W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Railgun   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
11 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 4665
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Venom




Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 1888
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:31, 29 Lut '12   Temat postu: Railgun Odpowiedz z cytatem



Newly released video shows the prototype railgun using an electric-powered launcher rather than gunpowder to fire a huge hypersonic bullet in a cloud of flame and smoke. The Office of Naval Research hopes its new test phase — scheduled to last until 2017 — leads to a Navy weapon capable of hurling 40-pound projectiles at speeds of 4,500 mph to 5,600 mph
_________________
Uwaga - Wypowiedzi autora posiadają jedynie wydźwięk satyryczny celem obnażenia ludzkich lęków i obsesyjnych zachowań społeczeństwa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:44, 29 Lut '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to ma być railgun??
goście najwyraźniej nigdy w quake'a nie grali Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
pps




Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 132
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:52, 29 Lut '12   Temat postu: wpisz na elektroda.pl railgun Odpowiedz z cytatem

i zobaczysz gości strzelających wszystkim: puszkami po piwie amunicja własnej roboty itp.
łącznie z danymi np przesunięcia czasowego dla budowy działającego railguna
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kruczowłosa




Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 1232
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:53, 29 Lut '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Eksperyment z 2008 r. też robi wrażenie:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tosemja




Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 186
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:45, 01 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o, tego mi tu brakowało - jak to działa?

Kurna, ale to musi żreć prądu, GDZIEŚ KIEDYŚ CZYTAŁEM (sorki, naprawdę nie znajdę tego teraz) że pomysł raila ma sens na np lotniskowcach ze względu na ich rozmiar - można na takim dupnym okręcie zagospodarować dodatkowe miejsce na reaktor do zasilania raila Very Happy I jeszcze jedno - kilka strzałów wystarczy do wysłania działa do generalnego remontu - pocisk ślizga się po szynach zasilania praktycznie na zwarciu - te płomienie i kupa dymu nie bierze się z powietrza Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Venom




Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 1888
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:25, 19 Cze '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na początku obecnego roku kalendarzowego doszło do dość istotnego wydarzenia z dziedziny technologii wojskowej. Brytyjski gigant zbrojeniowy BAE Systems ukończył pierwszy egzemplarz działa elektromagnetycznego typu rail gun (w polskim języku: działo szynowe), będący prototypem modelu nadającego się do bojowego użycia. Jest on przeznaczony dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych stanowiąc owoc siedmiu lat wytężonej pracy[i].

Sama idea stojąca za powstaniem broni tego typu jest stosunkowo prosta i znana od dawna. Pocisk wyrzucany jest nie przez energię rozprężających się gazów prochowych (jak w przypadku klasycznej broni palnej), a za pomocą odpowiednio mocnego pola elektromagnetycznego. Zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki: na przewodnik, znajdujący się w polu magnetycznym, w wyniku przepływu prądu działa siła elektrodynamiczna, skierowana prostopadle do kierunku prądu i pola magnetycznego. Zasadnicza konstrukcja takiego działa, również nie należy do skomplikowanych: opiera się na dwóch równoległych szynach, przez które przepływa elektryczność (stąd angielska nazwa wywodząca się od szyny właśnie). Pomiędzy nimi umieszcza się pocisk, włożony w specjalny płaszcz – tzw. sabot, wykonany z materiału przewodzącego, który odpada odeń po opuszczeniu lufy, podobnie jak w przypadku podkalibrowych pocisków przeciwpancernych. W alternatywnej wersji, określanej mianem coil gun, występuje normalna lufa, owinięta, przynajmniej na części swego przewodu cewkami elektrycznymi. Zaleta zastosowania tego sposobu miotania, polega na możliwości osiągnięcia znacznie wyższych prędkości wylotowych – tj. takich jakie pociski mają w momencie opuszczenia lufy. W przypadku klasycznych materiałów miotających, ze względu na prędkości rozchodzenia się gazów, bardzo trudno przekraczyć 1800 m/s. W rail gunie problemu takiego nie ma. Czynniki odpowiedzialne za silę elektrodynamiczną, można zwiększać nie napotykając na podobne bariery, umożliwiając wystrzeliwanie pocisków z prędkością sięgającą 6000 m/s[ii]. Ponadto, ze względu na brak materiałów miotających, czy nawet wybuchowych (bowiem sama energia kinetyczna staje się wystarczająca do skutecznego porażenia celu) znacząco wzrasta bezpieczeństwo eksploatacji.
Oczywiście praktyka budowy realnego, działającego egzemplarza to jednak znacznie bardziej skomplikowana sprawa. Problem stanowi przede wszystkim dostarczenie odpowiedniej ilości energii Aby nadać pociskowi o masie kilku kilogramów prędkość 2500 m/s na ograniczonej długości lufy, potrzeba energii sięgającej nawet 100 MJ. Również natężenie musi być odpowiednio wysokie. Ponadto kłopotem może być zużycie i przegrzewanie się działa, bowiem prąd, oraz wysokie prędkości pocisku generują znaczne ilości ciepła. Z tych powodów, chociaż koncepcję znano już w okresie międzywojennym, a pierwszy działający railgun został skonstruowany już w 1970 r. na Australijskim Uniwersytecie Stanowym, budowa armaty gotowej do realnego wykorzystania, oraz seryjnej produkcji nadal pozostaje problematyczną. Rzecz jasna technologia się rozwija, a ostatnie osiągnięcia znacznie przybliżają nas do tego celu.

Prace nad taką bronią prowadzi większość czołowych potęg w przemyśle zbrojeniowym, jak USA, Rosja, Wielka Brytania czy Francja. Największe środki inwestowane są oczywiście w Stanach Zjednoczonych, które też najpoważniej myślą o bojowym wdrożeniu dział elektromagnetycznych. Głównym zainteresowanym jest tamtejsza marynarka wojenna, planująca ich montaż na przyszłych dużych jednostkach, przede wszystkim niszczycielach klasy DD(X) Zumwalt. Pierwsze egzemplarze miałyby pojawić się w służbie w okolicach 2018-2020 r. Okręty są główną platformą ruchomą pozwalającą na ich montaż, bowiem implementacja na wozach bojowych (chociaż i tu pewne plany istnieją) byłaby nader problematyczna ze względu na kłopoty z pomieszczeniem źródeł zasiania odpowiedniej mocy. Jeśli chodzi o broń piechoty, to ciężko myśleć nad zastosowaniem dział elektromagnetycznych, z uwagi na chociażby odrzut (budowa zaś egzemplarzy o charakterystykach odpowiadających obecnie stosowanej broni palnej nie ma sensu). W przypadku okrętów, z uwagi na dostępną przestrzeń, nie ma takich trudności. Armaty mają służyć głownie do bombardowanie nadbrzeża, oraz głębi obszaru przeciwnika. Szacuje się, iż ich zasięg sięgałby 120 mil morskich (czyli ponad 220 km), a mógłby zostać wydłużony do nawet 200 mil. W takiej zaś odległości od brzegów morskich, żyje 85% populacji światowej. Tak więc, za jej pomocą można by wspierać działania wojsk lądowych w prawie każdym konflikcie. Ocenia się, że w ciągu pierwszych 8 godzin operacji okręt zaopatrzony w działa elektromagnetyczne jest w stanie wystrzelić teoretycznie dwa razy większy ładunek niż, jest w stanie dostarczyć lotnictwo pokładowe pojedynczego lotniskowca[iii].

O zastosowaniach wynikłych z podstawowej zalety broni tego typu: wysokich prędkości wylotowych, nie trzeba wiele pisać. Jedno z nich, jako artylerii bardzo dalekiego zasięgu, zostało juz omówione powyżej. Szacunki odnośnie osiągalnych donośności stawiają je praktycznie w klasie rakiet taktycznych[iv]. W przeciwieństwie do nich, nie podlegają też pewnym ograniczeniom natury prawnej[v]. Ponadto, znakomicie nadają się one na broń przeciwpancerną, z uwagi na olbrzymią energię kinetyczną, jaką mogą dysponować. Mogą również stanowić bardzo dobry oręż przeciwrakietowy. Sama zasada działania rail gun’a ma być zastosowana w katapultach elektromagnetycznych przyszłych lotniskowców, zastępujących dotychczas stosowane urządzenia parowe.[vi] Rozwój tej technologii napotyka wprawdzie na pewne opory ze strony części kręgów decyzyjnych[vii], ale wydaje się, że nie jest to w stanie powstrzymać procesu, działa elektromagnetyczne za jakiś czas, staną się istotnym komponentem sił zbrojnych i przyczyniając się do daleko posuniętych przezmian w wojskowości.

[i] http://www.wired.com/dangerroom/2012/02/railgun-real-gun/

[ii] Dura M. Artyleria bez prochu – railgun. Raport 04 (2007), s. 53,

[iii] Ibid. s. 54-55.

[iv] Przykładowo rosyjski kompleks rakietowy Iskander dysponuje zasięgiem pomiędzy 450-500 km.

[v] Np. zgodnie z traktatem o kotroli technologii rakietowej (MTCR – Missile Technology Control Regime), zabronione jest eksportowanie pocisków o zasięgu powyżej300 km i technologii ich produkcji. Z kolei USA i Rosja wzajemnie są zobowiązane do nie posiadania broni rakietowej o zasięgu większym niż500 km, lecz mniejszym od5500 km (traktat o pociskach balistycznych średniego zasięgu – INF)

[vi] Dura M. op. cit. s. 57.

[vii] http://www.wired.com/dangerroom/2011/06/.....r-railgun/





źródło: http://xportal.pl/?p=5311
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Astre Occlu




Dołączył: 13 Maj 2009
Posty: 209
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:32, 19 Cze '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieńdobry



To jest railgun. ; ]

pozdrawiam.
_________________
Vitam impendere vero.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LOpiz




Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 78
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:18, 19 Cze '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem



w falloucie jest ciekawa sprawa z rail gunem. 4 lufowy obrotowy rail.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

METAL STORM



elektryczna zabaweczka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LOpiz




Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 78
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:29, 19 Cze '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tosemja




Dołączył: 23 Maj 2011
Posty: 186
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:41, 21 Cze '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LOpiz napisał:


w falloucie jest ciekawa sprawa z rail gunem. 4 lufowy obrotowy rail.

(...)


Ja tu widzę 5,
Zasyfiłeś tylko temat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Railgun
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile