W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Forumowy język Entów  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Sprawy techniczne Odsłon: 3000
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sync




Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 20
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:46, 11 Mar '11   Temat postu: Forumowy język Entów Odpowiedz z cytatem

Chciałbym poruszyć pewien temat związany ściśle z komunikacją na forum.
Tryb pracy forumowej bardzo przypomina konferencję. Wyobraźmy sobie więc, że siedzi nas stu na sali i zaczynamy rozmawiać. Wśród nas są ludzie gotowi mówić cały czas i zdominować cały przebieg spotkania. Idea jest jednak taka, aby każdy mógł się wypowiedzieć.
Ponadto w trakcie forumowej dyskusji jesteśmy narażeni na potężną ilość zakłóceń - tzw. szum komunikacyjny, który towarzyszy zwykłym rozmowom w realu jest jeszcze wzbogacony o bardziej lub mniej umyślne działania innych osób.

Moja propozycja to pewne ważne merytorycznie tematy oznaczać literką Q (od quality). Zwykłe newsy, ciekawe multimedia itd. to wątki w których oczywiście można popierdolić, pożartować itp. Jeśli jednak chodzi o ważne dyskusje(Q) proponuję co następuje.
Przyjąć szereg zasad, które będą nie tyle zapisane w formie regulaminu i twardo respektowane co uznane zostaną za dobre obyczaje.

1.Mówimy tylko to co jest naprawdę warte powiedzenia - ważymy słowa.
2.Nie sprzeczamy się o detale jeśli nie są istotne.
3.Post powinien mieć co najmniej 20 linijek, być przemyślany, zwięzły i zawierać konstruktywną! budowę.
4.Nie odwołujemy się do poglądów uczestników debaty, z innych wątków.
5.Po wysłaniu posta, następny wysyłamy dopiero po pojawieniu się 3 nowych postów.
6.Nie szukamy dziury w całym. Tzn. nie doszukujemy się w czyjejś wypowiedzi haków i nie prowadzimy bezsensownych sporów o nieistotne szczegóły, które sprowadzają dyskusję na boczny tor. Zwłaszcza jeśli znamy dobrze jakiegoś forumowicza musimy okazać zaufanie. "Niezrozumienie się" na forum w większości przypadków spowodowane jest zakłóceniami i ograniczeniami jakie wynikają z czysto werbalnego charakteru komunikacji.

Powyższe zasady powinny zapobiec nadmiernej aktywności poszczególnych osób. Instynktownemu odpisywaniu, bez przemyślenia wszystkiego na zimno co zazwyczaj wprowadza tylko zbędne zamieszanie w dyskusji. Spamowaniu wypowiedziami typu aprobata bądź dezaprobata. Na pewno wątek będzie się ciągnął dłużej, ale za to jego merytoryczna wartość wzrośnie. I jest szansa, ze ktoś nowy kto wejdzie na stronę przeczyta całość.

Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DeeJay




Dołączył: 11 Kwi 2009
Posty: 176
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:18, 11 Mar '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm...bardzo ciekawa idea.

Podstawowe pytanie to: czy warto poswiecic przeszlo polowe, za przeproszeniem, pierdolacych o glupotach forumowiczow dla konstruktywnej i spojnej rozmowy?

Mysle, ze tak. Czasem wchodzac na forum mam wrazenie jakbym znalazl sie w przedszkolnej sali z tysiacem bachorow przekrzykujacych...a raczej przepiskujacych swoje racje. Wychodzi wtedy bardzo komiczna sytuacja, gdzie nagle dorosle osoby zachowuja sie jak typowe dzieci. Stad na koncu tego zamieszania mozna sie tak pogubic, iz sens rozmowy zostaje zachwiany i w zasadzie pominiety na korzysc sprzeczek i docinek (doswiadczylem tego zamieszania w moim temacie o degradacji mlodych - przyznam szczerze iz dalem sie wciagnac w ten wir zawilosci).

Co do pomyslu 3 nowych postow, niezbyt podoba mi sie ten pomysl. Czasami po jednym, gdy nastepuje reakcja, temat zostanie podtrzymany badz zachwiany (roznie bywa) ale po 3 w zasadzie nie ma juz sensu wracac do watku sprzed...no wlasnie...a jezeli 3 posty pojawia sie dopiero za miesiac? Trzeba to jakos wyposrodkowac.

Co do detali malo istotnych - zgadzam sie, jednakze sa detale, ktore potrafia w znaczny sposob przyczynic sie do rozwoju watku...czasem owo wtracenie na 2-3 linijki jest wiecej warte niz elaborat na 50.

Haki w wypowiedziach...to tez jest rozlegly temat. Nieraz zdarza sie iz ktos przekreci sens wypowiedzi, wyrwie cos z kontekstu i dopasuje pod swoje dyktando lub po prostu bedzie probowal wmowic cos, czego dana osoba nie wypowiedziala...ciezko wtedy przemilczec sprawe gdyz, moze sie to wydac smieszne (ale jednak) kazdy w jakims sensie cos tu prezentuje, cos co wplywa na jego "prestiz" i uznanie...wiec prawie kazdy bedzie walczyl w obronie swojego zdania lub dobrego imienia Smile

Nadmierna aktywnosc niektorych "szkodnikow" reguluje Bimi wiec chyba nie ma sie o co martwic.

Nie mniej jednak temat wart przedyskutowania i poddania ocenie...moze narodza sie jakies konkluzje, ktore przyniosa owocne zmiany Smile
_________________
...bo czasem dobrze jest coś wiedzieć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:43, 12 Mar '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taaa... żeby tresowanie forumowiczów było takie proste jak wam się wydaje... Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sync




Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 20
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:10, 13 Mar '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DeeJay napisał:

Co do pomyslu 3 nowych postow, niezbyt podoba mi sie ten pomysl. Czasami po jednym, gdy nastepuje reakcja, temat zostanie podtrzymany badz zachwiany (roznie bywa) ale po 3 w zasadzie nie ma juz sensu wracac do watku sprzed...no wlasnie...a jezeli 3 posty pojawia sie dopiero za miesiac? Trzeba to jakos wyposrodkowac.

Co do detali malo istotnych - zgadzam sie, jednakze sa detale, ktore potrafia w znaczny sposob przyczynic sie do rozwoju watku...czasem owo wtracenie na 2-3 linijki jest wiecej warte niz elaborat na 50.


Twoje przemyślenia są słuszne.
Co do 3 postów, to rzeczywiście trzeba by to wyważyć. Wiele osób tu ma większe doświadczenie z forum i myślę, że dobrze widzą jak ustawić szalkę.
Co do detali to nie jakaś sztywna reguła. Oczywiście jeśli ktoś uważa, że warto wtrącić te 3 linijki, zawsze może to zrobić. Szybka riposta powinna być jednak ograniczona - nigdzie nam się nie spieszy w rozkminianiu ponadczasowych wątków.


Bimi napisał:
Taaa... żeby tresowanie forumowiczów było takie proste jak wam się wydaje... Smile


Facet w mięsnym stał w kolejce pół godziny z prawej strony. Tymczasem kolejka była od lewej. Pani odmówiła obsłużenia go bo myślała, że się "wciął". Obrażony Pan wyszedł ze sklepu, zdegustowany, że musiałby stać od nowa. Nie było go pół roku. Kiedy wrócił(zawsze wracają) wiedział jakie są zasady, jak się zachować i z której strony stanąć.

Nie słuchaj jak Cię obrażają za dyktaturę i oskarżają o cenzurę. W zarządzaniu motłochem nie da się być liberałem. Demokracja może istnieć tylko w bardzo wąskiej grupie bardzo mądrych ludzi.
Tymczasem ów pomysł nie jest gotowym remedium na ład. Wydaje mi się jednak, że jest jednym z lepszych sposobów na polepszenie jakości. A o jakość chodzi nie o ilość, już?

Poza tym nie ma to nic wspólnego z tresowaniem tylko ze zdrowym rozsądkiem. jeśli ktoś nie potrafi zrozumieć tak marginalnych spraw, znaczy się do dyskusji się nie nadaje.

Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:39, 13 Mar '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro to takie proste jak mówisz to nie rozumiem co powstrzymuje cie przez założeniem własnego forum, najzajebistszego z najzajebistszych?
Nie chcesz mi robić konkurencji?
Ależ nie krępuj się - konkurencja nigdy nie była problemem mojej strony, a za to chętnie popatrzę jak ten twój precyzyjnie zaprojektowany, acz bazujący na obsłudze kolejki w mięsnym pani Zosi, system funkcjonuje w brutalnych realiach polskiego internetu.
Szczerze mówiąc nie wróżę mu sukcesu, ale ponieważ wydajesz się być bardzo przekonany co do słuszności swoich pomysłów, pozostaje mi jedynie zachęcić cię do próby ich realizacji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sync




Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 20
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:04, 13 Mar '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi napisał:
Skoro to takie proste jak mówisz to nie rozumiem co powstrzymuje cie przez założeniem własnego forum, najzajebistszego z najzajebistszych?

To przeinaczanie. Pomysł nie dotyczy całego forum. Tylko kilku ściśle wybranych wątków.
Zakładanie forum to nie moja misja, tylko Twoja i dobrze ci idzie więc wyluzuj Smile

Bimi napisał:

Nie chcesz mi robić konkurencji?
Ależ nie krępuj się - konkurencja nigdy nie była problemem mojej strony, a za to chętnie popatrzę jak ten twój precyzyjnie zaprojektowany, acz bazujący na obsłudze kolejki w mięsnym pani Zosi, system funkcjonuje w brutalnych realiach polskiego internetu.
Szczerze mówiąc nie wróżę mu sukcesu, ale ponieważ wydajesz się być bardzo przekonany co do słuszności swoich pomysłów, pozostaje mi jedynie zachęcić cię do próby ich realizacji.

Nie rozumiem dlaczego widzisz we mnie konkurencję. Ja tutaj tylko przyszedłem dołożyć swoją cegiełkę i zrobić dla tego forum kilka rzeczy bo uważam, że jest warte poświęcenia mu czasu.
Nic nie próbuję narzucać, tylko sugeruje, a to od Ciebie jako głównego dyrygenta zależy czy coś z tego będzie.

Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:41, 13 Mar '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale których "ściśle wybranych wątków"?
Nie krępuj się; załóż sobie swoje ściśle wybrane wątki w sekcji autorskiej i je moderuj według takich zasad jakie uznasz za stosowne - wtedy zobaczysz ile ci z tego wyjdzie. Moim zdaniem nikt prócz ciebie nie będzie w nich pisał, no ale nie chciał bym ci zapeszać... Smile

Wiesz, ja się z tego śmieję, bo prezentujesz podejście typu: "mam pomysł na to, na to, na to i na to... Bimi, zrealizuj!!"
Stary ja nie jestem twoim czarnuchem - sam sobie zrealizuj.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sync




Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 20
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:14, 16 Mar '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No comment
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Sprawy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Forumowy język Entów
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile