Dołączył: 03 Mar 2009 Posty: 361
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 20:27, 19 Cze '12
Temat postu:
Te z pierwszego linka to mammatusy, typowe dla nadchodzącej burzy itp. Bardzo wyraźne były pare dni po wybuchu tego islandzkiego wulkanu w 2010, przyniosły obfite ulewy i wulkaniczny osad.
Dołączył: 04 Lip 2009 Posty: 8682
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 09:35, 27 Mar '17
Temat postu:
Cytat:
Światowa Organizacja Meteorologiczna oficjalnie uznała rzadki typ chmur i włączyła ich w nowe wydanie Międzynarodowego Atlasu Chmur.
The Verge zauważa, że szczególny rodzaj chmur, które przybierają straszne kształty (na przykład ludzkich twarzy), znane są już od dawna, jednak do tej pory nie były zbadane i opisane. Nieznających się na meteorologii ludzi to zjawisko często przerażało, ponieważ kojarzyło się z dniem Sądu Ostatecznego lub nadejściem Ocbych.
Ponad dziewięć lat temu „apokaliptycznymi obłokami” zainteresował się założyciel Towarzystwa Miłośników Chmur, angielski pisarz Gavin Pretor-Pinney. W 2009 roku zaproponował nadanie im nazwy Undulatus asperatus i włączenie ich do klasyfikacji chmur.
Udało mu się osiągnąć cel dopiero osiem lat później. W nowym wydaniu Atlasu ta chmura nazywa się asperitas, ponieważ zgodnie z regułami nazwa może być tylko rzeczownikowa. Ponadto, atlas uzupełniony został jeszcze o 11 typów chmur: volutus, flumen, fluctus i inne.
Międzynarodowy Atlas Chmur został po raz pierwszy opublikowany w 1896 roku. Ostatni raz nowy typ chmur został wniesiony do niego w 1951 roku.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz moderować swoich tematów