetyczne)

Nawet jeżeli moja teoria spiskowa wzięłaby w łeb, to niepodważalne jest, że to Chińskie oprogramowanie weszło z butami w mój smartfon i zainstalowało szereg aplikacji, z których nie mogę korzystać bo nie znam chińskiego. Wtrąciło też swoje logo, o którym pisałem powyżej. Co "się wgrało" jeszcze, nie jestem w stanie do końca powiedzieć, bo to nie ja pisałem ten Chiński program do rootowania "ZhuoDaShi".

PS! STOP! ACHTUNG! WNIMANIJE!(nie piszę w cyrylicy, za dużo obcych znaczków)

Program zainstalował w trakcie rootowania aplikację o nazwie goapk. Dodaję zdjęcia. Komentarz zbędny.




Bardzo trafna ikonka samego logo! Chińczycy puszczą nas z torbami!

PS2 Kupiłem solidny Chiński Smartfon, jeśli ktoś się interesuje to jest to Haier W718. Nawet napisałem im na forum sklepu,
z którego go zamawiałem, jak bardzo jestem zadowolony z zakupu. Odpisał mi chyba ichni administrator(?):



A teraz taki kwiatek. Kwiatek pachnący u góry, a śmierdzący od spodu. W związku z tym zczynam mieć mieszane uczucia co do Chińczyków, a ściślej - Chińskich usług towarowo-programistycznych, dlatego zamieszczam ankietę "czy made in china można zaufać?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jarondo




Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 1666
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:51, 08 Gru '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szukałem pomocy dla Ciebie na http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2225414
Podają, że ten model ma program do roota, tylko po chińsku, google translator dobrze działa z tymi krzaczkami.
Goapps, to zestaw programów z google, maps, google, calendar, gmail... nie ma się czym martwić.
Po prostu w naszych regionach Twój tel jest niepopularny, i dlatego nie ma na niego roota po ang.
Przy każdym roocie, jest ryzyko, że zrobisz z tel cegłę, i że robisz to na własną odpowiedzialność.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
umabauman




Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 39
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:03, 08 Gru '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli jednak nadmierny krytycyzm może zakończyć się paranoją. Dzięki za linka. Zabrzmi to jak hipokryzja, ale z powodu
braku oprogramowania na tego smartfona jest prawdopodobne, że skorzystam z zawartych w nim porad, tym razem
dwa razy jednak sprawdzając źródło (nie robię taryfy ulgowej nawet dla użytkowników tego forum).
Nie czuję się ekspertem w temacie OSów, software itp, co zresztą wykazałeś w tym poście, liczę, że może coś
przydatnego każdy z tego artykuliku dla siebie znajdzie.

jarondo napisał:
Przy każdym roocie, jest ryzyko, że zrobisz z tel cegłę, i że robisz to na własną odpowiedzialność.


Tak, o tym naczytawszy się poradników wiedziałem, uśredniony z nich przekaz był taki, że ryzyko jest, ale trzeba też
wyraźnych niedopatrzeń po stronie rootującego. Reszta to "próba frei bomba w gaj".

Koniec końców nie udało mi się zamieścić ankiety, ale jeśli macie coś do powiedzenia w temacie, także tego czy warto ufać "chińszczyźnie", to można to równie dobrze wyrazić w poście, a kto będzie chciał to sobie to później zsumuje w słupki "tak" i "nie".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
umabauman




Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 39
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:37, 08 Gru '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze? Post wyżej, już tego nie dawałem do skopiowania, jest wielka reklama samego telefonu. Sam z siebie użytkownik "android" dałby wyczerpujący opis do roota jakiegoś obcego, nieznanego smartfona?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Komzar




Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:51, 08 Gru '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cała ta procedura wygląda bardzo skomplikowanie, czy ktoś może wyjaśnić mi dlaczego? W końcu by mieć uprawnienia roota wystarczy zalogować się jako root i już. Oczywiście do tego wymagane jest hasło, ale te chyba jest wspólne dla wszystkich telefonów danej serii, a nie takie hasła wyciekały. Po drugie mając fizyczny dostęp do sprzętu to można podmienić blik będący bazą danych z hasłami na takie które znamy. Prawda ?

Sam tego super telefonu nie mam dlatego pytam, mam komputer i zdarzyło mi się już to robić, a przecież teraz te telefony to takie małe komputerki. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jarondo




Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 1666
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:43, 08 Gru '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie do końca. Producent blokuje logowanie do roota, z komercyjnych powodów.
Użytkownik ma być związany z firmą.
Tu gdzie mieszkam jak kupowałem tel, dali 24 h, jak się zepsuje, to w każdym wypadku mogę go oddać. Od razu wrzuciłem cyanogenmoda, bo lżejszy. Tyle, ze wszystko jest w normalnym języku. Dopóki nie masz roota, nie wejdziesz do głównego katalogu- ROOT.

Jak masz roota zrobionego, możesz dodatki w telefonie, które ci nie pasują wyciąć.room tool box jest dobry. A reszta, to tylko wersja procka jest ważna, i wbijasz sobie co chcesz w telefon.
Softu od groma.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Komzar




Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:32, 09 Gru '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc na czym polega to blokowanie roota ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Publicystyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Chińczycy przejmują świat przez USB
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile