W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Teorie spiskowe  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
8 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Odsłon: 6296
Strona: 1, 2   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ckmmln2




Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 35
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:04, 08 Sty '08   Temat postu: Teorie spiskowe Odpowiedz z cytatem

bardzo fakjny tekst na temat teori spiskowych:) polecam

http://www.apokalipsy.cba.pl/paranoja%20jest%20moja.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
frasobliwy




Dołączył: 26 Wrz 2006
Posty: 1595
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:16, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Samo sformułowanie "teorie spiskowe" bywa początkiem manipulacji. Są po prostu rozsadne teorie i nierozsądne teorie. Prawda i kłamstwo. Ucziwa praca badawcza i rojenia wariata. W wiekszości wypadków terminu "teorie spiskowe" używają prześlizgujący się po temacie manipulatorzy, np. z "Dziennika" oraz "Wiedzy i Życia". W artykule jaki poleciłeś też jest nieszczęsliwe sformułowanie:

Cytat:
POMYŚL PRZEZ CHWILĘ - dlaczego teorie spiskowe nie budzą niechęci wśród normalnych ludzi, tylko w środowiskach akademickich, naukowych i rządowych?


Wystarczy teraz, że temat X który nam nie pasuje uznamy za teorie spiskową (wg powyższego cytatu akademicy nie lubią teorii spiskowych) i już mamy argument: "elita intelektualna śmieje się z tematu X".

W ogólności nie jest to prawda.

Ogólnie pojete teorie spiskowe (powtarzam: to bardzo głupi termin) tępią zwykle media*, a całe masy akademików rozmijają się z tym co serwują media. Na przykłąd naukowcy z IPN są przez niektórych dzienniakrzy nazywani pseudohistorykami wierzacymi w teorię spiskową dotyczącą przełomu PRL/III RP. John Mearsheimer i Stephen Walt to akademicy jakich "zgnoił" dziennikarz z GW. Profesor Noam Chomsky ma wiele do powiedzenia na temat spisków CIA, a profesor Steven Jones specjalizuje się we fragmencie spisku 11 września. Przykłady można mnożyć.

* - media, politycy i emisja pieniądza są na pasku rządzących. To dobry przykład na testowanie teori spiskowej. Prawdziwa istota władzy to fakt jaki nie umknie żadnemu samodzielnie myslącemu człowiekowi. Doklejanie do tego iluminatów, sypanie setkami przykładów "tajemnych znaków", gimnazjlane spelulacje - to już typowe bajdurzenie. Szkoda, że jedno tak często mylone jest z drugim.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
morgan666




Dołączył: 30 Paź 2007
Posty: 378
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:50, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co do tej stronki... to niezle sie usmialem... a myslalem ze to ja gadam/pisze glupoty na temat nieladawania na ksiezycu... ale niektorzy pisza wieksze na ROZNE tamety
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ckmmln2




Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 35
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:28, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale tamtenartykul pokazuje wlasnie dlaczego wiekszosc ludzi nie wierzy w teorie inne niz oficjalne i nazywa [lubktos im kaza nazywac] je teoriami spiskowymi Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:11, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z strony http://www.apokalipsy.cba.pl/paranoja%20jest%20moja.htm

Cytat:
Profesorowi Boydowi udało się niedawno spowolnić impuls światła do prędkości mniejszej niż ta, jaką osiąga szybki samolot, a także przyspieszyć bardziej niż się to wydawało możliwe. A wszystko to dzięki specjalnym technikom i materiałom.


Chyba latarką po ścianie.

To nie był pierwszy lepszy fragment, który wybrałem, najpierw przeczytałem o sklonowanym Jezusie i pomyślałem "nie, może znajdę coś lepszego", poprzez Yeti, Ludzie komputery, coś tam jeszcze do cofającego się światła. Być może znajdzie się tam jakiś bardziej wiarygodny artykuł, ale poza tym ten site to jakieś kpiny albo czyjeś totalne zboczenie z kursu i oderwanie się od zmysłów. Gdyby pozbierać wszystkie "fakty" z tej strony do kupy, to już dawno byłby koniec świata, który nastąpiłby 17 razy, za każdym razem inaczej, latalibyśmy dzisiaj (o ile byśmy żyli) do przyjaciół z planety rjb36, w mojej szafie chowałby się Yeti, we wnętrzu ziemi mieszkaliby obcy, na księżycu zresztą też, a światem rządziłyby drzewa. Nie chce mi się dalej wymyślać, nie dorównuję treści tej strony.
Jednym słowem - żal.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20407
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:16, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ckmmln2 napisał:
ale tamtenartykul pokazuje wlasnie dlaczego wiekszosc ludzi nie wierzy w teorie inne niz oficjalne i nazywa [lubktos im kaza nazywac] je teoriami spiskowymi Smile

tak właśnie admin zatytuował sobie mój komentarz to artykułu o 911 w polskiej wikipedi Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
frasobliwy




Dołączył: 26 Wrz 2006
Posty: 1595
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:38, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na jakimś forum widziałem post gościa, ktory jednym tchem (jednym zdaniem) wyśmiał yeti, rządy UFO i...tajne akcje CIA. Źle pojety "scetycyzm" sięga coraz wyżej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przebudzony




Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 968
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:31, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powinno się mówić: „Niekonwencjonalne interpretacje wydarzeń”.

Słowa „teorie spiskowe” wykreślcie ze swojego słownika. Wyrażenie to jest językowo nie poprawne i źle się kojarzy.
_________________
Nie sprzeczaj się z Bimim. Nie krytykuj tego tego co mówi Bimi. Zawsze zgadzaj się z tym co mówi Bimi. Kochaj gejów tak jak Bimi. Nie krytykuj gejów. Inaczej dostaniesz 1 post na dzień. To się nazywa wolność słowa w rozumieniu Bimiego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomkiewicz




Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 989
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:49, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sam zwrot "teoria spiskowa" jest odbierany wyjątkowo pejoratywnie przez większość. Gwarantuje wręcz natychmiastowe odrzucenie treści postrzeganych jako niedorzeczne i szkodliwe.
Chcesz ukryć przed motłochem jakiś fakt, krzyknij , że to teoria spiskowa i rezultat buforujący przed faktem jest zapewniony.

Stawianie w szeregu zagadnień UFO i tych związanych z działalnością CIA to faktycznie koszmarny nonsens.
A sceptycyzm równie dobrze myli się z ignorancją jak miłość z niewolniczym przywiązaniem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20407
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:03, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że to nie jest kwestia samego znaczenia wyrazów "teoria spiskowa". Wydaje mi się, że każdy z nas jest jakby nauczony utożsamiać "teorię spiskową" z czymś nieprawdziwym, wyimaginowanym, schizofrenicznym.
Chyba kiedyś nie używało się tak często tego wyrażenia? Jak myślicie?
Pamiętam taki film "Conspiracy Theory"... Ale mam wrażenie, że jeszcze zanim ten film obejrzałem wiedziałem, że teorie spiskowe to coś jak UFO. Jednak o UFO mówiło sie o wiele częściej niz o tych teoriach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ogrodnik




Dołączył: 08 Sty 2008
Posty: 234
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:46, 08 Sty '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Spiskowa Teoria Dziejów" wedle opinii specjalistów np.historyków
jest współczesnym zabobonem.Ci uczeni w piśmie każa wierzy w
nieprawdopodobieństwa w rodzaju :nieznany człowiek zjawia się
w bawarskiej piwiarni zdobywa podziw,zaufanie bankierów,rozpętuje
największą(jak narazie) zawieruchę.To według akademików jest
racjonalne.A według mnie "wyznawcy" spiskowych teorii nie.
Ja nie wierzę w cuda.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
inecki




Dołączył: 19 Sie 2008
Posty: 465
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:50, 23 Sie '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież spisek to słowo, które definicyjnie określa przygotowane w ukryciu działania. Przecież każde działanie służb specjalnych z założenia jest ukryte / tajne, a więc ma charakter spisku. Jeśli zacznę na tym forum nawoływać do łamania [rawa - to wtedy zostanę spiskowcem (przeciw ustrojowi - spiskowała Solidarność), ale kiedy mówię: "Zobaczcie przyznali się! Pearl Harbour to był spisek!" to wtedy niezdrowo się ekscytuję? A jak już powiem, że 911 to był spisek, że pozostawieni rozgromionej armii irackiej możliwości wykonywania lotów bojowych i gazowania Kurdów to był spisek, to jestem niespełna rozumu?

Nie widzę, żednego wstydu w tym, że biorę pod uwagę teorie spiskowe. Uwazam, że tylko skrajnie nieracjonalne osoby mogą wierzyć, że służby specjalne są powołane po to, zeby wyjaśniać i mówić prawdę i spiski nie istnieją. Dla mnie ludzie, którzy z własnej woli wypierają teorie spiskowe i ich nie analizują - mają poprostu zbyt słabą psychikę, zeby ich za cokolwiek winić. Natomiast ci, którzy dbają o przebieg wojen informacyjnych dobrze wykonują swoją pracę, co jednocześnie nie przeszkadza mi w tym, żeby się śmiać, że przy całym swoim intelekcie zamiast być człowiekiem na własną rękę służą (kelnerują!) organizacji.

Teoria spisku to bardzo adekwatne okreslenie, do momentu, aż się spisek udowodni lub wykluczy. I tu nie ma demokracji.
To forum w swoim założeniu jest świetną alternatywą dla wszystkich, którzy chcą zawrócić z bezsensownej drogi kłamstwa i uwierzą, że być dobrym człowiekiem można (przede wszystkim)wtedy, kiedy nie wykonuje się poleceń z którymi się nie zgadza.

Ja tam w nazywaniu mnie zwolennikiem teorii spiskowych nie widzę nic złego, jestem dumny, ze mam odwagę patrzeć na świat na własny rachunek. A jak ktoś ma frajdę, że mnie etykietuje to mi go żal.
Mówię oczywiście za siebie - bo tak jest uczciwie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
croedeth




Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 62
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:02, 01 Wrz '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

inecki -nie jesteś zwolennikiem teorii spisku -zwolennikiem teorii działania konspiracyjnego , w żaden sposób nie popierasz takich działań wprost przeciwnie jesteś im przeciwny , chcesz zaprzestania takich działań .


sorki za wygłup stylistyczny

ale w sumie jak nazwać kogoś kto nie jest zwolennikiem TS?
_________________
cenzura rożnymi bimionami się mieni
sprzeczność w działaniu i deklaracjach jest dowodem na fałszywe pobudki
fajny poligon do badania poziomu świadomości i poziomu napięcia społecznego wśród młodych inteligentnych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
inecki




Dołączył: 19 Sie 2008
Posty: 465
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:07, 02 Wrz '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Croedeth - dzięki za wyróżnienie Smile

Jestem wielkim zwolennikiem analizowania teorii spiskowych i nie wierzę w zębowe wróżki.

OK - jest taka jednostka chorobowa jak cyklofrenia i wtedy się uważa, że wszyscy knują i ciągle szepczą coś o tobie, ciągle za tobą chodza, i w ogóle się zmówili. Ale jest też adekwatna ocena sytuacji i jak widzisz dwóch osiłków zasuwających na ciebie z kijami - to nie zaczynasz zakładać, że lecą w twoją stronę bo właśnie za rogiem wybudowali boisko do base-ball'a i założyli się który pierwszy.

Dlatego jak ktoś mi mówi, że chcieli go pobić to go pytam jak to było i to uważam za normalne.
Jak zaczynasz mówić o spisku, to ludzie najpierw pukają się w czoło, a potem machaja ręką.
Tylko, ze to świadczy o tych ludziach, a nie o tobie!


Może nie wyraziłem się jasno - ale chodziło mi tylko o obronę dobrego imienia teorii spisku. Jeśli ktoś nie dostrzega, że duża polityka jest spiskowa, to znaczy, ze rzeczywiście wybiera łatwiznę, nie chce wysilać szarych komórek i idzie tam gdzie wiekszość.

Nie godzę się z tym, żeby semantycznie, czy nomenklaturowo stawiać równanie:
teoria spisku = dom wariatów

Moim zdaniem teoria spisku = zdolność do logicznego myslenia i antycypowania, czasem zmiłowanie do łamigłówek.

Jak kilka lat temu tłumaczyłem znajomemu, że Pearl Harbour to była amerykańska zagrywka i spisek, to mnie wyśmiał, ze mało sie nie spaliłem. Jak teraz pokazuje komuś źródła z netu potwierdzające (stany oddtajniły dikumenty, bo minęło 60 lat), to mówi, ze widocznie tak trzeba było. - i co? mam wymyślać nowe słowo na spisek, skrytobójstwo, zdradę? Niedoczekanie! Jak mam rozsądnie myśleć, to muszę pod słowa podstawiac ich znaczenia - tak czy nie?


Kolejny przykład: 911 to z pewnością "wewnętrzna robota" i trzeba wierzyć w krasnoludki (albo brac kasę) żeby wierzyć w coś innego. Wystarczy "zważyc" fakty i dane i tyle.
Inna sprawa, ze albo częścią planu było, żeby się okazało kto to zrobił (w co mimo wszystko trudno mi uwierzyć), albo twórcy eventu trochę się przeliczyli i sprawa się rypsła.

I teraz co - jak wiem, że są spiski to mam miec z tym problem?
Właśnie, że nie! Nie zgodzę się na zaczarowywanie słownika. Niech się wstydza Ci co wierzą, że nie ma spisków.


Wyobrażasz sobie sytuację Croedeth :
``Beria przychodzi do Stalina
``Towarzyszu Stalin Polaki konspirują, założyli podziemne bojówki w lasach, spiskują z Anglikami i chcą odzyskać niepodległość!
``A Stalin na to - Pogieło was Beria? Co wy mi tu o spiskach pierdolicie - ostatni raz, albo pojedziecie do czubków!

A co do tego, że wierzę w inne metody niż spiski... poprostu jestem romantykiem i idealistą i chciałbym, żeby taki świat był możliwy... ale mój wuj który był w AK opowiadał mi dużo ciekawych rzeczy, o tym jak spiskował i tłumaczył jak wielkie ściemy są w prasie i książkach od historii... Dlatego jak trzeba będzie to też będę spiskował.

I myślę, że jak ktoś nie jest zwolennikiem TS, to boi sie bać. Jak ktoś jest zwolennikiem TS - to najpierw się boi, a potem staje się wolny (myślą) i zaczyna być lepszy (uczynkiem).

Tak czy owak, oprócz wymiany informacji i poszukiwania prawdy (weyfikacji mainstreamu na wszystkie sposoby) możemy - tylko i aż - być dobrzy dla innych i dbać o ludzi (choćby drobnymi gestami i zainteresowaniem).

Bo jak zrozumiemy, że JA jest tylko innym TY - to po co nam spiskować i knuć?

i co Croedeth - teraz już lepiej się wyraziłem? Jak nie to chętnie z Tobą popiszę, ale nie jestem pewien czy to nie powinno lecieć przez PW?? [ w sumie młody na tym forum jestem]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
croedeth




Dołączył: 20 Sie 2008
Posty: 62
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:48, 02 Wrz '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zbyt poważnie zabrałeś się do mojej figury stylistycznej , ale odpowiedzi miodzio " z wizualizowałem sobie Stalina w ww sytuacji "

Ja tez nie wiem po co miałbym spiskować będąc JA,TY i ON .
TU CHYBA NASTĘPUJE JAKIEŚ BIOCHEMICZNE ZABURZENIE , w wypadku ludzi którzy odkrywają jakie możliwości daje im władza i pieniądze wiec w ich wypadku istnieje tylko MEGA JA -składające się z JA i ty ,on , oni ,lecz trzy ostatnie formy obdarzone jedynie cechami rzeczy

Byt kształtuje świadomość , a czy świadomość możne wykształcić byt?
_________________
cenzura rożnymi bimionami się mieni
sprzeczność w działaniu i deklaracjach jest dowodem na fałszywe pobudki
fajny poligon do badania poziomu świadomości i poziomu napięcia społecznego wśród młodych inteligentnych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MC_NEO




Dołączył: 20 Wrz 2008
Posty: 50
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:50, 20 Wrz '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam...

Apropo teorii spikowych, lub jak ktoś woli niekonwencjonalnych interpretacji wydarzeń, proszę zapoznać się z filmem:

Pierwsza część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=kRDvbXaQvB8&feature=related

Druga część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=xYD5RGKs_fE&feature=related

Trzecia część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=aFEDxvPQBXA&feature=related

Czwarta część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=Kk-U1DM41PI&feature=related

Piąta część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=Kk-U1DM41PI&feature=related

Szósta część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=MGXN9dywQII&feature=related

Siudma część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=8SUhQa3VZxk&feature=related

Ósma część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=2OFqbvA-dfU&feature=related

Dzięwiąta część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=xkSVzzUVL88&feature=related

Dziesiąta część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=DY8ZKSUUrZc&feature=related

Jedenasta część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=mLb1DJCRAKs&feature=related

Dwunasta część arrow http://pl.youtube.com/watch?v=mLb1DJCRAKs&feature=related


Proszę o wypowiedzi...
PRAWDA Question
FAŁSZ Question



Pozdro...
MC_NEO
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:12, 21 Wrz '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi napisał:
Myślę, że to nie jest kwestia samego znaczenia wyrazów "teoria spiskowa". Wydaje mi się, że każdy z nas jest jakby nauczony utożsamiać "teorię spiskową" z czymś nieprawdziwym, wyimaginowanym, schizofrenicznym.


Skoro logiczne i trzeźwe myślenie jest dziś uważane za fanatyczną schizofrenię to dziwne, że jeszcze mnie nie leczą w kaftanie. Dzisiaj Logika = Teorie spiskowe Laughing

MC_NEO z księżyca spadłeś, że dajesz tu linki do filmu "Zeitgeist" czy nie posiadasz opcji "szukaj"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zibimark




Dołączył: 08 Paź 2015
Posty: 561

PostWysłany: 17:40, 14 Kwi '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego internet j nie jest zakazany?- bo prawda tonie w morzu fałszu , morze fałszu ma tendencję do zwiększania swojego obszaru przez co coraz trudniej będzie wyłowić z niej prawdę a wszystko to nie dzieje się spontanicznie ,nad wszystkim tym czuwają pierwszorzędni fachowcy od zwiększania chaosu informacyjnego w sieci. Człowiek ma stracić orientację co jest prawdą a co fikcją a prawdę w wymiarze globalnych spraw politycznych , ekonomicznych,społecznych trudno zweryfikować w przeciwieństwie do prawd w naukach przyrodniczych ( fizyka, chemia).
Jak ukryć spisek przeciwko ludzkości na wielką skalę w dobie internetu? - odpowiedni funkcyjni fachowcy o to zadbają , rozproszą prawdę w morzu kłamstwa , wyśmieją prawdę doprowadzajac do dezorientacji konsumenta informacji . Przecież ktoś kto nie ma dostępu do centrów decyzyjnych gdzie zapadają realne decyzję o globalnym zasięgu jest skazany na domysły ,skazany jest dr facto na teorie spiskowe - człowiek taki trafiając nawet prawdziwe informacje o spiskach podjętych przez centra decyzyjne siłą rzeczy potraktuje je jako jedna z wielu teorii spiskowych bowiem porusza się w obszarze domysłów i na takim algorytmie centra decyzyjne bazują i są spokojne o to że ktokolwiek spoza układu wykryje ich zamiary i zawczasu im stawi opór.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aximia




Dołączył: 20 Gru 2011
Posty: 3996
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:54, 14 Kwi '20   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zibimark napisał:
Dlaczego internet j nie jest zakazany?- bo prawda tonie w morzu fałszu , morze fałszu ma tendencję do zwiększania swojego obszaru przez co coraz trudniej będzie wyłowić z niej prawdę a wszystko to nie dzieje się spontanicznie ,nad wszystkim tym czuwają pierwszorzędni fachowcy od zwiększania chaosu informacyjnego w sieci. Człowiek ma stracić orientację co jest prawdą a co fikcją a prawdę w wymiarze globalnych spraw politycznych , ekonomicznych,społecznych trudno zweryfikować w przeciwieństwie do prawd w naukach przyrodniczych ( fizyka, chemia).
Jak ukryć spisek przeciwko ludzkości na wielką skalę w dobie internetu? - odpowiedni funkcyjni fachowcy o to zadbają , rozproszą prawdę w morzu kłamstwa , wyśmieją prawdę doprowadzajac do dezorientacji konsumenta informacji . Przecież ktoś kto nie ma dostępu do centrów decyzyjnych gdzie zapadają realne decyzję o globalnym zasięgu jest skazany na domysły ,skazany jest dr facto na teorie spiskowe - człowiek taki trafiając nawet prawdziwe informacje o spiskach podjętych przez centra decyzyjne siłą rzeczy potraktuje je jako jedna z wielu teorii spiskowych bowiem porusza się w obszarze domysłów i na takim algorytmie centra decyzyjne bazują i są spokojne o to że ktokolwiek spoza układu wykryje ich zamiary i zawczasu im stawi opór.


Dokładnie @zibi, mamy do czynienia z prawdziwym potopem informacyjnym, a jak dodasz jeszcze do tego starą maksymę rabinów że "kto wie to nie mówi, a kto mówi ten nie wie" wychodzi na to że jest pełen kolaps. Z drugiej strony ta wojna jest wojną informacyjną i użytkownicy prawda2 info na pewno z niej nie zdezerterują, musimy wspólnie pracować nad obróbką informacji z szacunkiem wzajemnym do siebie, bo nikt z nas (poza @bimim oczywiście) nie ma monopolu na prawdę Smile
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=a6EnyQ0Dy50
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
viki




Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 753
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:36, 12 Lut '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teorie spiskowe – geneza powstania tej frazy

Fraza „teoria spiskowa” pojawiła się jako broń w walce informacyjnej i była rozpowszechniona przez CIA po 1967 roku. Istnieje notatka traktująca właśnie o wykorzystaniu tej frazy w walce informacyjnej z dociekliwymi osobami, która została sporządzona w 1967 roku po tym jak opinia publiczna w USA nie wierzyła w Raport Komisji Warrena dotyczący zamordowania Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W USA 46% obywateli nie wierzyło, że Oswald, który zamordował prezydenta działał sam. Władze a w szczególności Prezydent Lyndon Johnson wraz z FBI i CIA potrzebowali w jakiś sposób przekonać społeczeństwo amerykańskie, aby Raport Warrena stał się wiarygodny. Wspomniany dokument to –Notatka CIA [1035-960] z dnia 1 kwietnia 1967 roku, pochodzi z jednostki operacyjnej CIA zajmującej się działalnością tajną i oznaczona jest kodem PSYCH (chodzi prawdopodobnie o operacje o charakterze psychologicznym). Innymi słowy, dotyczy działań o charakterze dezinformacyjnym co wynika już z tematu tej notatki, który brzmi:

„Przeciwdziałania krytyce Raportu Komisji Warrena.”

Tłumacząc ten tekst możemy się dowiedzieć o taktyce walki CIA z głosami krytyki jedynie słusznej linii propagandowej Rządu USA. Poniżej pełny tekst tłumaczenia:

1. Nasz problem. Od dnia zabójstwa prezydenta Kennedy’ego spekulowano na temat odpowiedzialności za jego zabójstwo. Chociaż zostało to na pewien czas spowodowane przez raport Komisji Warrena (który ukazał się pod koniec września 1964 r.), Różni pisarze mieli teraz czas na zeskanowanie opublikowanego raportu i dokumentów Komisji w poszukiwaniu nowych pretekstów do przesłuchania, i pojawiła się nowa fala książek i artykułów krytykujących ustalenia Komisji. W większości przypadków krytycy spekulowali na temat istnienia jakiegoś rodzaju spisku i często sugerowali, że w sprawę zaangażowana była sama Komisja. Prawdopodobnie w wyniku rosnącego wyzwania dla raportu Komisji Warrena sondaż opinii publicznej wskazał niedawno, że 46% amerykańskiej opinii publicznej nie sądzi, że Oswald działał sam, podczas gdy ponad połowa ankietowanych uważała, że ​​Komisja pozostawiła pytania nie rozwiązany. Niewątpliwe sondaże za granicą przyniosłyby podobne, a być może bardziej negatywne wyniki.

2. Ten trend opinii budzi obawy rządu USA, w tym naszej organizacji. Członkowie Komisji Warrena zostali naturalnie wybrani ze względu na ich uczciwość, doświadczenie i znaczenie. Reprezentowali obie główne partie, a oni i ich pracownicy celowo wywodzili się ze wszystkich części kraju. Właśnie z powodu pozycji komisarzy wysiłki zmierzające do podważenia ich prawości i mądrości mają tendencję do podważania całego kierownictwa społeczeństwa amerykańskiego. Co więcej, wydaje się, że rośnie tendencja do wskazywania, że ​​sam Prezydent Johnson, jako osoba, o której można powiedzieć, że skorzystał, był w pewien sposób odpowiedzialny za zabójstwo.

Wrogość takiej powagi wpływa nie tylko na zainteresowaną osobę, ale także na całą reputację rządu amerykańskiego. Nasza organizacja jest bezpośrednio zaangażowana: między innymi przekazaliśmy informacje do dochodzenia. Teorie spiskowe często wzbudzały podejrzenia w naszej organizacji, na przykład poprzez fałszywe twierdzenie, że Lee Harvey Oswald dla nas pracował. Celem tej wysyłki jest dostarczenie materiałów przeciwdziałających i dyskredytujących roszczenia teoretyków spiskowych, aby zahamować przepływ takich roszczeń w innych krajach. Informacje podstawowe podano w części niejawnej oraz w wielu niesklasyfikowanych załącznikach.

3. Działanie. Nie zalecamy rozpoczynania dyskusji na temat zabójstwa tam, gdzie jeszcze się nie odbywa. Gdy dyskusja jest aktywna, wymagane są adresy [biznesowe]:

a). Aby przedyskutować problem reklamy z [?] I przyjaznymi elitarnymi kontaktami (szczególnie politykami i redaktorami), wskazując, że Komisja Warrena przeprowadziła możliwie jak najdokładniejsze dochodzenie, że zarzuty krytyków nie mają poważnych podstaw, i że dalsze spekulacje dyskusja wchodzi tylko w ręce opozycji. Zwróć także uwagę, że część spisku wydaje się celowo generowana przez komunistycznych propagandystów. Zachęć ich, aby wykorzystali swój wpływ, aby zniechęcić do bezpodstawnych i nieodpowiedzialnych spekulacji.

b). Wykorzystywać zasoby propagandowe do [negowania] i odpierania ataków krytyków. Recenzje książek i artykuły fabularne są szczególnie odpowiednie do tego celu. Niesklasyfikowane załączniki do niniejszych wytycznych powinny stanowić użyteczny materiał pomocniczy do przekazania do aktywów. Nasza sztuczka powinna, w stosownych przypadkach, wskazać, że krytycy są (I) przywiązani do teorii przyjętych przed zgromadzeniem dowodów, (I) interesu politycznego, (III) interesu finansowego, (IV) pośpiechu i niedokładności w swoich badaniach, lub ( V) zauroczeni własnymi teoriami. W trakcie dyskusji na temat całego fenomenu krytyki użyteczną strategią może być wyróżnienie teorii Epsteina do ataku, wykorzystując jako podstawę załączony artykuł Fletchera [?] I artykuł Spectatora. (Chociaż książka Marka Lane’a jest o wiele mniej przekonująca do książki Epsteina i źle się spisuje w obliczu kompetentnych krytyków, o wiele trudniej jest odpowiedzieć jako całość, ponieważ gubi się w gąszczu niepowiązanych ze sobą szczegółów).

4. W prywatnych rozmowach z mediami, które nie są skierowane do żadnego konkretnego pisarza, lub w atakowaniu publikacji, które mogą się jeszcze pojawić, przydatne powinny być następujące argumenty:

a). Nie pojawiły się żadne nowe istotne dowody, których Komisja nie uwzględniła. Zabójstwo jest czasem porównywane (np. Przez Joachima Joestena i Bertranda Russella) ze sprawą Dreyfusa; jednak w przeciwieństwie do tej sprawy, atak na Komisję Warrena nie dostarczył żadnych nowych dowodów, nowych sprawców nie udało się zidentyfikować w przekonujący sposób, a krytyka nie osiągnęła porozumienia. (Lepszą analogią, choć niedoskonałą, może być pożar Reichstagu z 1933 r., Który według niektórych kompetentnych historyków (Fritz Tobias, AJ.P. Taylor, DC Watt) został ustalony przez Vandera Lubbe z jego własnej inicjatywy, bez działania nazistów lub komunistów; naziści próbowali obwinić winę komunistów, ale ci ostatni bardziej skutecznie przekonali świat, że winni są naziści).

b). Krytycy zwykle przeceniają poszczególne przedmioty i ignorują inne. Zazwyczaj kładą większy nacisk na wspomnienia poszczególnych świadków (mniej rzetelnych i bardziej rozbieżnych – a zatem oferują więcej chwytów za krytykę), a mniej na balistykę, autopsję i dowody fotograficzne. Dokładna analiza akt Komisji zwykle pokazuje, że sprzeczne konta naocznych świadków są cytowane poza kontekstem lub zostały odrzucone przez Komisję z uzasadnionego i wystarczającego powodu.

c). Często sugerowany spisek na dużą skalę byłby niemożliwy do ukrycia w Stanach Zjednoczonych, szczególnie. ponieważ informatorzy mogli spodziewać się wysokich opłat licencyjnych itp. Zauważ, że Robert Kennedy, ówczesny prokurator generalny i brat Johna F. Kennedy’ego, byłby ostatnim człowiekiem, który przeoczyłby lub ukrył spisek. I jak zauważył jeden z recenzentów, kongresman Gerald R. Ford z trudem trzymałby język za administrację demokratyczną, a senator Russell miałby wszelkie interesy polityczne w ujawnianiu wszelkich przewinień ze strony naczelnego sędziego Warrena. Co więcej, spiskowiec raczej nie wybrałby miejsca do strzelania, w którym tak wiele zależało od warunków, na które nie miał wpływu: trasy, prędkości samochodów, poruszającego się celu, ryzyka odkrycia zabójcy. Grupa zamożnych spiskowców mogła zapewnić znacznie bezpieczniejsze warunki.

d). Krytycy byli często kuszeni przez pewien rodzaj intelektualnej dumy: opierają się na pewnej teorii i zakochują się w niej; wyśmiewają także Komisję, ponieważ nie zawsze odpowiadała na każde pytanie jednomyślną decyzją w ten czy inny sposób. W rzeczywistości skład Komisji i jej personelu stanowił doskonałą ochronę przed nadmiernym zaangażowaniem w jakąkolwiek teorię lub przed nielegalnym przekształceniem prawdopodobieństwa w pewność.

e). Oswald nie byłby rozsądnym wyborem na współspiskowca. Był zmieszanym „samotnikiem” o wątpliwej wiarygodności i nieznanej ilości w stosunku do każdej profesjonalnej służby wywiadowczej.

f). Jeśli chodzi o zarzuty, że raport Komisji był pośpiechu, pojawił się trzy miesiące po pierwotnie ustalonym terminie. Ale w takim stopniu, w jakim Komisja starała się przyspieszyć sprawozdawczość, było to w dużej mierze spowodowane presją nieodpowiedzialnych spekulacji, w niektórych przypadkach pochodzących od tych samych krytyków, którzy odmawiając przyznania się do swoich błędów, wysuwają teraz nową krytykę.

g). Takie niejasne oskarżenia jak „więcej niż dziesięć osób

5. Tam, gdzie to możliwe, przeciwdziałaj spekulacjom, zachęcając do odniesienia do samego sprawozdania Komisji. Zagraniczni czytelnicy z otwartymi umysłami powinni być pod wrażeniem dbałości, staranności, obiektywizmu i szybkości, z jaką Komisja pracowała. Można by zachęcić recenzentów innych książek do dodania do swojego konta pomysłu, że po zapoznaniu się z samym raportem stwierdzili, że jest on znacznie lepszy od pracy jego krytyków.

Oznacza to tyle, że CIA przyznaje, że do dyspozycji Agencji pozostają – „zaprzyjaźnione osoby z kręgu elit” zasiadające w Kongresie oraz pracujące w mediach głównego nurtu, które pomogą w propagowaniu oficjalnej narracji. Czyli tzw. „swoi ludzie” czy inaczej „krety”, cóż jednak jak w całej historii Świata były i są wszędzie.

Ciekawe w tym wszystkim jest to, że notatka również wspomina o tym, iż należy podkreślać, że część teorii spiskowych jest celowo tworzona przez „propagandystów komunistycznych.”, czyli wskazywano na ZSSR. W tym momencie czy nam się to z czymś nie kojarzy. Z wykorzystywaniem pewnych znajomych słów przez propagandę w naszym kraju, – „On jest Ruskim agentem”. Często obecnie są używane słowa w rozmowach prywatnych „opowiadasz herezje” (to wywodzi się z poprzednika słów teorie spiskowe, ale pochodzącego z mroków średniowiecza) albo rozpropagowane przez Facebook i Google – „fake news”.

W artykule wykorzystano – Dokument CIA [1035-960] z 1967 roku dotyczący dyskredytowania teorii spiskowych na stronie internetowej
https://www.maryferrell.org/showDoc.html.....m/CIA.html

Nadto polecam film z napisami polskimi

Dokument CIA [1035-960] z 1967 roku dotyczący dyskredytowania teorii spiskowych - napisy PL



http://pressmania.pl/teorie-spiskowe-geneza-powstania-tej-frazy/
_________________
#StopPlandemii
#ZdejmijKnebel
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
viki




Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 753
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:32, 12 Lut '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakby ktoś miał mętlik w głowie i problemy z rozróżnieniem co prawdą, a co kłamstwem jest, to europejskie ministerstwo prawdy przygotowało dla was ściągę, która pomoże wam w odróżnieniu faktów od spiskowych teorii Laughing



Jak rozpoznać teorie spiskowe

W związku z pandemią koronawirusa powstało wiele szkodliwych i wprowadzających w błąd teorii, które szerzą się głównie w internecie. Aby przeciwdziałać tej tendencji, Komisja Europejska oraz UNESCO publikują zestaw dziesięciu edukacyjnych infografik, które pomogą odbiorcom w identyfikacji i obaleniu teorii spiskowych oraz przeciwdziałaniu im.

Uwaga: w związku z pandemią COVID-19 powstało wiele szkodliwych i wprowadzających w błąd teorii. Rozpoznanie ich lub zrozumienie, jak się wobec nich zachowywać, może być trudne.

Czym są teorie spiskowe? Dlaczego są tak powszechne?

1. Czym są teorie spiskowe?

Przekonaniem, że pewnymi wydarzeniami lub sytuacjami manipulują z ukrycia potężne siły o wrogich zamiarach.

2. Teorie spiskowe mają sześć wspólnych cech

1. Domniemany, tajny spisek.

2. Grupa spiskowców.

3. „Dowody”, które wydają się potwierdzać teorię spiskową.

4. Zgodnie z teoriami spiskowymi nic nie dzieje się bez przyczyny i nie ma przypadków; nic nie jest takie, na jakie wygląda i wszystko jest ze sobą związane.

5. Teoria spiskowa dzieli świat na dobrych i złych.

6. Zgodnie z teorią spiskową pewne osoby i grupy traktuje się jak kozły ofiarne.

3. Dlaczego są tak powszechne?

Teorie spiskowe często pojawiają się jako logiczne wyjaśnienie wydarzeń lub sytuacji, które trudno jest zrozumieć, i dają fałszywe poczucie kontroli i sprawczości. Ta potrzeba prostego wyjaśnienia wzmaga się w momentach niepewności, takich jak pandemia COVID-19.

4. W jaki sposób się zakorzeniają?

Teorie spiskowe często mają swój początek w podejrzeniu. Stawia się w ich ramach pytanie, kto odnosi korzyści z danego wydarzenia lub sytuacji i w ten sposób identyfikuje się spiskowców. Następnie na siłę dopasowuje się do teorii wszelkie „dowody”.

Kiedy takie teorie się już zakorzenią, szerzą się bardzo szybko. Trudno jest je podważyć, ponieważ każdą osobę, która próbuje to zrobić, postrzega się jako biorącą udział w spisku.

5. Ludzie rozpowszechniają teorie spiskowe z różnych powodów:

Większość wyznawców teorii spiskowych wierzy, że są one prawdziwe. Pozostali celowo chcą prowokować inne osoby, manipulować nimi lub wpływać na nie z przyczyn politycznych lub finansowych. Bądź ostrożny: takie teorie mogą pochodzić z wielu źródeł, np. z internetu, od znajomych lub członków rodziny.

Pierwszym krokiem w zapobieganiu teoriom spiskowym jest wiedza, że takie teorie istnieją. Bądź czujny. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


Czy to jest teoria spiskowa? Sprawdź, zanim udostępnisz

1. Sprawdź, kto jest autorem. Kto pisze i dlaczego?

Mało prawdopodobne, aby była to teoria spiskowa

- Autor ma uznane kwalifikacje i referencje w danej dziedzinie.
- Autor wykorzystuje możliwe do zweryfikowania fakty i dowody z badań naukowych lub akademickich.

Prawdopodobnie jest to teoria spiskowa

- Autor jest samozwańczym ekspertem i nie jest związany z renomowaną organizacją ani instytucją.
- Autor twierdzi, że ma kwalifikacje, ale nie można ich potwierdzić lub są one zawieszone.

2. Sprawdź źródło. Czy jest ono wiarygodne i poważane?

Raczej prawda

- Źródło cytowano w kilku poważanych środkach masowego przekazu.
- Informację potwierdza wielu naukowców/badaczy.
- Źródło oraz powiązane z nim stwierdzenia potwierdzają niezależne strony internetowe prowadzące weryfikację informacji.

Raczej teoria spiskowa

- Źródło informacji nie jest jednoznaczne.
- Informacja jest udostępniana wyłącznie przez samozwańczych ekspertów.
- Źródła oraz powiązanych z nim stwierdzeń nie można potwierdzić na niezależnych stronach internetowych prowadzących weryfikację informacji.

3. Ton i styl – czy są zrównoważone i uczciwe, czy też mają charakter sensacyjny i jednowymiarowy?

Raczej prawda

- Autor nie unika złożonych problemów i analizuje różne aspekty.
- Autor jest gotowy uznać granice swojej wiedzy.
- Ton jest obiektywny i rzeczowy.

Raczej teoria spiskowa

- Autor prezentuje swoje informacje jako prawdę objawioną.
- Autor zadaje pytania, zamiast udzielać odpowiedzi.
- Autor demonizuje każdego, kto, jego zdaniem, stoi za domniemanym tajnym spiskiem.
- Ton jest subiektywny, nacechowany emocjonalnie.
- W celu zobrazowania przekazu wykorzystuje się emocjonalne obrazy lub anegdoty.

Czym jest prawdziwy spisek?

Prawdziwe spiski – duże i małe – istnieją. Dotyczą one najczęściej pojedynczych, niezależnych wydarzeń lub poszczególnych osób, tak jak w przypadku zabójstwa lub zamachu stanu. Ujawniają je sygnaliści oraz media za pomocą możliwych do zweryfikowania faktów i dowodów.

Przykład prawdziwego spisku: w 2006 r. sąd rejonowy w Waszyngtonie (USA) orzekł, że największe przedsiębiorstwa tytoniowe brały udział w spisku. Przez dziesiątki lat ukrywały dowody świadczące o ryzyku zdrowotnym związanym z paleniem, aby osiągać wyższą sprzedaż. (LA Times, 2006 r.)

Sprawdzaj źródła, z których korzystasz. Jeżeli masz wątpliwości, nie przekazuj informacji dalej. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


Teorie spiskowe: co sam/a sądzisz?

Nikt z nas nie jest wolny od uprzedzeń lub lęków, które mogą otworzyć drzwi do wiary w teorię spiskową.
Skąd się biorą moje lęki, przekonania i wartości?

Zapytaj sam siebie: dlaczego wierzę w to, w co wierzę?

- Jakie są moje lęki, przekonania i wartości? W jaki sposób wpływają one na moje decyzje i w jaki sposób przebiegają moje interakcje z ludźmi?
- Czy mam uprzedzenia i wierzę w stereotypy? Dlaczego?
- Czy czuję się poszkodowany? W jaki sposób?
- Czy czuję potrzebę, by winić kogoś innego? Dlaczego?
- W jaki sposób wybieram źródła informacji, z których korzystam?
- Czy to się zmieniło od czasu pandemii COVID-19?

Wirus COVID-19 jest przerażający. To normalne, że czujemy się przytłoczeni i szukamy odpowiedzi.
Pamiętaj: nikt nie jest odpowiedzialny za stworzenie wirusa, ale wszyscy możemy pomóc w walce z pandemią.

Miej świadomość nadmiaru informacji. Polegaj na zweryfikowanych informacjach. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


Teorie spiskowe mogą być niebezpieczne

Teorie spiskowe często są skierowane przeciwko całej grupie postrzeganej jako wróg stojący za realnym lub wyimaginowanym zagrożeniem. Możliwe jest także, że teorie tego rodzaju dyskryminują taką grupę. Teorie spiskowe prowadzą do polaryzacji społeczeństwa i napędzają brutalny ekstremizm. Choć większość ludzi, którzy szerzą teorie spiskowe, szczerze w nie wierzy, inni cynicznie je wykorzystują, aby ten efekt osiągnąć.

Dlaczego teorie spiskowe są szkodliwe?

1. W ramach teorii spiskowych identyfikuje się wroga i tajny spisek, który zagraża życiu ludzi lub ich przekonaniom. Uruchamia to mechanizm obronny, który może prowadzić do dyskryminacji, uzasadniać przestępstwa z nienawiści oraz który może zostać wykorzystany przez stosujące przemoc ugrupowania ekstremistyczne.
2. Teorie tego rodzaju pogłębiają brak zaufania do instytucji publicznych, co może prowadzić do politycznej apatii lub radykalizacji.
3. Pogłębiają one brak zaufania do informacji naukowych i medycznych, co może mieć poważne konsekwencje.

Uwaga! Grupy postrzegane jako wykluczone ze społeczeństwa są szczególnie narażone na skutki teorii spiskowych, nawoływanie do nienawiści oraz kampanie dezinformacyjne. Dotyczy to osób odmiennego pochodzenia, wyznania lub orientacji seksualnej. W kontekście COVID-19 poszczególne grupy, w tym osoby o przypuszczalnie azjatyckich korzeniach, Żydzi, muzułmanie, Romowie, a także osoby, które identyfikują się jako LGBTI+, były często fałszywie obwiniane za szerzenie wirusa w Europie (FRA, 2020 r.).

Teorie spiskowe mogą mieć poważne konsekwencje. Traktuj je poważnie! Sprawdź, zanim udostępnisz. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


Teorie spiskowe: związek z antysemityzmem

Nie wszystkie teorie spiskowe są skierowane przeciwko Żydom, ale przez wieki tak właśnie było. Żydów fałszywie obwiniano za kryzysy, takie jak choroby, wojny i kryzysy gospodarcze.

Niektóre najbardziej powszechne antysemickie narracje obejmują twierdzenia, że Żydzi kontrolują rząd, media lub banki, aby realizować swoje złe cele. Pomimo licznych dowodów historycznych niektórzy antysemici fałszywie twierdzą, że holokaust spowodowali Żydzi lub że nigdy nie miał on miejsca.

Na co zwracać uwagę?

- Otwarcie obraźliwy i poniżający język.
- Dorozumiany i zakodowany antysemicki język (np. „elity ze wschodniego wybrzeża” w Stanach Zjednoczonych).
- Łączenie domniemanego spiskowania z poszczególnymi osobami pochodzenia żydowskiego lub grupami Żydów (np. rodziną Rothschildów lub filantropem Georgem Sorosem) lub z Państwem Izrael.
- Odniesienia do Protokołów mędrców Syjonu, spreparowanej broszury dotyczącej żydowskiego planu dominacji nad światem, na której opiera się wiele antysemickich, spiskowych narracji.

Antysemityzm jest formą dyskryminacji. Sprawdź, zanim udostępnisz. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


Zapobieganie teoriom spiskowym i ich obalanie

Powstrzymanie szerzenia teorii spiskowych jest trudnym zadaniem. Nie ma jednego dobrego podejścia. Wiele zależy od podatności na teorie spiskowe. Niezwykle trudno jest dotrzeć do osób, które głęboko w nie wierzą.

Poziom 1: Niska podatność na teorie spiskowe

ZAPOBIEGANIE – Osoby o większej wiedzy i możliwościach są bardziej odporne:


- Ostrzegaj ludzi możliwie najwcześniej o teoriach spiskowych.
- Zachęcaj do racjonalnego myślenia, zadawania pytań i weryfikacji informacji.
- Zwracaj uwagę na argumenty, które stoją za najbardziej powszechnymi teoriami spiskowymi dotyczącymi COVID-19, oraz na najważniejsze cechy spiskowego myślenia – podejrzenia wobec oficjalnych doniesień, odporność na przeciwstawne dowody, interpretację losowych zdarzeń jako części szerszego wzorca.

Poziom 2: Wysoka podatność na teorie spiskowe

OBALANIE – Fakty i logika się liczą

CO ROBIĆ


- Skoncentruj się na faktach, które chcesz przekazać, a nie na mitach, które chcesz obalić.
- Wybierz cel – autora teorii spiskowej, jej źródło lub stojącą za nią logikę.
- Zanim odwołasz się do teorii spiskowej, zawsze wyjaśnij, że prezentowane informacje są nieprawdziwe.
- Podawaj alternatywne wyjaśnienia oparte na faktach.
- Jeżeli to możliwe, wykorzystaj pomoce wizualne na poparcie swojej argumentacji.

CZEGO NIE ROBIĆ

- Nie koncentruj się na teorii spiskowej przede wszystkim. Nie wzmacniaj jej.
- Nie podawaj nadmiernych ilości informacji.

Podejmuj działania w przemyślany sposób. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


W jaki sposób rozmawiać z osobą, która głęboko wierzy w teorie spiskowe?

Wielu wyznawców teorii spiskowych jest głęboko przekonanych o prawdziwości swoich poglądów. Całe ich życie i światopogląd są zorientowane wokół nich.

Rozmawiając z osobą, która wierzy w teorię spiskową, pamiętaj, że:

- Każdy argument podważający teorię spiskową może zostać potraktowany jako dowód, że bierzesz udział w spisku, i może wzmocnić przekonanie takiej osoby.
- Taka osoba prawdopodobnie wierzy w więcej niż jedną teorię spiskową.
- Prawdopodobnie będzie zaciekle argumentować, broniąc swoich poglądów.

Co zatem możesz zrobić?

- Zachęcaj do otwartej dyskusji i zadawania pytań.
- Stawiaj szczegółowe pytania dotyczące teorii takiej osoby, aby wywołać autorefleksję.
- Wymieniaj nazwiska byłych wyznawców teorii spiskowych, którzy kiedyś mieli takie same poglądy.
- Bądź ostrożny i korzystaj z różnych źródeł informacji.
- Nie wyśmiewaj. Spróbuj zrozumieć, dlaczego dana osoba wierzy w to, w co wierzy.
- Okaż empatię. Często osoby wierzące w teorie spiskowe są bardzo wylęknione i zaniepokojone.
- Działaj powoli. Skup się na prostych faktach i logice, a nie na szczegółach.
- Nie naciskaj. Zbyt duża presja może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Daj swojemu rozmówcy czas na przyswojenie informacji i spróbuj ponownie.

Bądź empatyczny i zadawaj pytania. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


Teorie spiskowe: związek z COVID-19

COVID-19 to nowa choroba wywoływana przez niedawno odkrytego koronawirusa. Z dowodów naukowych wynika, że koronawirusy najczęściej pochodzą od zwierząt. Jak dotąd, nie potwierdzono odzwierzęcego pochodzenia COVID-19 (WHO, 2020 r.).

Niepewność, strach i złożoność pandemii COVID-19 są paliwem dla dotyczących jej teorii spiskowych. Celem jest podjęcie próby „wyjaśnienia”, dlaczego pojawiła się pandemia oraz kto czerpie z niej korzyści.

Na podstawie globalnego badania przeprowadzonego w 28 krajach ujawniono, że ponad 3 ankietowane osoby na 10 wierzą, że rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 powoduje umyślnie zagraniczna potęga lub inna siła (Gallup International, marzec 2020 r.).

Bądź ostrożny, teorie spiskowe są zwodnicze: ignorują dowody naukowe i fałszywie obwiniają poszczególne osoby i grupy, które nie są odpowiedzialne za wywołanie pandemii. Nie przekazuj ich dalej.

Na jakie sygnały ostrzegawcze zwracać uwagę?

- Twierdzenia, że wirusa stworzyły w sposób sztuczny (np. w laboratorium) osoby o konkretnych zamierzeniach (np. ograniczenie populacji na świecie).
- Twierdzenia, że wirusa rozprzestrzeniono celowo lub że zwiększono jego naturalne rozprzestrzenianie się, aby zaszkodzić największej możliwej liczbie osób (np. za pomocą sieci 5G).
- Twierdzenia, że szczepionki i leki wstrzymywane są celowo, aby nie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i zaszkodzić największej możliwej liczbie osób.
- Twierdzenia, że niektóre środki sanitarne, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, wykorzystuje się, by celowo szkodzić społeczeństwu lub je kontrolować (np. szczepionki, maseczki).

Pamiętaj: nikt nie jest odpowiedzialny za stworzenie wirusa, ale wszyscy możemy pomóc w walce z pandemią.

Polegaj na zweryfikowanych informacjach. Jeżeli masz wątpliwości, nie przekazuj informacji dalej. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


Konkretne działania mające na celu zapobieganie teoriom spiskowym

Jeżeli jesteś pewien/pewna, że masz do czynienia z teorią spiskową, reaguj. Nie ignoruj jej. Oto kilka konkretnych sposobów reagowania:

W mediach społecznościowych:

- Komentuj, podając zweryfikowane informacje (np. ze stron internetowych prowadzących weryfikację informacji).
- NIE udostępniaj postów dotyczących teorii spiskowych.

Na stronach internetowych i blogach:

- Skontaktuj się z autorem danej strony lub jej administratorem, podając zweryfikowane informacje, i poproś o korektę.
- NIE udostępniaj takiej strony internetowej ani takich postów z blogów.

W środkach masowego przekazu:

- Skontaktuj się z redakcją.
- Skontaktuj się z lokalną/krajową radą prasową lub rzecznikiem prasowym.
- NIE udostępniaj takiego materiału.

Polegaj na zweryfikowanych informacjach. Przeciwdziałaj fałszywym informacjom. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.


W jaki sposób dziennikarze mogą informować o teoriach spiskowych?

Wiarygodne źródła informacji mają kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania szerzeniu się teorii spiskowych i dezinformacji. Dziennikarze powinni odpowiedzialnie informować o teoriach spiskowych, korzystając ze sprawdzonych źródeł i upewniając się, nie że dostarczają argumentów na rzecz takich teorii. Nie jest to łatwe zadanie.

Informując o teoriach spiskowych, dziennikarze powinni:

- Podkreślać w nagłówkach najważniejsze fakty, a nie teorie spiskowe.
- Kłaść nacisk na główne fakty w tekście, korzystając ze sprawdzonych informacji.
- Ostrzegać o krążących na dany temat teoriach spiskowych, zanim je opiszą.
- Wyjaśniać, dlaczego takie teorie wprowadzają w błąd.

Stosuj dziennikarski etos. Polegaj na zweryfikowanych informacjach. Powstrzymaj szerzenie teorii spiskowych.

Z podziękowaniem dla Michaela Buttera, współautora przewodnika COMPACT Guide to Conspiracy Theories [„Krótki przewodnik na temat teorii spiskowych”], oraz Johna Cooka i Stephana Lewandowsky'ego, autorów podręczników The Debunking Handbook [„Podręcznik obalania teorii spiskowych”] oraz The Conspiracy Theory Handbook [„Podręcznik teorii spiskowych”].

https://ec.europa.eu/info/live-work-trav.....heories_pl


Tekst powyżej pochodzi z oficjalnej strony Komisji Europejskiej więc z pewnością fejkiem nie jest.

Jak widzicie, eksperci UE opracowali dla nas "katechizm świadomego obywatela". Teraz już nikt nie powinien byc bezbronny wobec rozpowszechnianych, głównie przez Putina, kłamstw zwanych "teoriami spiskowymi", mających na celu osłabienie naszej rewolucyjnej czujności. Dobrze wiedzieć, że nasze pieniądze, które wpłacamy do Unii nie są marnowane.

Te wytyczne powinien przyswoić sobie każdy członek ORMO Reaktywacja. Niedługo powstaną z pewnością wyspecjalizowane oddzialy Policji Myśli wtedy będziemy mogli już naprawdę spać spokojnie.

Towarzysze! Jeszcze nigdy tak jak teraz nie była tak potrzebna wasza czujność i klasowa świadomość! Tylko razem zbudujemy Nowy Lepszy Świat!

Z czekistowskim pozdrowieniem,
J.R.

_________________
#StopPlandemii
#ZdejmijKnebel
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
de93ial




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 2989
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:35, 12 Lut '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma czegoś takiego jak "teorie spiskowe". Istnieją tylko spiski - ujawnione lub nie.
_________________
http://www.triviumeducation.com/
Punkt startowy dla wszystkich.
http://trivium.wybudzeni.com/trivium/
Wersja PL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
p4lm




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1854
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:52, 12 Lut '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Istnieją, są tylko teoriami, tak samo jak teoria ewolucji. Ktoś kiedyś stwierdził że tak mogło być, ale nie zostało udowodnione więc jest teorią.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Aniołek




Dołączył: 03 Mar 2019
Posty: 1089
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:09, 12 Lut '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

de93ial napisał:
Nie ma czegoś takiego jak "teorie spiskowe". Istnieją tylko spiski - ujawnione lub nie.
Dokładnie .

p4lm napisał:
Istnieją, są tylko teoriami, tak samo jak teoria ewolucji. Ktoś kiedyś stwierdził że tak mogło być, ale nie zostało udowodnione więc jest teorią.
Taaaa? To wyjaśnij to:


Dla jednych "teoria", dla drugich PRAKTYKA .. oczywista oczywistość. Jeden videoklip starczy za tysiąc słów. ... PrzypadeQ ?? : Confused Nie sądzęm Not talking
_________________
błogosławieni wkurwieni , albowiem oni spokoju doznawać będą
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
viki




Dołączył: 27 Sty 2014
Posty: 753
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:54, 15 Lut '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewnie już gdzieś się przewinął przez forum ten film z 2012 r., ale myślę, że warto przypomnieć:

Szach mat dla ludzkości



https://wolnemedia.net/szach-mat-dla-ludzkosci/
_________________
#StopPlandemii
#ZdejmijKnebel
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona: 1, 2   » 
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Teorie spiskowe
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile