W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Chleb z perzu  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Odsłon: 6086
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AQuatro




Dołączył: 24 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 19:52, 02 Sty '11   Temat postu: Chleb z perzu Odpowiedz z cytatem

Perz, to roślina lecznicza, którą instynktownie jedzą psy, gdy wyczuwają brak jakichś składników w organiźmie. Pospolity chwast.
Dawniej nasi przodkowie robili mąkę z perzu z którą stosowali do chleba.
Znalazłem ciekawy przepis:

_________________
Zobacz też tutaj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janiekowalsk




Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 1466
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 21:16, 02 Sty '11   Temat postu: Re: Chleb z perzu Odpowiedz z cytatem

AQuatro napisał:
Perz, to roślina lecznicza, którą instynktownie jedzą psy, gdy wyczuwają brak jakichś składników w organiźmie. Pospolity chwast.
Dawniej nasi przodkowie robili mąkę z perzu z którą stosowali do chleba.
Znalazłem ciekawy przepis:


Dawaj linka bo nie działa Smile
_________________
Gaza Strefa śmierci
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pasożyd




Dołączył: 16 Maj 2010
Posty: 84
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 23:19, 02 Sty '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://image82.webshots.com/182/1/0/16/2890100160105577927etMPqQ_fs.jpg

i o zbożach alternatywnych takie coś znalazłem:

Cytat:
Wykorzystanie dziko rosnących traw jako produktów zbożowych

W naszych czasach do wypiekania chleba używa się ziarniaków nielicznych upraw rolniczych, jak: pszenicy, żyta, jęczmienia, kukurydzy, prosa, ryżu i niektórych innych kultur zbożowych.
Do niedawna, kiedy liczba uprawnych, dostarczających mąki była dość ograniczona, ludność różnych krajów wykorzystywała jako pożywienie dziko rosnące rośliny mączyste. W ciągu tysiącleci ludzkość różnych krajów wykorzystywała jako pożywienie dziko rosnące rośliny mączyste. W ciągu tysiącleci ludzkość zdobyła wiele doświadczenia życiowego w przyrządzaniu mącznych produktów z dzikich traw. Poniżej podajemy te gatunki traw, które występują dziko na terenie naszego kraju i dostarczają kaszy i mąki. Niektóre gatunki roślin dostarczają ,,mąki‘‘, pochodzącej z pędów nadziemnych i podziemnych, obfitujących w skrobię i białka. Mąka z tych roślin pozbawiona jest jednak kleistości.

Manna Glyceria R.Br. Trawa wieloletnia, dochodząca do 1 m wys., rośnie nad brzegami wód i w cienistych, wilgotnych lasach. W kraju występuje 5 gatunków manny. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ziarniaki dojrzewają w końcu lata. Nazwa łacińska manny - Glyceria,poczodzi od greckiego glykeros - słodki, od słodkich ziarniaków. Na uwagę zasługuje manna jadalna Glyceria fluitans (L.) R.Br. Odżywcze ziarniaki manny są podawane chorym przy ogólnym wyczerpaniu organizmu. Produkt ten znany jest od dawna w Polsce, jak również w Szwecji i na Węgrzech pod nazwą ,,manna‘‘. Niegdyś manna, specjalnie uprawiana w kraju, była znanym produktem handlowym. Obecnie występująca w sprzedaży kasza manna, przyrządzana jest ze specjalnych odmian ziarniaków pszenicy twardej. Ziarniaki manny zawierają 75% skrobi, 9,7% białek, 0,4% tłuszczu oraz 13,5% wody.

Perz właściwy Agropyron repens (L.) P. B., Triticum repens L. Trawa bardzo pospolita, występująca w uprawach, na polach i w zaroślach, na brzegach lasów. Ze zmielonych rozłogów można uzyskać mąkę, nadającą się do wypieku ,,chleba‘‘, jednak znacznie ustępującemu pszenicznemu. Podziemne bardzo rozgałęzione, białawe rozłogi perzu zbierane są wczesną wiosną. Suche rozłogi perzu zawierają do 20% skrobi, 5-6% białek. 30-40% cukrów.

Włośnica zielona Setaria viridis (L.) P.B. Roczny, pospolity chwast występujący na polach, w ogrodach i na ugorach, dochodzący do 40 cm wys. Z ziarniaków przyrządza się kaszę. Kłosy włośnicy zbiera się w okresie dojrzewania ziarników. Ziarniaki są odżywcze i nie ustępują wg niektórych autorów, ziarnom pszenicy.

Stokłosa bezostna Bromus inarmis Leyss. stokłosa żytnia Bromus secalinus L., stokłosa polna Bromus arvenis L., stokłosa miękka Bromus mollis L. Gatunki pospolite, występujące na polach uprawnych, na przydrożach, ugorach, w rowach. w latach głodowych i nieurodajów ludność Rosji carskiej na Białorusi spożywała ziarniaki tych gatunków w postaci kaszy i zacierek. Chleb z wymienionych gatunków stokłosy jest nieco gorzkawy.

Chwastnica jednostronna - Kurze proso - Echinochloa crus-galli (L.) P.B. Trawa roczna, występująca jako pospolity chwast na wilgotnych glebach, na polach i w ogrodach, wśród polowych upraw zbożowych. W Mołdawii, na Krymie i na Kaukazie zbierano ziarniaki chwastnicy, z których przyrządzano kaszę i ,,mannę‘‘ niskiej jakości.

Prosownica rozpierzchła Milium effusum L. Trawa wieloletnia, występująca w lasach liściastych. Charakteryzuje się wszechstronną wielokłosową wiechą, cienkimi włosowatymi gałązkami, drobnymi kłosami, bezostnymi plewami, twardymi ziarniakami. W ubiegłym stuleciu trawę tę wysiewano w Irlandii, Szkocji, Skandynawii, dopóki nie została zastąpiona przez wysokourodzajne uprawy zbożowe. Ziarniaki prosownicy dostarczają mąki i kaszy.

Mozga trzcinowata Phalaris arundinacea L. Trawa dochodząca do 3 m wys., z podziemnymi rozłogami, o kłosach jednokwiatowych, spłaszczonych z boków i białych połyskujących ziarniakach. Porasta brzegi wód, rośnie na moczarach i w rowach. W Europie Południowej z ziarniaków mozgi uzyskuje się mąkę, która dostarcza chleba, jakościowo nie ustępującego pszenicznemu.

Perłówka Melica L. W kraju występuje pospolicie perłówka zwisła Melica nutans L. Rośnie w cienistych lasach liściastych, rzadziej w szpilkowych. Wyróżnia sie plewką dolną w górze zabarwioną na filoletowo. Ziarniaki były niegdyś zbierane i spożywane w postaci różnych kasz i mąki

Palusznik krwawy Digitaria sanguinalis (L.) Scop. Panicum sanguinala L. Roślina roczna, występująca na glebach piaszczystych jako chwast poolny i ogrodowy. Wyróżnia sie palczasto zestawionymi nibykłosami z osadzonymi na nich parami kłosków, zwykle fiołkowo nabiegłych, o kwiatach 3-plewowych. Trawa ta pochodzi z Azji Wschodniej, z górzystych terenów Mongolii. W Chińskiej ,,Księdze Pieśni‘‘ zaznaza się , że palusznik był pierwszym zbożem, którzy wielcy i szczodrzy bogowie obdarowali ludzkość. W średniowieczu pelusznik uprawiano w Indiach oraz w Europie na Węgrzech, w Rumunii i w Czechosłowacji oraz u nas w kraju, jako ,,manna prosowa‘‘. Kasza przyrządzana z ziarniaków palusznika prawie nie różni sie smakiem ani jakością od kaszy otrzymywanej ze zbóż uprawnych. Trawa ra nie jest obecnie uprawiana z powodu niskiej urodzajności. W kraju występuje również palusznik rurkowaty Digitaria ischaergum (Schreb.) Muehlenb., Panicum lineare Krocker na podobnych miejscach, jak poprzedni, o tych samych właściwościach.

Zamokrzyca ryżowa (Ryż dziki) Leersis oryzoides (L.) Oryza clandesteina A.Br. Trawa wieloletnia, dość pospolicie występująca nad brzegami rzek, na moczarach, w rowach, gdzie tworzy zwarte zarośla. Ryż dziki można poznać po długich pływających rozłogach jasnozielonych liściach, żółtozielonych kłoskach, zebranych w rozpierzchłą wiechę. Rozdęte pochwy liściowe zamykają część dolną wiechy, gdzie osadzone są jednokwiatowe kłoski, o żółtawych, błoniasto prześwietlających plewkach, brzegiem i na grzbiecie orzęsionych. Niegdyś spożywano ziarniaki, z których otrzymywano mąkę i kaszę wysokiej jakości.

Owies szorstki (Owsik) Avena nuda Hajer, Avena strigosa Scherb. Chwast krajowy występuje w owsie. Rośnie na glebach piaszczystych. W Anglii i we Francji był uprawiany na glebach wrzosowatych. W krajach skandynawskich ziarniaki wykorzystane są jako dzikie zboże do różnych kasza, kisieli, mącznych zup i sosów. Uprawiany jest na obszarach górskich Hiszpanii i Portugalii.

Jęczmień żytni Hordeum secalinum Scherb., Hordeum nudosum L. Trawa gęstokępkowa, występuje na słonych łąkach nadmorskich, na naszym skrajnie zachodnim Pomorzu (wyspa Wolin), k.Gdańska przejściowo zawleczona. Charakterystyczna cecha - pochwa najwyższego kielicha przylega do występującego ponad nią źdźbła, plewy krótkoszczecinaste, szorstkie. W kraju ziarniakami jęczmienia żytniego skarmiane jest ptactwo i bydło. W latach nieurodzajów przyrządzano z nich kaszę i mąkę.

Wydmuchrzyca piaskowa Leymus arenarius (L.) Hochst, Elymus arenarius L. Trawa szarozielona, kłoski 3-kwiatowe, osadzone po kilka w wycięciach osi głównej, ziarniaki zamknięte w plewach, źdźbła do 1-2 m wys., grube i sztywne, kłącza daleko czołgające się. Występuje często na wydmach nadbałtyckich, piaszczystych. Wczesną wiosną zbiera się zeszłoroczne ziarniaki, z których przyrządza się kaszę i mąkę. W Islandii z ziarniaków wydmuchrzycy wypieka się chleb. Z dobrze wysuszonych i dokładnie zmielonych kłączy wydmuchrzycy uzyskuje się surogat mąki, podobnie jak z rozłogów perzu.
Organizm ludzki lubi urozmaicone potrawy i pokarm, który w postaci krupy (kaszy) i mąki jest dostarczany przez liczne wyżej wymienione gatunki dziko rosnących traw, często pospolicie występujących w naszym kraju.

źródło: Wiadomości Zielarskie 7 ‘84


http://walden.except.one.pl/index.php?id=113&id2=110


arrow o perzu po angielsku
arrowpo polsku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 24 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 20:23, 03 Sty '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten serwis nie lubi, jak się robi bezpośrednie linki do zdjęć. Smile
Tutaj wrzuciłem:

_________________
Zobacz też tutaj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Chleb z perzu
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile