W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Europosłowie chcą nam podnieść płacę minimalną   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
12 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 9412
Strona:  «   1, 2, 3, 4, 5   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy popierasz ten pomysł?
Tak
53%
 53%  [ 16 ]
Nie
46%
 46%  [ 14 ]
Wszystkich Głosów : 30

Autor Wiadomość
Adam Polo




Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 1118
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:36, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AHTUUblrAH - tak, jak nick na tym portalu, komplikujesz proste rzeczy. A rozumiem, że to pytanie adresujesz do Boetcker'a?
_________________
"Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mamamia




Dołączył: 30 Sie 2010
Posty: 504
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:38, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="AHTUUblrAH"]
mamamia napisał:
Już widać jak na dłoni do czego doprowadziła polityczno-ekonomicznej myśli jaka zdominowała świat, przywodząc go na skraj katastrofy.


No widzisz, to sie roznimy, bo ja uważam że polityczno-ekonomiczna myśl jaka zdominowała świat w ostatnim czasie i ktora doprawadzila do obecnego kryzysu, jest interwencjonizm Państwa a jej sztandarowym hasłem jest pojęcie "To big to fall". Gdzież tu wolność gospodarcza? Państwo już tak głęgoko zabrnęło w regulacje że nic sie nie da zrobić. Bedzie rozpierducha jak w '39:/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:46, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adam Polo napisał:
Na sprawę trzeba patrzeć szerzej. Jakie skutki wywoła minimalna płaca? Głównie takie, że zwiększy się zatrudnianie na czarno, zmniejszy legalne zatrudnienie (obciążenia fiskalne również się zwiększają, bynajmniej nie minimalnie) i co oczywiste - zwiększy bezrobocie.

To demagogia. Nie ma żadnych dowodów na to że zwiększenie płacy minimalnej zwiększyło by bezrobocie.
Wręcz przeciwnie, może być zupełnie odwrotnie: ludzie zarobią więcej forsy, to więcej skonsumują, w związku z czym bezrobocie zmaleje.
Nie dowiemy się dopóki nie spróbujemy.
Zważ też na to, że zasadniczo tendencja na świecie jest taka, że w krajach w których płaca minimalna jest wysoka bezrobocie jest małe.
Mam podać przykłady?



Glopez napisał:
Mylisz się bimi. Nie jestem jedynym, który ma pole i orać można na różnych polach.
Nie chcesz u mnie za 10kg ziemniaków, to oraj u kogoś, kto da 20 albo "załóż sobie swoje pole" i dziel swoje ziemniaki tak jak chcesz.

Widzisz - sęk w tym, że pisząc to, równocześnie zakładasz, że należy ci się ochrona państwa przed głodnymi bandytami, którzy wparują ci na chatę, oklepią ryja i wezmą sobie co trzeba... Prawda?
Uważasz, ze taka ochrona twojego dobytku jest kwestią zupełnie naturalną i należy ci się jak psu buda.
Sęk w tym że dla mnie ochrona interesów pracowników też jest kwestią naturalną i należy im się jak psu buda.
Nie chcesz żeby któregoś dnia ci oklepali ryja? Zaakceptuj zasady w których nie jesteś wyzyskiwaczem, a oni wyzyskiwanymi.
Zaakceptuj to, że jak chcesz mieć czarnucha to musisz zapłacić namiastkę godziwej ceny, a nie tyle za ile uda ci się go upodlić przy pomocy monopolu na pracę.


King Crimson napisał:
Bimi - daruję sobie polemikę ale teksty o mnie per "altruisto pierdolony" chyba są lekką przesadą. Ja w swoim poście Cie nie obraziłem.

Jak to mnie nie obraziłeś. Amnezja?
Pozwól że ci przypomnę:
Cytat:
Socjalizm pelnym ryjem, nagradzanie nierobow, tumanow i bezmozgowcow podwyzszaniem placy minimalnej.

Moim zdaniem "altruisto zajebany" - to przy tym sympatyczny oksymoron. Smile zresztą akurat ta część o polu zaadresowana była zbiorowo, więc nie odbieraj tego osobiście. albo nazwij mnie socjalistą i będziemy kwita Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JimmyB




Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 175
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:13, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat Smile

Takie coś w Polsce nie przejdzie, bo ludziom przy korycie się to nie opłaca (a konkretniej nie opłaca się sponsorującemu ich biznesowi). Niby średnia płaca w Polsce wynosi 3400 zł brutto, a realia są takie, że taką średnią krajową zarabia mniej niż 20% pracujących, zaś ogromna większość pracuje za płacę minimalną (lub nawet mniej). 80% wytwarzanego kapitału jest w rękach 5% społeczeństwa, które skutecznie zawyża średnią zarobkami z 5-6 zerami Smile

Prosty przykład:
Masz małą firmę, która np. Spawa ogrodzenia/naprawia auta/whatever
Zatrudniasz 5 ludzi
płacisz im 1400-2500 brutto.
Firma jako tako prosperuje, masz powiedzmy 10-15 tyś zysku na miesiąc. Możesz przeznaczyć 2,5 tyś. miesięcznie na 500 zł. podwyżki, lub jeśli bardzo kochasz swoich pracowników, przeznaczyć 5 tyś, niech mają po tysiąc więcej. Ale możesz też np. zacząć budować dom, inwestować w rozwój firmy, przepić, przejeść - wydać na siebie i swoją rodzinę. Nie jesteś pod presją - mieszkasz w małym mieście, bezrobocie 20% a Twoich 5 pracowników nie ma szans na lepszą ofertę pracy, mimo że to specjaliści w danej dziedzinie z doświadczeniem.

Który przedsiębiorca nie mając noża na gardle w postaci obowiązku ustawowego lub perspektywy utraty ludzi i braku szans na zatrudnienie nowych będzie płacić 100% więcej, niż wynosi płaca minimalna? Zamiast mieć dla siebie 15 tyś, miałby 10 tyś. Ale przecież 99% pracodawców woli mieć więcej dla siebie Smile
Mam wielu znajomych pracujących np. Warszawie, gdzie wydawać by się mogło płace są najwyższe. A większość z nich, po dobrych uczelniach, znających języki, zarabia 2000 zł "na rękę". Więc co ma powiedzieć pracownik piekarni lub ekspedientka w Pcimiu Małym w warmińsko-mazurskim?Smile

Podniesienie płacy minimalnej nie zwiększy bezrobocia w jakimś dramatycznym stopniu. Większość firm MA i będzie miała pieniądze na podwyżki, a ich rozwój nie ucierpi na tym w jakimś znaczącym stopniu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jarondo




Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 1666
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:17, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi napisał:

Zważ też na to, że zasadniczo tendencja na świecie jest taka, że w krajach w których płaca minimalna jest wysoka bezrobocie jest małe.
Mam podać przykłady?

Podaj, proszę.
cynik9 napisał:

A propos - w cytowanej tutaj czasem Szwajcarii nie ma płacy minimalnej co raz jeszcze potwierdza zacofanie alpejskiej republiki i jej dystans do socjalistycznych ideałów. Pewnie dlatego płace tam należą do najwyższych w Europie... Wink


cynik9 napisał:

Wbrew twierdzeniom socjalistów popyt na siłę roboczą niczym się nie różni od popytu na makaron czy pomidory. Im się wyżej zadekretuje cenę minimalną tym bardziej zanika popyt. Makaronu po 100 zł paczka nie kupi połowa Polaków. Makaron po 10000 zł paczka kupi tylko Jan Kulczyk. Nie inaczej jest z pracą. Im państwo wyżej ustawi poprzeczkę płacy minimalnej tym więcej odetnie chętnych pracować za mniej. Chętni ci są marginesem siły roboczej, często ludźmi startującymi, na dorobku, którym z różnych powodów praca i uczestnictwo w podziale pracy są najbardziej potrzebne. Poprzez nonsens z płacami minimalnymi narzuconymi mocą prawa państwo pod pretekstem chronienia tych ludzi efektywnie skazuje ich na bezrobocie lub spycha w szarą strefę.

cynik9 napisał:

Socjaliści oczywiście podnoszą w tym miejscu wrzawę twierdząc że jakimś cudem ustawodawstwo o płacy minimalnej nie zmniejsza liczby etatów. Cytują na poparcie tych karkołomnych tez rozmaite traktaty akademików z których żaden nie widział w swoim życiu rzeczywistej gospodarki z rzeczywistymi pracobiorcami, nie mówiąc już o funkcjonowaniu kiedykolwiek w roli rzeczywistego pracodawcy. Nie wyjaśniają przy tym nigdy rzeczy najważniejszej. Czemu właściwie ten cud nie zmniejszania się ilości etatów przez nakazaną płacę minimalną ma się wstydliwie kończyć na akurat 1317 zł na miesiąc obecnie w Polsce. Czemu nie na 5000 zł? A czy nie lepiej od razu ustalić płacę minimalną na “godne” 10000 zł miesięcznie? Przecież skoro płaca minimalna na jednym poziomie ma nie niszczyć etatów to trudno twierdzić że będzie je niszczyła na innym...

cynik9 napisał:

Tymczasem legislacja o płacy minimalnej nie jest o żadnym “godnym życiu”, “godnej płacy” czy jak wyżyć z niskiej płacy minimalnej, pomijając już jej bezsens ekonomiczny. Jest to sprawa fundamentalnej wolności jednostki. Sprawa oceny czy państwo powinno, czy też nie powinno być w stanie zabronić jednostce sprzedania swojej pracy po dowolnej cenie. Pójście tą drogą otwiera puszkę Pandory innych zakazów i nakazów oganiczających wolność. Czemu niby państwo miałoby nie nakazywać płacy maksymalnej, delegalizując płace wyższe jako “socjalnie niepożądane” bo się tak socjalistom podoba?


Reszta jest tu:
http://dwagrosze.blogspot.com/2010/10/socjalistyczny-dogmat-pacy-minimalnej.html
Oczywiście cytaty z strony Cynika, uważam, ze są celne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adam Polo




Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 1118
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:31, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jarondo - gdyby była na tym forum opcja "dodaj współmyśliciela", to oczywiście bym Cię dopisał. O wolność trzeba walczyć nawet na tak zdawałoby się wolnościowym portalu, jak prawda2info.
Zatem nie dziwmy się zniewoleniu całych po;pulacji, których życie i poglądy ograniczają się do tv.

"Walka klas nie jest zakończona. Dwie wielkie klasy pozostają w konflikcie we współczesnym świecie: klasa przedsiębiorców i producentów oraz pasożytnicza klasa biurokratów i etatystów, którzy żyją z rabunku i dzielenia dóbr wypracowanych przez tych pierwszych."
Ch. Michel
_________________
"Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:37, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jarondo napisał:
Bimi napisał:

Zważ też na to, że zasadniczo tendencja na świecie jest taka, że w krajach w których płaca minimalna jest wysoka bezrobocie jest małe.
Mam podać przykłady?

Podaj, proszę.

Proszę bardzo.
Luksemburg i Holandia mają bardzo dużą pensję minimalną (pow 1300EUR) a bezrobocie poniżej 5%.
A taka np. Polska czy Słowacja - bardzo małą i bezrobocie co najmniej 2x większe.
Ergo: twierdzenie że większa płaca minimalna powoduje więszke bezrobocie to w praktyce wyssana z palca bzdura, nie poparta kompletnie niczym konkretnym - jedynie pokrętną, subiektywnie rozumianą "logiką" ekonomistów od siedmiu boleści, najwyśmienitszych ekspertów od definiowania socjalizmu.

Co więcej, kraje w których pensja minimalna jest najwyższa powszechnie uchodzą za te, w których obywatelom żyje się najdostatniej. Ze wymienię top 5 w unii pod względem wysokości płacy minimalnej: Luksemburg, Francja, Holandia, Wielka Brytania, Belgia - jakoś nie słyszałem by obywatele tych krajów masowo wyjeżdżali za chlebem do Polski czy Rumunii. A zgodnie z wasza teorią jakoby wysoka płaca minimalna zabijała gospodarkę niechybnie powinni.
Kolejny socjalistyczny fenomen, he?

Sprzeciwianie się płacy minimalnej, tudzież kwestionowanie sensu jej podwyższania traktuję na równi ze sprzeciwieniem się ustawowemu ustalaniu minimalnej wysokości urlopu (tudzież jej podwyższania). Też można powiedzieć: po co państwo ma ustalać minimalną wysokość urlopu, skoro jeśli pracownikowi nie odpowiada wymiar urlopu narzucany mu przez pracodawcę, to wcale nie musi się u niego zatrudniać - czyż nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
jarondo




Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 1666
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:06, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnoszę wrażenie, że ktoś włamał się na konto Bimiego i pisze za niego bzdury:
Upraszczając przykład, bardzo.
Masz firmę co ma dochodu 10 000. 4 pracowników i dajesz im 1500. To na przykład jest pensja minimum (dla naszego przykładu).
Czyli dla Ciebie zostaje 10000 - 6000 (4 ludzi po 1500), cztery tysiące.
Robią pensje minimalną na przykład 2500.
Przy czterech ludziach, musisz, albo jednego zwolnić, albo podnieść ceny, albo robić za darmo w swojej firmie.
Mit zbitej szyby:
viewtopic.php?t=13560

Należy zrozumieć, że praca jest towarem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:12, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie rozbawiaj mnie. 10tys dochodu i 4 pracowników? Shocked
to przykład z życia, czy kolejny cytat z jakiegoś cynika?
a jaka to branża, jeśli można spytać? zgaduję że nie budowlana.. żadna produkcja, żadne rzemiosło.. prędzej seks telefon Smile

stary, jeśli ty musisz zatrudnić 4 niewolników żeby wyciągnąć 6 kafli brutto to ty się już lepiej nie bierz za interesy - proponował bym ci raczej postulowanie o dwukrotne zwiększenie pensji minimalnej, a potem jakąś ciepłą posadkę w tesco - oni wiedza jak się robi prawdziwe pieniądze, zaufaj ich smykałce i zostań ich pracownikiem Smile

tak że na tą wzruszającą historię odpowiedział bym raczej: trzeba było się uczyć Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
kosmita




Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 247
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:01, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bywa i tak, właściwie jest to dosyć powszechne zjawisko. Dobrym przykładem są szmatławe firemki z branży IT, konkretnie mówiąc wszelakiej maści agencje interaktywne/reklamowe, których "dyrektorzy" zarabiają po 3-4 tyś. miesięcznie, zatrudniając pracowników na umowy o dzieło.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jarondo




Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 1666
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:02, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szacunek.
Uważam, że w tym temacie się nie dogadamy.
Inaczej widzę koszt pracy:
Jeśli płaca minimalna będzie istnieć, to pracodawca zlikwiduje miejsce pracy i przeniesie się tam, gdzie jej nie ma.
Chiny, Indie, Pakistan.
Jest to sytuacja, którą mamy obecnie. Czy tego nie zauważyłeś?
Pracownik jest zależny od pracodawcy, nie odwrotnie.
Oczywiście nie mówię, o strefie budżetówki, bo tam się nie produkuje.
Pytanie: Ile fabryk przeniosło się poza unię?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:21, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widzisz, bo ty kombinujesz tylko w perspektywie kosztów pracy, a problem dobrobytu w dzisiejszym świecie wcale już nie sprowadza się do tego. niewątpliwie najmniejsze koszty pracy są w systemie niewolniczym - tu się w pełni zgodzę, ale czy system niewolniczy jest najbardziej efektywny?

zważ, ze czasy się zmieniają. dziś większość pracy i tak wykonują już roboty - system musi za tym nadążyć jeśli chce przetrwać, gdy tymczasem wy chcecie aby stał w miejscu. ba, aby się cofnął o co najmniej 100 lat.
"koszty pracy i chuj!" - klapki na oczy, nic mnie więcej nie obchodzi.

fakty sa takie, ze kraje z ktorych ludzie nie uciekaja mają wysoką pensję minimalną. z nielicznymi wyjątkami, gdzie instytucja pensji minimalnej w ogóle nie jest używana, gdyż nie jest tam potrzebna - tu możemy się zastanowić dlaczego.
w każdym razie, może ci się to nie podobać, ale w praktyce nie ma żadnych dowodów na poparcie tezy jakoby pensja minimalna miała wpływ na wielkość bezrobocia! są natomiast dowody na to że ma ona wpływ na dobrobyt obywateli, dzięki temu że wyrównuje różnice między najbiedniejszymi a najbogatszymi.
a różnice te trzeba wyrównywać, nie tylko z pobudek humanitarnych, ale również w trosce o własne bezpieczeństwo, bo zdesperowany biedny potrafi być o wiele groźniejszy od zadowolonego z siebie bogacza. zwłaszcza że zdesperowanych biednych jest zawsze więcej.

czy dalej będą nierobami, tumanami i bezmozgowcami po tym jak ci spalą chatę z twoją rodziną w środku, panie wielce wielmożny pracodawco? pewnie wtedy już nie, ale zdaje się nie o to ci chodzi..
więc jak zamierzasz temu zapobiec? myślisz, że ot tak będą zdychać z głodu respektując twoje dziwne zasady wyciągnięte z jakiś osiemnastowiecznych książek? czy może podniesiesz minimalną pensję policjantom? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mizaj




Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 189
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:34, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dużo tu teorii. Praktyka jest taka, że na około 100 małych i średnich firm z którymi miałem lub nadal mam styczność, 80-90 stosowało płacę minimalną na liście płac a zupełnie co innego wypłacało. Wielu pracodawców tylko dlatego decyduje się na oficjalne zatrudnienie, że płaca minimalna jest dość niska. Dla niektórych i tak oddawanie 50O zł do ZUS i 50 do US od 1317 zł to nadal za dużo (co nie jest dziwne) i zatrudniają na ułamki etatu, po to żeby było choć trochę oficjalnie. Ludzie zawsze się na to godzą bo lepsze jakieś tam minimalne składki i praca z niezłą pensją poza listą płac niż brak pracy. W sytuacji znacznego podniesienia płacy minimalnej ci pracodawcy zrobią jedną z dwóch rzeczy:
1. Obniżą wymiary etatów na papierze zachowując tą samą liczbę pracowników.
2. Będą rotacyjnie zgłaszać pracowników do ubezpieczeń z płacą minimalną. Część będzie pracować oficjalnie część na czarno.

Natomiast w dużych firmach gdzie nie stosuje się tego typu trików za przyzwoleniem pracowników, zatrudnienie najzwyczajniej spadnie.

Taka jest praktyka, z którą mam do czynienia od 10 lat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chomicki




Dołączył: 11 Maj 2010
Posty: 91
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:37, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze gadasz Bimi, w tym temacie zgadzam się z Tobą w 100%. Problem płacy minimalnej nie dotyczy bezpośrednio mnie, ale nie trawię mechanizmów, którymi się posługują pracodawcy z najbiedniejszego regionu w Polsce (Podlasie).

Słowo klucz dla wyszukiwarek: "Arhelan"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:43, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@mizaj, można sobie spekulować "co się stanie jak..." - wizji będzie tyle ile osób wypowiadających się (minus jeden bo Adam Polo zgodzi się z jorando Smile)

szara strefa, lewe umowy, gotówka pod stołem - to było jest i będzie.
natomiast jaki będzie sumaryczny skutek dla całej gospodarki? nigdy się tego nie dowiemy jeśli nie spróbujemy.

ktoś starci pracę - zredukują jego etat gdyż w budżecie nie będzie już miejsca na 100 pracowników, a jedynie na 70. wielka mi rzecz - być może i tak by stracił... ale za to tym razem po 3 miesiącach znajdzie nową, do tego dwa razy lepiej płatną... gdyż tych 70 co zostało zacznie wydawać swój dodatkowy dochód i powstanie zapotrzebowanie na nowe usługi/towary.
czy w konsekwencji nie będzie to dla niego lepsze?

różnie może być - nikt nie wie jak by było.
ale gdybym był europosłem to podpisał bym się pod tą propozycją.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
marqus




Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 63
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:46, 22 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może któryś z forumowych ekonomistów (jak widzę nie brakuje tu takich) wytłumaczy mi dlaczego np. w Niemczech w Lidlu opłaca się zapłacić kasjerce pensję minimalną 1000 euro, natomiast w Polsce pracodawcy podnoszą larum, że zaraz poumierają z głodu (ceny w marketach są zbliżone).
Podobnie jest w budownictwie - ceny mieszkań zbliżone, a zarobki tutaj 3-4 krotnie niższe, tam legalne umowy i ubezpieczenia, a tutaj praca na czarno bo polscy biznesmeni ledwo wiążą koniec z końcem i nie mogą co roku samochodu zmieniać tylko muszą co trzy lata...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mizaj




Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 189
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:03, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niektórych rzeczy nie trzeba próbować żeby wiedzieć co się stanie. Jak widzę że 10 osób się poparzyło wkładając rękę w ogień to dobrze wiem co się stanie z moją jak też ją tam wsadzę. Oczywiście zawsze znajdą się tacy którzy będą mi tłumaczyć że te 10 osób wcale się nie poparzyło, że jednego bolał ząb i dlatego krzyczał, drugi nadział się na kij sterczący z ogniska, trzeci się trochę oparzył bo za szybko ją włożył, czwarty za wolno itd. Ale ja mam oczy i widzę, że to ogień parzy i nie chcę tam wkładać swojej ręki. Niestety w skali kraju to nie my decydujemy czy zostaniemy poparzeni tylko nasi przywódcy.

Taka mała anegdotka na dobranoc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:22, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mizaj napisał:
Niektórych rzeczy nie trzeba próbować żeby wiedzieć co się stanie. Jak widzę że 10 osób się poparzyło wkładając rękę w ogień to dobrze wiem co się stanie z moją jak też ją tam wsadzę.

hmmm... mam przez to rozumieć, że jutro wymienisz nam 10 państw które się "poparzyły" podnosząc płacę minimalną?
czekam z niecierpliwością - aż nie wiem czy zasnę Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
goral_




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3715
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:27, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wybaczcie ale nie mogę się powstrzymać od bluzgów...

No kurwa kopara mi opadła po chuj w zwisie.
Jeśli to prawda (nie sprawdzałem) co napisali, to ja wymiękam...
Chcą polakom podnieść minimalna o 30% czy ileś tam, by zaczęli żyć godnie a ci co?
No kurwa... nie chcą bo... pracodawca straci:)))
Ja pierdole! Polska ma chyba najlepszy Public Relations na świecie czy mówiąc po naszemu propagandę. Nawet przytaczany Goebbels może się schować... by sami ludzie chcieli być niewolnikami i jak najmniej opłacani!
Nie... nie wierze...
Na chuja wy się martwicie czy wasz pracodawca pojedzie na Majorkę?! Martwcie się co do gara wsadzić waszego.

A te uzasadnienia... no wypisz wymaluj idiotyzmy Korwina i dUPRu:)
Przykład z zakładem pracy i 4 osobami... no ja pierdole,. dobrze, ze ta firma ma 10 000 dochodu bo co by było jak by miała 1000zl? Ludzie musieli by chyba za miski ryżu pracowaćSmile))

Ludzie niech dotrze do waszych wypranych mózgownic - wyższa minimalna to lepsze życie! O konkurencji i inwestycjach nie pierdolca, bo Tesco nie pojedzie do Chin tylko zostanie w Polsce:) A jak pojedzie do chin to pewnie znajdzie się ktoś kto to wykorzysta i przejmie rynek - czego się boicie? Ze prezes Tesco sam będzie na kasie siedział i wam przez to pracy nie da?
W UK minimalna płaca to 5.95 czyli przy pełnym etacie ok 1000 funtów bez dodatków (do tak niskiej płacy ok 500 lub więcej funtów jest dokładanych z zasiłków) i jakoś bezrobocie na poziomie 3% i pracodawcy nie narzekają... w Polsce ceny prawie jak w UK i lament!
Jak pracodawce nie będzie stać to niech zamyka firmę lub sam robi z rodziną nikt mu tego nie zabroni, jak znam historie to dziura w rynku długo nie będzie trwała...
Ale naprawdę kopara mi opadła jak czytam ludzi którzy wzbraniają się przed wyższymi pensjami... Pora robić biznes w Polsce...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3715
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:30, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marqus napisał:
Może któryś z forumowych ekonomistów (jak widzę nie brakuje tu takich) wytłumaczy mi dlaczego np. w Niemczech w Lidlu opłaca się zapłacić kasjerce pensję minimalną 1000 euro, natomiast w Polsce pracodawcy podnoszą larum, że zaraz poumierają z głodu (ceny w marketach są zbliżone).
Podobnie jest w budownictwie - ceny mieszkań zbliżone, a zarobki tutaj 3-4 krotnie niższe, tam legalne umowy i ubezpieczenia, a tutaj praca na czarno bo polscy biznesmeni ledwo wiążą koniec z końcem i nie mogą co roku samochodu zmieniać tylko muszą co trzy lata...


Wg. danych Artura Andersena, w Polsce w okolicy 2001 roku, podział dóbr wytworzonych był taki:
95% właściciel, 5% załoga i obsługa techniczna firmy (biuro, rachunki itp).
Teraz już wiesz dlaczego.
W UK dla przykładu ten stosunek to ok 60 do 40 a było 50/50!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:33, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

goral_ napisał:
Wybaczcie ale nie mogę się powstrzymać od bluzgów...

No kurwa kopara mi opadła po chuj w zwisie.
Jeśli to prawda (nie sprawdzałem) co napisali, to ja wymiękam...
Chcą polakom podnieść minimalna o 30% czy ileś tam, by zaczęli żyć godnie a ci co?
No kurwa... nie chcą bo... pracodawca straci:)))
Wydaje mi się że źle zinterpretowałeś. Myślę że ci co się "martwią" przypadkiem sami są pracodawcami i zwyczajnie propagują własny interes.
Aczkolwiek nie wykluczam, że istnieje tez grupa irracjonalnych pracobiorców - są przeciw takiej inicjatywie tylko dlatego, że kłóci się ona z katechizmem UPR.
Ewentualnie jedno i drugie naraz.
Swoją droga zastanawia mnie; czy można być zwolennikiem UPR pracując równocześnie na kasie w Tesco za 1300zł brutto na miesiąc? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
marqus




Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 63
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:36, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

goral_
To są ludzie bez wyobraźni.
Korwin zlikwidowałby wszystkie ministerstwa, zalał rynek pracy bezrobotnymi urzędnikami, zniósł pensję minimalną i ludzie zapieprzaliby za 500 zł miesięcznie.
Dopiero dobrobyt byśmy mieli w Polsce
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3715
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:41, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sikorski napisał:
Może ktoś objaśnić co to jest ta płaca minimalna i ile w Polsce wynosi? I jak to wygląda w praktyce?


Płaca minimalna określana jest przez kilka czynników.
Wzrost cen żywności, Energi, paliw. Oraz kilka innych współczynników.
Płaca minimalna ma na celu określenie minimalnego poziomu na którym pracujący człowiek może się prawidłowo rozwijać zarówno względem fizycznym jak i umysłowym.
Czyli odpowiednie wyżywienie, schronienie, kultura jak kino czy teatr.
Kraje rozwinięte na podstawie lat doświadczeń w tym i nauk Marksa doszły do wniosku, że człowiekowi potrzeba trochę więcej niż tylko chleba i wody co kojarzy się z niewolnictwem.
Dlatego w kilku krajach UE a na pewno w UK płacenie pracownikowi poniżej minimum jest traktowane przez prawo jak niewolnictwo za co idzie się siedzieć.
Płaca minimalna wynika z prostej sprawy, człowiek - robotnik jest za słaby by walczyć o swoje samodzielnie, dlatego państwo musi mu pomóc inaczej już dawno na świecie było by oficjalne niewolnictwo a ty czy ja byli byśmy czyjąś własnością - dosłownie!
Stąd pomysł na minimalną.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JimmyB




Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 175
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:47, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

goral_ napisał:
marqus napisał:
Może któryś z forumowych ekonomistów (jak widzę nie brakuje tu takich) wytłumaczy mi dlaczego np. w Niemczech w Lidlu opłaca się zapłacić kasjerce pensję minimalną 1000 euro, natomiast w Polsce pracodawcy podnoszą larum, że zaraz poumierają z głodu (ceny w marketach są zbliżone).
Podobnie jest w budownictwie - ceny mieszkań zbliżone, a zarobki tutaj 3-4 krotnie niższe, tam legalne umowy i ubezpieczenia, a tutaj praca na czarno bo polscy biznesmeni ledwo wiążą koniec z końcem i nie mogą co roku samochodu zmieniać tylko muszą co trzy lata...


Wg. danych Artura Andersena, w Polsce w okolicy 2001 roku, podział dóbr wytworzonych był taki:
95% właściciel, 5% załoga i obsługa techniczna firmy (biuro, rachunki itp).
Teraz już wiesz dlaczego.
W UK dla przykładu ten stosunek to ok 60 do 40 a było 50/50!


This!

Jeśli pomysł euro-głąbów przejdzie, naszej gospodarce nic się nie stanie, ba, prawdopodobnie wzrośnie popyt, co teoretycznie pociągnie za sobą wzrost PKB. Po prostu szefostwo firm zamiast zgarniać śmietankę dla siebie, będzie musiało podzielić się nią z pracownikami w nieco większym stopniu. Jedyny problem widzę w naszym społeczeństwie, którego spora część jak stado bezmózgich zombie daje się okradać z czasu i godności za płacę poniżej ustawowego minimum, a pracodawcy skrzętnie to wykorzystują i będą wykorzystywać jeszcze bardziej, jeśli drastycznie wzrośnie płaca minimalna. Bo lud ochoczo wypina zadki. Rozumiem np. studenta, który chce sobie dorobić i wieczorami coś tam wykłada na półkach w Hipermarkecie - praca dorywcza. Rozumiem również przejściowe trudność - każdemu może się powinąć noga. Ale wykształcony człowiek który nie umie sobie znaleźć zajęcia za godziwą pensje? Przecież magistrów Ci u nas dostatek Wink

Kto chce znaleźć dobrą pracę, to ją sobie znajdzie lub stworzy sam, prędzej czy później. U nas ceny zachodnie, a płaca i mentalność niestety jeszcze post-komunistyczna. Więc skoro przedsiębiorcy biorą u nas w kraju przeciętnie tyle samo (lub więcej) za towary, co na zachodzie, to jest to teoretycznie równoznaczne ze zbliżonym do krajów starej UE zyskiem przedsiębiorstw. Wniosek nasuwa się jeden - większość społeczeństwa daje się dymać bez wazeliny, a 90% zysku jest skrzętne wyprowadzane na zachód, lub w magicznych okolicznościach znika w kraju.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
King Crimson




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 1995
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:32, 23 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawie się rozkręca ten temat. Daleki aspekt generalnej biedy, która doprowadza do rozbojów, kradzieży faktycznie jest kwestią nieuniknioną i żadna armia wojska i policji temu nie zapobiegnie - to fakt.

Generalnie pracy mi przybywa i chciałbym wreszcie kogoś zatrudnić odpowiedzialnego i sympatycznego, coś na swój wzór (to nie są jakieś cholera wie jakie wymagania). Nawet bez większej wiedzy ot hobbystę, zajawkowicza. Nawet trafiłem fajnego studneciaka, punktualny, zapodawałem mu temat i zapominałem o sprawie ideał! Przyjemność takiego człowieka pouczyć, konkretne pytania, ciach i lecimy dalej. Ale tylko praktyki do studiów sobie chciał zrobić bo ma własne sklepy rodzinne i ma w nosie :/ Niestety ogólna opinia o branży jest tak przedobrzona, że ludzie sobie wyobrażają cholera wie jakie zarobki :/ Realnie patrząc muszę się jeszcze mordować sam pewnie z rok, może dwa nim będzie mnie stać na pracownika za uczciwą kasę, tzn uczciwa to zapewne większą niż mam obecnie dla siebie. Ech.

Wniosek dla mnie nasuwa się jeden, albo jestem chujowym przedsiębiorcą albo coś ten system faktycznie jest do dupy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona:  «   1, 2, 3, 4, 5   » 
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Europosłowie chcą nam podnieść płacę minimalną
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile