W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Znany teolog Tomasz Węcławski odszedł z Kościoła katolickieg  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1085
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leech




Dołączył: 03 Paź 2007
Posty: 289
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:29, 23 Sty '08   Temat postu: Znany teolog Tomasz Węcławski odszedł z Kościoła katolickieg Odpowiedz z cytatem

Cytat:
To najgłośniejszy przypadek apostazji w Polsce. Były ksiądz, były dziekan wydziału teologicznego zerwał z Kościołem.

To już nie jest porzucenie kapłaństwa lub stanu zakonnego (były dominikanin Tadeusz Bartoś, były jezuita Stanisław Obirek). Jak podaje portal "Gazety Wyborczej" za "Tygodnikiem Powszechnym", znany teolog i były ksiądz (od marca 2006), Tomasz Węcławski "wypisał" się z Kościoła.

Potwierdzam, że 21 grudnia 2007 odstąpiłem od przynależności do Kościoła Rzymskokatolickiego - taką informację w odpowiedzi na pytanie internautki zamieścił Tomasz Węcławski na forum założonej przez siebie Pracowni Pytań Granicznych. Jednocześnie zapowiedział, że nie będzie publicznie komentować swojej decyzji.

Dodać warto, że Węcławski, były dziekan Wydziału Teologicznego na UAM, mocno zaangażował się w sprawę wyjaśnienia afery abpa Paetza i zarzutów wobec abpa Wielgusa.

Jeśli wcześniejsze porzucenie kapłaństwa wiązać ze sprzeciwem wobec hierarchii kościelnej, sprzeciwem wobec czego jest porzucenie wiary w "naszą matkę Kościół" i, jak sądzę, Boży Plan?

Przy okazji - zwraca uwagę jeden, "polityczny" szczegół. Tomasz Węcławski powody swojej decyzji zachował dla siebie.

Nie chciał, żeby jego argumentacja posłużyła innym za ściągawkę? Czy był to ostatni akt lojalności wobec wiary, którą zostawia za sobą? A może komunikat: chcesz iść w moje ślady, sam/sama dojdź to wniosków, które Cię w tym kierunku zaprowadzą?


http://www.pardon.pl/artykul/3774/znany_.....tolickiego
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Raynold




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 339
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:34, 23 Sty '08   Temat postu: Teolodzy inaczej Odpowiedz z cytatem

Taki on był teolog jak vel Jonasz który po zrezygnowaniu z kapłaństwa założy ł Mity i fakty Laughing
Ale możecie być spokojni że Gocłowski, Życimski, Pieronek ... na pewno nie zrezygnują.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
morgan666




Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 378
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:19, 24 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"wypisal"? zrobil to jakos formalnie czy tylko powiedzial? da sie to zrobic jakos formalnie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GRZE_GAL




Dołączył: 22 Sty 2008
Posty: 13
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:23, 24 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli Cię interesuje jak to zrobić to zapraszam tutaj http://www.apostazja.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pneuma




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 93
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:46, 24 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odrzucił bóstwo Jezusa jako Boga równego Ojcu, tym samym odrzucił dogmat Trójcy.
Szacunek dla osoby która jako ''uczona'' potrafi znaleźć w sobie tyle pokory by odrzucić zaszczepione schematy i zakorzenioną tradycję.
A dojrzeć to co jasno wynika z Pisma.

Na palcach jednej reki można chyba naliczyć ugrupować religijnych w naszym kraju który odrzucają Trójcę?
_________________
Zapytał Go znowu Piłat: ''A cóż to jest prawda?''
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tiesto12




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 339
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:29, 24 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świadkowie Jehowy odrzucaja Trojce i jest kilka innych ale juz zupelnie margianlnych organizacji ktore to samo postuluja. Przewanie trojca swieta jest uwazana za dogmat podstawowy dla religji katolickiej i za wiele osob nie zadaje sobei trudu podawaniem tego za wątpliwosc, "skoro tak wielu ludzi wierzy ze tak jest to czyż nie moze to byc prawda?"...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:25, 24 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To już chyba z rok temu było.
Było o tym głośno w radiu i telewizji.
On nie odszedł z Kościoła, tylko porzucił stan duchowny, zrezygnował z kapłaństwa. Apostazji raczej nie podpisał Smile A szkoda, było by ciekawiej. Smile
To ogromny cios dla Kościoła, gość był teologiem, napisał masę księżek, to on kształcił młodych kleryków i wpajał im jaki powinien być ksiądz, a tymczasem...
Napisał jak już mówiłem dziesiątki księżek, takich, co to ustawiają w głowach katolikom. Pozatym miał wysoki tytuł profesorski, liczne tytuły itd. Jednym słowem autorytet.
Myślę, że facet zrozumiał jak bardzo oszukuje innych swoją postawą, mam nadzieję, że przyczyną nie była kobieta, tylko zdrowe przekonania. ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boruta




Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 799
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:01, 24 Sty '08   Temat postu: Re: Teolodzy inaczej Odpowiedz z cytatem

Raynold napisał:
Taki on był teolog jak vel Jonasz który po zrezygnowaniu z kapłaństwa założy ł Mity i fakty Laughing
Ale możecie być spokojni że Gocłowski, Życimski, Pieronek ... na pewno nie zrezygnują.


dlatego też decyzja exksiedza Węcławskiego nie ma wiekszego znaczenia ...

a....nawiazujac do dogmatu "Trójcy Św" ...o której piszecie ...to o ile się nie mylę kupiłem kiedyś ksiażkę tego byłego już teologa katolickiego, w której namiętnie rozpisywał się na jej temat ...oczywiście zgodnie z "nauką koscioła" ...
...no cóż ... nie mogę zaprzeczyć, ludzie czasem zmieniają swoje poglady i to nawet radykalnie ...ja sam zresztą jeszcze rok temu byłem zdeklarowanym ateistą i antyklerykałem, ale to że dokonałem zwrotu o 180 stopni nie znaczy (jak w "odwrotnym" przypadku Węcławskiego), że ateiści i antyklerykałowie zaczną (zaczeli) się nawracać ... Wink




Pozdrawiam Cool
_________________
"...Nie nasyci się oko patrzeniem
ani ucho napełni słuchaniem..."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jabba




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 1186
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:31, 24 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest możliwe że bunt Węcławskiego ma związek z bandycką nagonką na abp Wielgusa. Nagonka ta była zorganizowana przez niektórych duchownych, a BXVI w dziwny sposób nie zajął stanowiska w tej sprawie, albo zajął dwuznaczne stanowisko.

Poza tym wydaje mi się iż dyskusja o jakiejś utracie wiary przez p. Węcławskiego i wykorzystywanie tego przez różnych lewaków do udowodnienia nieudowadnianego jest śmieszne i żałosne.
_________________
http://republika.pl/blog_fa_550912/991430/sz/zwoliludu.gif
________________________________
A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści
i LEWACY

Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pneuma




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 93
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:07, 25 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AQuatro napisał:
To już chyba z rok temu było.
Było o tym głośno w radiu i telewizji.
On nie odszedł z Kościoła, tylko porzucił stan duchowny, zrezygnował z kapłaństwa. Apostazji raczej nie podpisał Smile


Właśnie ten watek dotyczy podpisania aktu apostazji który z tego co wyczytałem podpisał 21 grudnia 2007.
Co do porzucenia tzw. kapłaństwa to zgadza sie że miało to miejsce z rok temu
_________________
Zapytał Go znowu Piłat: ''A cóż to jest prawda?''
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Klakier




Dołączył: 28 Lis 2007
Posty: 175
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:24, 25 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

BRAWO! Jeden mądry odszedł od tego szatanistycznego kościoła...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jabba




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 1186
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:29, 25 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klakier napisał:
BRAWO! Jeden mądry odszedł od tego szatanistycznego kościoła...

Ale do jechowych czy innych bałwochwalców się jeszcze nie przyłączył.

pneuma napisał:


To w sumie też z ciebie taki ''jechowy'' jak napisałeś?

Tak sobie to tłumacz. Mnie to wisi.
_________________
http://republika.pl/blog_fa_550912/991430/sz/zwoliludu.gif
________________________________
A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści
i LEWACY

Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pneuma




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 93
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:45, 25 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jabba napisał:
Klakier napisał:
BRAWO! Jeden mądry odszedł od tego szatanistycznego kościoła...

Ale do jechowych czy innych bałwochwalców się jeszcze nie przyłączył.


Jabba ty chyba wierzysz w Jehowę/Jahwe bo w przekładzie który masz na półce to imię występuje. I chyba odnoście je do Jezusa?

To w sumie też z ciebie taki ''jechowy'' jak napisałeś?
_________________
Zapytał Go znowu Piłat: ''A cóż to jest prawda?''
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Znany teolog Tomasz Węcławski odszedł z Kościoła katolickieg
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile