Naukowcy otrzymali pierwsze zdjęcia z największego na świecie obserwatorium astronomicznego złożonego z sieci radioteleskopów. Zobaczcie, jak wygląda głębia kosmosu w zupełnie nowej odsłonie.
Przed kilkoma dniami informowaliśmy o uruchomieniu 66 radioteleskopów tworzących największą na świecie sieć tego typu urządzeń do obserwacji nieba.
Naukowcy nie mogli się już doczekać, aby ujrzeć jak bardzo są one precyzyjne. Dlatego też skierowali ich oko na najdalsze obiekty we Wszechświecie.
Obrazy jakie uzyskano, potrafią zapierać dech w piersiach. Radioteleskopy mają talerze o średnicach 7 i 12 metrów, które umieszczone są na wysokości 5 tysięcy metrów nad poziomem morza na pustyni Atacama w Chile, na płaskowyżu Chajnantor.
Naukowcy mają nadzieję badać m.in. pulsary, czyli gwiazdy emitujące regularne impulsy. Na ich podstawie możliwe jest badanie pierwszych etapów powstawania Wszechświata.
Oto pierwsze dane z obserwatorium ALMA naniesione na fotografie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, ponieważ radioteleskopy nie wykonują zdjęć w świetle widzialnym, jak Teleskop Hubble'a.
źródła
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/109.....orium-alma
http://www.almaobservatory.org/en/visuals/images/main.php?g2_itemId=3441