Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest żadne odkrycie na poziomie atomu, ale z braku przełomów (poza energią wiatrową na szeroką skalę i próby z wodorem do aut) dobre i każde 2,5tysiąca na sezon zaoszczędzone dla ogrzewania domku. Niestety dla mieszkańców bloków pozostaje to zapewne poza sferą zainteresowania, chociaż sporo osób walczy do końca o ucieczkę z blokowisk z całkiem dobrymi rezultatami.
Nie od rzeczy będzie wspomnieć o odmianie Węgla kamiennego z zasobów ukrainy i rosji, w cenie zwykłego ekogroszku ale wydajności NIEPRZECIĘTNEJ. Z moich obserwacji i doświadczeń wynikają 2 ważne fakty:
- pokłady węgla wyczerpują się szybciej niż sądzimy (dowodzi tego zawartość RI w opale, co oznacza zwiększone zawartości spieków w węglu - węgiel koksujący- tworzy się w coraz większych ciśnieniach i pochodzi z coraz starszych geologicznie warstw ziemi)
Jest to temat istotny dla osób ogrzewających domy a nawet i mieszkania - węglem i odmianami, ekogroszek i miał.
Co ma to wspólnego z technologią? Ano obsługa specjalnego paliwa o kodowej nazwie dla produktu z importu obecnego jednak na polskim rynku w atrakcyjnych cenach: antracytu.
Dlaczego Energia Wolna Ziemii - no bo cały czas wykorzystywana jak i ropa, ale sęk w tym, że wydajność antracytu jest wielokrotnie większa niż ekogroszku... czas palenia paleniska przy podawaniu ciągłym opału to nawet 35 minut, przy największych mrozach dla pow. 300m.kw. i temp. pokojowej ok. 21-23 st.C to ok porcjowanie co 9 minut (-16 do -18 st. C).
Oznacza to zuzycie opalu na sezon grzewczy dla takiej powierzchni w ilości ok. 2ton! Gdzie dla zwykłego groszku i miału to 6-8 ton! Jeśli oczywiście ktoś ma zużycie na poziomie 4 ton to należy liczyć na 1 do 1,5 tony po zastosowaniu tego novum.
To nie jest reklama jeśli chodzi o opał.
Natomiast obecne rozwiązania kotłów z podajnikami i automatyką nie pozwalają na stosowanie takiego porcjowania oraz są inne jeszcze kwestie związane z tym cudem natury.
w skrócie: wpisać w google - antracyt - jak palić - obszerne forum info-ogrzewanie - ostra debata
i link do strony adaptującej kotły na ekogroszek - właśnie do antracytu:
http://antracyt.serwisweb.com
są tam 2 linki z pdf-ami opisującymi szczegółowo różnice na wykresach no i system do kotła (update sterownika)
http://antracyt.serwisweb.com/antraster2.pdf
Ponieważ twory geologiczne w postaci skały są tak wydajne energetycznie przy tym >>antracyt<< nie daje DYMU oraz SADZY, zatem utrzymuje wysoką sprawność (odbiór energii przez instalację Centralnego Ogrzewania) zwiększając oszczędności z każdą godziną spalania.
Jest dużo kontrowersji dot. tego tematu. Wspomnę zasadniczym - jest sporo szumu fałszu i nieprawdy z prostej przyczyny - ubytkiem zysku składów opału. Jeśli skład opału dobrze zarabia na szajsowatym miale czy produkcji sadzy z ekogroszku - dlaczego miałby zmniejszać swoje zyski?? w imię interesów społeczeństwa?? No właśnie. I tutaj jest prawda - antracyt to nazwa handlowa i nie przedstawia prawdy - gdyż produkt dostępny w Polsce od kilku lat nie znajduje szerszego zainteresowania - jest na tyle trudny co wartościowy. Pozostaje samemu testować, nie słuchając plugastw przedstawicieli składów opałów, których na forach ogrzewalnictwa jest mnóstwo.