Większość już zapomniała o gotówce, część widzi już czipy, ale jedno jest pewne... za kilkanaście lat płatności kartą będą archaizmem.
Czy to będzie ID2020 ? Zapewne tak, ale powstają dodatkowe projekty, które moim zdaniem nie skończą się na lokalnej działalności.
Wrocław jako pierwszy na świecie wprowadził płatności oczami do placówek rekreacyjnych. Działa to na zasadzie dodatkowego konta prepaid, więc stosunkowo ograniczone ryzyko, ale zapewne pójdą dalej, szczególnie że na płatnościach ma się nie skończyć biorąc pod uwagę wizję twórców. Poniżej lista placówek które już przyjmują te płatności :
https://www.payeye.com/promocje/
Cytat: |
Za wejście do Aquapark Wrocław i setek innych miejsc w Polsce zapłacimy... oczami
Aquapark Wrocław jako pierwszy tego typu obiekt na całym świecie niebawem umożliwi swoim klientom dokonywanie płatności za pomocą skanu tęczówki. Co to za technologia i jak działa?
Została ona opracowana przez wrocławską firmę Pay Eye. Obecnie korzysta z jej możliwości już przeszło 60 firm w Polsce i na świecie. Wśród nich znajdują się restauracje, kawiarnie, sklepy spożywcze, stacje benzynowe czy myjnie samochodowe.
Jak twierdzą jej twórcy, cieszy się ona coraz większą popularnością, nie tylko wśród klientów, którzy w jeszcze prostszy sposób chcą płacić za usługi, ale również zainteresowane są nią firmy, które stawiają na innowacje i chcą być uważane za nowoczesne.
„Jako pierwszy kompleks basenowy na świecie wprowadzamy płatność okiem 👁👁 Lubicie nowinki technologiczne? Właśnie podpisaliśmy umowę o współpracy z payeye, wrocławskim fintechem, który pierwszy na świecie wprowadził biometryczną płatność tęczówką oka. Mimo pandemii szykujemy się na Wasz powrót 💪💙 Jak tylko obostrzenia sanitarne zostaną poluzowane i dostaniemy zielone światło na otwarcie całego Aquaparku, to od razu będziecie mieć do dyspozycji nowatorską płatność tęczówką oka” - możemy przeczytać na profilu Aquapark Wrocław na Facebooku.
A jak to wszystko działa w praktyce? Pay Eye tłumaczy, że system skanuje tęczówkę, a następnie zamienia obraz w unikalny kod, który służy do płatności. Co jednak ciekawe, wcale nie trzeba w tym celu przeprowadzać skomplikowanej rejestracji w siedzibie firmy i wystarczy udać się na jej stronę internetową, gdzie dokonamy prostej weryfikacji.
Dzięki temu otrzymamy dostęp do wirtualnego portfela, który zasilamy dowolną kwotą, jaką chcemy przeznaczyć na zakupy. Oznacza to, że nasze środki na koncie są bezpieczne, bo to nie bezpośrednio z niego dokonywana jest płatność. Później wystarczy tylko udać się do jednego z 60 punktów obsługujących płatność spojrzeniem, gdzie pobrany zostanie wzorzec tęczówki i możemy płacić w ten sposób również w pozostałych.
Co więcej, Pay Eye ma także pomysł na kolejne zastosowania dla swojego systemu: „Chcemy rozwijać dalej system biometryczny. Uważamy, że to może być przydatne chociażby w kontroli dostępu do budynków, gdzie nie wszyscy powinni mieć dostęp do konkretnych stref. Myślę też, że sam udział lub identyfikacja uczestników imprez masowych również może się odbywać dzięki właśnie korzystaniu z identyfikacji tęczówką oka” - powiedział Stefan Augustyn w rozmowie z RMF FM. |
https://www.geekweek.pl/news/2020-11-14/.....my-oczami/