W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Blonem w Kosmos  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
5 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 3067
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
The Mike




Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 2171
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:08, 22 Kwi '12   Temat postu: Blonem w Kosmos Odpowiedz z cytatem

Hiszpanska firma zero2infinity zamierza zorganizować załogowe loty blonem (nie balonem) w górne warstwy atmosfery. Lot ma się odbyć na wysokość 36000 metrów, w blonie z podwieszoną czteroosobową kabiną.

http://www.inbloon.com/

Przeprowadzili już testy ( http://www.huffingtonpost.com/2011/08/24.....35415.html ), bloon poleciał na 33 kilometry i co ważniejsze, wrócił. Miejsce na pokładzie kosztuje 110 000 Euro, więc prawdziwa okazja, ale mi chodzi co innego po głowie. Dalczego, skoro balon to w gruncie rzeczy niedroga w porównaniu z rakietami technologia, tak mało wykorzystuje się go w eksploracji kosmosu. Samo nasuwa się by stworzyć na podstawie balonów platformy startowe, jak sądzę z wyższych partii atmosfery łatwiej i taniej można latać w prawdziwy kosmos.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:13, 22 Kwi '12   Temat postu: Re: Blonem w Kosmos Odpowiedz z cytatem

The Mike napisał:
Miejsce na pokładzie kosztuje 110 000 Euro, więc prawdziwa okazja,


Laughing Nie no nie przesadzaj. Laughing Okazja? Laughing

Swoją drogą już wolałbym po sąsiedzku u ruskich MIG25 - firma Space Adventures organizuje loty na 25 km za jakieś 10k $
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
The Mike




Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 2171
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:59, 22 Kwi '12   Temat postu: Re: Blonem w Kosmos Odpowiedz z cytatem

Sikorski napisał:
The Mike napisał:
Miejsce na pokładzie kosztuje 110 000 Euro, więc prawdziwa okazja,


Laughing Nie no nie przesadzaj. Laughing Okazja? Laughing



No, okazja! Być pionierem, zaspokoić swoje ego to dla wielu ludzi z kasą może być powód, że 110 000E to betka. Wink
Sikorski napisał:
[
Swoją drogą już wolałbym po sąsiedzku u ruskich MIG25 - firma Space Adventures organizuje loty na 25 km za jakieś 10k $


Kwestia gustu, ja bym tam wolał i tu bym też wolał, ale pewne kwestie mnie ograniczają, zgadnij jakie Wink Jednak wciąż ciekawi mnie kwestia balonowego podboju kosmosu. Ze stratosfery może już być łatwo, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:11, 22 Kwi '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

33km to żaden kosmos.
Kosmos to co najmniej 100 km, a ponadto by go naprawdę zasmakować dobrze by było się przelecieć po obicie i nacieszyć nieważkością - a taki balon tego nie potrafi.

Tak że 110k euro za wycieczkę na 33km i z powrotem, to moim zdaniem niezłe ździerstwo.
Zresztą nie wiem jakbym się miał zmieścić do tego pudełka na filmie Razz

W sumie niewiele się ten "test" różnił od tego eksperymentu:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
The Mike




Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 2171
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:58, 22 Kwi '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi napisał:
33km to żaden kosmos.
Kosmos to co najmniej 100 km, a ponadto by go naprawdę zasmakować dobrze by było się przelecieć po obicie i nacieszyć nieważkością - a taki balon tego nie potrafi.

Tak że 110k euro za wycieczkę na 33km i z powrotem, to moim zdaniem niezłe ździerstwo.
Zresztą nie wiem jakbym się miał zmieścić do tego pudełka na filmie Razz

W sumie niewiele się ten "test" różnił od tego eksperymentu:



Nieważkość to se możesz uzyskać domowymi sposobami, Wink Dobry buzz, zepsuta winda etc.
Mnie chodzi o to, że jeżelie wyniesienie stosunkowo cięzkiej kapsuły na wysokość 36 km jest raczej łatwe,
to dużo łatwiej będize tam uzyskać pierwszą prędkość kosmiczną. Wystrzelenie z takiego baloona rakiety z lekkimi satelitami, ale cześciej, to chyba tańsze i łatwiejsze rozwiązanie.

J
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:05, 22 Kwi '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

The Mike napisał:
Mnie chodzi o to, że jeżelie wyniesienie stosunkowo cięzkiej kapsuły na wysokość 36 km jest raczej łatwe,
to dużo łatwiej będize tam uzyskać pierwszą prędkość kosmiczną. Wystrzelenie z takiego baloona rakiety z lekkimi satelitami, ale cześciej, to chyba tańsze i łatwiejsze rozwiązanie.
J

Trochę byś pewnie zaoszczędziwszy na oporze powietrza, ale i tak musisz rozpędzić rakietę do co najmniej I-szej prędkości kosmicznej.

Zresztą to wcale nie jest nowy pomysł. Już od paru lat co najmniej prywatna firma (należąca bodajże do jednego z założycieli Microsoftu), pracuje nad statkiem który miałby wynosić m.in. turystów na orbitę, z tym, ze odpalany były nie z ziemi, a z samolotu, na wysokości 20km, czy coś koło tego.
I nawet widziałem raz film z jakąś ich udaną próbą - z tym, ze wydaje mi się, że w ich statku siedział akurat człowiek... I co ważniejsze, przeżył Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:10, 22 Kwi '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze parę filmów na ten temat:





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
The Mike




Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 2171
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:36, 22 Kwi '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Noo, na oporze powietrza, ale też i na innych uwarunkowaniach, bo z ziemi cięzko nadać pęd ciału horyzontalnie, że się tak wyrażę, trzeba dziłać wertykalnie, co zajmuje w chuj energii. Z samolotami to się zgadza, ale kosztuje i jest średnio dostępne, a mi po zobaczeniu filmików, gdzie każdy mooże wysłać balon z kamerą na paredziesiąt km zaświatała idea: "Kosmos dla kazdego" Very Happy . To chyba byłoby sensowne dla małych ładunków, balon plus rakieta z maksymalnej wysokości. Ale, pożyjemy zobaczymy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:42, 22 Kwi '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no nie wiem. teoretycznie ma to sens, ekonomicznie jest uzasadnione, ale w praktyce... jakby balony były takie zajebiste to dziś używano by sterowców zamiast helikopterów.

problemem statku powietrznego lżejszego od powietrza jest to... że jest lżejszy od powietrza Smile
bo przez to bardzo trudno tym sterować - strasznie podatny na wiatr.
a żeby wydźwignąć prawdziwą, załadowaną paliwem i ładunkiem rakietę na 30km, balon musiał by być naprawdę jebitny - i najlepiej wypełniony próżnią Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
The Mike




Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 2171
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:02, 23 Kwi '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi napisał:
no nie wiem. teoretycznie ma to sens, ekonomicznie jest uzasadnione, ale w praktyce... jakby balony były takie zajebiste to dziś używano by sterowców zamiast helikopterów.

problemem statku powietrznego lżejszego od powietrza jest to... że jest lżejszy od powietrza Smile
bo przez to bardzo trudno tym sterować - strasznie podatny na wiatr.
a żeby wydźwignąć prawdziwą, załadowaną paliwem i ładunkiem rakietę na 30km, balon musiał by być naprawdę jebitny - i najlepiej wypełniony próżnią Smile


W sumie karierę sterowcom złamało pare katastrof związanych z wybuchami wodoru i wysokie ceny helu. jednak pomysł sterowca miał sens, szczególnie do przenoszenia bardzo ciężkich przedmiotów, ale tutaj bardziej chodzi o sterowane platformy startowe, unoszone balonami.

Jezeli chodzi o sterowanie, to obserwując siły jakie wystepują w latającym helikopterze sądzę, ze rozwiązanie stabilnego sterowania wyjebistymi balonami byłoby chyba łatwiejsze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Blonem w Kosmos
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile