Jako, że temat od wielu lat mnie interesuje przede wszystkim ze względu na fakt, iż w Indiach powstała jedna z pierwszych, znanych w historii ludzkości cywilizacji osiadłych, które zakładały struktury miejskie, najnowsze badania genetyczne na temat populacji Indii dają naprawdę frapujące wyniki:
http://kopalniawiedzy.pl/Indie-haplotyp-przodek-populacja-Gupta,23895
"Pięć populacji przodków mieszkańców Indii
Dotychczas sądzono, że większość ludności Półwyspu Indyjskiego pochodzi od dwóch wcześniejszych populacji. Trzech ekspertów z indyjskiego Narodowego Instytutu Genomiki Biomedycznej twierdzi, że populacji przodków było pięć. Analabha Basu, Neeta Sarkar-Roy oraz Partha Majumder przeprowadzili badania genetyczne setek mieszkańców subkontynentu i odkryli 5 różnych haplotypów. Cztery z nich występują na samym półwyspie, a jeden na Andamanach.
Naukowcy pobrali i przebadali próbki od 367 osób z 18 lokalizacji na kontynencie oraz na Nikobarach i Andamanach. Badaniom poddano zatem 20 grup etnicznych.
Na kontynencie odkryto cztery haplotypy spokrewnione z ludnością austro-azjatycką i tybetańsko-birmańską. Mieszkańcy wysp mają natomiast najbliższe związki ze współczesnymi mieszkańcami wysp na Pacyfiku. Naukowcy dowiedli też, że pierwsi mieszkańcy Indii pochodzi z Afryki. Później na obszar Półwyspu Indyjskiego przywędrowali ludzie ze wschodnich i południowych obszarów Azji Środkowej. Badania genetyczne wykazały również, że miejscowa ludność bez przeszkód się mieszała, dochodziło do wymiany materiału genetycznego, ale proces ten nagle został zatrzymany mniej więcej 70 generacji wstecz, czyli około 1575 lat temu. Zbiega się to z początkiem rządów władców z dynastii Gupta, kiedy to zaczęto stosować system kast. Mieszanie się genomów kast wyższych i niższych zostało praktycznie zatrzymane."
Do tej pory wskazywano właśnie na dwie populacje w Indiach, czyli pierwotną migrację a następnie kolejną, dużą migrację ludów z Azji Środkowej.
Badanie powyżej wskazuje, że migracji na kontynent indyjski mogło być więcej.
Teraz trzeba czekać na podjęcie kolejnych badań w innych obszarach pod kątem wyników powyższych badań.