USA to bardzo specyficzny kraj . Wszystko kręci się wokół $ ( na marginesie zauważyliście ze na klawiaturze jako jedyna waluta swój klawisz , choć wspólny , ma tylko $ )
. Dosłownie wszystko . Dlatego system więziennictwa to świetnie prosperujący biznes w USA .
Cytat: |
Prywatny system penitencjarny w USA rozwija się i pod koniec 2010 r. ponad 8 proc. wszystkich osadzonych w tym kraju przebywało w niepaństwowych placówkach
Według danych amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości pod koniec 2010 r. w prywatnych zakładach karnych przebywało 128 tys. osadzonych, czyli 8 proc. wszystkich więźniów w tym kraju. Od 2000 r. liczba ta wzrosła aż o 68 proc. i prywatny sektor penitencjarny staje się coraz bardziej dochodowy.
Jego rozwój w Stanach Zjednoczonych jest od dłuższego czasu jest przedmiotem badań socjologów i karnistów. Niedawne dziennikarskie dochodzenie przeprowadzone przez gazetę New Orleans Times pokazało, że ponad połowa z więźniów osadzonych w stanie Luizjana odbywało swoje kary w ośrodkach prowadzonych przez lokalnych szeryfów lub prywatne firmy.
Największą prywatną firmą więzienniczą w USA jest notowana na nowojorskiej giełdzie Corrections Corporation of America, która dysponuje 66 placówkami i miejscem dla 91 tys. więźniów. Jej przychody w 2011 r. sięgnęły 1,73 mld dol., a zysk netto przekroczył 162 mln dol. Jak podaje niezależna organizacja Center for Responsive Politics, zajmująca się badaniem wpływu pieniędzy i lobbingu na wybory i decyzje polityczne, w ciągu ostatnich 10 lat firma przeznaczyła prawie 17,5 mln dol. na zabiegi lobbujące za jej interesami.
Druga największa prywatna amerykańska firma z branży penitencjarnej to Geo Group, która zarządza 65 placówkami i może przyjąć prawie 68 tys. więźniów. Przychody tej spółki giełdowej w 2011 r. wyniosły 1,6 mld dol, a zysk netto sięgnął 98,5 mln dol. Wydatki Geo Group na lobbing w ostatnich 8 latach wyniosły 2,5 mln dol.
Jednak amerykańskie prywatne zakłady zamknięte nie ograniczają swojej działalności tylko do przestępców, ale stanowią także miejsce przebywania nielegalnych imigrantów. Obecnie niemal połowa z nich znajduje się w prywatnych zakładach zamkniętych. |
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/896641.html
Tak więc , są instytucje , korporacje , którym zależy by w USA było wielu przestępców .
Cytat: |
Nowy Jork jest miastem drogim dla wszystkich, także dla więźniów. Roczne utrzymanie jednego więźnia to dla miasta koszt 168 tys. dol. – wykazują badania opublikowane przez Independent Budget Office.
W ubiegłym roku za wyżywienie, zakwaterowanie i nadzór nad każdym więźniem miasto zapłaciło dokładnie 167,731 dol., gdzie przez miejskie zakłady karne przewinęło się 12 287 więźniów. Na utrzymanie więźniów miasto Nowy Jork wydaje więcej pieniędzy niż jakiekolwiek inne miasto albo stan.
W 2012 r. Vera Institute of Justice ogłosił wyniki badań, z których wynika, że łączny koszt utrzymania więźniów w 2010 r. w 40 stanach wyniósł 39 mld dol. średni roczny koszt poniesiony w tych stanach przez podatnika wyniósł 31,286 dol. na jednego więźnia. Nowy Jork, ze średnią ponad 60 tys. dol. na jednego więźnia, jest pod tym względem najdroższy. To pawie trzy razy więcej niż gdzie indziej. |
http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/168-tys.-dolarow-na-jednego-wieznia1 Ktoś by pomyślał , że to jakiś hotel pięciogwiazdkowy
No dobrze , ale ilu mamy klientów to znaczy ilu musimy mieć by interes się kręcił
Cytat: |
Wynosząca średnio każdego roku 10 mln liczba pensjonariuszy zakładów karnych w USA jest najwyższa na świecie i stanowi jedną czwartą osadzonych we wszystkich więzieniach na kuli ziemskiej. Tymczasem ludność USA to tylko 5 proc. globalnej populacji. |
http://www.dziennik.com/wiadomosci/artyk.....e-wiezniow
Cytat: |
... Jego ministerstwo szacuje, że koszty utrzymania amerykańskich więzień wyniosły w 2010 roku 80 mld dolarów. |
głównie więzienia państwowe .
Ale jak kraś to na państwowej posadzie najlepiej :
Cytat: |
Guantanamo na Kubie to najdroższe więzienie na świecie. Utrzymanie jednego więźnia kosztuje tam 2 miliony 700 tysięcy dolarów.
Gdyby więźniów amerykańskiej wojny z terroryzmem zakwaterować w luksusowym nowojorskim hotelu Ritz-Carlton w pokojach z widokiem na Statuę Wolności, rachunek wyniósłby około 150 tysięcy dolarów rocznie. Surowe cele Guantanamo są niemal 20 razy droższe. |
http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/najdrozsze-wiezienie-na-swiecie
Tak mnie zastanawia kiedy Amerykanie , by obniżyć koszt , znaczy się więcej do kieszeni udziałowców/prezesów przeniosą wiezienia do np Chin . Skoro jest to biznes jak każdy inny to i taka opcja musi być rozważana .
W USA nie ma czegoś takiego jak naród amerykański , USA to biznes .
System więziennictwa w USA zatrudnia dziesiątki tysięcy osób . A policja nagania klientów .
Freedom isn't free
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M