W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Kto jest właścicielem NBP?   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
6 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Odsłon: 11976
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gerwazjana




Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 611
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:35, 02 Maj '12   Temat postu: Kto jest właścicielem NBP? Odpowiedz z cytatem

Cytat:
kto jest właścicielem NBP



Kolejną lekcja prostej ekonomi, choć dla wielu powinna być lekcją, od której powinni oni zacząć. Wierzę, że bez względu na już posiadaną wiedzę o ekonomii ta lekcja, którą właśnie czytasz może okazać się Twoją najważniejszą lekcją. Dla mnie osobiście ta lekcja jest ekonomią w jednej lekcji, która otwiera oczy na ekonomie, gospodarkę, politykę a także dzisiejsze społeczeństwo jako całość.

Zaczynamy…

Najważniejsze pytanie w Twoim życiu, na które musisz znać odpowiedź (nawet jeśli nazywasz się Wojtek Cejrowski i pół swojego życia spędziłeś w tropikalnej puszczy) brzmi następująco:

Kto jest właścicielem Narodowego Banku Polski?

Większość z Was odpowie, że właścicielem jest państwo. I większość z Was jest niestety w błędzie.

“Jeśli większość ludzi wierzy, iż coś jest prawdą, uciekaj od takiej prawdy jak najdalej.”
Mark Twain

A więc za radą Twaina uciekłem i ja od prawdy, iż właścicielem NBP jest państwo. Zapraszam do tej ucieczki także i Ciebie czytelniku. Wiem, że Twój umysł podpowiada Ci pytanie: Moment, chcesz mi powiedzieć, że właścicielem Narodowego Banku Polskiego nie jest państwo? To absurd! Też tak myślałem, tylko, że ja wtedy myślałem, że ja myślę…

“Ludzie w ogóle nie myślą. Oni tylko myślą, że myślą.”
Mark Twain

Od wielu lat jestem pasjonatem historii, m.in. tej części historii dotyczącej powstawania banków centralnych na świecie. Oszczędzę miejsca na blogu i ograniczę się jedynie do historii Polskiego banku centralnego i w dodatku tylko do wybranego fragmentu w historii jego powstania.O Władysławie Grabskim na Uniwersytetach Ekonomicznych usłyszycie niewiele. Generalnie Wikipedia dostarczy Wam obszerniejszej wiedzy niż zacna państwowa uczelnia. To na co należy zwrócić uwagę u tej osoby to jej plany dotyczące reformy monetarnej. Kwintesencją jego planów była kwestia planów dotyczących banku emisyjnego, jak dziś czytamy:“(…) na mocy specjalnego statutu jako banku akcyjnego z udziałem Państwa (…)”
Punkt 12 b ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z 11 stycznia 1924 r.; Dz.U. 1924, nr 4, poz. 28.

Moment. Chwileczkę. Udział to nie to samo co własność. Jestem udziałowcem w dwóch przedsiębiorstwach. W jednym mam 100% udziałów a w drugim ok. 32% udziałów. Różnica polega na procencie własności. W pierwszym przedsiębiorstwie mogę wszystko, w drugim jeżeli nie poprze mnie inny udziałowiec niewiele zrobię jeśli nie nic.Zapytasz: OK. I co z tego? Skarb Państwa prywatyzuje państwowe firmy i jeżeli mu zależy na jakiejś firmie pozostawia sobie pakiet kontrolny 50,01% i nie musi nikogo pytać o zdanie.Odpowiem… Mówimy tutaj o banku emitującym prawny środek płatniczy w Polsce! Co jako podatnika powinno mieć dla Ciebie znaczenie. Chyba, że lubisz płacić wysokie podatki i godzisz się, że cześć Twoich podatków nie trafia do państwa “dla dobra tego państwa” tylko do innego udziałowca.

Kim zatem byli inni udziałowcy i czy czasem nie mieli jakiejś szczątkowej części, bo wtedy traciłbym Twój cenny czas na czytanie tego. Śpieszę z odpowiedzią. Otóż drogi czytelniku, kapitał założycielski w kwocie 100 mln zł rozpisano na 1 mln akcji, które znalazły się w rękach osób prywatnych, przedsiębiorstw, różnych instytucji oraz banków.

Osób prywatnych? Których? Przedsiębiorstw? Jakich? Różnych instytucji? Jak różnych? Banków? Po co Bank jest właścicielem innego Banku? To interesujące. Zapytasz następnie: No dobra co z tą wielkością udziału?

Naprawdę chcesz to przeczytać? Nie po to poświęciłeś tyle czasu bym pozostawił Cię bez odpowiedzi, prawda?
A więc Skarb Państwa miał początkowo jedynie 1%

Tak, 1% Celowo zmniejszam czcionkę (oraz nie dodaję kropki) by dać wyraz tej astronomicznej, jakże samotnej cyfrze 1. Co to jest 1% to każda Polka i każdy Polak wie doskonale. Wystarczy by banki udzieliły kredytu na takim poziomie oprocentowania i mamy gospodarkę nr 1 na świecie (i to bez żadnej ustawy, jakichkolwiek podatków, nawet politycy byli by zbędni). Dlaczego tak nigdy nie będzie? Nie musisz być politykiem by zrozumieć, że nie podcina się gałęzi drzewa, na której się akurat siedzi.

Mówisz: Niemożliwe!
A jednak. Akcje banku były przedmiotem wolnego obrotu na giełdzie, dawały prawo podejmowania decyzji na walnych zebraniach akcjonariuszy, a także prawo do dywidendy (wypłacano ją regularnie na poziomie 9-12% wartości nominalnej). Bank Polski zawiązano jako spółkę 15 kwietnia 1924 r. W tym samym dniu ukazało się obwieszczenie ministra skarbu Władysława Grabskiego, ustalając datę rozpoczęcia działalności Banku na 28 kwietnia 1924 r. Nawet przygotowano na tę uroczystość odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej w głównej sali:
Tablica upamiętniająca powstanie Banku Polskiego w 1924 r.

Zaś pierwszy prezes Banku Stanisław Karpiński w swoim pierwszym przemówieniu powiedział: “Przez przodków naszych w roku 1828 stworzony Bank Polski był własnością i chlubą narodu, tworzony dzisiaj w szczęśliwszych warunkach Bank Polski, bez względu na inne formy prawne organizacji, należy również do narodu i jemu tylko służyć będzie“

Wszystko to prawda, dodałbym jedynie (…) jemu służyć będzie w jednym procencie.

Dlaczego na początku tej lekcji nazwałem tą lekcję ekonomią w jednej lekcji, która otwiera oczy na ekonomie, gospodarkę, politykę a także dzisiejsze społeczeństwo jako całość?

Ponieważ jeżeli będziesz świadomy tego, iż bank centralny tworzy, kreuje, drukuje (z powietrza, co ja nazywam magią) pieniądz i daje ten pieniądz rządowi by ten rozdysponował go następnie wśród obywateli. To po upływie czasu bank centralny chce z powrotem ten pieniądz (i tu uwaga kolejna magia) plus odsetki, a rząd ten jest w stanie ten pieniądz oddać jedynie jeżeli odbierze go społeczeństwu pod postacią podatku (który już rozumiesz, że nie byłby potrzebny gdyby nie istniał bank centralny). Twoja Świadomość Finansowa się zwiększa ponieważ już dostrzegasz, że rząd nawet jeśli ustanowi podatek w wysokości 100% Twoich dochodów i tak nie jest w stanie spłacić odsetek bankowi centralnemu. O TO CAŁA ZAGADKA DEFICYTU BUDŻETOWEGO. Dlatego stale nasz dług się powiększa i za lat dziesięć będzie jeszcze większy (czytaj większe podatki, mniejsze emerytury itd.)

Ostatecznym dowodem na to, iż nie jesteśmy jako państwo właścicielem NBP jest fakt, że mamy deficyt budżetowy. Odsetki (tzw. koszt obsługi długu), które zarabia NBP nie trafiają z powrotem do Skarbu Państwa. Przykro mi, ale taka jest prawda i najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie uczą o tym w szkołach. Bowiem gdyby tak było, jestem pewien, że jeszcze przed świtem mielibyśmy w Polsce rewolucję kończącą ten cały cyrk na ul. Wiejskiej w Warszawie. Gdybyśmy sami emitowali nasz dług, nie było by odsetek, nie byłoby inflacji, nie byłoby deficytu budżetowego.

Pieniądze, które trzymasz w portfelu nigdy nie miały, nie mają i nie będą mieć żadnej wartości. Ceny akcji, nieruchomości, surowców to jedynie kwestia ilości pieniądza (prawnego środka płatniczego) w obiegu. Jeżeli jutro Marek wstanie lewą nogą i obniży podaż pieniądza w Polsce o połowę, bezrobocie sięgnie zenitu, akcje firm zaczną lecieć na łeb na szyję, gospodarka się załamie. Jeżeli gdzieś na świecie jakiś kraj jest w kryzysie to tylko dlatego, że marionetka w banku centralnym otrzymała informację o wstrzymaniu wypłaty nowych kredytów. Cała filozofia ekonomii.

Bez znaczenia jest więc kto rządzi Polską Gierek, Buzek, Miller, Kaczyński, Tusk… Palikot, Rajwa. Dopóki bank centralny ma wyłączne prawo do emisji pieniądza narodu, pozostanie dług publiczny i zniewolenie na rzecz bankierów. Ale o to właśnie chodzi w NBP, w Banku Rezerw Federalnych Stanów Zjednoczonych, Europejskim Banku Centralnym, Międzynarodowym Funduszu Walutowym, Banku Światowym i tak dalej można by wymieniać na cztery strony A4, prawda Marek?



Naród może mieć ustrój jaki chce. Demokratyczny, republikański bez znaczenia. Jeżeli bankierzy są właścicielami banku centralnego i da się im możliwość tworzenia pieniędzy z powietrza mamy do czynienia z komunizmem, który zmierza nieuchronnie w stronę faszyzmu.

Dla szukających teorii spiskowej w moim wpisie odsyłam do oficjalnego dokumentu na stronach NBP – Zarys historii Polskiej bankowości centralnej http://www.nbp.pl/publikacje/historia/rzut.pdf (gdyby przypadkiem link przestał działać, mam swoją kopię u siebie)

Jest to dla mnie szczególna lekcja. Pozwolę sobie zamieścić podziękowania dla tylko niewielkiej części wspaniałych osób, których praca przyniosła wiele dobrego w kierunku prawdziwej wolności (czytaj: nie tej wolności sprzedawanej w mediach, na czele z demokracją w Iraku* – to nie wina dziennikarzy lecz właścicieli mediów):
Clifford Hugh Douglas – twórca reformy monetarnej opartej o ideę kredytu społecznego pozbawionego lichwy (odsetek)
Ludwig Heinrich Edler von Mises – przedstawiciel szkoły austriackiej w ekonomii, autor wspaniałych prac na temat ekonomii

John Fitzgerald Kennedy – 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, jak dotąd ostatni prezydent Stanów Zjednoczonych, który powiedział społeczeństwu prawdę o właścicielach banku centralnego
Alexander Emerick Jones (Alex Jones) – amerykański niezależny dziennikarz, który najbardziej sobie ceni to co ja, wolność jednostki

Ronald Ernest Paul (Ron Paul) – kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, może 2012 rok będzie wreszcie jego w starcie o fotel prezydencki a FED zostanie rozwiązany
Mike Maloney – ekspert od metali szlachetnych oraz historyk ekonomii, encyklopedia wiedzy o pieniądzu
i wiele innych wspaniałych osób. Dla Wszystkich Was cztery słowa: THANKS FOR THE TRUTH!
* polityka USA wobec Iraku to odrębna historia, której tutaj nie chcę rozpisywać. To co chciałbym podkreślić przy okazji tej lekcji to pewna ciekawostka, która dla znawców tematu ciekawostką już nie jest choć dla Was z pewnością nią teraz będzie.

W okresie od czerwca do października 2003 funkcję szefa koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku oraz w okresie od listopada 2003 do kwietnia 2004 funkcję dyrektora ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku, odpowiedzialny za reformę walutową, stworzenie nowego systemu bankowego i nadzór nad gospodarką był…


…sorry Marek.
Kryzys Zadłużenia Wystartował

15 września 2010 roku zapytałem na facebook.com/jarek.rajwa

“Czy ktoś z Was obserwuje co się dzieje na rynku złota? Przecież to fantastyczny okres Smile

Zobaczmy więc jak fantastyczny okres był to do tej pory.
Cena jednej uncji złota:

15 września 2010 1.269,46 USD
4 luty 2011 1.349,34 USD (wzrost o 16,1742% p.a.)

W podanym okresie cena uncji złota nigdy nie spadła poniżej poziomu z 15 września 2010 a najwyższe notowanie, które jednocześnie pokazuje nam potencjał jaki mamy na dzień dzisiejszy to 1.431.10 USD z 7 grudnia 2010 r. (wzrost o 32,7291% p.a.). Warto podkreślić, że mamy tutaj do czynienia z fizycznym złotem i nie jest doradcom finansowym znana bardziej bezpieczna lokata kapitału (oczywiście jest ona zdecydowanie bardziej bezpieczna od obligacji skarbowych jakiegokolwiek państwa czy lokat bankowych jakiegokolwiek banku*). Czeka nas więc korekta? Absolutnie daleki jestem od takiego stwierdzenia. Przynajmniej w perspektywie dwóch lat (dłuższe analizy to już wróżenie z kryształowej kuli**). Świat czeka na hiperinflację (która już jest, tylko skutecznie się ją ukrywa). W Stanach w ciągu ostatnich 3 lat średni koszyk artykułów spożywczych wzrósł o 65%. Analizy przewidują, że tylko w tym roku ceny skoczą o kolejne 20%. (przypomnij sobie teraz o regule procentu składanego i wiesz już w jakim tempie narastają ceny żywności).

Czy inwestuję w złoto i srebro? Oczywiście! Tylko ja kupowałem uncje po 1.000 USD we wrześniu 2009 r. a mądrzejszy ode mnie Warren Buffett w 2000 r. po ca. 250 USD. http://goldsilver.com/gold-charts/?id=month1&default=MAX

Ceny złota nadal będą rosły. Kryzys zadłużenia właśnie wystartował co widać na przykładzie obligacji komunalnych w Stanach Zjednoczonych. Czeka nas upadek dolara amerykańskiego i oczywiście nowa światowa waluta.

Bardzo dobry artykuł na temat zbliżającego się kryzysu, który chciałem tutaj opisać a co opisał przede mną bardzo dobrze Wojtek możecie znaleźć klikając tutaj http://www.wojciechcywinski.pl/art19.php

Artykuł Wojtka jest bardzo dobry. Ja jedynie dodam dwa słowa***

* świadomość wolnomularska każe mi jednak dopisać, że pieniądzem jest tylko to co jest uznawane jako powszechny środek płatniczy (na nic Ci złoto jeżeli nie będziesz mógł za nie kupić jedzenia);
** kryształowa kula, czyli możliwości drukarek i komputerów bankierów (czyli ile jesteśmy w stanie stworzyć pustego pieniądza);
*** na potrzeby artykułu Wojtka wolnomularskie wtajemniczenie dla wszystkich czytelników. Pamiętaj, że to nie złoto wzrasta na wartości a pieniądz fiducjarny traci na wartości względem wszystkiego.

Co więc robię ja?

Nie patrze na świat przez pryzmat inwestycji a przez pryzmat ochrony majątku. Wybieram takie rozwiązania, które zabezpieczają moją rodzinę. Choć dla osób z zewnątrz wygląda to na rentowne inwestycje Smile Tłumaczę to im w ten sposób. To tak samo jak z monetą. Nie możesz jednocześnie patrzeć na dwie jej strony, dopóki nie skorzystasz z lustra. Lustrem tym jest wiedza wolnych masonów. W epoce informacji dzięki Internetowi nie trzeba za tą wiedzę ślubować swojego życia. A, że do masonerii nie należę posiadając jednocześnie wiedzę wolnego masona, niniejszym dziele się nią z czytelnikami tego bloga, na złość oczywiście
establishmentu Smile

Co powinno być najważniejszą rzeczą dla mnie i dla Ciebie?
Wiem, że są ze złota, ale mam tutaj na myśli co innego.

Bardzo chciałbym aby zapamiętano z tego wpisu dwa ostatnie zdania:
Twoja Rodzina może Tobie zastąpić cały świat.
Cały świat nigdy nie zastąpi Tobie Twojej Rodziny.


http://alexirin.wordpress.com/2011/02/26/kto-jest-wlascicielem-nbp/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Patin




Dołączył: 28 Cze 2011
Posty: 466
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:29, 02 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak to kto?
Bimi i Ja tępi frajerzy Laughing
_________________
...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mamamia




Dołączył: 30 Sie 2010
Posty: 504
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:27, 04 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tekst tyczy się Banku Polskiego, który został zlikwidowany kilka lat po wojnie, a nie obecnego NBP, którego struktury własnościowej nie moge odnaleźć, moglby mnie ktoś oświecić w tym temacie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Choone




Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 527
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:08, 04 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NBP jest państwową osobą prawną (a co to jest to se wyguglajcie).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mamamia




Dołączył: 30 Sie 2010
Posty: 504
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:41, 05 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Choone, skoro się znasz to wyjaśnij mi proszę jak to dokladnie jest.

W ustawie o NBP mamy:

Cytat:
Art. 2. 1. NBP posiada osobowość prawną [...]


Aby mozna bylo powiedziec ze jest państwową osobą prawną musi być spełniony taki warunek:

Cytat:
Ilekroć w ustawie jest mowa o państwowej osobie prawnej - należy przez to rozumieć inną niż Skarb Państwa jednostkę organizacyjną, posiadającą osobowość prawną, której mienie jest w całości mieniem państwowym.
http://www.arslege.pl/pojecie-panstwowej-osoby-prawnej/k158/a29635/

Co prawda w ustawie nie jest mowa o państwowej osobie prawnej, ale jeśli juz mielibyśmy ten twór tak określić, to skąd wiadomo że mienie NBP "jest w całości mieniem państwowym" ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
The Mike




Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 2171
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:28, 05 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Noo, bo jeżeli NBP jest mieniem Państwowym o czym świadczy Art. 9. 1.
Cytat:
Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
, toi jego mienie jest jego własnością, czyli Państwową.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mamamia




Dołączył: 30 Sie 2010
Posty: 504
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:05, 05 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

The Mike napisał:
Noo, bo jeżeli NBP jest mieniem Państwowym o czym świadczy Art. 9. 1.
Cytat:
Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
, toi jego mienie jest jego własnością, czyli Państwową.


Chyba sobie żartujesz... To ze podmiot A powoluje/odwoluje zarządzającego podmiotem B, nie oznacza że A jest właścicielem B. Oznacza tylko tyle, że A powoluje/odwoluje zarządzającego B, nic więcej...

Czy ktoś z szanownych jest w stanie podać jasno i wyraźnie, kto jest właścicielem NBP, bo zawsze myslalem ze to jest jasno określone, a tu widać że jak przychodzi co do czego to nikt nic nie wie Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tomaszsz1313




Dołączył: 17 Cze 2011
Posty: 5
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:01, 06 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy właścicielem jest ten kto zgarnia zyski ? bo to w takim razie właścicielem jest nasze państwo ? skoro zyski idą do budżetu
http://forum.polmine.pl/index.php?topic=861.msg8212
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karkołomny




Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 386
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:08, 07 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rekordowe rezerwy NBP
PAP
2012-05-07 14:32
W końcu kwietnia 2012 r. rezerwy dewizowe Polski wyrażone w euro osiągnęły poziom najwyższy w historii i wyniosły ponad 77,6 mld euro, o blisko 3 mld euro więcej niż miesiąc wcześniej, podał w poniedziałek w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Bank centralny podał, że w przeliczeniu na dolary amerykańskie stan oficjalnych aktywów rezerwowych Polski powiększył się z 99,7 mld dol. w końcu marca do 102,8 mld dol. w końcu kwietnia.

"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest bezpieczne ich lokowanie i zachowanie niezbędnego poziomu ich płynności" - napisano w komunikacie NBP.

Bank poinformował, że NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. "Dominującą część w rządowe papiery wartościowe, pewne kwoty w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka część rezerw jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - wskazano.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pyton357




Dołączył: 11 Kwi 2012
Posty: 49
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:32, 08 Maj '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Karkołomny"]
Cytat:


"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest bezpieczne ich lokowanie i zachowanie niezbędnego poziomu ich płynności" - napisano w komunikacie NBP.

Bank poinformował, że NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. "Dominującą część w rządowe papiery wartościowe, pewne kwoty w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka część rezerw jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - wskazano.


To brzmi jak preludium, upadłości Grecji, NBP sprzedał wyemitowane udziały, w instytucjach rządowych za 3 mld euro, a potem będziemy musieli je odkupić za 3 mld euro + Question %.
_________________
carpe diem
http://douglassocialcredit.com/
http://tzmpolska.org/index.php
http://www.demokracjabezposrednia.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
owlik




Dołączył: 21 Cze 2012
Posty: 174
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:40, 17 Mar '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Choone napisał:
NBP jest państwową osobą prawną (a co to jest to se wyguglajcie).

czyli w całości należy do Skarbu Państwa


nie czytałem tego historycznego rzutu ze strony nbp ale nie może z niego wynikać nic innego, i pomyśleć, że ktoś teraz sieje takie lekcje ekonomii i powołuje się na tekst ze źródła, tekst jest trochę przydługi więc nikt nie może łatwo zweryfikować, a to co na początku jest nie będzie nas interesowało, że kiedyś polski bank centralny nie był w całości własnością skarbu państwa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
owlik




Dołączył: 21 Cze 2012
Posty: 174
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:41, 17 Mar '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może z tą własnością nie do końca tak jest, w sensie że osoby prawnej nikt nie posiada, a jedynie jej mienie, co nie jest w cale ważne.


jednak nie daje mi to spokoju, że wszędzie jest jest nbp określany jako państwowa osoba prawna, a w ustawie mamy tylko osoba prawna ,
to że jest określona przez ustawę nie znaczy przecież że jest państwowa , tak samo to że jest bankiem centralnym państwa polskiego, komu szkodziło gdzieś o tym napisać że jest państwową osobą prawną,

z resztą chodzi mi o to samo co pisze mamamia a także inni w Internecie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Goniec Króla




Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 1301
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:14, 18 Mar '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, skarb Państwa jest właścicielem NBP. Ale co z tego skoro żydowskiemu rządowi, który okupuje obecnie ten nieszczęsny kraj, wcale nie po drodze do NBP'u. I tak pożycza od zachodnich banksterów.

Trochę wyjaśnień odnośnie NBP:


A tu o Lincolnie:



Na marginesie:
Ostatnio słyszałem że banda frajerów spuszcza się nad nwo-news-ściemą jak to na cyprze kradną. Naprawdę nikt nie kuma o co chodzi?

Cytat za Forsalem:
Cytat:
Banki uspokajają obywateli, że wybieranie pieniędzy z kont nie ma sensu, bo kwoty na rzecz podatku zostały już zabezpieczone."


Aha - czyli obywatele mogą być już SPOKOJNI, kasę potrzebną do zaj...bania już ZABEZPIECZONO. To się nazywa szczyt - ŻYDOMOWY i ŻYDOMYŚLENIA

A tak w ogóle - czy ktoś przytomny daje wiarę w koncepcję "niezbędnego podatku"? Przecież oni mają drukarki i - jak to się ślicznie określa - KREUJĄ pieniądz. Co im zależy na jakimś podatku? Co to ma niby być - śmieszne zabezpieczenie? Na wypadek czego? Przecież tu od początku chodzi właśnie o to żeby wywołać run na banki. Taki jest cel i zamierzenie elyty.
_________________
w_Królestwie_TV
http://www.metrykakoronna.org.pl/
#zdejmijMaske i #wyjdźZchaty
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
owlik




Dołączył: 21 Cze 2012
Posty: 174
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:53, 18 Mar '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem jaki jest cel ale przy okazji jeszcze dodam odnoście nbp i innych banków centralnych, że nie drukują na własne potrzeby, żeby mieć jakieś fundusze, tzn z reguły pieniądze nie są kreowane przez banki centralne a tylko przez nie emitowane, kreowane są w bankach komercyjnych poprzez kredyty, bank centralny tylko wymienia bankom udzielającym pożyczki część wytworzonych przez nie pieniędzy na monety i banknoty, więc ewentualne zyski z nbp są stosunkowo niewielkie i pochodzą z oprocentowania rezerw, które banki komercyjne muszą im składać.
dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że rządy raczej zadłużają się właśnie w bankach komercyjnych i przez to wyczerpują możliwości brania kredytów przez osoby prywatne

ciekawe materiały na ten temat (łatwo zrozumieć system bankowy, przynajmniej na tym podstawowym poziomie)
http://www.nbportal.pl/pl/np/animacje/prezentacje
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pyton357




Dołączył: 11 Kwi 2012
Posty: 49
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:47, 19 Mar '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chemicloo napisał:


Cytat za Forsalem:
Banki uspokajają obywateli, że wybieranie pieniędzy z kont nie ma sensu, bo kwoty na rzecz podatku zostały już zabezpieczone."

Aha - czyli obywatele mogą być już SPOKOJNI, kasę potrzebną do zaj...bania już ZABEZPIECZONO. To się nazywa szczyt - ŻYDOMOWY i ŻYDOMYŚLENIA

A tak w ogóle - czy ktoś przytomny daje wiarę w koncepcję "niezbędnego podatku"? Przecież oni mają drukarki i - jak to się ślicznie określa - KREUJĄ pieniądz. Co im zależy na jakimś podatku? Co to ma niby być - śmieszne zabezpieczenie? Na wypadek czego? Przecież tu od początku chodzi właśnie o to żeby wywołać run na banki. Taki jest cel i zamierzenie elyty.

Sęk w tym że podatek jest zabierany nie bankom tylko klientom banków, a ci nie dodrukują sobie pieniędzy, po prostu rząd już zajął część lokat, a sumy pożyczek pewnie obciążył podatkiem tak że banki doliczą je do kredytów i klienci zostaną wydymani. Wycofywanie pieniędzy może jedynie doprowadzić do żądań banków do natychmiastowej spłaty wszystkich kredytów aby zaspokoić depozytariuszy wypłacających swoje pieniądze. To właśnie może spowodować upadek banku, bo jak ktoś pożyczył może nie spłacić tym samym bank nie wypłaci wszystkich depozytów, nawet zatrzymując część opodatkowaną.
_________________
carpe diem
http://douglassocialcredit.com/
http://tzmpolska.org/index.php
http://www.demokracjabezposrednia.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szczypior




Dołączył: 06 Mar 2013
Posty: 241
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:29, 19 Mar '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ owlik

Jeśli interesujesz się tym poważnie to uprzejmie informuję że “własność” banku centralnego to absolutnie fałszywy trop. Dla mnie to jak amerykańskie filmy o teoriach spiskowych, o “Illuminati” itp. Mam przeczucie że to jest narracja B'nai B'rith.

Bank of England – brytyjski bank centralny, był prywatny od 1694 do 1947 roku. Od 1947 roku jest bankiem państwowym. Czy coś się zmieniło?

Banki komercyjne funkcjonują w sieci normatywnej. Krajowy bank centralny, np. NBP, nie jest jedynym którego muszą się słuchać. Nawet nie jest najważniejszym.

Ważniejszym od NBP jest Bank Rozliczeń Międzynarodowych w Bazylei. To bardzo ciekawa instytucja, ma w zasadzie chyba status podobny do niezależnego państwa. Polityka polskich banków komercyjnych jest w dużym stopniu determinowana decyzjami z Bazylei. NBP jest często tylko lokalnym nadzorcą szwajcarskich kacyków.

“Państwowość” NBP nie ma znaczenia. Liczą się ludzie. Widziałem kiedyś jeden z niezliczonych głupich filmików br. Nataniela Kapnera gdzie on wyliczał aktualnych europejskich “mężów stanu” zatrudnianych przez Goldman Sachs. Aktualny prezes NBP Belka jest z J.P. Morgan. To jest podobny biznes. Ci ludzie są członkami lichwiarskiej międzynarodówki, innych ludzi tam nie ma.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Goniec Króla




Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 1301
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:54, 10 Gru '13   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciekawa audycja z Dariuszem Brzozowcem nt. NBP (i w ogóle współczesnego systemu finansowego). Ogólnie to Ameryki nie odkrywa, powtórzone zostało to co już właściwie wiemy - aczkolwiek w ramach przypomnienia i dla tych co jeszcze nie kumają czaczy rzecz warta odnotowania:
http://www.radionafali.com/2013/12/teori.....ec-291113/

prowadzący to gatunek małego trola - nie wiem tylko czy był ewoluował za krótko, czy wzięli go z GMO...? Ale już to co mówi p. Dariusz jest naprawdę warte uwagi. Konkretnie i na temat. POLECAM.

---------------------------------
mały OFF-TOP

kemin napisał [w jakimś innym wątku]:

Cytat:
Szwajcaria rozważa uznanie Bitcoina za walutę zagraniczną


No, TO jak banksterzy z karaju mlekiem i miodem słynącego zabierają się za oficjalne uznanie tej ...hmmm? - gry komputerowej? (bo tym chyba jest bitcoin? - tak, chyba tak - najbliżej mu będzie do sieciowej gry komputerowej typu monopol: tanio kup - drogo sprzedaj) to czapki z głów! Nieee! - no jak sama potężna szwajcaria legimityzuje tę wspaniałą online mega-wypas-gierę to pełen szacun. To naprawdę Pieniądze Wolnych Ludzi! To naprawdę giga-alternatywa dla wyposażonych w drukarki oszustów z MFW, która rozdupcy ten system nowoczesnego niewolnictwa; skoro NIEZAWISŁA SZWAJCARIA, Mekka Obiecana, ostoja Demo-Rządów, Bezpośrednia Dziedziczka Fortun - w to wchodzi - to musi być w 100% pewne, czyste i bezpieczne. niematotamto.

_________________
w_Królestwie_TV
http://www.metrykakoronna.org.pl/
#zdejmijMaske i #wyjdźZchaty
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Kto jest właścicielem NBP?
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile