W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Dziady   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Ignoruj (1)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Odsłon: 2473
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:37, 31 Paź '10   Temat postu: Dziady Odpowiedz z cytatem

Jutro "Dziady". Smile
Jeszcze 150 lat temu nasi przodkowie zanosili żarcie na groby swoich zmarłych. Opisał to Władysław Reymont, który żył końcem 19 wieku. Opisał to jako obrzęd już zanikający.
Kościół przejmował ten zwyczaj w ten sposób, że to ksiądz zbierał jedzenie dla zmarłych, o czym pisze również Reymont w powieści "Chłopi" (na początku poniższego filmu widzimy jak znoszą jaja dla księdza Smile)

Natomiast w czasach Mickiewicza jakieś 200 lat temu początkiem 19 wieku, czyli 50 lat przed Reymontem - Kult podkarmiania zmarłych przez Polaków kwitł w pełni. Mickiewicz opisał dokładnie te zwyczaje w "Dziadach". Nic też dziwnego, że Kościół Katolicki umieścił go na "Indeksie Ksiąg Zakazanych". Smile

Poniżej fragment filmu na podstawie książki Reymonta ukazujący dawne wierzenia Polaków:
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Erwin




Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 480
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 03:14, 07 Lis '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bogata wyobraźnia pozwala sobie wymyślać zjadanie posiłku razem z nieistniejącymi, lub nieobecnymi.
Ja z kolei jadałem czasem z misiem. Siedział na stole dostawał spodeczek od herbaty, a na nim kawałek tego samego co jadłem ja. No i zajadał ze mną choć nic nie ubywało. Laughing

Najefektowniejsze jest drinkowanie ze zmarłym, bo jeden w jedną nogę, a drugi w glebę jak jest w pomniku. Z racji wlewania w jedną nogę nie da się odejść prosto od nagrobka i znów się pije te kolejne drinki ze zmarłym. Najważniejsze pilnować naprzemiennnego wlewania do swoich nóg przy toastowaniu ku spotkaniu w przyszłości. Zmarły jako że leży wszystko pobiera równo, bo nogi leżą i wpływa inaczej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Dziady
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile