W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Kuchnie indukcyjne - szkodzą czy nie?  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
2 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 18291
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kruczowłosa




Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 1232
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:48, 29 Lut '12   Temat postu: Kuchnie indukcyjne - szkodzą czy nie? Odpowiedz z cytatem

Pytanie pod tekstem.

Kuchnia indukcyjna – urządzenie służące do gotowania potraw, podgrzewające naczynie w wyniku działania szybkozmiennego pola magnetycznego w dnie naczynia kuchennego.

Pod powierzchnią płyty znajdują się cewki wytwarzające szybkozmienne pole magnetyczne. Przemiana energii elektrycznej na cieplną zachodzi w dnie naczynia w wyniku indukowania prądów wirowych oraz nagrzewania ferromagnetyków przez zjawisko histerezy magnetycznej, dlatego na kuchence mogą być stosowane tylko naczynia wykonane z odpowiednich materiałów. Podgrzane w ten sposób naczynie oddaje ciepło potrawie znajdującej się wewnątrz.

Szklana płyta nie nagrzewa się, ponieważ indukcja działa tylko na metal. Ogrzewanie polem magnetycznym jest bardzo wydajne i energooszczędne, ponieważ pole magnetyczne oddaje swoją energię wyłącznie do naczynia. W ten sposób zmniejszane są straty energii i przyspiesza nagrzewanie naczynia.

W szybkości grzania kuchenki indukcyjne są szybsze od tradycyjnych i ceramicznych kuchenek elektrycznych a porównywalne z gazowymi, są bardziej energooszczędne niż kuchenki tradycyjne i ceramiczne, a co w wielu zastosowaniach istotne, pozwalają na precyzyjną kontrolę dostarczania energii do gotowania, jakiej nie zapewniają inne źródła energii. Indukcja ogrzewa naczynia w których zachodzi gotowanie, płyta kuchenki ogrzewa się jedynie od nagrzanych naczyń, przez co płyta kuchenki jest znacznie mniej nagrzana niż w innych typach kuchenek, dlatego w kuchenkach indukcyjnych niebezpieczeństwo oparzenia oraz przypalenia potraw, które znalazły się na płycie jest znacznie mniejsze.


Na kuchniach indukcyjnych można używać garnków tylko z dnem wykonanym z odpowiedniego materiału.
Garnki odpowiednie do kuchni indukcyjnych stal lub emaliowane lane żelazo,
żelazo, stal lub nieemaliowane lane żelazo,
18/10 stal nierdzewna i aluminium, jeżeli ma oznaczenie, że jest odpowiedni do zastosowania do kuchni indukcyjnych,
Garnki, których nie można stosować na kuchniach indukcyjnych naczynia kuchenne ze średnicą mniejszej niż zalecana przez producenta,
naczynia ceramiczne, szklane,
naczynia ze stali nierdzewnej, aluminium, brązu lub miedzi, chyba że wyraźnie zaznaczono jako odpowiednie do kuchni indukcyjnych,
naczynia z nóżkami, o wypukłym dnie itp.

Dla celów właściwej pracy kuchni garnki powinny mieć płaskie dno o średnicy w zakresie podawanej przez producenta, najlepsze efekty uzyskuje się jeżeli średnica garnka jest równa średnicy pola grzejnego. Garnki powinny mieć dno magnetyczne, dno takie przyciąga magnes.


Tyle wikipedia.
Mam to coś w domu i nie podobają mi się drgania jakie wytwarzane są i odczuwalne podczas podgrzewania potraw. Te cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne? Nie brzmi zbyt dobrze... kuchenka mikrofalowa jest przynajmniej odgrodzona, a ta kuchnia te fale emituje wokoło.

Fajnie rozpierniczyliście temat o kuchenkach mikrofalowych, to może wiecie coś i na ten temat? Szkodliwe te kuchnie są czy nie?
W sumie nie ma chyba jeszcze badań na ten temat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:55, 29 Lut '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zajebiste są - kiedyś sobie taką kupię. można taką włączyć i usiąść gołą dupą na blacie - nawet się nie poparzysz.
więc jak ma być niebezpieczna?
prędzej gazowa jest niebezpieczna - może ci rozjebać całą chatę, jak płomień zgaśnie bo kartofle przypadkiem nań wykipią...

a ty mała, tak a'propos, oświadczyłaś że "masz swój honor" i nie będziesz korzystać ze zwiększonego limitu z okazji 29 lutego... cóż - jak na razie przekroczyłaś dziś swój standardowy limit 1, tylko o 300%... jesteś naprawdę twarda - winszuję honoru! Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Venom




Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 1888
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:30, 29 Lut '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mam to coś w domu i nie podobają mi się drgania jakie wytwarzane są i odczuwalne podczas podgrzewania potraw. Te cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne? Nie brzmi zbyt dobrze... kuchenka mikrofalowa jest przynajmniej odgrodzona, a ta kuchnia te fale emituje wokoło.


Przepływ prądów wirowych oddaje energię wyłącznie do naczynia, a niewykorzystane fale wracają do źródła. Buczenie zależy tak naprawdę od firmy czyli rodzaju konstrukcji (jedne buczą inne nie). Drgania obracajacego sie wentylatora wzmocnione (rezonowane) przez obudowe i podloze to ten slyszalny efekt buczenia. Sama plyta indukcyjna pracuje w zakresie drgan 25 - 50 kHz. Slyszalne (dla wiekszosci) pasmo drgan (dzwiekow) to 16 Hz do 20 kHz, wiec drgan rezonatora płyty indukcyjnej nie słyszymy.

_________________
Uwaga - Wypowiedzi autora posiadają jedynie wydźwięk satyryczny celem obnażenia ludzkich lęków i obsesyjnych zachowań społeczeństwa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kruczowłosa




Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 1232
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:54, 29 Lut '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli, że niby bezpieczne...

Bimi wiedziałam, że tamtą sprawę wyciągniesz w nagrodę pozwalam ci usiąść gołym zadem więc na takiej kuchni. Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:05, 01 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mala napisał:
pozwalam ci usiąść gołym zadem więc na takiej kuchni. Twisted Evil

mówiłem ci już mała, że nie jestem tobą zainteresowany.
zwłaszcza że gdy ty będziesz mieć 18 lat, to ja już 40-pare... uznaj mnie za nudziarza i wapniaka, ale w takim wieku szorowanie gołą dupą po sprzęcie AGD nie wchodzi już raczej w grę. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Kuchnie indukcyjne - szkodzą czy nie?
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile