Zorganizowane grupy przestępcze bardzo lubią Skype'a, bo komunikator ten czyni ich praktycznie w 100 proc anonimowymi. Organy ścigania nie mogą bowiem podsłuchiwać rozmów, prowadzonych przez internet. Teraz ma się to zmienić.
Do tej pory kryminaliści porozumiewali się głównie za pomocą Skype'a, bo ta forma komunikacji była dla nich najbezpieczniejsza. O ile operatorzy telekomunikacyjni byli zobligowani do współpracy z organami ścigania, o tyle Skype z obowiązku tego był zwolniony. Teraz ma się to zmienić.
Europejski Urząd na rzecz Poszerzania Współpracy Sądowniczej Eurojust wydał dziś pozwolenie na podsłuchiwanie rozmów prowadzonych przez VOiP, m.in. za pomocą Skype'a. Z możliwości tej będą mogli skorzystać śledczy, którzy będą mieli uzasadnione podejrzenie prowadzenia działalności przestępczej.
Problemem pozostaje rozwiązanie techniczne, jakim organy ścigania będą się miały posługiwać, gdyż rozmowy prowadzone przez takie komunikatory jak Skype o wiele trudniej jest podsłuchiwać niż telefonię tradycyjną.
Szczegóły działania mają być ustalone w przyszłym tygodniu, po spotkaniu przedstawicieli 27państw unijnych.
Joannes Thuy, rzecznik prasowy Eurojust, powiedział serwisowi pcworld.com, że nowe prawo pomoże nie tylko w zwalczaniu przestępczości wewnątrz unii, ale też w lepszej współpracy z takimi krajami jak USA.
Eurojust (Europejski Urząd na rzecz Poszerzania Współpracy Sądowniczej) to agencja Unii Europejskiej o charakterze prokuratorskim. Jej zadaniem jest koordynacja działań prokuratur z poszczególnych krajów, której celem jest walka z transgraniczną przestępczością zorganizowaną.
http://technologie.gazeta.pl/technologie.....iwane.html