W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Podwyżka akcyzy = mniejsze wpływy do budżetu   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
12 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Odsłon: 2334
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcinm




Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 263
Post zebrał 0.400 mBTC

PostWysłany: 09:43, 15 Kwi '14   Temat postu: Podwyżka akcyzy = mniejsze wpływy do budżetu Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z przewidywaniami wysokość akcyzy na wyroby spirytusowe (i nie tylko) jest już po prawej stronie krzywej Laffera.
Mam coraz mocniejsze wrażenie, że te skurwysyny podnoszące podatki działają umyślnie, żeby upierdolić gospodarkę, bo nie chce mi się wierzyć że są aż tak głupi.

http://finanse.wp.pl/kat,1033759,title,A.....omosc.html

Cytat:
Akcja akcyza kończy się porażką

Widać już pierwsze efekty podwyżki akcyzy na wyroby spirytusowe o 15 proc. Branża wprost wiąże jedno z drugim i ostrzega, że będzie tylko jeszcze gorzej.
Styczeń był jeszcze miesiącem, w którym można mówić o sukcesie sprzedaży. Do budżetu państwa wpłynęło 1,148 mld zł, podczas gdy w tym samym okresie zeszłego roku zebrano 635 mln zł. Tak dużą różnicę można połączyć z faktem, że o podwyższeniu podatku akcyzowego mówiło się od dłuższego czasu i sklepy często wywieszały informacje, że mają jeszcze wódkę po starej cenie. Tymczasem w lutym wyniki nie były już tak przyjemne. Do państwowej kasy wpłynęło 191 mln zł. To o 45 proc. mniej niż przed rokiem, kiedy zebrano 364 mln zł - alarmuje "Puls Biznesu".

Przedstawiciele branży mówią jednym głosem - będzie jeszcze tylko gorzej.

- Scenariusz, który zapowiadaliśmy zaczął się realizować; marzec i kwiecień nie przyniosą ożywienia, dalszy dwucyfrowy spadek wpływów jest pewny - powiedział "PB" Leszek Wiwała, prezes związku Polski Przemysł Spirytusowy. W jego ocenie dodatkowe 700 mln zł, które budżet miał zarobić na zwiększeniu akcyzy, pozostanie na papierze. Jego obawy potwierdzają dane GUS. W styczniu produkcja wódki była o 47 proc. niższa niż przed rokiem i o 76 proc. niż miesiąc wcześniej.

Według budżetowych założeń podwyżka akcyzy ma przynieść w 2014 r. wpływy o 780 mln zł wyższe niż planowane na rok poprzedni, w którym budżet miał uzyskać 6,7 mld zł - przypomina "PB". Czy to się uda? W 2011 r. do kasy państwa wpłynęło łącznie 287,6 mld zł, w zeszłym roku już tylko 279,2 mld zł. Szacunki na ten rok mówią o jeszcze mniejszych przychodach (277,8 mld zł), a doświadczenie uczy, że na koniec roku pieniędzy jest zwykle mniej niż się spodziewano.

Tymczasem w zeszły piątek minister finansów Mateusz Szczurek. komentując kwestię wypełnienia przez Polskę zaleceń Brukseli, która chce byśmy obniżyli deficyt sektora finansów publicznych, powiedział, że nie będą potrzebne podwyżki podatków.

Minister zapowiedział, że w perspektywie 2014 r. i 2015 r. nie oczekuje większych zmian w stawkach obowiązujących dziś danin. - Spodziewałby się również mniejszych w skali - jeśli w ogóle - podwyżek stawek akcyzy w 2015 r. - dodał. Zaznaczył, że na razie jest za wcześnie, by mówić o tym w szczegółach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gambolo




Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 115
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:48, 15 Kwi '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

być może to efekt zapasów - kto mógł kupował kilka flaszek na zapas - tak jak ja

miarodajne efekty - oczywiście pogrążające podwyżkę Smile i spadek wpływów zobaczymy dopiero w drugiej połowie roku
_________________
BTC: 12TUcYoA2im8sgd4d2pKLZE3r9NFTRjG6b
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marcinm




Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 263
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:21, 16 Kwi '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gambolo napisał:
być może to efekt zapasów - kto mógł kupował kilka flaszek na zapas - tak jak ja


A ja zacząłem pierdolić do sklepowe gówno jakieś 2 lata temu. Mam pewnego człowieka, który pędzi profesjonalny spiryt, na którym robię nalewki i po wypiciu 0,5l wódy ze sklepu napierdala mnie łeb na drugi dzień, a po 0,5l rozrobionego spiryta do 40% czuje się dobrze.
Gość ma profesjonalną aparaturę do pomiaru tego co wychodzi i jestem pewny tego co piję, w przeciwieństwie do sklepowego syfu.

Już od 2-3 lat obserwuję stałe pogorszenie jakości wyrobów spirytusowych z tzw. akcyzą. Niestety, ale podniesienie podatków odbija się na cenach, przez co ludzie kupują mniej. Żeby ludzie kupowali więcej trzeba obniżyć cenę kosztem jakości.
A jako ciekawostkę dodam, że spiryt rekwirowany przez celników i "niewiadomego pochodzenia" dostaje piękną państwową banderolkę i idzie w rynek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
King Crimson




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 1992
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:41, 16 Kwi '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo bimber to jest bimber, wiesz kto co i z czego. Ja też naszą czyściochę odstawiłem w pizdu. Jak już mam sobie walnąć kielicha to raczej zagraniczne trunki niż nasze chemicznie czyszczone gorzały.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gambolo




Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 115
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:13, 16 Kwi '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sporo wódy w sklepach jest po prostu podrabiana - niektóre wódki to czuć rozpuszczalnikiem
w zeszłym roku miałem prosty test na dwóch weselach - te same wódki, inny region - jednej nie dało się wypić (po jednym kieliszku poszedłem w winko), druga - kapitalny smak i zero bólu baniaka

najbardziej łojone wódy są masowo podrabiane - wystarczy kupić 0.5l i np. 0.2l tej samej wódki w tym samym sklepie - to będą całkiem inne smaki
_________________
BTC: 12TUcYoA2im8sgd4d2pKLZE3r9NFTRjG6b
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jarondo




Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 1666
Post zebrał 0.400 mBTC

PostWysłany: 22:10, 11 Cze '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapaść na rynku wódki
http://niezalezna.pl/56265-zapasc-na-rynku-wodki
Cytat:

Ostatnie miesiące, to niezwykle trudny okres dla producentów wódki. Już teraz odnotowują oni spore spadki sprzedaży, a eksperci szacują, że prawdziwa zapaść na rynku potrwa przynajmniej do końca roku.

Kryzys na rynku wódki ma związek z wprowadzoną na początku roku przez rząd akcyzą. Jak wynika z informacji serwisu wmeritum.pl, podczas gdy producenci przedstawili nowe cenniki, sprzedawcy byli zmuszeni do podniesienia cen. Tylko część sklepów mogła sobie pozwolić na stopniowe podnoszenie cen i rozkładanie podwyżki w czasie.

Wzrost cen wódki miał spory wpływ na spadki sprzedaży. Obecnie stawka akcyzy jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. Okazuje się, że spore spadki odnotowały zarówno produkty z klasy ekonomicznej jak i te znacznie droższe – produkty premium.

Okazuje się zatem, że znów nie sprawdziły się szacunki resortu finansów, który zapowiadał spadek sprzedaży wódki o ok. 3 proc., tymczasem w porównaniu z I kwartałem sprzedaż wódki spadła już o 6 proc.

I znów płemiełowi nie wyszło...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
freshman




Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 279
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:37, 12 Cze '14   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie, Jaśnie Nam Panujący mandatami dla piratów drogowych nadrobi tą dziurę w budżecie Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Podwyżka akcyzy = mniejsze wpływy do budżetu
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile