W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Energia słoneczna może wyprzeć ropę w ciągu kilku dekad   
Podobne tematy
Nowo odkryte złoża ropy 46
Ropa codzienie bije nowe rekordy36
PEAK OIL 109
Pokaz wszystkie podobne tematy (16)
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
16 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Ziemia i wolna energia Odsłon: 15915
Strona:  «   1, 2 Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Przemo




Dołączył: 04 Mar 2009
Posty: 230
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 03:41, 11 Mar '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwe to miałem ci ustąpić i nie odpowiadać, bo jeszcze nic mądrego nie wyszło z kopania się z osłem, ale skoro zacząłem...

Cytat:
Przemusiu, wyjaśnij tatusiowi, że temat dotyczy niewielkich elektrowni fotowoltaicznych, a nie zasilania zabawek.


Tytuł tematu brzmi :
Cytat:
Energia słoneczna może wyprzeć ropę w ciągu kilku dekad

Widzisz tu jakieś odniesienia do niewielkich elektrowni?

Cytat:

Ja mogę zrozumieć, że twój Tatuś wyobraża sobie, że kupi czajnik elektryczny, czy żelazko pobierające 50 Watt, które będzie zasilał z panela 100W, ale w prawdziwym świecie urządzenia gospodarstwa domowego pobierające tak niewielką ilość mocy nie istnieją, dlatego domowe elektrownie muszą posiadać większą moc.


Czytaj uważnie pryszczata, arogancka pierdoło. 100 W w zupełności wystarczy mi do zasilania oświetlenia kinkietowo - awaryjnego w mieszkaniu opartego wyłącznie na oświetleniu LED. I jeszcze trochę zostanie do awaryjnego zasilania lapka, czy tel kom.
Nie licząc akumulatorów, okablowania itp. solar zwróci mi się po ok. 10 latach w stosunku do zasilania instalacji z prostownika i z sieci 230V. Jeśli doliczę koszt akumulatora i jego wymiany co 5 lat to inwestycja zwraca się po 18 latach, przy obecnej cenie prądu.

Cytat:
Oczywiście jeśli tatuś sobie życzy gotować wodę w szklance grzałką do akwarium, to poniżej 50 zł kupi do tego przetwornicę:
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=.....mp;order=p


Słuchaj głupku, jeżeli chciałbym gotować wodę grzałką, to nie potrzebuję do tego przetwornicy. Wystarczy grzałka na 12 V i wodę zagotuję bez zbędnych strat na przetwornicy.
Np taką - http://allegro.pl/grzalka-12v-podgrzewacz-wody-i3076819425.html


Cytat:
i poniżej 300 zł kupi panel 100W:
http://allegro.pl/listing.php/search?string=100W&category=121619
Razem z przewodami i kątownikami do mocowania panela wyjdzie ok. 400 zł.

Zapomniałeś o najważniejszym, o regulatorze ładowania.
I jeszcze jedno, jak już szukasz panela o mocy 100W to sprecyzuj jeszcze napięcie, bo dalej będziesz twierdził, że są np poniżej 250 zł jak ten. http://allegro.pl/bateria-sloneczna-pane.....62399.html

Cytat:
Powiedz tatusiowi, że dla uzyskania mocy 100W z elektrowni szczytowo-pompowej wystarczy, że zorganizuje sobie kilka beczek na strychu i w piwnicy, prądnicę z malucha i jakąś turbinę z rurkami.


I razem z całą automatyką, pływakami, pompami i sterowaniem przepływu strumienia, czyli regulacją mocy generatora zapłacisz kilka razy więcej niż za akumulator. Smile
To tylko w pryszczatym umyśle wygląda na proste. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
armar




Dołączył: 10 Gru 2011
Posty: 553
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:12, 11 Mar '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przemo napisał:
Cytat:
Przemusiu, wyjaśnij tatusiowi, że temat dotyczy niewielkich elektrowni fotowoltaicznych, a nie zasilania zabawek.


Tytuł tematu brzmi :
Cytat:
Energia słoneczna może wyprzeć ropę w ciągu kilku dekad

Widzisz tu jakieś odniesienia do niewielkich elektrowni?

Więc pisz gdzie chciałbyś wyprzeć ropę panelami słonecznymi, bo na razie linkujesz nieaktualne artykuły zawierające ceny z kosmosu i jeszcze się denerwujesz, że ktoś życzliwy znajduje Ci panele ponad 4 razy taniej. Smile


Przemo napisał:
100 W w zupełności wystarczy mi do zasilania oświetlenia kinkietowo - awaryjnego w mieszkaniu opartego wyłącznie na oświetleniu LED. I jeszcze trochę zostanie do awaryjnego zasilania lapka, czy tel kom.

Więc załóż osobny temat dotyczący awaryjnego oświetlenia w mieszkaniu, bo przecież nie potrzebujesz panela fotowoltaicznego do ładowania akumulatora mającego służyć jako awaryjne źródło prądu.


Przemo napisał:
Nie licząc akumulatorów, okablowania itp. solar zwróci mi się po ok. 10 latach w stosunku do zasilania instalacji z prostownika i z sieci 230V. Jeśli doliczę koszt akumulatora i jego wymiany co 5 lat to inwestycja zwraca się po 18 latach, przy obecnej cenie prądu.

Myślisz nielogicznie. Słyszałeś, by ktoś kupował UPS do komputera, by zarabiać na prądzie z UPS'a?

Jeśli akumulator ma pełnić funkcję awaryjnego źródła prądu na wypadek awarii sieci energetycznej, to nigdy Ci się on nie zwróci, gdyż będzie stale doładowywany (czy to z sieci, czy z panela), by w przypadku awarii jak najdłużej zasilać urządzenia.
W przypadku panela fotowoltaicznego będziesz miał nadwyżki mocy na panelu, ale przecież nie będziesz jej potrzebował wówczas do awaryjnych lampek (których efektów w ciągu dnia nawet nie zauważysz w jasnym pokoju).


Przemo napisał:

Cytat:
Oczywiście jeśli tatuś sobie życzy gotować wodę w szklance grzałką do akwarium, to poniżej 50 zł kupi do tego przetwornicę:
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=.....mp;order=p

Słuchaj głupku, jeżeli chciałbym gotować wodę grzałką, to nie potrzebuję do tego przetwornicy. Wystarczy grzałka na 12 V i wodę zagotuję bez zbędnych strat na przetwornicy.
Np taką - http://allegro.pl/grzalka-12v-podgrzewacz-wody-i3076819425.html

Ta grzałka ma 200W mocy pobieranej, więc nie zasilisz jej z panela o mocy 100W.
Będziesz potrzebował akumulatora, by z niego zasilać taką grzałkę.
Taniej i wygodniej będzie zasilać grzałkę z sieci energetycznej przez zasilacz sieciowy, tylko po co wówczas bawić się grzałeczką?


Przemo napisał:
Cytat:
i poniżej 300 zł kupi panel 100W:
http://allegro.pl/listing.php/search?string=100W&category=121619
Razem z przewodami i kątownikami do mocowania panela wyjdzie ok. 400 zł.

Zapomniałeś o najważniejszym, o regulatorze ładowania.

W przypadku przetwarzania napięcia z panela od razu na 220V jest on zbędny


Przemo napisał:
I jeszcze jedno, jak już szukasz panela o mocy 100W to sprecyzuj jeszcze napięcie, bo dalej będziesz twierdził, że są np poniżej 250 zł jak ten. http://allegro.pl/bateria-sloneczna-pane.....62399.html

Napięcie precyzuje zamawiający, a nie oferent. Smile
Im wyższe napięcie z panela tym cieńsze (tańsze) kable można zastosować, więc interesująco wygląda to, że sam sobie znalazłeś panel 96V i jeszcze do kogoś masz o to pretensje. Laughing


Przemo napisał:
Cytat:
Powiedz tatusiowi, że dla uzyskania mocy 100W z elektrowni szczytowo-pompowej wystarczy, że zorganizuje sobie kilka beczek na strychu i w piwnicy, prądnicę z malucha i jakąś turbinę z rurkami.

I razem z całą automatyką, pływakami, pompami i sterowaniem przepływu strumienia, czyli regulacją mocy generatora zapłacisz kilka razy więcej niż za akumulator. Smile
To tylko w pryszczatym umyśle wygląda na proste. Smile

Jak Twój tatuś się uprze, to sobie zrobi - jego sprawa, szczególnie, że automatykę, pływaki i inne drobne elementy może wykonać we własnym zakresie, a zysk taki, że deszczówka sama się będzie zbierać w górnych beczkach zwiększając sprawność energetyczną. Smile
Ja Ci pisałem, że najlepiej będzie sprzedawać prąd do zakładu energetycznego, gdy Słońce świeci, a gdy nie świeci kupować od nich drożej.
W aukcji elektrowni do której link podawałem jest taka informacja:
"ZGODNIE Z PROJEKTEM RZĄDOWYM w najbliższej przyszłości będzie można sprzedawać prąd wyprodukowany z Odnawialnych Źródeł Energii do sieci bez koncesji i prowadzenia działalności gospodarczej za 1,30/1kWh. Z 1 kW systemu można uzyskać nawet 900 kWh rocznie!"
900 * 1.3 = 1170 zł rocznie, więc koszt zakupu elektrowni wynoszący 6000 zł zwróci się w ciągu 6 lat, a później co rok tysiączek do przodu... dopóki będzie trwała taka "promocja".

Najtaniej będzie nalewać wody do silnika z malucha przerobionego tak jak proponuje Szczypior, ale nie słyszałem, by komuś kto coś takiego zrobił działało dłużej, niż wystarcza energii w akumulatorze do rozkładu wody w ogniwie paliwowym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:53, 15 Paź '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Energia słoneczna po zachodzie słońca

Elektrownia słoneczna Solana, położona w pobliżu Gila Bend w Arizonie pomyślnie przeszła serię testów. Wykazały one, że elektrownia może dostarczać energię przez 6 godzin po zachodzie słońca. Elektrownia o mocy 280 megawatów to jeden z największych na świecie zakładów tego typu. Wykorzystuje ona koncentratory skupiające promienie słoneczne, a nadmiarową energię przechowuje w postaci ciepła. Położona na powierzchni niemal 8 kilometrów kwadratowych wykorzystuje system 2700 parabolicznych luster, które podgrzewają olej znajdujący się w rurach. Płyn ogrzewa boilery z wodą, w których powstaje para napędzająca dwie 140-megatawowe turbiny.


dalej: http://kopalniawiedzy.pl/Solana-energia-sloneczna-elektrownia-Arizona,19017
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.800 mBTC

PostWysłany: 18:02, 28 Gru '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Peru To Provide Free Solar Power To 2 Million Of Its Poorest Residents By 2016



Peru has initiated a program that will provide more than 2 million of its poorest residents with electricity -- for free.

'The National Photovoltaic Household Electrification Program' began on July 8, when 1,601 solar panels were installed in the Contumaza province of the country, CleanTechnica.com reported. Those panels, part of the program's first phase, will reportedly power 126 impoverished communities.

Jorge Merino, Energy and Mining Minister, told the Latin American Herald that the entire program will allow 95 percent of Peru to have access to electricity by the end of 2016. That will be done by installing a planned 12,500 solar (photovoltaic) systems, reaching 500,000 households, according to PlanetSave.com.

Currently, only about 66 percent of Peru's population has access to electricity.

The entire program will cost about $200 million.


dalej: http://www.huffingtonpost.com/2013/07/23.....40197.html


Jakby ktoś nie wiedział, 200 milionów dolarów to tylko kilkanaście procent kwoty którą Tusk zajebie nam z OFE w ciągu jednego tylko roku, już po tym jak najpierw zajebał nam wszystkie swoje obligacje (warte z 200mld zł), aby je dla nas dobrodusznie umorzyć, cobyśmy nie mieli już długów... Laughing
Umówmy się - nie jesteśmy już dziećmi: ten debil to od razu wszystko przejebie na kolejną ludobójczą misję pokojową NATO, gdy w tym czasie rządy które faktycznie dbają o dobrobyt swoich obywateli wydadzą ułamek owej kwoty na dostarczenie darmowego prądu do 2 milionów ludzi.
I niech to wam da wyobrażenie tego jakie wałki odbywają się w naszej pierdolonej rzeczpospolitej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Radunia




Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 76
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:17, 09 Sty '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznam od razu, że nie czytałam wszystkich wypowiedzi, z góry przepraszam. Aby nie było - jestem za ekologią, ale kilka uwag.
Energia odnawialna. Województwo zachodniopomorskie usłane jest wiatrakami, wciąż powstają nowe, są nowe plany. Powstała mapa wskazująca ich ilośc z uwzględnieniem tych, które mają powstać. Jest tego bardzoi dużo, więc Polacy wcale tak się nie bronią. Jest inna rzecz. Powstanie wiatraków wcale nie łączy się ze mzniejszeniem produkcji prądu przed Dolną Odrę zasilaną energią konwencjonalną z ustalonym limitem dodawania biomasy do spalania. Produkcja prądu z elektrowni wiatrowych nie łączy się z wyłączeniem elektrowni zasilanej paliwem tradycyjnym, bowiem w razie np. bezwietrznej pogody, rozruch tradycyjnej elektrowni jest zbyt długi i kosztowny. Warto o tym wiedzieć.
Kolejny mit, to taki, że eneria z elektrowni wiatrowych jest tania. Nie jest tania. Jest najdroższa. Polityka jest taka, że właściciel farmy wiatrowej sprzedaje energię za cenę produkcji do dystrybutora, a ten sprzedaje po cenie, której nie może przekroczyć - odbiorcy, czyli dystrybutor sprzedaje taniej niż kupił. Róznicę ma pokryć rząd - czyli każdy jeden mieszkaniec kraju który w nim płaci podatki. Nie dopłacają sami właściciele farm, bo oni podatki płacą w swoich krajach. Dla nich to czysty biznes.
Jesli jednak zmniejszy się zapotrzebowanie na węgiel, to powstaje kolejny problem - koszt zwolnień górników, zamykania kopalń - ktoś te koszty będzie musiał ponieść w cenach węgla.
Fotowoltaika. Obecnie system dofinansowań jest niezbyt atrakcyjny a załozenie drogie, czas eksploatacji przy kosztach montażu niezbyt się opłaca z ekonoimicznego punktu widzenia, bo załozenie to nie tylko załozenie, ale i konserwacja. Aby gminy miały możliwośc pozyskania lepszych dofinansowań musza opracować plany wskazujące zanieczyszenia powietrza - to kosztuje. Równocześnie stan zanieczyszczenia powietrza jest monitorowany.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ElComendante




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2837
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:18, 09 Sty '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Radunia

"system dofinansowań jest niezbyt atrakcyjny a założenie drogie"

Nie bądź naiwna. Przecież tu nie chodzi kurwa o ekonomiczność. W coraz większym, europejskim szambie oraz polskim burdelu zdanie - opłacalne ekonomicznie - już dawno zostało wyjebane ze słownika.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Radunia




Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 76
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:25, 10 Sty '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ależ... jak najbardziej - piszę o swojej własnej kieszeni, nie opłaca mi się, przy obecnych kosztach. a co do ogólnego wydźwięku Twojego zdania, to przynaje rację.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Radunia




Dołączył: 04 Sty 2014
Posty: 76
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:40, 13 Sty '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy to dobre miejsce, no i nie znalezione w mediach - a u źródeł - NIK o poszukiwaniach gazu łupkowego - raport, który ukazał się dzisiaj.

http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-poszukiwaniach-gazu-lupkowego.html
Cytat:
Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce. W okresie objętym kontrolą działalność poszukiwawczo-rozpoznawczą złóż gazu z łupków prowadzono w oparciu o 113 koncesji obejmujących blisko 30 proc. terytorium Polski. Wykonywane przez przedsiębiorców prace geologiczne przebiegały jednak na niewielkiej części udzielonego im obszaru koncesyjnego i niejednokrotnie z opóźnieniem. Przyczyna tak powolnego działania przedsiębiorców wynikała nie tylko ze zmieniającej się sytuacji ekonomiczno-finansowej, ale również z niewłaściwych działań administracji rządowej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.400 mBTC

PostWysłany: 15:15, 02 Mar '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ruszyła największa termalna elektrownia słoneczna

Wczoraj oficjalnie uruchomiono największą na świecie termalną elektrownię słoneczną Ivanpah. Instalacja produkuje energię od ubiegłego roku, jednak od wczoraj rozpoczęła pracę komercyjną. Na Ivanpah składają się trzy jednostki generujące energię. Na powierzchni 13 kilometrów kwadratowych umieszczono niemal 350 000 sterowanych komputerowo luster. Kierują one promienie słoneczne w stronę boilerów umieszczonych na trzech 140-metrowych wieżach. W bojlerach podgrzewana jest woda, która napędza turbiny. Całość generuje niemal 400 megawatów energii, co wystarczy do zasilania 140 000 gospodarstw domowych. Elektrownia Ivanpah kosztowała 2,2 miliarda dolarów. Jej właścicielami są NRG Energy, Google i BrightSource.


dalej: http://kopalniawiedzy.pl/Ivanpah-elektrownia-sloneczna,19727
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ihlet




Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 221
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:22, 13 Mar '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno wymyśliłem sobie panel na dach, który byłby efektywniejszy od kolektorów i fotowoltaicznych. Zacząłem się rozglądać po necie czy ktoś nie robi czegoś podobnego i znalazłem firmę, która robi prawie dokładnie to co wymyśliłem. Prawie, bo ich urządzenia są duże a ja chciałem przerobić kolektor próżniowy dużo niższym kosztem.
http://www.absolicon.com/product/absolicon-x10-pvt/
Takie urządzenia, gdyby były trochę tańsze i mniejsze, mogłyby zdominować rynek. Panele fotowoltaiczne można wymieniać w nich na nowsze i efektywniejsze bo zajmują małą powierzchnię i stanowią ułamek ceny urządzenia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebek2k




Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 110
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:17, 13 Mar '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powstał projekt dzięki któremu zwykli ludzie mogą inwestować w elektrownie słoneczne, a nie tylko wielkie korporacje.
Zwrot z inwestycji 20% w skali roku.
Panele pracują przez 20 lat, po 5 latach zwrot z inwestycji a przez kolejne 15 czysty zysk.
Strona projektu http://www.powerclouds.com
Zainteresowanym chętnie pomogę, bo sam posiadam dwa takie panele.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marcinm




Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 263
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:55, 18 Mar '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak to się sprawdza w praktyce, ale znalazłem fajny filmik jak wykonać samodzielnie kolektor słoneczny:

Projekt z filmu wygląda bardzo obiecująco i pewnie na tych wakacjach coś takiego sobie wykonam do ogrzewania wody na działce. Jak zrobię, to dam znać jak się to sprawuje (chyba, że ktoś ma jakieś doświadczenia i tutaj opisze).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:38, 26 Mar '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Solar energy now same price as conventional power in Germany, Italy, Spain - report

Solar energy now costs the same as conventionally generated electricity in Germany, Italy and Spain, a report has revealed. The research has warned, however, that high installation costs are impeding other countries from achieving grid parity.

An analysis by consulting firm Eclareon, carried out on behalf of an international group of sustainable energy interests has revealed the extent to which solar energy has integrated into the energy market. Gone are the days when electricity produced through solar panels cost significantly more that conventionally-generated power, as Italy, Spain and Germany have reached energy parity.


dalej: http://rt.com/news/price-solar-energy-retail-033/


`Living materials´ could revolutionize solar panels and biosensors

Researchers are working to create "living materials" that are a combination of bacterial cells and nonliving materials that conduct electricity, which could create more efficient solar panels or biosensors.

A team at MIT used E. coli - which produces biofilms, or coalesced bacteria that organizes to survive - to grow proteins on a surface. Different protein fibers chose to interact with various nonliving molecules, Quartz reported on the team´s ongoing study first published in the journal Nature Materials.

The MIT researchers first introduced gold nanoparticles into a biofilm with compatible protein fibers. Bacteria took to the fibers and worked to create functioning circuits. They believe other nonliving matter, like some metals or possibly "organic conductors of electricity like grapheme" could be incorporated using the same method.


dalej: http://rt.com/usa/bacteria-solar-electricity-artificial-217/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.400 mBTC

PostWysłany: 09:02, 21 Cze '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niemieckie rekordy słoneczne

Przed niecałymi dwoma tygodniami Niemcy pobiły światowy rekord wykorzystania energii słonecznej. Dziewiątego czerwca aż 50,6% całej energii zużytej w Niemczech pochodziło z ogniw fotowoltaicznych.

Niemcy nie leżą w strefie szczególnie dużego nasłonecznienia, jednak energetyka słoneczna jest tam bardzo popularna. W przeciwieństwie do innych krajów nie jest ona dostarczana głównie przez wielkie farmy. Ponad 90% paneli fotowoltaicznych pracujących w Niemczech znajduje się na dachach domów mieszkalnych czy biurowców.


dalej: http://kopalniawiedzy.pl/energetyka-sloneczna-Niemcy-rekord,20521
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ihlet




Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 221
Post zebrał 1.200 mBTC

PostWysłany: 20:29, 13 Paź '14   Temat postu: wydajność ogniw słonecznych do prawie 95% Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hybrydowy materiał pozwoli zwiększyć wydajność ogniw słonecznych do prawie 100%
W zeszłym roku, instytucje badawcze oraz firmy niemieckie i francuskie osiągnęły rekord wydajności ogniwa fotowoltaicznego. Dzięki technologii CPV (Concentrated Photovoltaics), wydajność była na poziomie 44,7%. Jednak Maxim Tabachnyk z University of Cambridge zna sposób, aby osiągnąć wydajność dochodzącą nawet do 100%.

Gdy fotony absorbowane są przez ogniwa fotowoltaiczne, powstają wtedy ekscytony, które ułatwiają interakcję między światłem a materią. Cząsteczki te mają dwie odmiany - ekscytony singletowe są łatwe do uchwycenia przez ogniwa słoneczne, w przeciwieństwie do ekscytonów trypletowych, które jednak mogą produkować dwa elektrony z każdego fotonu, zwiększając tym samym wydajność.

Ogniwa fotowoltaiczne najczęściej produkowane są z krzemu, przez co absorbują jedynie ekscytony singletowe. Maxim Tabachnyk stwierdził, że krzem może zostać połączony z pentacenem. Jest to cząsteczka organiczna, która znajduje się w liściach i efektywnie absorbuje ekscytony trypletowe.

W trakcie badań, zespół naukowy wykorzystał spektroskopię laserową, która wytwarza impuls światła co kilka femtosekund (czyli 10-15 razy na sekundę). Uczeni odkryli, że hybrydowy materiał może posiadać wydajność na poziomie ponad 95%.

Naukowcy obecnie badają, czy ich odkrycie może zostać rozszerzone na inne systemy organiczne i nieorganiczne oraz pracuje nad tanią powłoką organiczną, która może zostać wykorzystana do zwiększenia wydajności w krzemowych ogniwach słonecznych.

http://tylkonauka.pl/wiadomosc/hybrydowy.....prawie-100
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:56, 17 Lut '15   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sunny business: India to trump US with 750 megawatt solar power plant

The construction of the world's largest solar power plant is underway in central India. When the 750-megawatt site starts operating in August, 2016, the project is set to overtake America's 550-megawatt ‘Desert Sunlight’ in California.

The world's largest solar power plant that will be generating 750MW of electricity had been recently commissioned in Rewa district of the Indian state of Madhya Pradesh, the Times of India reported on Monday.

Now, the 40-billion-rupee ($643 million) project is close to acquisition of 1,500 hectares of land, and by April government agencies are believed to start inviting tenders from developers. It is a joint venture of state-run PSU Urja Vikas Nigam with Solar Energy Corporation of India, and at least 20 percent of the energy generated by the plant will be used within the Madhya Pradesh state.


http://rt.com/news/232675-india-largest-solar-plant/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
good why




Dołączył: 09 Lut 2015
Posty: 537
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:22, 29 Maj '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem



Planet of the Humans to kolejny w ostatnich miesiącach – po sławnym jeszcze przed jego premierą (sic!) Plandemic – film dokumentalny, który gorliwi funkcjonariusze policji myśli z YouTube pospiesznie usunęli, w miarę możliwości zacierając wszelkie ślady po jego istnieniu.
Film obnaża prawdę za kulisami biznesu (dosłownie) z tzw. energią odnawialną (ang. green energy). Zasadniczo, wszystko co napisał Szczypior na 1. stronie tego wątku zostało potwierdzone. Dokument nie zostawia suchej nitki na ludziach pokroju Ala Gore, Michaela Bloomberga czy Roberta Kennedy'ego Jra. Polecam. Chociaż wg komentatorów na YT podobno bardzo przygnębiający Laughing
_________________
"Uwielbiam good why'a" - chemicloo
"Aj waj, wypunktował mnie. Lecę po ratunek do gei" - chemicloo vel WZBszambo alias szeklan itp.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3715
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 03:04, 30 Maj '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

good why napisał:


Planet of the Humans to kolejny w ostatnich miesiącach – po sławnym jeszcze przed jego premierą (sic!) Plandemic – film dokumentalny, który gorliwi funkcjonariusze policji myśli z YouTube pospiesznie usunęli, w miarę możliwości zacierając wszelkie ślady po jego istnieniu.
Film obnaża prawdę za kulisami biznesu (dosłownie) z tzw. energią odnawialną (ang. green energy). Zasadniczo, wszystko co napisał Szczypior na 1. stronie tego wątku zostało potwierdzone. Dokument nie zostawia suchej nitki na ludziach pokroju Ala Gore, Michaela Bloomberga czy Roberta Kennedy'ego Jra. Polecam. Chociaż wg komentatorów na YT podobno bardzo przygnębiający Laughing


Nie bardzo rozumiem przesłanie tego filmu.
Film zrobiony wg. mnie do dupy i od dupy strony. Film ma pokazać co w zasadzie?
Moje ostatnie lata to praca jako subcontractor w projektach renewable energy (tak to się nazywa po angielsku a nie green).
Głownie przy utrzymaniu wiatraków, takich na 2-5 MW. Czyli nie takie małe.
Coś więc mogę na ten temat powiedzieć. Dlatego kompletnie nie jarzę o co chodzi autorom (inna sprawa, ze film kiepski).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Ziemia i wolna energia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona:  «   1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Energia słoneczna może wyprzeć ropę w ciągu kilku dekad
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile