W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Stosunki Polski i Litwy najgorsze w UE  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
4 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1577
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pszek




Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 2310
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:20, 15 Sty '11   Temat postu: Stosunki Polski i Litwy najgorsze w UE Odpowiedz z cytatem

Ciekawe jak długo UE będzie tolerowała ten groźny bo zaraźliwy,stan..Doświadczenie nie tylko medyczne ,nakazuje interwencję na tyle szybką by zdolna była zapobiec rozprzestrzenianiu i utrwalaniu sytuacji konfliktowych.Jest wielce prawdopodobne że kiedy już Polacy ockną się ze "smoleńskiego " kaca ,ockną się w całkiem innej Europie.
Cytat:
- Relacje Polski z Litwą są najgorsze pomiędzy dwoma państwami w Unii Europejskiej. Gorsze niż stosunki Węgier ze Słowacją, czy Węgier z Rumunią - powiedział w wywiadzie dla agencji BNS dziennikarz tygodnika "The Economist" Edward Lucas.
W ocenie Lucasa złe stosunki polsko-litewskie, które określa mianem "tragedii", mają negatywny wpływ również na Łotwę i Estonię, ponieważ hamują rozwój ważnych regionalnych projektów infrastrukturalnych.

Oświadczenia (prezydent Litwy) Dalii Grybauskaite i (szefa MSZ) Audroniusa Ażubalisa stwarzają wrażenie, że Litwa jest państwem nieprzewidywalnym i to wzbudza niepokój wśród sąsiadów - twierdzi brytyjski dziennikarz.

Wyraża też opinię, że "Litwa w swej polityce zagranicznej zepsuła wszystko: stosunki z Polakami, Żydami, Amerykanami i Unią Europejską".

Zdaniem Lucasa rozstrzygnięcie problemów polsko-litewskich dotyczących polskiej mniejszości narodowej wymaga czasu. "Potrzebny jest proces (...) i nadzieja, że z czasem złość minie" - mówi dziennikarz.

- W zasadzie kwestia pisowni polskich nazwisk to drobnostka, gdyż nie dotyczy bezpośrednio codziennego życia ludzi - ocenia. Jego zdaniem "od pisowni nazwisk znacznie ważniejsze jest kwestia statusu języka polskiego w szkołach".

Lucas przypomina, że w sprawie używania języków mniejszości narodowych w Europie są doskonałe wzorce. "Jest masa wzorców, jak rozstrzygnąć tę kwestię mądrze i bez złości" - mówi Lucas przytaczając przykład funkcjonowania języka walijskiego w Wielkiej Brytanii, czy katalońskiego w Hiszpanii.

Zdaniem dziennikarza "to porażka litewskiego MSZ", że nie potrafiło zastosować europejskiego doświadczenia.

Lucas proponuje, by sprawą mniejszości narodowych zajęli się premierzy obu krajów, gdyż Andrius Kubilius i Donald Tusk dogadują się znacznie lepiej niż szefowie dyplomacji Audronius Ażubalis i Radosław Sikorsk

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/stosunki.....omosc.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chójaduch




Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 1089
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 11:08, 14 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Białoruski państwowy dziennik znów krytykuje Sikorskiego: pisze o kolejnym skadalu z udziałem ministra

Główny państwowy białoruski dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia" ponownie krytykuje w sobotę szefa MSZ Polski Radosława Sikorskiego, pisząc o "kolejnym skandalu dyplomatycznym", w którym "wymieniane jest nazwisko" polskiego ministra.


Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z PO startuje z pierwszego miejsca w woj. kujawsko-pomorskim.

W ten sposób dziennik opisuje sprawę broszury polskiego IPN pt. "Ponary - miejsce ludzkiej rzeźni", wydanej z inicjatywy Sikorskiego. Litewskie MSZ zwróciło się do polskiego resortu z zapytaniem, czy zawarte w broszurze słowa o "litewskiej okupacji Wilna" odpowiadają oficjalnemu stanowisku Warszawy.

"Media litewskie już oskarżyły ministra spraw zagranicznych Polski o to, że osobiście podsyca gasnący ogień konfliktu polsko-litewskiego" - informuje białoruski dziennik w publikacji, którą opatruje tytułem "Sikorski w swoim repertuarze".

Kontynuuje: "Co ciekawe, niedawno inna publikacja związana bezpośrednio z Sikorskim stała się przedmiotem rozdźwięku między Warszawą a Moskwą". Jak wyjaśnia, "ambasadora Rosji przy NATO Dmitrija Rogozina wzburzyły opublikowane wyznania ministra spraw zagranicznych Polski o jego dziennikarskiej przeszłości w obozach mudżahedinów w Afganistanie". Dziennik przytacza słowa Rogozina, który zapisał na swoim blogu w internecie: "Kiedy nasi polscy przyjaciele przestaną być dumni z tego, że w młodości do nas strzelali?".

"SB. Biełaruś Siegodnia" jest organem prasowym administracji prezydenta Białorusi

Białoruski dziennik w sobotniej publikacji ocenia, że "napięte stosunki między Polską a Litwą w ostatnich latach trudno jest skryć za paradną kurtyną Unii Europejskiej", a "najbardziej sprzyjającą glebą" do tych konfliktów "jest oczywiście historia".

Przed tygodniem ten sam dziennik ostro zaatakował szefa polskiego MSZ za jego wywiad w "Financial Times", w którym Sikorski wezwał prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę do oddania władzy pokojowo, na wzór Wojciecha Jaruzelskiego w Polsce.

"SB. Biełaruś Siegodnia" jest organem prasowym administracji prezydenta Białorusi.

Polski MSZ odniósł się do publikacji IPN zaznaczając, że broszura "Ponary - miejsce ludzkiej rzeźni" "nie jest dokumentem politycznym, lecz materiałem historycznym".

"Opracowanie poświęcone zbrodni ponarskiej służy przede wszystkim udokumentowaniu tragicznych wydarzeń i przestrodze, że takie tragedie zdarzały się, ale nigdy więcej nie powinny się powtórzyć" - podkreśla polskie MSZ.

"Dla Polaków na tych ziemiach zakończyła się pierwsza, krótka, choć bardzo brutalna okupacja sowiecka"

Resort zwraca uwagę, że jeżeli "przebieg granicy dwóch państw powodował, że określone terytorium znajdowało się raz w jednym, a raz w drugim z państw, każde z nich może odmiennie postrzegać historyczną przynależność takich ziem".

Polskie MSZ dodaje też, że z naszego punktu widzenia Wilno wraz częścią Wileńszczyzny należało w 1939 r. do Polski, a jego mieszkańcy byli polskimi obywatelami.

Dlatego jest oczywiste - zaznaczył resort - że autor broszury napisał: "Wprowadzając w życie swoje długoterminowe plany, w październiku 1939 r. Związek Sowiecki przekazał Litwie Wilno wraz z częścią Wileńszczyzny w zamian za udostępnienie baz na terytorium tego kraju. Litwini wyrazili zgodę, widząc w tym realizację wieloletnich zabiegów politycznych. Otrzymane ziemie oficjalnie wcielono do Republiki Litewskiej. Dla Polaków na tych ziemiach zakończyła się pierwsza, krótka, choć bardzo brutalna okupacja sowiecka. Okupacja litewska Wilna i części Wileńszczyzny początkowo przebiegała łagodnie".

Źródło: PAP
Artykuł z dnia: 2011-08-13, ostatnia aktualizacja: 2011-08-13 14:13


http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/ar.....istra.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Stosunki Polski i Litwy najgorsze w UE
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile