W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Dlaczego żywność ekologiczna?  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Ignoruj (1)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Odsłon: 3889
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piioottrr




Dołączył: 29 Mar 2011
Posty: 990

PostWysłany: 22:25, 20 Mar '12   Temat postu: Dlaczego żywność ekologiczna? Odpowiedz z cytatem

Dlaczego żywność BIO? Część 1 i 2
autor: jk


Informacje typu „pestycydy w truskawkach“, czy „antybiotyki w mięsie“ nie raz wywoływały niepewność wśród konsumentów. Dlatego też wiele osób rezygnuje z konwencjonalnych produktów i wybiera żywność ekologiczną. Oto 15 powodów, dla których warto sięgać po produkty BIO:



1. Więcej witamin i minerałów
W ekologicznych warzywach i owocach jest więcej witamin i minerałów, niż w tych pochodzących z konwencjonalnych upraw. Do takich wniosków doszła doktor Alberta Velimirov z Wiedeńskiego Instytutu im Ludwig-Boltzmanna oraz ekspert do spraw genetyki Werner Müller. Ocenili oni 175 międzynarodowych badań nad żywnością ekologiczną. Wyniki? W ekologicznej białej kapuście, pomidorach oraz jabłkach było znacznie więcej witaminy C, a w ziemniakach więcej magnezu.

2. Więcej smaku
Poprzez mniejszą zawartość wody w owocach i warzywach ekologicznych, posiadają one bardziej skoncentrowany smak oraz aromat. Badania smaku potwierdziły, iż marchewki i ziemniaki nawożone organicznymi nawozami lepiej smakują. Jabłka oceniono jako świeższe w smaku, oraz bardziej „jabłkowe”, a ich miąższ był bardziej zwarty.

3. Prawie zero dodatków do żywności
W produktach BIO dopuszcza się używanie jednej dziesiątej wszelkich dodatków, które są powszechnie obecne w żywności konwencjonalnej. Nie ma tu środków konserwujących ani barwników. Stąd ryzyko wystąpienia lub nasilenia się alergii jest znacznie mniejsze.

4. Niska zawartość azotanów
Warzywa hodowane w sposób organiczny wiążą zdecydowanie mniej azotanów niż warzywa uprawiane konwencjonalnie. Powodem jest zakaz używania chemiczno – syntetycznych nawozów azotowych i łatwo rozpuszczalnych fosforanów. Rolnicy ekologiczni pracują w zamian za to na zasadach płodozmianu na polach uprawnych. Sadzą naprzemiennie warzywa strączkowe lub koniczynę, które z pomocą bakterii gruntowych wiążą azot z powietrza, by w ten sposób wzbogacić nim grunty rolne. W przypadku warzyw ekologicznych praktycznie nie ma zagrożenia spożycia azotanów, które są zamieniane w organizmie człowieka w niebezpieczną rakotwórczą nitrozaminę.

5. Całkowity brak GMO
W uprawach ekologicznych obowiązuje całkowity surowy zakaz stosowania roślin zmodyfikowanych genetycznie, co uregulowane jest rozporządzeniem unijnym z roku 1999. Modyfikacje genetyczne nie wpisują się w naturalne mechanizmy natury i nie wspierają obiegu naturalnych procesów przyrodniczych. Rolnictwo ekologiczne jest przeciwne uprawom GMO, stosowanym w rolnictwie konwencjonalnym. Wiatr i pyłki mogą przenosić nowe struktury genetyczne na naturalne uprawy, jednak nie można przewidzieć, jakie skutki będzie miało to w przyszłości.

6. Naturalne zboża
Zboża ekologiczne oraz pieczywo z nich wypiekane są z natury bardzo zdrowe. Zboża BIO nie są bejcowane ani pryskane, czy gazowane chemicznymi środkami ochrony roślin. Pestycydy oraz fungicydy z upraw konwencjonalnych mogą kumulować się podczas magazynowania pod łupinkami, gdzie znajduje się najwięcej witamin i składników mineralnych. Dlatego zwłaszcza te osoby, które jedzą pełnoziarniste produkty, powinny wybierać takie, które wypiekane są ze zbóż ekologicznych.

7. Brak pestycydów
W uprawach ekologicznych z zasady rezygnuje się z użycia pestycydów. Zakazane jest także opryskiwanie już zebranych warzyw i owoców środkami chemicznymi. Inaczej jest z owocami i warzywami z upraw konwencjonalnych: jak w przypadku truskawek z Europy Południowej. Co roku organizacje ochrony konsumentów ostrzegają przed wysokim stężeniem pestycydów w tych owocach. Często jest to nawet trująca mieszanka różnych substancji! Produkty ekologiczne są wolne od takich chemicznych zanieczyszczeń!

8. Wolne od napromieniowania
Z reguły zakazane jest używanie w przypadku roślin BIO tak zwanych środków hamujących kiełkowanie czy promieniowania radioaktywnego. Testy laboratoryjne, podczas których karmiono zwierzęta napromieniowaną żywnością, wykazały negatywne skutki takich procesów: tworzenie się guzów, uszkodzenia systemu immunologicznego, zaburzenia wzrostu. Kto kupuje produkty ekologiczne, wyklucza powstawanie takiego ryzyka.

9. Dużo produktów roślinnych
BIO warzywa i owoce zawierają więcej fitochemikaliów, niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Wyniki badań dwóch naukowców: Velimirova i Muellera pokazały, że ekologiczne winogrona zawierają w skórce o 26% więcej rezweratrolu chroniącego przed rakiem. Zawartość działającej prozdrowotnie lykopiny w pomidorach była znacznie wyższa. Powodem jest tu sposób uprawy, w której poprzez rezygnację z użycia pestycydów stwarza się środowisko do lepszego rozwoju tych substancji roślinnych.

10. Zakaz masowych hodowli
Najwyższym prawem produkcji mięsa jest należyty sposób hodowli zwierząt. Czy to kury, krowy, czy świnie – przebywają odpowiednio długo na świeżym powietrzu. Mogą swobodnie poruszać się i leżeć na pastwiskach, w oborach i kurnikach. Karmione są naturalną karmą, najczęściej pochodzącą z upraw ekologicznych. Zapobiegawcze kuracje antybiotykowe są zakazane. Choroby leczy się często z pomocą środków homeopatycznych.

11. Surowe kontrole
Ekologiczne zakłady produkcyjne, hodowcy i zakłady obróbki produktów spożywczych są kontrolowane na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów dotyczących ekologicznych produktów spożywczych. Dodatkowo muszą poddawać się systematycznym kontrolom niezależnych jednostek certyfikujących, z państwowymi uprawnieniami, które sprawują nadzór zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi żywności ekologicznej. Każdy proces produkcyjny musi być potwierdzany odpowiednimi protokołami. Wiele ze związków producentów żywności ekologicznej – jak Demeter, Naturland czy Bioland – wymagają od swoich członków spełniania kryteriów nierzadko jeszcze wyższych, niż te regulowane ordynacjami unijnymi.

12. Ochrona środowiska
Kto kupuje produkty ekologiczne, wnosi swój własny wkład w ochronę naszego środowiska naturalnego. Dlaczego? Ponieważ rolnicy ekologiczni pracują w zgodzie z rytmami natury. Są świadomi tego, że natura to delikatne dobro i tylko właściwa uprawa roślin, chroniąca przyrodę, może zapewnić jej właściwy puls życia. Stąd rezygnują oni z użycia chemicznych środków ochrony roślin i syntetycznych nawozów. Dzięki temu wody gruntowe nie są zanieczyszczane pestycydami, azotanami czy fosforanami.

13. Długi okres przydatności
Żywność czysta biologicznie dłużej zachowuje świeżość. Wiedeńscy badacze: Velimirov i Mueller udowodnili, że ziemniaki nawożone nawozem organicznym posiadały nawet o 50% mniejsze straty podczas magazynowania, niż kartofle uprawiane w sposób konwencjonalny. Powodem jest ich wyższa zawartość suchej masy i bardziej zwarty miąższ. Dlatego też ekologiczne ziemniaki są bardziej odporne na zagrożenia mikrobiologiczne i nie gniją tak szybko.

14. Prosto z pola
Kupujemy u sąsiadów! Rolnictwo ekologiczne stawia na zakupy u lokalnych hodowców, zgodnie z panującą porą roku. Wielu rolników sprzedaje swoje plony bezpośrednio z pola – to daje klientom poczucie bliskości z naturą i samym produktem, dając im jednocześnie możliwość osobistej kontroli warunków uprawy. Kupowanie u lokalnych przedsiębiorców zapobiega także długim, nieekologicznym transportom żywności do sklepów. A i same produkty trafiają na nasze stoły o wiele świeższe!

15. Doskonałe dla dzieci
Ekologiczne produkty sprawiają, ze mleko matek karmiących jest zdrowsze. Podczas testów udowodniono, że mleko kobiet spożywających produkty BIO miało wyższą zawartość tak ważnego dla rozwoju dziecka kwasu tłuszczowego Omega-3, jak i wielu innych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Substancje te są szczególnie ważne podczas kształtowania się mózgu u niemowlaków. Nie bez znaczenia jest także niższe stężenie pestycydów w mleku matek karmiących.


Zrodlo: http://ecowawa.pl/index.php/artykuly/id/1/2103
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rusty




Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 269
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 22:34, 20 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasami kupuję produkty BIO, ale generalnie kogo na to stać... Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piioottrr




Dołączył: 29 Mar 2011
Posty: 990

PostWysłany: 23:51, 20 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rusty napisał:
Czasami kupuję produkty BIO, ale generalnie kogo na to stać... Cool



Ciekawe. Moglo by sie wydawac, ze na taka zywnosc stac kazdego kto tylko ma chec do pracy... Przynajmniej kiedys tak bylo.
Teraz 28,5% respondentow odpowiedzialo by tak samo jak Ty, ze EKO jest za drogie. Zdrowie nie ma ceny. Bezcenne jest tez poczucie bezpieczenstwa jedzacego zywnosc ekologiczna.



"Czynniki warunkujace popyt na zywnosc ekologiczna w kontekscie przeobrazen rynku zywnosci ekologicznej w Polsce i innych krajach Europy"
14 listopada 2011
Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Zaklad Badan Konsumpcji
Katedra Organizacji i Ekonomiki Konsumpcji
Wydzial Nauk o Zywieniu Czlowieka i Konsumpcji


Cytat:
Pomimo istnienia barier po stronie podazy zywnosci ekologicznej obserwuje sie wzrost zainteresowania rolnictwem ekologicznym i zywnoscia ekologiczna wsrod coraz liczniejszych i roznorodnych grup konsumentow. Wzrost zainteresowania zywnoscia wyprodukowana ekologicznie jest w duzym stopniu efektem zmian w systemach wartosci uznawanych przez konsumentow zarowno w kategorii tzw. wartosci globalnych, instrumentalnych, jak i zwiazanych z produktem.
[...]
Stad tez, dalszy rozwoj krajowego rynku zywnosci wymaga rozpoznania czynnikow warunkujacych popyt na zywnosc ekologiczna, z uwzglednieniem zmian jakie nastapily w stylach zycia polskich konsumentow, ich wartosciach i oczekiwaniach w odniesieniu do produkcji, dystrybucji i konsumpcji zywnosci.

Konieczne jest opracowanie wzorem innych krajow Europy kompleksowej charakterystyki konsumentow zywnosci ekologicznej tak, aby wyposazyc polskich przedsiebiorcow w wiedze, ktora pozwoli im w wiekszym stopniu dostosowac podaz do oczekiwan nabywcow. [...]

koek.sggw.pl/Rraport_MINROL.pdf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rusty




Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 269
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 07:29, 21 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, stać- jeśli nie musisz wykarmić BIO całej rodziny nie mając pensji dyrektorskiej, jak 99,9 Polaków.
Albo jeśli nie masz innych wydatków zdrowotnych, np. rehabilitacja- wybacz, ale wolę normalnie chodzić, niż zjeść codziennie BIO jogurcik.

Może mieszkasz na wsi i masz taniej?
Może jakieś przykładowe, miejskie ceny:

150g sera- 15,5zł
300g jogurtu- 12zł
500g ryżu- 11zł
400g makaronu- 8zł
8 jajek "0" rozmiaru S- 12zł

itp, itd.

Dodam, że wszystkiego próbowałem, i zauważalnie lepiej smakuje - zwłaszcza ser i jogurt.
A na zdrowie nie narzekam (poza kolanem), więc dzięki za troskę.
Od kilku lat całkowicie unikam gówna typu fast-food, słodycze, alkohol, wysoko przetworzona żywność, żarcie z "lidla" i "biedronki". I to mi wystarczy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Amarantus




Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 186
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 10:00, 21 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem ludzi w wielkich miastach bez dostępu do choćby działki jest taki, że muszą kupować BIO. A bio jest drogie to prawda.
Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy, że takie BIO to rośnie np. w starych sadach, wystarczy poszukać u mnie w okolicy to jest tyle zapuszczonych starych sadów z nieładnymi jabłkami, czereśniami, śliwkami i gruchami itd.
Warzywa bio hodują działkowcy, ludzie po wsiach, co dorabiają do renty, trzeba poszukać popytać. I można kupić czasami za psie pieniądze. Ja dużo hoduję sam, ale zagadałem z kilkoma chłopami i działkowcami i są to bardzo mądrzy ludzie (prawie każdy wie, że chemia szkodzi), stosują komposty i naturalne środki ochrony, jak np. kiszonkę z pokrzywy plus denaturat na mszyce. Trzeba chodzić, pytać, rozmawiać, szukać.
Poza tym pozostają lasy i łąki, pełne ziół, drzew. Krwawnik, młoda lebioda, pokrzywa, skrzyp, młode liście brzozy, miłorzębu, można za fere nasuszyć na cały rok herbatki oczyszczającej. Z bzu czarnego nasuczyć owoców, albo zrobic soki. Z brzozy utoczyć wody itd.
_________________
Prędzej dogadasz się z gościem na kacu, niż bluzgającym flustratem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janiekowalsk




Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 1466
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 13:58, 21 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Amarantus napisał:
Problem ludzi w wielkich miastach bez dostępu do choćby działki jest taki, że muszą kupować BIO. A bio jest drogie to prawda.
Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy, że takie BIO to rośnie np. w starych sadach, wystarczy poszukać u mnie w okolicy to jest tyle zapuszczonych starych sadów z nieładnymi jabłkami, czereśniami, śliwkami i gruchami itd.
Warzywa bio hodują działkowcy, ludzie po wsiach, co dorabiają do renty, trzeba poszukać popytać. I można kupić czasami za psie pieniądze. Ja dużo hoduję sam, ale zagadałem z kilkoma chłopami i działkowcami i są to bardzo mądrzy ludzie (prawie każdy wie, że chemia szkodzi), stosują komposty i naturalne środki ochrony, jak np. kiszonkę z pokrzywy plus denaturat na mszyce. Trzeba chodzić, pytać, rozmawiać, szukać.
Poza tym pozostają lasy i łąki, pełne ziół, drzew. Krwawnik, młoda lebioda, pokrzywa, skrzyp, młode liście brzozy, miłorzębu, można za fere nasuszyć na cały rok herbatki oczyszczającej. Z bzu czarnego nasuczyć owoców, albo zrobic soki. Z brzozy utoczyć wody itd.


Właśnie sezon się zaczyna Wink
_________________
Gaza Strefa śmierci
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
easy russian




Dołączył: 17 Maj 2010
Posty: 2640
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 17:44, 05 Maj '15   Temat postu: Odpowiedz z cytatem


_________________
"istnieje tylko jedno dobro - WIEDZA, oraz tylko jedno zło- IGNOROWANIE WIEDZY "

- Sokrates
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Dlaczego żywność ekologiczna?
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile