Niechcacy odkryta seria TVP2 warta uwagi.
http://www.tvp.pl/historia/cykle-dokumen.....mem/438430
Za wiele nie napisze,poniewaz jestem dopiero na 15 minucie ogladania,ale znalezisko wydaje sie byc ciekawe .
''Czy możliwe jest wyjście poza system? Funkcjonowanie poza nim? Kontestowanie go? Zniszczenie? Rozmowa z ludźmi, którzy podejmują krytykę nowego porządku w imię dawnych ideałów „Solidarności”, z ludźmi przekonanymi o nieuchronności rewolucji i z tymi, którzy próbowali wycofać się, wyjść i żyć poza systemem.''
''Cykl filmów publicystyczno-dokumentalnych poświęcony analizie nowego systemu społeczno-polityczno-kulturowego, jaki wykształcił się w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat.
Z okazji rocznicy obrad Okrągłego Stołu autorzy cyklu przyglądają się współczesnej Polsce, próbując odpowiedzieć na pytania: co wyłoniło się z procesu transformacji? Czy tak musiał ten proces przebiegać? Czy model, w jakim funkcjonujemy, jest trwały? Gdzie są jego słabe punkty?
W pięciu 50-minutowych odcinkach twórcy zajmują się kolejno: pamięcią społeczną i próbą rekonstrukcji wielkiej przemiany („Bez święta”), kształtowaniem się liberalizmu w Polsce i wielką rolą pieniądza w komunikacji społecznej („Bogaćcie się”), Kościołem i życiem duchowym nowej Polski („Duch”), kosztami zmian i możliwością obalenia systemu („Poza systemem”), wreszcie dyskursem mniejszości jako nowym sposobem ekspresji i komunikacji społecznej („Mniejszości”).
Narratorem cyklu jest Wojciech Klata, absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, który swoją pracę magisterską poświęcił kształtowaniu się systemu partyjnego w Polsce po roku 1989. Klata znany znany jest też z roli młodocianego uciekiniera w filmie „300 mil do nieba” Macieja Dejczera.
Cykl był realizowany w miejscach omawianych zdarzeń: w Berlinie, Budapeszcie, Brukseli, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Rzymie, Londynie, Dublinie i Warszawie.
Twórcy odwiedzili z kamerą – w mieszkaniach i pracowniach, na próbach teatralnych i w galeriach, w ciasnych gabinetach i przestronnych redakcjach – świadków, uczestników i komentatorów najnowszej historii Polski. Spotkali się również z ekspertami, politykami i artystami z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, by dokonać stosownych porównań.
Warstwa dokumentalna została wzbogacona nie tylko archiwaliami, lecz także fragmentami spektakli, manifestacji plastycznych, utworów muzycznych. Wszystkie te zabiegi mają służyć przedstawieniu pełnego obrazu zmian, jakie zaszły w Polsce w ostatnich dwudziestu latach.