W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
N. Klein, Zbojkotujmy Izrael  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
8 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1254
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leszek




Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 230
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:20, 17 Sty '09   Temat postu: N. Klein, Zbojkotujmy Izrael Odpowiedz z cytatem

Już najwyższy czas. Dawno należało to zrobić. Najlepszą metodą zakończenia coraz bardziej krwawej okupacji terenów palestyńskich jest stworzenie antyizraelskiego ruchu podobnego do tego, który położył kres apartheidowi w Południowej Afryce - pisze Naomi Klein.

W lipcu 2005 r. wielka koalicja organizacji palestyńskich podjęła taką inicjatywę. Wezwała "ludzi dobrej woli na całym świecie do wprowadzenia bojkotów i konfiskat przeciwko Izraelowi podobnych do wymierzonych w RPA w epoce apartheidu". Tak powstała kampania "Bojkot, konfiskaty i sankcje" (w skrócie BKS).

Każdy dzień, w którym Izrael bombarduje Strefę Gazy, przyciąga zwolenników tej inicjatywy, a mówienie o zawieszeniu broni nie zmniejsza jej impetu. Poparcie dla niej rodzi się nawet wśród izraelskich Żydów. Po rozpoczęciu ofensywy w Gazie około 500 Izraelczyków, w tym kilkudziesięciu znanych artystów i naukowców, wysłało list do zagranicznych ambasadorów w Izraelu, w którym zaapelowali o "bezzwłoczne wprowadzenie restrykcji i sankcji" oraz zarysowali wyraźne paralele z walką przeciwko apartheidowi. "Bojkot RPA był skuteczny, ale Izrael traktuje się w aksamitnych rękawiczkach. To międzynarodowe poparcie musi się skończyć".

Wiele osób wciąż jednak nie umie pójść tą drogą. Przyczyny są złożone, emocjonalne i zrozumiałe - ale nieprzekonujące. Sankcje gospodarcze to najskuteczniejsza broń w niesiłowym arsenale. Rezygnacja z nich graniczy ze współudziałem w zbrodni. Oto cztery główne obiekcje wobec strategii BKS, opatrzone kontrargumentami.

1. RETORSJE RACZEJ ZANTAGONIZUJĄ, NIŻ PRZEKONAJĄ IZRAELCZYKÓW.
Świat wypróbował "konstruktywny dialog", jak to kiedyś nazywano, i poniósł całkowitą klęskę. Od 2006 r. Izrael konsekwentnie eskaluje swoją przestępczą działalność: rozbudowuje osiedla, rozpętał wojnę przeciwko Libanowi i zastosował zasadę odpowiedzialności zbiorowej, wprowadzając brutalną blokadę Gazy. Izrael nie został ukarany za tę eskalację - wręcz przeciwnie. Broń i 3 mld dol. pomocy rocznie od USA to bynajmniej nie wszystko - we wspomnianym okresie stosunki dyplomatyczne, kulturalne i handlowe z wieloma innymi sojusznikami zdecydowanie się poprawiły. Na przykład w 2007 r. Izrael jako pierwszy kraj spoza Ameryki Łacińskiej podpisał umowę o wolnym handlu z Mercosurem (południowoamerykańska organizacja gospodarcza). W pierwszych dziewięciu miesiącach 2008 r. izraelski eksport do Kanady wzrósł o 45 proc. Nowa umowa handlowa z Unią Europejską podwoi izraelski eksport przetworzonej żywności. 8 grudnia ubiegłego roku europejscy ministrowie podpisali renegocjowaną umowę stowarzyszeniową UE - Izrael, do czego Jerozolima od dawna dążyła. W tym właśnie kontekście izraelscy przywódcy wszczęli kolejną wojnę: przekonani, że jej koszty międzynarodowe nie będą znaczące. Rzecz zadziwiająca, ale po siedmiu dniach wojny indeks giełdy w Tel Awiwie poszedł do góry o 10,7 proc. Skoro marchewki nie działają, trzeba użyć kijów.

2. IZRAEL TO NIE RPA.
Oczywiście, że nie. Przykład Południowej Afryki przywoływany jest dlatego, że dowodzi, iż strategia BKS może być skuteczna tam, gdzie słabsze środki (protesty, listy otwarte, zakulisowe naciski) nie przynoszą rezultatu. Poza tym rzeczywiście można dostrzec głęboko niepokojące podobieństwa: różne oznaczenia dokumentów tożsamości oraz zezwoleń na podróżowanie, burzenie domów i przymusowe przesiedlenia, drogi tylko dla osadników. Ronnie Kasrils, znany polityk z RPA, powiedział, że struktury segregacji, które widział w 2007 r. na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, były "nieskończenie gorsze niż apartheid".

3. DLACZEGO WYRÓŻNIAĆ IZRAEL, SKORO STANY ZJEDNOCZONE, WIELKA BRYTANIA I INNE KRAJE ZACHODNIE ROBIĄ TO SAMO W IRAKU I AFGANISTANIE?
Bojkot nie jest dogmatem, lecz taktyką. Strategię BKS należy wypróbować przeciwko Izraelowi z przyczyn praktycznych: jest to kraj dostatecznie mały i zależny od handlu, aby metoda ta mogła zdać egzamin.

4. BOJKOT PRZECINA KOMUNIKACJĘ; POTRZEBUJEMY WIĘCEJ, A NIE MNIEJ DIALOGU.
Odpowiem na to osobistą historią. Przez osiem lat moje książki były publikowane w Izraelu przez komercyjne wydawnictwo Babel, ale gdy napisałam "Doktrynę szoku", nie chciałam łamać bojkotu. Aktywiści BKS doradzili mi, żebym się skontaktowała z wydawnictwem Andalus. Jest to zaangażowane społecznie wydawnictwo, które włącza się w działania ruchu antyokupacyjnego i jako jedyne w Izraelu zajmuje się na większą skalę przekładaniem tekstów arabskich. Podpisaliśmy umowę, zgodnie z którą wszystkie zyski idą na działalność Andalusa, a ja nie dostaję nic. Innymi słowy, bojkotuję izraelską gospodarkę, lecz nie Izraelczyków. Realizacja tego planu wymagała dziesiątek rozmów telefonicznych, e-maili i SMS-ów między Tel Awiwem, Ramallą, Paryżem, Toronto i Gazą.

Zmierzam do tego, że z chwilą, gdy zaczyna się stosować strategię bojkotu, dialog mocno się intensyfikuje. To zresztą chyba oczywiste: budowa ruchu protestu wymaga nieustannej komunikacji, co na pewno potwierdzą uczestnicy walki z apartheidem. Argument, że bojkoty odetną nas od siebie nawzajem, jest tym bardziej bałamutny, że dysponujemy całą gamą tanich technologii informacyjnych. Sposobów na to, by wydzierać się do siebie nawzajem przez granice krajów, jest aż za wiele. Żaden bojkot nas przed tym nie powstrzyma.

Niejeden dumny syjonista w tej chwili szykuje ripostę: czyżbym nie wiedziała, że wiele z tych zaawansowanych technicznie zabawek pochodzi z izraelskich instytucji badawczych, światowych liderów w dziedzinie informatyki? To prawda, ale nie wszystkie. Kilka dni po rozpoczęciu przez Izrael operacji w Gazie Richard Ramsey, szef jednej z brytyjskich firm telekomunikacyjnych, wysłał e-mail do izraelskiej firmy MobileMax. "Na skutek działań rządu izraelskiego z ostatnich kilku dni nie bierzemy już pod uwagę współpracy z waszą ani żadną inną izraelską firmą". Gdy skontaktowała się z nim redakcja "The Nation", Ramsey powiedział, że jego decyzja nie była polityczna. "Nie możemy sobie pozwolić na utratę klientów. To było posunięcie czysto komercyjne".

Właśnie tego rodzaju chłodne kalkulacje biznesowe skłoniły wiele przedsiębiorstw do wycofania się z RPA dwie dekady temu. I właśnie tego rodzaju kalkulacje dają nam najbardziej realną nadzieję na to, że w Palestynie nareszcie zagości sprawiedliwość.

*Naomi Klein, dziennikarka i publicystka, autorka książek "No Logo" i "Doktryna szoku".

http://www.dziennik.pl/opinie/article298989/Naomi_Klein_Zbojkotujmy_Izrael.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
DarkTech




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 1218
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:50, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem


http://www.inminds.co.uk/boycott-israel.html
Trochę się tego nazbierało, a przecież to stary baner.
_________________
Prawda nieraz jest bardzo trudna do ustalenia, ale nigdy nie jest tak niedostępna jak wówczas kiedy jest niewygodna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gnosis




Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 1428
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:25, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kampanie ,które sponsorują zbrodnie Izraela???!!!!!

Może ktoś mi to wytłumaczyc?
_________________
...czasami po prostu lepsza od prawdy jest wiara w coś....
ludzie muszą zostać nagrodzeni za trwanie przy wierze inaczej rozlecą się w pył
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gerwazjana




Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 611
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:29, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gnosis napisał:
Kampanie ,które sponsorują zbrodnie Izraela???!!!!!

Może ktoś mi to wytłumaczyc?


Zapewne baner byl angielsko-jezyczny i Darktech nieopatrznie go przetlumaczyl.. domyslam sie, ze bylo napisane 'companies' co znaczy 'firmy' a nie 'kampanie'..(w sensie te firmy naleza do syjonistow finansujacych dzialania Izraela) na gorze tez byloby bardziej estetycznie, gdyby zamiast Bojkot Izrael bylo napisane Zbojkotuj Izrael.. ale nie bierz tego za krytyke DarkTech, dobrze ze wrzuciles ten baner, teraz wiemy czego unikac jesli ktos nie chce sie dokladac do zabijania malych Palestynczykow (przypominam, ze 50% populacji Palestyny jest ponizej 14-stego roku zycia..)

Edit: Gnosis, to juz zalezy wylacznie od ciebie..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gnosis




Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 1428
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:30, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No więc co znaczy ,że mam bojkotować firmy ,które sponsorują zbrodnie Izraela?
_________________
...czasami po prostu lepsza od prawdy jest wiara w coś....
ludzie muszą zostać nagrodzeni za trwanie przy wierze inaczej rozlecą się w pył
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kondrix




Dołączył: 14 Cze 2008
Posty: 205
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:44, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przetłumacze gnosisa bo w pierwszej chwili nie zrozumiałem, chociaż to samo pytanie mi się nasuneło kiedy zerknołem na baner:

W jaki sposób firmy z listy przyczyniają się do wspierania zbrodniczej działalności Izraela?
(odp: domyślam się, że udziałowcami w tych firmach jest państwo Izrael.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
coyote




Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 259
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:48, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kondrix napisał:
przetłumacze gnosisa bo w pierwszej chwili nie zrozumiałem, chociaż to samo pytanie mi się nasuneło kiedy zerknołem na baner:

W jaki sposób firmy z listy przyczyniają się do wspierania zbrodniczej działalności Izraela?
(odp: domyślam się, że udziałowcami w tych firmach jest państwo Izrael.)


nie koniecznie są to firmy w których udziałowcem jest państwo Izrael - w szczegółach linku który podał DarkTech (jak klikniesz na bojkotowaną firmę) można się dowiedzieć co łączy ją z Izraelem i tak dla przykładu:

- Nokia - firma rozpoczęła na dużą skale inwestycje w Izraelu
- Intel - pierwsze centrum rozwojowe poza US zostało otwarte w Izraelu
- Nestle - posiada ponad 50% udziałów w Izraelskiej firmie spożywczej Osem Investments
itd...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gnosis




Dołączył: 04 Gru 2006
Posty: 1428
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:54, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

coyote napisał:
kondrix napisał:
przetłumacze gnosisa bo w pierwszej chwili nie zrozumiałem, chociaż to samo pytanie mi się nasuneło kiedy zerknołem na baner:

W jaki sposób firmy z listy przyczyniają się do wspierania zbrodniczej działalności Izraela?
(odp: domyślam się, że udziałowcami w tych firmach jest państwo Izrael.)


nie koniecznie są to firmy w których udziałowcem jest państwo Izrael - w szczegółach linku który podał DarkTech (jak klikniesz na bojkotowaną firmę) można się dowiedzieć co łączy ją z Izraelem i tak dla przykładu:

- Nokia - firma rozpoczęła na dużą skale inwestycje w Izraelu
- Intel - pierwsze centrum rozwojowe poza US zostało otwarte w Izraelu
- Nestle - posiada ponad 50% udziałów w Izraelskiej firmie spożywczej Osem Investments
itd...


No ja wiedziałem że Naomi Klein jest walnięta ,ale nie do tego stopnia.
_________________
...czasami po prostu lepsza od prawdy jest wiara w coś....
ludzie muszą zostać nagrodzeni za trwanie przy wierze inaczej rozlecą się w pył
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
p4lm




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1865
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:31, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DarkTech

zapewne brakuje tam LEVI'S i MARLBORO - oglonie phillip Morris , ale NOKIA to chyba Fińska firma rodzima ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:39, 17 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

UWAGA! NESTLE TO NIEZWYKLE NWO'WSKA FIRMA KORPORACJA, TRUJĄCA NASZE SPOŁECZEŃSTWA CHEMIĄ I NIEZDROWYM JEDZENIEM! MANIPULUJĄCA WAS SŁODKIMI REKLAMAMI I OGŁUPIAJĄCA 8 WITAMINAMI I JESZCZE ŻELAZEM! ( Very Happy ) Sorki za ostatnie 3 słowa ale nie mogłem się powstrzymać Razz reszta to całkiem na poważnie. Poszukajcie sobie w sieci jakie skurwysyńskie przekręty robi ta cholerna firma w krajach 3 świata. Danone tak samo i wiele innych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:01, 18 Wrz '15   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Reykjavik na czarnej liście centrum Wiesenthala za bojkot Izraela 18.09.2015

Stolica Islandii, Reykjavik, została wciągnięta na prowadzoną przez Centrum Simona Wiesenthala czarną listę miejsc, których nie powinni odwiedzać żydowscy turyści. Powodem - ogłoszony przez tamtejszą radę miejską bojkot Izraela.

Głosami lewicowej większości we wtorek rada miejska przyjęła uchwałę zalecającą miejskim służbom rezygnację z zakupów produktów izraelskich z powodu prowadzonej przez Izrael okupacji terytoriów palestyńskich.

Następnego dnia rzecznik izraelskiego MSZ skrytykował to stanowisko jako "wulkan nienawiści (...) bez żadnego powodu ani uzasadnienia".

- Skoro radni tego miasta przyjmują skraje antyżydowskie i antysemickie prawo, wszystkim członkom wspólnoty żydowskiej, którzy chcieliby się tam udać, doradzamy ostrożność - podało centrum Wiesenthala z siedzibą w Los Angeles.

Zdominowany przez prawicę rząd w Islandii skrytykował dzisiaj stanowisko stołecznej rady miejskiej, uznając je za dyskryminujące, a zatem sprzeczne z prawem.

"Uchwała nie jest zgodna ani z prawem islandzkim, ani zobowiązaniami w zakresie zamówień publicznych w ramach Światowej Organizacji Handlu" - napisało islandzkie MSZ w oświadczeniu przesłanym agencji France Presse.

Z informacji MSZ wynika, że islandzkie biura podróży zarejestrowały już pewną liczbę odwołanych wyjazdów do Islandii - kraju, dla którego turystyka jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/reykjavi.....ela/dqkhs9
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


N. Klein, Zbojkotujmy Izrael
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile