W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Portugalia - stworzyli miasto sterowane komputerem   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
7 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 2818
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tańcząca




Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 2461
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 16:24, 25 Cze '12   Temat postu: Portugalia - stworzyli miasto sterowane komputerem Odpowiedz z cytatem

"Chcą zarobić na aplikacjach, dokładnie jak Apple. Mają system operacyjny, zupełnie jak Microsoft. Różni ich jedno - oni budują metropolie, które samodzielnie myślą.
W Portugalii, kilkadziesiąt kilometrów od Lizbony, spółka Living PlanIT buduje pierwsze, samowystarczalne energetycznie miasto - PlanIT Valley. Nie tylko przyjazny środowisku, ale też zarządzający sobą miejski organizm to nic innego, jak olbrzymie centrum dowodzenia.


Jak to działa?

System Urban OS podobny jest do systemu nerwowego, ale jego organami są budynki, ulice, światła, i woda. Odpowiednikami neuronów, które dostarczają informacji do systemu są czujniki umieszczone w różnych obszarach miasta. Dziennie mają przetwarzać ponad 5 petabajtów informacji - tyle zajęłyby filmy HD odtwarzane przez 66,5 lat! Cel jest taki, aby zebrać jak najwięcej danych, które umożliwią systemowi najbardziej precyzyjną ocenę tego, co się dzieje w mieście.
Gdy sensory w budynku wyczują ogień, ten, wykorzystując inteligentny system, wyprowadzi ludzi na zewnątrz przez bezpieczne schody, wskazując drogę migotaniem lamp, lub głośniejszym dźwiękiem w kierunku wyjścia. To nie wszystko. Dodatkowo, światła ruchu drogowego zmienią się tak, aby straż pożarna mogła jak najszybciej dotrzeć do miejsca pożaru.
- Wszystko będzie się działo wewnątrz samego budynku i urządzeń lokalnie rozmawiających między sobą, próbujących ustalić jakie jest odpowiednie rozwiązanie problemu - tłumaczył Steve Lewis, pomysłodawca projektu i zarazem dyrektor generalny Living PlanIT, w BBC.

Miejskie aplikacje

Spółka Lewisa dostarcza UrbanOS i wzór projektu inteligentnego miasta. Nad wykonaniem całości pracuje jednak wiele różnych firm. Microsoft dostarczy chmurę do przetwarzania danych , Cisco jest odpowiedzialne za infrastrukturę sieciową, a nadzór nad sprawnością działania systemu pełni Deutsche Telekom.

Podstawy dla technologii UrbanOS zostały opracowane przez McLaren Electronic Systems, spółkę odpowiedzialną za produkcję sensorów dla bolidów Formuły 1. Jak podaje BBC, firma opracowała PlaceApps - miejski odpowiednik środowiska aplikacji na smartfony - które będą obsługiwać Urban OS. Podłączone do systemu zdalnego sterowania, na przykład do urządzeń gospodarstwa domowego, systemów energetycznych lub urządzeń bezpieczeństwa do monitorowania stanu zdrowia starszych osób, będą odpowiedzialne za komunikacje z mieszkańcami.

Steve Lewis wyjaśnił działanie aplikacji do monitoringu domu na przykładzie firmy ochroniarskiej Brink's.

- Firma wie, jak działają nasze czujniki, jak zbierać z nich dane. Brakuje jednego: aby właściciel domu kupił aplikację i kliknął na przykład na smartfonie, że zgadza się, by aplikacja miała dostęp do danych z sensorów - opowiada Lewis w grudniowej rozmowie z Tomaszem Grynkiewiczem, dziennikarzem Gazety Wyborczej.
Miasto, które wie wszystko o swoich mieszkańcach- System najpierw sprawdzi, czy rodzic jest tym, za kogo się podaje. A potem, na podstawie danych, np. zdjęcia i informacji, w co dziecko było danego dnia ubrane, przejrzy zapis z monitoringu - opisuje w wywiadzie Lewis, sytuację, w której UrbanOS pomoże, gdy zaginie dziecko.

Miasto nie tylko będzie widzieć za pomocą kamer, ale również słyszeć, dzięki mikrofonom.
- Rozmawiamy o ekologicznych miastach, odnawialnej energii - mówi Lewis Tomaszowi Grynkiewiczowi. - Aplikacja rozpozna temat po wypowiedzianych słowach. A potem może pokazać np., gdzie w tym budynku albo w mieście szukać specjalistów od energetyki. Kogo powinniśmy do naszej rozmowy zaprosić. A jeśli wyobrazimy sobie taką aplikację na smartfonie, to może ona podczas spaceru w mieście pokazać spółki, które się tym zajmują. Lewis unika odpowiedzi w sprawie prywatności mieszkańców PlanIT Valley. Według niego system będzie traktował ludzi jak dane, bez umiejętności rozpoznawania indywidualnych osób.

Na ratunek środowisku - Miasta są największą przyczyną obecnego kryzysu ekologicznego. Zajmują 2 procent obszaru Ziemi a zużywają 75 procent jej zasobów. Musimy naprawić sposób, w jaki budowane są metropolie i w jaki działają - tłumaczył przyczyny powstania projektu Steve Lewis w portalu Portugalnews.com."
http://tech.money.pl/stworzyli-miasto-sterowane-komputerem-0-1004632.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zarowka




Dołączył: 09 Kwi 2012
Posty: 79
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 22:22, 25 Cze '12   Temat postu: Re: Portugalia - stworzyli miasto sterowane komputerem Odpowiedz z cytatem

Tańcząca napisał:

Miasto, które wie wszystko o swoich mieszkańcach

Miasto nie tylko będzie widzieć za pomocą kamer, ale również słyszeć, dzięki mikrofonom.


Czyli Big Brother ...

Cytat:
- Aplikacja rozpozna temat po wypowiedzianych słowach. A potem może pokazać np., gdzie w tym budynku albo w mieście szukać specjalistów od energetyki.
Według niego system będzie traktował ludzi jak dane, bez umiejętności rozpoznawania indywidualnych osób.


albo wlepić mandat za np używanie wulgaryzmów (jak w filmie "Człowiek demolka")

A teraz wyobraźcie sobie, że do systemu miejskiego włamuje się haker... Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Portugalia - stworzyli miasto sterowane komputerem
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile