W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Jak Tusk i Wzrostowski rozjebali OFE  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
15 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Odsłon: 14567
Strona: 1, 2, 3   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
King Crimson




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 1978
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:12, 05 Wrz '13   Temat postu: Jak Tusk i Wzrostowski rozjebali OFE Odpowiedz z cytatem

http://gielda.onet.pl/tak-gielda-dziekuj.....arze-detal
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Reforma-OFE-podpalila-gielde-2930657.html

"No niestety, propozycje rządu co do przyszłości funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych nie spodobały się rynkowi. Dzisiejsza przecena pokazuje jak ważnym podmiotem były dla rynku kapitałowego OFE. Chyba już w czasie przeszłym należy o nich mówić, bo to, co pozostanie po ich reformie, nijak będzie się miało do tego co jest jeszcze dzisiaj"

"Przedstawiając plany reformy emerytalnej, rząd zafundował giełdzie "czerwony czwartek". W najgorszym momencie WIG20 tracił ponad 6% i chociaż sesję zamknął nieco niższymi spadkami, to warszawska giełda była dziś najsłabszym parkietem na świecie."

Skoro nawet taki brukowiec jak onet nie minął się w artykule z prawdą to nie pozostaje nic innego jak stwierdzić komu Tusek zapierdolił forsę, bo kto się obraził to widać jak na dłoni. Daleki jestem jeszcze od oceny tej sytuacji, ale mamy dzisiaj paniczną wyprzedaż złotego i tego co z nim związane. Jak widać na bank OFE nie służyło emerytom tylko międzynarodowej finansjerze, taki przynajmniej wniosek mi się nasuwa po dzisiejszej jatce. Mamy tu parę mądrych głów od finansów, chciałbym was podpytać o ocenę techniczną tej sytuacji. Bo to że zrobił głupotę to tego nie trzeba specjalnie udowadniać a inwestorzy wypieprzają gdzie się da.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:37, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ogóle to oni powinni czym prędzej złożyć wniosek do urzędu patentowego o przyznanie im wyłączności na ów wynalazek, coby nikt inny im nie zajebał tego zajebistego patentu na "uleczanie finansów państwa". Laughing

Polacy przez 17 lat wpłacali składki do OFE, które to fundusze z litery prawa zobowiązane były kupować im ze te składki obligacje skarbu państwa.
Obligacje które posiadają OFE nie należą do OFE, ale do ich członków - czyli do nas, Polaków, którzy chcąc nie chcąc zostali zmuszeni używać owych OFE, czyli te obligacje kupować, czyli pożyczać swą forsę rządowi... oczywiście, na procent - bo kto by pożyczał inaczej?
Obligacje mają to do siebie, że ich ceną (oprocentowaniem) rządzi rynek - czyli prawo podaży i popytu. Jeśli rząd wyemituje za dużo obligacji, to musi niestety pogodzić się z tym że ich cena spadnie, przez co będzie musiał płacić większy procent za ich tzw. "obsługę"... Z drugiej strony, jeśli zdejmie obligację z rynku (co normalnie robi się przez ich skup) - to ich cena wzrasta, nie ma bata.

Więc co wymyślił geniusz Rostowski, żeby zdjąć obligacje z rynku, ale tak aby ich cena nie wzrosła?
Zarekwiruje obligacje które Polacy posiadają w OFE - i wtedy nie będzie musiał ich już nigdy odkupować/spłacać!
Nosz kurwa, geniusz przedsiębiorczości... Tylko ciekawe jeszcze kto zapłaci za to, że on "zaoszczędził"...?
Kto do chuja mi teraz zapłaci za to, że dzięki jego genialnemu patentowi, oprocentowani (już nie) moich obligacji spadnie, przez co siłą rzeczy będę miał niższą emeryturę?

Aczkolwiek, z drugiej strony, nie ma też co przywiązywać do tego zbyt wielkiego znaczenia, gdyż jak to powiedział jeden pan ekspert w TVN: gdy rząd zbankrutuje (co on akurat uważa za wielce nieprawdopodobne), to i tak nie będzie już miało znaczenia czy nasze obligacje były w OFE, czy w ZUSie.
Natomiast że polski rząd zbankrutuje nim ja osiągnę wiek emerytalny - tu akurat nie mam złudzeń; bo bogactwa kraju nie buduje się przez kreatywną księgowość. Nie jesteśmy, do chuja, w Ameryce. Smile

A swoją drogą, nie wiem czy słyszeliście, ale Tusk ogłosił już koniec kryzysu! Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
King Crimson




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 1978
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:46, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ciekawe podejście. Jedno co mnie rozkłada na łopatki to pytanie po kiego grzyba w takim wypadku powstały OFE? Skoro są tylko pośrednikiem w handlu obligacjami między naszymi obywatelami a naszym państwem. (Chociaż z tego co się orientuje nie mieli chyba zakazu inwestowania w obligacje innych państw). Wystarczyło stworzyć oddział ZUS ds. haha bezpiecznych inwestycji i dzisiaj nikt by się nie wkurwiał, że zarąbano im kasę. OFE musiały powstać w wyniku jakichś nacisków zewnętrznych instytucji finansowych innej opcji nie widzę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:57, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OFE powstały gdyż w tamtych czasach ludzie rozumieli jeszcze, że centralne sterowanie nie służy efektywności zarządzania.
Konkurujące ze sobą fundusze miały za zadanie zastąpić postkomunistyczny ZUS całkowicie - i to był dobry pomysł.

Ale ponieważ dzisiejsze trendy światowe są takie, że centralne sterowanie jest super (i w ogóle, jak można żyć bez niego?), to wracamy do starych, jakże dobrze przetestowanych przez nas za komuny, rozwiązań... Nie radził bym jednak myśleć, że tym razem skończy się to inaczej niż wtedy; czyli hiperinflacją, a tym samym likwidacją wszelkich oszczędności, zwłaszcza emerytalnych.

Oj będzie powtórka z rozrywki Smile
Z tym że teraz w globalnym wykonaniu, bo teraz cały świat jest już centralne planowany
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ElComendante




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2837
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:59, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że powstał pod wpływem może nie nacisków, ale miłych nalegań {których nie spełnienie mogłoby się spotkać dopiero z konsekwencjami}, które zostały zrealizowane przez między innymi Balcerka oraz Vincenta, który wówczas był jednym z doradców Balcerka Smile
To, że OFE to gówno to każdy logicznie myślący człowiek wiedział o tym, gdy już powstawały. Finansowanie czegoś długiem to jest kurwa gówno, które tylko największy wioskowy przygłup jest w stanie wciągnąć od żyda nosem. Ewentualnie pocieszny idiota, któremu to lata i zwisa, a do których to pociesznych idiotów zaliczam takich imciów, jak Balcerek, Vincent, Kuczyński i reszta tałataństwa.
Inna sprawa, że obecnie Ci, którzy mają kasę w OFE nie są już wioskowymi głupkami. Zajebanie im kasy, która była gromadzona w OFE sprawia, że ich poziom nie tylko intelektualny dla mnie jest niższy od poziomu szympansa, z którym wolałbym podjąć jakąkolwiek dyskusję. Jeśli ktoś da się zrobić w chuja raz to trudno popełnił błąd, ale jeśli w ten sam sposób daje się zrobić w chuja po raz drugi to jest debilem. Jak dla mnie urząd rządowy razem z Vincentem, Tłukiem i resztą wesołej ekipy powinien spłonąć, ale wiem, że wioskowe przygłupy nawet na to nie są w stanie zareagować w odpowiedni sposób, na co jest w stanie {potwierdzają do badania} zareagować nawet szympans żyjący w klatce. Dwa razy mu w ten sam sposób banana bez konsekwencji nie zajebiesz Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:06, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dzisiejszym świecie, w którym pieniądz jest długiem, sugerowanie że można coś finansować inaczej niż długiem jest bynajmniej dziwne.

Jeśli uważasz, że oszczędzanie na emeryturę jest bez sensu to po prostu to powiedz - po chuj mieszasz w to jakieś "finansowanie długiem"? Ludzie nie potrzebują kupować obligacji skarbu państwa aby oszczędzać na swoją emeryturę - z pewnością znaleźli by lepsze inwestycje.
Nikt rządowi nie kazał sprzedawać obligacji; czy to funduszom emerytalnym, czy komukolwiek innemu - ale jak je już komuś sprzedał, to niech potem nie ma do niego o to pretensji, zwłaszcza jak mu najpierw ustawowo nakazał je kupować.
Nosz kurwa, toż to przecież jakiś obłęd, żeby mieć pretensje do OFE za to że w imieniu Polaków oszczędzających na emeryturę kupowały im obligacje skarbu państwa, gdyż nie miały innego wyjścia.. Smile

Natomiast jeśli uważasz, ze oszczędzanie na emeryturę nie jest bez sensu, to powiedz mi: czy wolał byś sobie oszczędzać sam (tudzież przy pomocy któregoś z konkurujących ze sobą prywatnych funduszy), czy raczej wolał byś aby za ciebie "oszczędzało" państwo, zabierając ci co miesiąc składkę na oszczędzanie, ale dając ci zero kontroli nad tym w co ją "zainwestują"? I celowo napisałem zainwestują w cudzysłowie, gdyż obaj wiemy doskonale, że ci ludzie nie mają pierdolonego pojęcia o inwestowaniu, ani nawet o ekonomii; oni jedyne co widzą to czarną dziurę budżetową, którą odkąd pamiętam próbują łatać...

Jeśli więc ma za mnie "oszczędzać państwo", nie dając mi żadnego prawa decydowania o składzie mojego portfela inwestycyjnego - to po chuj w ogóle wprowadzać coś takiego jak "składka emerytalna"? Przecież od razu widać, że to tylko ściema; niech zwiększa podatki, przyjebią w TV więcej reklam p.t. "musimy się rozmnażać by nasze dzieci tyrały na nasze emerytury" - i przynajmniej będzie jasne, że za naszą emeryturę nie odpowiadamy my sami, ani żadne finansowe inwestycje, a wyłącznie niewolnictwo naszych dzieci i ekonomiczny totalitaryzm ich socjalistycznego państwa. Dokładnie tak jak za komuny - nie widzę żadnej różnicy; ci sami ludzie, przy tym samym korycie, wracający bez ceregieli do dokładnie tych samych metod.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ElComendante




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2837
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:41, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że pieniądz jest kreowany z długiem, ale dług nadal mimo wszystko długowi jest nierówny, bo wszystko rozbija się o oprocentowanie owego długu, ale to zupełnie inna dyskusja.

Nie twierdzę, że oszczędzanie na emeryturę jest bez sensu, co więcej uważam, że rozsądne oszczędzanie jest jak najbardziej słuszne, a w dzisiejszym systemie, wręcz konieczne, by nie dać się do końca udupić. Wręcz dziwi mnie, że większość nie potrafi odłożyć 50 zeta miesięcznie, ale potrafi płacić raty od kredytu po kilkaset złotych - to jest dopiero mistrzostwo świata. Natomiast, czy akurat nastawiać się z oszczędzaniem konieczne na emeryturę to już bym polemizował, choć cel jak cel, każdy może sobie ustalić własny.

Jedna sprawa to system tzw. zusowski, który jest o kant dupy potłuc. To system bismarkowski, który zupełnie nie przystaje do dzisiejszych czasów. Być może dałoby się w dzisiejszym czasie utrzymać jeszcze model społecznych emerytur w wersji kanadyjskiej, tudzież podobny, ale na pewno nie w wersji funkcjonującej u nas. ZUS w tym względzie to również jest sprawa na zupełnie inną i długą rozmowę.

Przejdźmy do OFE. Widzisz Bimi Ja nie mam nic przeciw temu, żeby ktoś rywalizował o inwestowanie Twojej kasy pod warunkiem, że Ty wybierasz, czy ogóle chcesz, by ktoś w ogóle o to rywalizował. OFE to była tzw. ułuda wyboru, na którą dali się złapać ludzie, którzy po prostu żyli przez całe życie w tzw. komunistycznej ułudzie wyboru. Mówię to o polskiej wersji komunizmu, choć nie mam do końca pewności, czy był to komunizm, czy po prostu system etatystyczny. Fakt faktem, że istniała w nim swego rodzaju ułuda wyboru. Innymi słowy musisz zainwestować w OFE, ale możesz sobie wybrać, które z nich straci Twoje pieniądze Wink
Odpowiedź jest taka wobec tego. Tak chciałbym, żeby z wyboru państwo, fundusze prywatne to owe fundusze inwestowały moje pieniądze pod warunkiem, że mam dowolny wybór funduszu oraz sposobu inwestowania. Niestety takiego wyboru mi/Tobie/innym nie dano. Jakoś nikt nie mógł przywalić sobie inwestycje w firmy sektora IT w Brazylii, czy firmy związane z rynkiem nieruchomości w Chinach, tylko jego pieniądze były uzależnione od jednej rzeczy, czyli od giełdy w Polsce oraz obligacji, a w związku z tym, biorąc pod uwagę stopę ZUS-u ustalaną przez skarb państwa na podstawie wzrostu PKB, jak doskonale wiesz nawet po 50 latach ni chuja nikt nie uzyska dla Ciebie dużo więcej z tego samego rynku, czy będzie inwestował w akcje, obligacje spółek, papiery dłużne, czy co sobie wymyślisz. W związku z tym nawet obecnie, jak się pozwoli OFE inwestować jedynie w rynek akcji to zapewniam Cię, że na jednym rynku nie uzyskają nic wyjątkowego, chyba żeby pozwolić im inwestować na innych rynkach akcji, obligacji, rynku metali, itd., itp.
Ja mam trochę {rzecz względna oczywiście} pieniędzy zainwestowanych w fundusze, bo dywersyfikacja to podstawa. Mam choćby Masona w opcji akcyjnej, który jednak nie robi mi 5 procent w skali 10 lat {tylko circa 17% odkąd kupiłem dwa lata temu - a ludzie którzy kupili jednostkę ową gdy powstawała, czyli jakieś 10 lat temu zyskali do dnia dzisiejszego bagatela 271 % i to włącznie z czasem ujebania się Lehmana i szaleństwa spadków na rynkach - TO SIĘ KURWA NAZYWA FUNDUSZ}, bo tyle Bimi to ja z palcem w dupie mogę sobie zrobić sam. Zresztą większość ludzi w Polsce mogłaby to zrobić, bo jeszcze z dwa lata temu średnie oprocentowanie lokat wynosiło 6 procent Very Happy Innymi słowy OFE ze względu na taką a nie inną konstrukcję zajebało ludziom 10 lat życia na rynku inwestycyjnym za, co twórcy tego systemu powinni zostać wysłani do kamieniołomów w celu dokonania zwrotu {w raz z rodzinami do 10 pokolenia do przodu Wink}. Pomijam nawet o ile niższe mam prowizje w funduszach jakie wybieram i że w umowach nikt nie kradnie mi pieniędzy, gdy nie uzyska zysków w danym roku, tylko jak są zyski jest prowizja Smile Inna opcja jest tylko dla przygłupów, którzy sobie wybierają tzw. niby bezpieczne inwestycje poprzez fundusze ubezpieczeniowe Smile To też zupełnie inna bajka.
W związku z tym nikt w Polsce nie chuja nie decyduje o swoim portfelu inwestycyjnym.

Natomiast, co do tego dlaczego napisałem o finansowaniu z długu. Otóż ze względu na to, że jakimś dziwnym zrządzeniem losu skarb państwa dopłaca do ZUS-u nie ma kasy w budżecie oraz nie było nigdy na OFE. W związku z tym do OFE nie wpływają żadne realne pieniądze, choć mogłyby, gdyby takowe istniały. Nie ważne, czy OFE kupi obligacje, czy też nie, gdyż budżet musi się zadłużyć, by w obecnym stanie był w stanie pieniądze do OFE przekazać. Takowe pieniądze mogłyby pochodzić z prywatyzacji, ale już na założeniach projektu ustawy zyski z prywatyzacji były nierealne do osiągnięcia, by je przekazać do OFE. W związku z tym z założenia OFE - przy braku reformy finansów publicznych - musiały być finansowane z obligacji, czyli długu. Nie ma dla mnie znaczenia, czy taki dług kupią OFE bezpośrednio, czy rząd sprzeda je sobie na rynku innym inwestorom, a kasiorę przeznaczy do OFE.
Co innego, gdyby zrobić tak, iż rząd zwalnia z części składki obywateli - tej co wpływać miała do OFE, ale nakazuje wpłacić tą część bezpośrednio do funduszy. To znaczy każdy obywatel ma sam takie pieniądze wpłacić w określonym procencie lub dla ułatwienia mógłby to robić bezpośrednio pracodawca. Jednak te pieniądze ze składki trafiają do ZUS-u w całości. Do OFE wpływają zaś pieniądze z pieniędzy uzyskanych z obligacji.
Bimi to się ni chuja nie mogło powieść.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:54, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz ja od siedmiu lat mieszkam w Holandii i tu jest dokładnie taki system jaki sobie wyobrażasz; nie dość że wybierasz sobie OFE, to jeszcze w obrębie tego OFE decydujesz o profilu inwestycyjnym; czy wolisz ładować forsę w obligacje, akcje, czy może w udzielanie kredytów hipotecznych...
I państwu chuj do tego - bo to twoje oszczędności emerytalne, a nie państwa, więc jak je przejebiesz to twój problem, nie ich. A ponadto jeśli chcesz, to przenosisz swój kapitał w dowolnej chwili do innego OFE - choćby zagranicznego. Swoją drogą mi się nie udało przenieść kapitału z mojego polskiego OFE do Holandii, choć próbowałem - wtedy mi powiedzieli że go dostanę jak osiągnę wiek emerytalny, ale teraz mi Tusk mówi, że go rekwiruje...

Wracając do tutejszego systemu.
Raz nawet jeden fundusz emerytalny dał swoim klientom opcję inwestowanie w złoto i komuś się to nie spodobało, i podał go do sądu, że tak nie wolno, bo że niby złoto to nie inwestycja... fundusz się sądził, przez wiele lat i wiele instancji, ale koniec końców wygrał - i zajebiście, bo złoto to super inwestycja na emeryturę (w odróżnieniu od obligacji skarbu państwa)

A tymczasem co się dzieje w Polsce? Powrót do komuny - oto co się dzieje.
Nie będziesz już miał kompletnie żadnej kontroli nad tym jak chcesz oszczędzać na swoją emeryturę - ale dalej będziesz musiał. Umówmy się; to nie są już nawet żadne składki emerytalne, tylko zwykły podatek trafiający prosto do czarnej dziury budżetowej... I szczerze nie rozumiem dlaczego ci się to tak podoba.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ElComendante




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2837
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:59, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie podoba mi się to w żadnym przypadku. Chodzi mi o to, że z jednej strony ZUS to trup. Z drugiej strony OFE w wersji stworzonej to trup, bo oni mają obligacje i akcje, ale tylko polskie Smile jak państwo jebnie to i obligacje jebną i rynek akcji jebnie - w kilka miechów jebną wszystkie emerytury.
Po prostu dla mnie w takiej wersji nie ma żadnej różnicy, co ujebią wcześniej OFE, czy ZUS. Obie wersje to trupy.
Gdyby to była wersja o jakiej piszesz, holenderska, to ja w ciemno ją popieram.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:11, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo OFE miały być tylko etapem na drodze do całkowitej likwidacji ZUS - takiej reformy nie da sie przeprowadzić natychmiastowo... Z tym, nasz genialny rząd, już w XXI wieku, zamiast zrobić kolejny krok do przodu, postanowił zrobić trzy kroki do tyłu, aby znaleźć się w punkcie wyjścia.

Więc dalej nie rozumiem dlaczego jesteś za tymi trzema krokami do tyłu. Smile
Myślisz, że jak teraz zmienią sobie cyfry w tabelkach, dzięki likwidacji OFE, to za rok ten sam problem zwiększającej się czarnej dziury do nich nie wróci?
Ja jestem pewien że wróci - dlatego domagam się funduszy emerytalnych i to takich które nie są zmuszone inwestować mojej forsy w obligacje skarbu państwa, które niechybnie skazane jest na bankructwo. W trosce o własną emeryturę domagam się aby państwo się od niej odjebało.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
King Crimson




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 1978
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:16, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno się z Bimim nie zgodzić co do kwestii wczesnej demonopolizacji rynku emerytalnego i wprowadzeniem konkurencji dla ZUSU. Zamysł był jak najbardziej słuszny tylko wykonanie chujowe. Dlaczego nie powstały firmy ubezpieczeń społecznych z różnych branż, inwestujące w różnorodnych sektorach? Pewnie już wiedzieli, że będzie mus maglowania długiem w lewo i prawo i jakaś zasłona dymna się przyda. Fakt też jest taki, że niektóre z funduszy też zarobiły jakąś kasę, chociażby wspomniany przez Komendanta Mason więc też nie ma co ich do jednego wora pakować.

Swoją drogą następnym krokiem do likwidacji ZUS powinno być otworzenie kolejnych ofe tylko na szerszym rynku i to właśnie składki z zusu powinny być tam przekazywane. Dokładnie tak jak Bimi powiedział chujki zrobili odwrotnie, chociaż i tak to gówno pomoże.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:24, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego nie powstały firmy ubezpieczeń społecznych z różnych branż, inwestujące w różnorodnych sektorach?
Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta.
Rząd, czy nam się to podoba czy nie, finansuje się długiem.
Aby obniżyć koszty tego długu zmusił fundusze emerytalne do tego aby kupowały od niego obligacje - ot co.
Generalnie nie dość że nas ojebali każąc nam inwestować pieniądze na własną emeryturę w gówno warte obligacje, to teraz nas ojebują drugi raz, rekwirując je aby ich nie musieć odkupować po cenie rynkowej...
I jestem szczerz zdziwiony ilością światłych osób, które bez żenady popierają ową grabież.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ElComendante




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2837
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:43, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzisz Bimi, bo uważam, że to jest zła droga do likwidacji ZUS. Skoro Trybunał powiedział, że rząd może dowolnie ustalać emeryturę, bo jest jedynie prawo nabyte do samej emerytury, a nie do jej wysokości to niestety, ale kurwa jakieś pokolenie musi za to zapłacić. Innymi słowy albo utrzymujemy obecną składkę na ZUS, bo skądś kasę na obecne emerytury musisz mieć w takiej wersji i obciążasz średnie pokolenie, gdzie dodatkowo ustalasz powiedzmy składkę na system OFE w wersji holenderskiej, czyli dodatkowo powiedzmy 5%.
Możesz również ustalić zmniejszenie emerytur, czyli płaci najstarsze pokolenie za zmianę. Wszystkie emerytury maks 1300 zeta średnio, czyli zyskujemy po ok. 450 zeta ze składki i to płynie do OFE.
W przeciwnym razie skąd bez dodatkowych podatków, skąd oprócz napierdalania obligacji na rynek chcesz wziąć pieniądze na owe OFE w obecnej wersji, gdzie masz budżet z ponad 70% wydatków sztywnych, których ni chuja nie możesz ruszyć.
Natomiast obecny kształt OFE to zadłużenie zarówno pokolenia starszego, średniego, jak i dzisiejszych 6 miesięcznych dzieciaków, które nawet nie kumają, co ich kurwa czeka, a czeka ich dymanie dla Pana z cygarem, żyda i każdego innego chuja z międzynarodowej finansjery przez całe życie. To był istniejący przez 10 lat system, który był strzałem w stopę.
Ja nie jestem z takim rozwiązaniem, które zaprezentował imć Vincent. Nawet, gdyby Vincent zaproponował mi darmowy papier toaletowy to patrząc na jego ryja, z którego bije na kilometr szulerstwo, nie przyjąłbym takiej propozycji.
Osobiście jestem zdania, że pieniądze powinny być oddane właścicielom - w jednej z opcji lub jeśli rząd ma pomysł na zbudowanie w przeciągu maks roku {żeby się kasa nie marnowała} systemu w wersji takiej, jak napisałeś to po owym roku przełożenie całej kasy do takiego, nowego systemu.
To, co robi Tłuk oraz Vincent to kradzież. Aczkolwiek to, co nagle mówią o tym systemie OFE to jest oczywista oczywistość, o której ja mówiłem, gdy ten system miał kilka lat, a ja byłem na poziomie studiów, bo trzeba nie umieć liczyć, by uznać, że taki system ma szansę funkcjonować w kraju, który nie może, jak Rosjanie liczyć na dopływ nadprogramowej kasy.
Innymi słowy nie zrozumcie mnie źle. Nie jestem przeciwko systemowi odkładania pieniędzy w funduszach przeciw, co napisałem powyżej, ale jestem przeciw takiemu systemowi jak obecne OFE - bo to jest system antyekonomiczny.
Ja, gdybym miał możliwość decydowania, wychodzenia z systemu ZUS to byłbym, jednak najpierw za przejściem na system kanadyjski {czyli od daty X każdy dostaje 1300 emerytury i mam w chuju co sobie na ten temat myśli} i stopniowe redukowanie liczby osób, które czerpią pieniądze ze składek. Ewentualnie mówimy ludziom, KURWA jest ciężko, podnosimy podatek PIT o kwotę jaka nam brakuje, żeby zwalniać kolejne pokolenia z ZUS, dzięki czemu nowi wchodzący na rynek pracy płacą już jedynie pieniądze do własnego systemu opartego na jakiś tam funduszach.
Jednak jedno jest pewne. Żadne rynki finansowe nie sfinansują nam zmiany systemu, a taki był plan z OFE w obecnym kształcie {nie ma też możliwości opłacania emerytur w obecnym kształcie i jednocześnie finansowania jakiegoś zupełnie innego systemu, bo nie mamy bogatego wujka, który dokłada znikąd kasę} albo zapłacimy to jako społeczeństwo, albo zadziobią nas kruki, wrony. Niestety nikt ni chuja nie ma odwagi tego wprost ludziom powiedzieć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:49, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale ty mówisz do mnie jakbyś był rostowskim..
pozwól więc, że odpowiem ci tak jakbyś nim był: Smile

gówno mnie obchodzi stary skąd weźmiesz te pieniądze - sprzedałeś mi te obligacje, więc masz mi je odkupić po rynkowej cenie gdy nadejdzie data ich zbycia. a jak nie możesz, to ogłoś bankructwo - jak każdy uczciwy człowiek, a nie typowy finansowy bandyta, do tego bezkarny.
a nie jak teraz; że udajesz jak to nie jest zajebiście, jak to nie jesteśmy zieloną wyspą wychodzącą z kryzysu, zapierdalając mi tymczasem kasę w moich emerytalnych oszczędności...
chuj ci do moich emerytalnych oszczędności - nie twoje, nie ruszaj!
sprzedałeś mi na rynku obligacje, to masz je teraz na rynku odkupić, a nie mnie z nich wywłaszczać jak jakiś pierdolony bandyta, bo że kto ci zabroni
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
King Crimson




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 1978
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:50, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz to już ja zgłupiałem po tej wypowiedzi. Przecież Zeus nie inwestował forsy bo nie był funduszem. Zajmował i zajmuje się wyłącznie redystrybucją no i budowaniem pałaców Smile Więc nawet jeśli ofe dostawało te załóżmy 5% a zus 95% to pomnażając te 5% prędzej czy później się przeskoczy te 95%, czyli problem nieinwestującego zusu z czasem by się rozwiązał. Tu wspominam ofe, które faktycznie zarabiały. Reasumując to było długofalowe rozwiązanie pozbycia się zusu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:56, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie ma znaczenia czy OFE zarabiało, czy traciło - przynajmniej było widać ile się ma na koncie i można sobie było oszacować emeryturę.

Sam pomysł że można wymyślić system emerytalny który tylko zarabia (aka ZUS), jest totalną utopią - bzdurą!
Zwłaszcza jak się jeszcze wie, że ów system miałby zbudować polski rząd... Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ElComendante




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2837
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:18, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi, ale ja bym Ci tę kasę oddał przecież to napisałem Smile TO CO ROBIĄ TO JEST KRADZIEŻ.
Ewentualnie bym stworzył inny system, który byłby w stanie zapewnić Ci pieniądze. OFE nie są w stanie tego zrobić to nie jest kurwa możliwe wystarczy przeczytać ustawę, która wskazuje jak działają.
Bimi nic sobie nie oszacujesz, bo OFE nie mają Twoich pieniędzy. Mają obligacje POLSKIE i akcje. Teraz mają mieć tylko akcje POLSKIE.
Zobacz jedno zdanie Vincenta i ile straciłeś dziś na giełdzie swojej emerytury.
To nawet Bimi nie da się nazwać inwestowaniem. OFE zrobiły 5 % w ciągu 10 lat zysku. I byłyby w stanie zrobić MAKS 5 % przez 40 lat zysku. Weź sobie kalkulator procentu składanego i policz powiedzmy przy 200 złotych składki wpłacanej przez 40 lat ile byś miał kapitału i ile byś dostał emerytury, jeśli oczywiście Twojej kasy nie ujebałby kolejny Lehmann Smile

@King Crimson
Gdzie ja piszę, że ZUS coś, gdzieś inwestował - znaczy jakiś tam drobny procent inwestuje - ale to są jakieś setne części procenta {nomen omen robi na tym tyle samo procent co OFE - co jest oczywiście mega oczywiste}.
King się nie przekroczy, bo OFE dostają kasę z długiem, bo dostają kasę z obligacji, co zostało zmienione na same obligacje, co jest jeden chuj tak naprawdę.
ZUS i OFE w takiej formie są w stanie osiągnąć dokładnie taki sam procent, bo ZUS ma stopę zastąpienia zależną od wysokości PKB, a OFE może inwestować jedynie na polskim rynku, więc kurwa nie zrobi nic więcej. To jest oczywista oczywistość w długiej perspektywie czasu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:25, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiście, że oszacuję - w każdym razie na dzień dzisiejszy.
oczywiście że nikt nie wie ile będzie wynosiło oprocentowanie obligacji, a tym bardziej akcji jutro, więc tym bardziej za rok.
ale przynajmniej widzisz ile masz dziś i jak coś wtopisz jutro to wiesz dlaczego.
a nie że ci rząd mówi raz w roku "dziura budżetowa = wtopiłeś = niższa emerytura = zdychasz z głodu".
w każdym razie nie tak działałby cywilizowany świat w którym chciałbym żyć Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ElComendante




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2837
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:36, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi zgodziłbym się z Tobą pod warunkiem, że OFE inwestowałoby prawdziwe pieniądze, a nie pochodzące z obligacji rządowych, bo te ktoś, kiedyś będzie musiał spłacić oraz że inwestowałby w akcje, obligacje na całym świecie.
Wówczas wchodzę w to w ciemno i polecam taki system - z zastrzeżeniem, że trzeba kontrolować w co inwestuje fundusz, ile osiąga stopy zwrotu, dywersyfikować papier, itd. W takim wydaniu jak obecnie OFE, jak dla mnie w perspektywie 40 lat przyniosą nawet nie zysk, ale stratę i stawiam na to dobrą wódę przeciw orzechom, a co nieco o inwestowaniu wiem.

Inna sprawa nie rozumiem jednej rzeczy. Czemu ujebano część składki na ZUS, by dać ją na OFE bez żadnego ruchu w zakresie wielkości wypłacanych emerytur z ZUS, skąd kurwa chcieli wziąć tę różnicę - w pierwszych latach ok z prywatyzacji, ale kurwa, skąd przez co najmniej 30 - 40 lat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:46, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale OFE nie musi inwestować w pieniądze pochodzące z obligacji rządowych!
jeżeli rządowi nie podoba się, że OFE ma za dużo ich obligacji rządowych, to jest bardzo proste rozwiązanie: niech im pozwoli je sprzedać - jestem pewien że pozbędą się większości z nich natychmiast.
z tym że wtedy rostowski musiał by niestety rzucić ręcznik, zamiast prężyć muskuły.
ale tak działa cywilizowany świat - to co oni robią to jest zwykła grabież.
nie można sprzedawać komuś obligacji, a potem go z nich wywłaszczać - no nie sądzisz?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
jarondo




Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 1666
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:33, 05 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie, to się cieszę. Sory. Waluty zdrożeją.
Dobry komentarz do wątku jest tu:
http://www.kapitalizm.org/8200/Czy%20zmi.....a%20kraju?
Bankructwo kraju jest blisko. Mam nadzieję, że płemieł dostanie po pysku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
King Crimson




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 1978
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:34, 06 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komendancie ja się pozwolę nie zgodzić w kluczowej kwestii niemożności zainwestowania pieniędzy dłużnych. Po za tym ofe otrzymywały co miesiąc również kasę ze składek więc nie bardzo kumam, że funkcjonowały wyłącznie z przymusowo sprzedawanych obligacji (pieniędzy dłużnych) Druga sprawa, jeśli masz pożyczone pieniądze nawet na jakiś procent, to przecież nie jest to strasznie trudne, żeby zarobić na ten procent i jeszcze mieć niezłą kasę na boku - tu mówię o naszym Państwie, które opychało obligi do ofe. Nawet jeśli trzymali również obligacje to rynki finansowe nie takie numery robiły i spokojnie mogli nimi obracać. Ot daleko nie szukać kredyty subprime jak pierdolnął Lehman - także nie sądzę, żeby zakaz handlu obligami ich obowiązywał.

@jarondo wiadomo, też spekuluję i wzrost walut mnie cieszy ale nie można tego rozpatrywać tylko pod kątem o kurwa nachapie się Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Venom




Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 1888
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:10, 07 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak tylko Kinguś oni zrobili taki myk, że procent o którym ty prawisz oni z roku na rok go zmniejszali i uperdalali po trochu. Kiedy ujrzeli, że bydło to akceptuje postanowili zakurwić wszystko i ustawowo dać ci wybór Very Happy Wiesz jaki? Możesz dawać na OFE albo do ZUsu, lecz tak czy siak 10 lat przed twoją emeryturą przeniosą wszystko do Zusu, więc jest wybór po chuju. Laughing Laughing Laughing Laughing kurwa należy uruchomić tory do Auschwitz i wszystkie te kurwy w wagon wpakować na darmowy prysznic, Cool bo do funduszu inwestycyjnego temu tworowi całkowite 100 % brakuje. Cool jawnie zajebali kurwa komuniści. Wypłacajcie hajs z banków i coś z nim zróbcie bo was rozjebią lepiej niż na Cyprze. Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Komzar




Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:15, 07 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z punktu widzenia ekonomicznego wasze rozważania są fajne. Moim zdaniem jednak nie dotykają w ogóle sedna sprawy i sensu powstania OFE.
Na pewno celem nie była stopniowa likwidacja ZUS czy chęć dania Polakom wyboru sposobu oszczędzania jak w Holandii.
OFE to nie jest instytucja charytatywna, to olbrzymia firma z olbrzymimi zyskami. Nawet jeżeli miała obowiązek kupować polskie obligacje to już nie było zakazu wyprowadzania zysków za granicę a to właśnie o nie tu chodzi. Ktoś dostał możliwość robienia olbrzymich pieniędzy kosztem polaków.
To idealna biznesowo sytuacja, ktoś musi kupić rodzaj produktu który oferujesz, a konkurencja jest ustawowo ograniczona do minimum. Wiadomo więc, że mój produkt kupią co najmniej miliony.
W OFE chodziło i chodzi o kolesiostwo. Wyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do prywatnych kieszeni. Co innego gdyby były ograniczenia w stylu:
- każdy obracający pieniędzmi emerytalnymi nie może zarabiać więcej niż średnia krajowa pobieranych ze składek jako koszty operacyjne.
- Firma nie może wydawać tych pieniędzy na nic innego prócz pensje.
itd...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Al Kohol




Dołączył: 17 Sie 2008
Posty: 1198
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:34, 07 Wrz '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak zwykle bardzo dobry komentarz pojawil sie na independenttrader.pl - pozwole sobie zacytowac w calosci:

Cytat:
Demontaż systemu emerytalnego – co dalej z OFE?
2013-09-06 | komentarzy: 10

W środę rząd przedstawił kolejny etap rozmontowywania systemu emerytalnego. Zmiany nie są oczywiście potraktowane troską o przyszłość emerytów lecz jest to kolejna metoda poprawienia tragicznej sytuacji budżetu państwa. Założenia zmian w systemie:

- Obligacje Skarbu Państwa stanowiące ok. 51 % wszystkich aktywów OFE zostaną przekazane do ZUS

- Akcje polskich spółek będące w posiadaniu OFE na razie pozostają nietknięte

- Środki z nowych składek w wysokość 2,92% wynagrodzenia brutto będą za pośrednictwem OFE inwestowane w akcje polskich spółek, obligacje samorządów oraz obligacje korporacyjne. Wprowadzono zakaz inwestowania w obligacje Skarbu Państwa

- Wprowadzona zostaje dobrowolność udziału w OFE. Osoby, które nadal chcą aby część ich składki była gromadzona w OFE muszą w ciągu 3 miesięcy złożyć stosowne deklaracje w oddziałach ZUS. W przypadku braku deklaracji, wszystkie środki automatycznie będą przekierowane do ZUS

- Gdy do osiągnięcia wieku emerytalnego zostanie 10 lat, środki z OFE będą proporcjonalnie przekazywane na konta w ZUS aby uniknąć ryzyka związanego z załamaniem kursu akcji

- O 50% zostają zmniejszone opłata za zarządzanie oraz od składki

Co to oznacza w praktyce:

- Rząd staje się jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem więc obligacje warte ok 130 mld PLN zostaną umorzone. W ten sposób rząd obniży oficjalny dług o ok 8%. Obecny dług na koniec kwietnia liczony metodologią UE wyniósł 57,3%

- Spadek zadłużenia w okolice 50% pozwoli na dalsze zadłużanie się rządu

- Samorządy zyskają dodatkową możliwość zadłużania gdyż OFE będzie zainteresowane zakupem obligacji infrastrukturalnych i samorządowych

- Po przejęciu obligacji skarbowych przez Skarb Państwa ok 70% portfela OFE stanowić będą akcje. Część z nich zostanie sprzedana aby obniżyć odsetek akcji do ok 50%

- Dotychczasowa składka przekazywana do OFE wynosiła 2,8% a nie 2,92%. Moim zdaniem rząd w ten sposób zamierza dodatkowo opodatkować osoby pragnące pozostać w OFE

- Wyższa składka 2,92% (o ile czegoś nie pominąłem) w połączeniu z koniecznością złożenia stosownej deklaracji doprowadzi do sytuacji, w której większość obywateli zrezygnuje z OFE.

- Eliminacja z obiegu obligacji będących do tej pory w posiadaniu OFE (pośrednio kontrolowanego przez rząd) znacznie podniesie procentowy udział obligacji polskich w rękach zagranicznych instytucji finansowych. Rośnie zatem ryzyko spekulacyjnego ataku na polskie obligacje i walutę. Inaczej mówiąc, łatwiej będzie zagranicznym funduszom doprowadzić do przeceny polskich obligacji oraz złotówki podobnej do tej z końca 2008 roku (słynne zamieszanie z opcjami).

Oprocentowanie 10 letnich obligacji

- Nie zgadzam się z tezą głoszoną przez część ekonomistów, że w dłuższym terminie brak popytu na obligacje ze strony OFE wpłynie na podniesienie rentowności obligacji. OFE skupowało obligacje ze środków, które obecnie trafią do ZUS więc potrzeby pożyczkowe Państwa będą relatywnie mniejsze. Oficjalny dług zostanie zastąpiony długiem ukrytym będącym zobowiązaniem względem przyszłych emerytów.


Co dalej z OFE?

Moim zdaniem w perspektywie roku możemy spodziewać się kolejnego, tym razem ostatecznego ataku na fundusze zgromadzone w OFE.

Rząd wykorzystując sztuczkę księgową polegającą na przeniesieniu długu oficjalnego do długu ZUS obniżył oficjalne zadłużenie. W niedługim czasie rząd zadłuży nas znowu do poziomu 58% podczas gdy realne zobowiązania Zus’u właśnie rosną o 130 mld.

W międzyczasie wzrośnie zadłużenie samorządów, które mając kupca w postaci OFE chętnie będą emitować obligacje finansując nieracjonalne projekty.

Akcje w portfelu OFE stanowią obecnie ok 70% aktywów. Fundusze chcąc obniżyć ich procentowy udział w okolice 50% rzucą na rynek akcje warte około 25 mld zł co w najlepszym wypadku doprowadzi do małej przeceny. Jeżeli w tym okresie dojdzie do załamania rynku wywołanego globalnymi problemami skala wyprzedaży może być ogromna.

Tłumacząc się dobrem emerytów oraz pewnością wypłat z ZUS rząd przeprowadzi ostateczne uderzenie nacjonalizując resztki kapitału z OFE. Inaczej mówiąc rząd przejmie akcje ulokowane w OFE. Akcje przejęte przez Skarb Państwa zostaną szybko wyprzedane w procesie prywatyzacji, a dochody posłużą do tymczasowego zmniejszenia deficytu.

Niezależnie do jakich sztuczek rząd się nie posunie matematyka wskazuje na to, że zobowiązania ZUS względem przyszłych emerytów rosną w astronomicznym tempie. Nie oznacza to, że rząd zaprzestanie wypłacania emerytur lecz ich wysokość może być poniżej progu zapewniającego minimum egzystencji.

W ramach podsumowania cytat Vice-premiera Pawlaka wypowiedziany w nagłym przypływie szczerości:

„Nie za bardzo wierzę w państwowe emerytury także staram się sam zabezpieczyć przyszłość i przez oszczędności i przez dobre relacje z moimi dziećmi. To będzie pewniejsze niż różne chimeryczne państwowe rozwiązania”.

Trader21

zrodlo: http://independenttrader.pl/143,demontaz.....z_ofe.html

i tutaj wydaje mi sie ze kolejna uwaga do prometeusza ktory w watku o syrii zamiescil tekst z tradera linkujac do wolnych mediow zamiast do zrodla. linkujemy do zrodla motyla noga!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona: 1, 2, 3   » 
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Jak Tusk i Wzrostowski rozjebali OFE
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile