Cytat: |
Zasięg telefonów komórkowych nawet na środku pustyni, rozmowy międzynarodowe prawie najtańsze na świecie - i wszyscy przesyłają pieniądze przez komórki. To jedna z wielu niespodzianek, które czekają w Somalii na gościa z Zachodu. Chociaż od 20 lat nie ma centralnego rządu, ludzie radzą sobie zaskakująco dobrze
Sulejman ma 34 lata i „od zawsze” pracuje jako cinkciarz. Codziennie rozkłada swój mały kramik na głównej ulicy Garoowe, stolicy Puntlandu, autonomicznej części Somalii (ponieważ uznawany przez świat rząd Somalii kontroluje tylko część stolicy, wszystkie pozostałe części kraju są autonomiczne).
Sulejman nie ma wygórowanych ambicji, jak siedzący obok kolega, który na zespawanym z metalowych prętów stoisku wymalował sobie napis - po angielsku - „Global Money Service” (ang. „globalne usługi finansowe”). Codziennie w ciągu dziesięciu godzin spędzonych w somalijskim słońcu - temperatury przekraczające 40 stopni nie należą do rzadkości - Sulejman wymienia od 100 do 300 amerykańskich dolarów.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Sulejman wymienia dolary na walutę państwa, które od dwudziestu lat nie istnieje. Z zysku z tej pracy utrzymuje żonę i pięcioro małych dzieci.
Obieg pieniężny w Somalii należy do najdziwniejszych na świecie. Monet nie widziałem żadnych, a banknoty tylko dwóch rodzajów - amerykańskie studolarówki (koniecznie według najnowszego wzoru, wydrukowane po 2006 r., starszych nikt nie przyjmuje) oraz stare szylingi somalijskie, ale jedynie w najwyższym nominale, 1000 szylingów. Ponieważ aktualny kurs szylinga wynosi 34 tys. za dolara, więc równowartość stu dolarów - 3 400 000 szylingów - to pokaźna torba pieniędzy. Sulejman ma całe stosy paczek z somalijskimi banknotami.
Żaden banknot w ciągłym obiegu nie przetrwa 20 lat. Na pewno więc ktoś szylingi systematycznie drukuje - i rzeczywiście, wiele z nich wygląda tak, jakby były kopią kopii kopii. |
I jakoś nic się nie pierdolnęło. "Ktoś drukuje te pieniądze" - zupełnie jak w USA
Całość:
http://next.gazeta.pl/next/1,114656,1184.....morka.html
_________________
"Na szczęście wszelakie - serce trza mieć jednakie" J.Kochanowski